Sari la conținut

Import moto din UE (acte, costuri etc)


raulus
 Share

Postări Recomandate

Dacă nu trimiți nu aia iti vă veni o amenda pe adresa celui din v5c, bucățică aia e radierea din UK. Prima data vine o amenda mai mica, apoi tot creste. Poți sa faci online o radiere temporara (Sorn) dar trebuie sa nu uiți sa o faci în fiecare an. Asta dacă nu și chef sa trimiți bucățică aia de hârtie la dvla

 

.

Editat de yoyo_man
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

nu are nevoie sa trimita nimic

pasii care I-am faciut eu cu motorul inscris pe numele meu acolo

tradus actele adica v5

efectuat rar-ul

mers la un birou de copiat acte pt intocmirea dosarului asigurare etc.

mers la anaf petru obtinerea unui certificat care sa ateste nerecuperarea de tva

depus actele si am obtinut nr de Romania

am avut aceeasi dilema daca trebuie sa complectez sectiunea de export permanent si cei de la inmatriculari au spus ca nu ca se radiaza automat din system cand au inmatriculat-o aici

singurul lucru care l-am facut am declarant sorn acolo inainte de a o trimite ca sa nu risc amenda ca nu am taxato



aa am uitat chertia asta fost acum 2 luni

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ce pret are omologarea unei motociclete de 125cmc adusa din italia? Postez pentru un prieten care nu are inca cont pe forum...

Sper ca am postat unde trebuie daca nu rog mutarea topicului....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi cer scuze ca este al n-lea post cu "Import moto SUA", dar tot ce am gasit cu search si browsuind printre pagini sunt informatii incomplete sau vechi.

 

Ce am reusit sa gasesc a fost despre cele doua taxe de 19% si 10% care trebuiesc platite ( le poate confirma si acum cineva ?) si ca daca cumperi mobra pe persoana fizica , nu se uita la valoarea facturii cu care vine ci la valoarea din catalog , trebuie cumparata pe firma (sa fie import-export) si atunci ti-o vamuiesc la valoarea de pe factura.

 

A facut cineva recent o achizitie din state ? Recent ma refer in ultimii 2 ani, nu cred ca s-a schimbat mare lucru.

Referitor la valoarea din catalog , cum se poate afla ?

 

Daca e cineva care a adus o motocicleta recent, imi poate spune mai exact TOATE actele mobrei care trebuie s-o insoteasca, pe container ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut am si eu de gand sa plec in weekend sa aduc un motor din Jermanika si am o nelamurire:

Dupa ce semnam contractul, cine trebuie sa mearga sa-l radieze, eu sau el (impreuna cu mine)?

Daca da are cineva un o poza cu exemplu unde scrie ca motorul este radiat pentru export in UE?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ATENTIE!

 

Daca vrei sa aduci motocicleta pe rotile ei din Germania

trebuie sa ai grija :

1. Motocicleta sa aibe TUV valabil, altfel, in loc de numere rosii (de tranzit)

primesti galbene, valabile doar 5 zile si poti sa o incurci graaav la prietenii unguri.

2. Mergi impreuna cu proprietarul

(el radiaza, tu inscrii,Talon German si Carte Verde pe numele tau).

Succes!

Editat de Dan Nastase
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum hai ca ma bag si eu in seama :D

Am luat o mobra de la cineva de la noi care a adus-o din germania... mi-a dat asa: Teil 1, Teil 2, un contract de vanzare intre neamt si el si cam atata... eu la mobra care am luat-o anul tecut din Italia am avut doar cartea, talon si contract in alb pe care l-am completat. Se poate face si in cazul asta contract luat de pe net in germana intre mine si neamt ca sa il sar pe cel de la care am luat moto? Tin sa precizez ca motocicleta nu a fost luata la fiscal si nici facuta carte sau inmatriculata in vreun fel la noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ATENTIE!

 

Daca vrei sa aduci motocicleta pe rotile ei din Germania

trebuie sa ai grija :

1. Motocicleta sa aibe TUV valabil, altfel, in loc de numere rosii (de tranzit)

primesti galbene, valabile doar 5 zile si poti sa o incurci graaav la prietenii unguri.

2. Mergi impreuna cu proprietarul

(el radiaza, tu inscrii,Talon German si Carte Verde pe numele tau).

