Sari la conținut

Topic de refulare...despre orice


Flower-Power

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 522
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Despre "Experimentul Pitești" s-a tot scris. S-au făcut și documentare, s-a făcut film.

Majoritatea niște mizerii menite să ascundă adevărul, să mistifice istoria, să-i curățe pe comuniști dând vina pe legionari. Din ticăloșie sau lene, nu se face distincție între perioada bolșevică a Anei Pauker și restul.

Cel mai bine vă puteți face o idee singuri

citind mărturiile cuiva care a trăit acolo: Ioan Ianolide.

Lui Ioan Ianolide i s-a publicat o carte în 2006 " Întoarcerea la Hristos - Document pentru o lume nouă"

Aici câteva fragmente înfricoșătoare

https://ro.orthodoxwiki.org/Experimentul_Pitești

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care sunt sansele?!

 

Astazi la munca completam niste date in urma unei tranzactii cu un colaborator din Austria iar acesta a cerut modificarea unei adrese cea noua fiind strada Jochen Rindt din Viena. Nimic ciudat, se intampla ocazional acest lucru si cu alti colaboratori dar am ajuns acasa si dupa un timp primesc o notificare de la canalul de youtube al lui Jay Leno, un clip aparut astazi prezentand o replica de Jaguar XJ13. Pe la jumatatea clipului Jay pune o intrebare si cel care a construit replica pomeneste numele Jochen Rindt. Da, era vorba de acelasi Jochen Rindt (pilotul), nu era doar o coincidenta de nume si pana astazi nu cred ca am mai auzit de el. Stiam de Jochen Mass, dar nu si de Jochen Rindt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Înseamnă că nu știi prea multe despre sportul cu motor, a fost campion mondial post mortem, probabil singurul căruia i s-a decernat titlul după ce a trecut în lumea celor drepți.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, ENEOS a spus:

....campion mondial post mortem...

corect!!

_______________

 

Karl Jochen Rindt; 18 April 1942 – 5 September 1970) was a German-born racing driver who competed with an Austrian license during his career, despite having German and not Austrian citizenship.

In 1970, he was killed during practice for the Italian Grand Prix and became the only driver to be posthumously awarded the Formula One World Drivers' Championship.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 22.01.2024 la 23:00, ENEOS a spus:

Înseamnă că nu știi prea multe despre sportul cu motor, a fost campion mondial post mortem, probabil singurul căruia i s-a decernat titlul după ce a trecut în lumea celor drepți.

 

Nu mi-am propus niciodata sa memorez toti campionii din F1 desi fata de restul populatiei stiu destul de multe. 

 

Apropo, avatarul ala ti se potriveste de minune :D.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, Nguyen a spus:

 

Nu mi-am propus niciodata sa memorez toti campionii din F1 desi fata de restul populatiei stiu destul de multe. 

 

Apropo, avatarul ala ti se potriveste de minune :D.

Nici eu nu îi am în memorie, nici nu îmi propun să-mi ocup hardul, dar mi s-a aprins imediat beculețul când am auzit numele.

 

Eu de ce crezi că l-am ales? 😁 Atâta că e avatar de iarnă, pt sezonul cald tre să găsesc altul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

""Lerul este o denumire specifică (un regionalism), folosită în partea de nord a Transilvaniei, însemnând cuptorul unei sobe de gătit. De asemenea, ler este și un cuvânt care apare ca refren în colinde, pentru a se realiza o anumită eufonie.""

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa ma refulez si eu pe aici....

 

De fiecare data cand am interactiune cu politia romana stau si ma minunez. Procedurile lor de lucru parca sunt facute sa te impiedice, sa te enerveze. Parca sunt din alt secol... poate chiar sunt.

 

Cateva exemple:

 

1. Cumpararea unei masini SH din RO. Te duci la DRPCIV, lasi toate documentele plus placute plus talon, imobilizezi masina pentru cel putin 3 ore pana iese talonul nou. Asta daca te duci in prima parte a zilei. Daca nu, o imobilizezi pana a doua zi. 

Cat de greu ar fi fost sa faca o procedura simpla, sa predai talonul vechi si placutele a doua zi,de-abia cand te duci sa ridici placutele noi? Dar nu....las ca nu schimbam noi procedura pentru un prost ce asteapta in frig....

 

2. Pierzi carnetul pentru 2 luni, sa zicem. Politia iti da dreptul sa scazi perioada cu 1/3 daca dai examen. Dar conditiile examenului sunt urmatoarele: poti da examenul si in fiecare zi, daca vrei, in primele 15 zile. Dupa a 16-zi nu mai ai dreptul de a da examen, chiar daca nu l-ai dat niciodata.