Succes!

Multumesc pentru raspuns.

Moto o voi aduce pe remorca.

Intrebarea 2 se referea la faptul ca am citit ca trebuie sa fie radiata din circulatie (acolo) pentru export intr-o tara UE (in speta Romania).

Unde trebuie sa scrie asta, pe Brief-ul mare? Trebuie sa scrie explicit ca este radiata pentru export in Ro? (sau poate sa scrie doar ca este radiata?)

Editat de Green_Alex
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare ! Din anumite motive m-am decis sa imi cumpar un cross ( yzf450) din afara (Spania) deoarece aici erau foarte scumpe si "cocosate" .

Intrebarea mea este : Ce acte imi cere la vama pentru acest cross?

Am intrebat pe cei ce fac Spania-Romania firma tiruri si mi-au cerut Acte de cati Cm cubi este.

Majoritatea crossurilor nu au acte , se pierd si tot se vand fara acte..

Se poate face act de vanzare cumparare de la cel care il cumpara? O sa il primeasca la vama?

Daca nu il primeste cu act vanzare-cumparare daca scoate rotile , trece?

Multumesc anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acuma, io nu vreau sa fiu rau sau asa, da' iti dai seama cum in traducere libera intrebarea asta ar putea fi si: am un prieten in Spania care mi-ar putea umfla un cross ca sa nu dai io bani aiurea pe el in tara, ca si-asa spaniolii le intretin mai bine. Tind sa cred ca fara acte nu poti introduce marfa de nici un fel prin vama, si tu, ca si cumparator de buna credinta, nu ar trebui sa cumperi un vehicul fara acte. Bafta si pace!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acuma, io nu vreau sa fiu rau sau asa, da' iti dai seama cum in traducere libera intrebarea asta ar putea fi si: am un prieten in Spania care mi-ar putea umfla un cross ca sa nu dai io bani aiurea pe el in tara, ca si-asa spaniolii le intretin mai bine. Tind sa cred ca fara acte nu poti introduce marfa de nici un fel prin vama, si tu, ca si cumparator de buna credinta, nu ar trebui sa cumperi un vehicul fara acte. Bafta si pace!

Inteleg unde bati , noi facem romanii josnici , probabil daca detii un cross de orice fel stiai despre ce este vorba.. Sunt motoare care nu necesita inmatriculare si altele ca la cele de strada. Sunt motoare din 2004 care aceste acte din fabrica se pierd de la o vanzare la alta , 60% din cross-urile din Romania nu au acte , am spus clar ca il cumpar si daca merge act vanzare-cumparare , ce rost mai avea intrebarea asta ? Crezi ca imi era rusine sa spun ca imi fura unul din afara? Nu ma complic cu chestii de genul (Dar zic sa nu aruncam cu nori) Pace.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Aveti idee ce se intampla cu inmatricularea in Romania cand aduci pe platforma o motocicleta care a fost importata tot de catre tine din SUA, in Germania ? Adica eu iau motocicleta din port, in Germania, platesc tva+vama, si apoi o aduc in tara. Sau sunt obligat s-o inmatriculez in Germania, mai intai ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut . Am adus o motocicleta de 123cm3 din china si vreau sa o inmatriculez in Romania . Am cateva nelamuriri cu care poate ma puteti ajuta voi . Tin sa precizez ca motocicleta e cumparata noua , de la fabrica , nu a mai fost inmatriculata pana in prezent si nu este omologata pentru Europa . Doresc sa ma duc la RAR , sa ii fac actele de care mai am nevoie si omologare individuala pentru a o putea inmatricula . Actele pe care le am sunt factura si ceva foaie de la vama care confirma plata taxei vamale ( pe ea e trecuta si seria de motor). As dori sa aflu daca:

1. Pot sa iau numere rosii doar cu actele pe care le am , fara sa am cartea autovehiculului /talon ?

2. Exista vre-o limita de poluare in care trebuie sa se incadreze motorul , daca nu a fost omologat / inmatriculat in europa ? ( e fabricat in 2005 , daca are vre-o relevanta)

 

Va multumesc anticipat.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mergi direct la RAR cu actele pe care le ai si o sa te indrume ei. Probabil o sa dai o declaratie notariala si se rezolva totul. Daca ai factura pe mobra si taxele de transport +vama (bonuri/facturi) o sa iti faca cartea in 2 ore.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Am auzit ca s-a schimbat de curand legislatia in Italia cu privire la modul de vanzare al motocicletelor. Stie cineva ce presupune noul mod de cumparare al motoarelor din peninsula? Vreau sa imi cumpar un motor din Italia si persoana care mi-a mai adus spune ca a devenit complicat...eventual daca imi puteti recomanda pe cineva care aduce...multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru transport iti trebuie contract V/C (bill of sale) (ar fi bine sa fie notarizat) -in unele state se cere asa si cartea de identitate ( title ) - pe care trebuie sa fie pe verso trecut numele cumparatorului (dactilografiat) . Restul de acte pentru transport (bill of lading/ decalratie vamala de export,etc.) trebuie sa ti le faca transportatorul. Trebuie sa te treaca pe tine ca si consignee in documentele de transport ca sa nu ai probleme in portul de destinatie. Mie la Bremerhaven mi-au luat de buna valoarea trecuta pe contract , dar daca asta li se pare mica o sa iti ia ca valoare pretul de catalog.

Ca sa nu ai probleme in portul de destinatie vezi ca transportatorul sa aiba neaparat o persoana de contact acolo . Pe langa vama o sa mai ai de platit si taxe de handling (300/400 Eur) la destinatie, taxe pe care nu le mentioneaza marea majoritate a shipperilor. Vama e 10% pe valoarea de catalog. TVA - e aferent valorii vamii. Vezi sa gasesti o firma serioasa de transport .

Sunt o gramada de tepari in domeniu cu supersite-uri pe net care fac si dreg dar cand se ajunge la cate o problema te lasa in rahat. Succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salut,da s-au schimbat niste legi.Si anume.mai demult cumparatorul putea radia vehicolul pe motiv de radiere dupa care cu actele respective o puteai inmatricula in Romania.(asa am facut eu mai demult cu XTX-ul meu)

De acum nu se mai poate radia direct pe motiv ca au fost gasite multe vehicole care au fost radiate dar nu au parasit tara.Acum functioneaza asa, daca ai C.I italiana faci passgio di prorieta pe numele tau asta costa 200E dupa care o inmatriculezi in Romania si cu actele di Romania vi in Italia pentru a o radia.Mai este posibilitate in care se merge pe baza de incredere si anume daca vanzatorul are incredere in tine(lucru pe care nu cred ca se va intampla vre=o data) iti lasa vehicolul sa mergi cu el in tara,in romania vei face un contract V-C fictiv o inmatriculezi ii dai actele vechiului proprietar cum ca ai inmatriculat-o iar el cu actele respective o va radia.

P.S passaggio di proprieta costa 200E bani pe care eu ii consider cheltuiti degeaba in sensul ca o treci pe numele tau acolo si peste o saptamana o inmatriculezi in Romania

radierea va costa si ea in jur de 80/100E

Asa am facut eu cu a mea pe care am luat-o acum cateva zile,pe langa pretul ei am mai platit 200 pentru PP dupa ce o inmatriculez in Romania va trebui sa o radiez si voi mai lasa inca odata 100E.

 

Sper ca ti-am fost de ajutor,drive save!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut tuturor.

Am nevoie de ajutorul vostru in legaturavcu zapaceala asta cu acte pt ca nu mai inteleg nimic.

Ce anume mai exact ar tb sa am de la un intermediar/firma de la noi pt inmatricularea unei moto sh din italia cumparata de la o pf.

Din cate am inteles imi trebuie asa.

Cartea si talonul italianului unde ar tb precizat ca este radiata pt export in ue (daca se mai procedeaza asa)

Apoi ctr v-c intre italian si intermediarul de aici/firma in cauza

Apoi, factura firmei intermediare si eu unde este inclus si tva-ul.

Viza fiscala a firmei pe fisa de inmatriculare si de aici ma pot duce linistit la rar sa-mi scot certificatul de autenticitate.

» Post actualizat in 14 Oct 2014 14:07

Iar de aici dupa acest certificat ma pot duce la inmatriculari sa intru in randul motociclistilor.

Scuzati dublul post

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...