Iar gandirea din spatele acestei proceduri ar fi ca.......asa e procedura, dom'le. Doar primele 15 zile.

 

3. Exemplu specific muncii mele. Procedura spune ca un anumit dosar de relicentiere trebuie depus la politie cu cel putin 3 luni inainte de expirarea licentei. Daca ai intarziat 1 zi, nu-l mai primesc. Te lasa fara licenta, iar cand esti nelicentiat abia atunci accepta un alt dosar, care dureaza si ala 3 luni. Adica, pentru 1 zi de intarziere, te lasa muritor de foame minim 3 luni.....

 

Plus alte multe proceduri de m-au enervat de-a lungul anilor, de nici nu le mai stiu...

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, mircea.cazachevici a spus:

Hai sa ma refulez si eu pe aici....

 

De fiecare data cand am interactiune cu politia romana stau si ma minunez. Procedurile lor de lucru parca sunt facute sa te impiedice, sa te enerveze. Parca sunt din alt secol... poate chiar sunt.

 

 

Doar nu sunt in functie sa-ti faca viata usoara..👀

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma uit la Beekeeper.

Samba... Nu mai e niciun film fara negri! Si se mai si kka pe ei de parca is actorii pwlii

16 hours ago, apriliacluj said:

eufonie

Rahan...  "impresie acustică plăcută", adica nu prea e in stare sa gaseasca rima.

 

16 hours ago, apriliacluj said:

Lerul este o denumire specifică (un regionalism), folosită în partea de nord a Transilvaniei, însemnând cuptorul unei sobe de gătit

Deci e clar: cuptoru-i cuptor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lerul este o invenție în cântece, nu cred că a existat înaintea lui Hrușcă.

Mă uit la seriale pe comedy central și când intră seriale cu negri închid pentru că nu înțeleg acel tip de umor și nu înțeleg acel tip de viață care are alte interese.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca am stabilit de unde s-a inventat Lerul, putem explica si aparitia Linului ?
probabil ca Hrusca compunea versurile in timpul partidelor de pescuit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 minute, Penetru a spus:

Sper ca la Crăciunul următor să stea cuminte în peştera aia a lui.

Cel mai bine era daca tac-su statea cuminte si nu-l concepea... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 ore, mircea.cazachevici a spus:

 

 

2. Pierzi carnetul pentru 2 luni, sa zicem. Politia iti da dreptul sa scazi perioada cu 1/3 daca dai examen. Dar conditiile examenului sunt urmatoarele: poti da examenul si in fiecare zi, daca vrei, in primele 15 zile. Dupa a 16-zi nu mai ai dreptul de a da examen, chiar daca nu l-ai dat niciodata.

Iar gandirea din spatele acestei proceduri ar fi ca.......asa e procedura, dom'le. Doar primele 15 zile.

 

fwutui fwutui, asta nu o stiam..., pffff!!!!

am ramas cu idea ca oricand poti merge sa dai examenul pentru scurtarea perioadei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"...poti da examenul si in fiecare zi, daca vrei..."

La Gorj, examen poti sa dai doar de maximum patru ori, marti si joi, in intervalul de 15 zile de la expirarea dovezii incolo (asta daca ai noroc sa nu prinzi vreo sarbatoare in acea perioada). Si doar pentru abateri care te lasa minimum trei luni fara permis, la doua luni nu te lasa sa reduci perioada. Parca-i stat in stat! :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cod rutier OUG 195/2002

Articolul 106: Titularul unui permis de conducere eliberat de către o autoritate română sau străină susţine, la cerere, testul de verificare a cunoaşterii regulilor de circulaţie prevăzut la art. 104 alin. (1) lit. a) până în a 20-a zi, inclusiv, a perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce.

- Articolul 106^1 alin. (1) Titularul unui permis de conducere eliberat de către o autoritate română sau străină susţine, în mod obligatoriu, până la expirarea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce autovehicule, tractoare agricole sau forestiere ori tramvaie stabilită prin procesul-verbal de constatare a contravenţiei, un test de verificare a cunoaşterii regulilor de circulaţie, atunci când suspendarea a fost aplicată pentru:

a) conducerea sub influenţa băuturilor alcoolice;

b) nerespectarea regulilor privind prioritatea de trecere, depăşirea sau trecerea la culoarea roşie a semaforului ori circulaţia pe sens opus, dacă prin aceasta s-a produs un accident de circulaţie din care au rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale.

                       alin. (2) Testul de verificare a cunoaşterii regulilor de circulaţie se susţine, în mod obligatoriu, şi în cazurile în care s-a dispus suspendarea exercitării dreptului de a conduce autovehicule, tractoare agricole sau forestiere ori tramvaie pentru o perioadă de 180 de zile, potrivit art. 103 alin. (1) lit. c) şi d), până la expirarea perioadei acesteia.

                       alin. (3) Perioadele de suspendare a exercitării dreptului de a conduce prevăzute la alin. (1) şi (2) se prelungesc, de drept, fără vreo altă formalitate, cu 30 de zile, dacă titularul permisului de conducere nu promovează testul de cunoaştere a regulilor de circulaţie sau nu se prezintă pentru susţinerea acestuia până la expirarea perioadei de suspendare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect, numa' ca programul autoritatii este "marti si joi, de la ora...la ora..., exceptie facand zilele de sarbatori legale". Mno, in cazul asta ce faci, stai la usa, te certi cu portaru', reclami DJP si conducerea ei, fiindca "regulile" sunt facute cica "intern", in functie de personalul disponibil pentru a asista la testari si a coordona procesul respectiv. Ori ei impun acest program invocand lipsa de personal...si cu asta te trimit acasa ca sa te linistesti si...sa nu mai gresesti pe viitor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 28 minute, Cst0712 a spus:

Cod rutier OUG 195/2002

Articolul 106: Titularul unui permis de conducere eliberat de către o autoritate română sau străină susţine, la cerere, testul de verificare a cunoaşterii regulilor de circulaţie prevăzut la art. 104 alin. (1) lit. a) până în a 20-a zi, inclusiv, a perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce.

- Articolul 106^1 alin. (1) Titularul unui permis de conducere eliberat de către o autoritate română sau străină susţine, în mod obligatoriu, până la expirarea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce autovehicule, tractoare agricole sau forestiere ori tramvaie stabilită prin procesul-verbal de constatare a contravenţiei, un test de verificare a cunoaşterii regulilor de circulaţie, atunci când suspendarea a fost aplicată pentru:

a) conducerea sub influenţa băuturilor alcoolice;

b) nerespectarea regulilor privind prioritatea de trecere, depăşirea sau trecerea la culoarea roşie a semaforului ori circulaţia pe sens opus, dacă prin aceasta s-a produs un accident de circulaţie din care au rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale.

                       alin. (2) Testul de verificare a cunoaşterii regulilor de circulaţie se susţine, în mod obligatoriu, şi în cazurile în care s-a dispus suspendarea exercitării dreptului de a conduce autovehicule, tractoare agricole sau forestiere ori tramvaie pentru o perioadă de 180 de zile, potrivit art. 103 alin. (1) lit. c) şi d), până la expirarea perioadei acesteia.

                       alin. (3) Perioadele de suspendare a exercitării dreptului de a conduce prevăzute la alin. (1) şi (2) se prelungesc, de drept, fără vreo altă formalitate, cu 30 de zile, dacă titularul permisului de conducere nu promovează testul de cunoaştere a regulilor de circulaţie sau nu se prezintă pentru susţinerea acestuia până la expirarea perioadei de suspendare

cam asa stiam si eu

...si foarte posibil, stat in stat, fiecare judet face cunm vrea

din cate stiu, aici in CJ, doar joi se fax examinarile astea, deci ai max 4 sanse intr-o luna :) :)

 

interesant, ca la alcool te poti prezenta pentru reducere, dar daca ai suspendare pentru trecere la nivel cu cale ferata nu....

Editat de apriliacluj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Art 106 1  spune ca SUNT OBLIGATI sa sustina testul cei enumerati la pct. a si b ( deci si alcoolistii de la a)

Supendarea pentru NERESPECTAREA SEMNULUI DE OPRIRE la trecerea la nivel peste calea ferata nu intra in categoria a si b deci nu esti obligat da dai, decat daca vrei reducere.

Eu tot zic ca se dau mult prea usor permisele...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Cst0712 a spus:

.....deci nu esti obligat da dai, decat daca vrei reducere.....

ciuciu :) :)

nu te primeste in sala!

cei cu calea ferata NU primesc reducere, NU au drept de examen!

 

(stiu din surse sigure!) 

(adica nu eu am fost ala, sursa sigura, nu proprie :) )

_______________________

Excepții de la procedura de redobandire permis: Ce șoferi nu își pot recupera permisul mai repede?

Există și situații în care șoferii nu pot reduce perioada de suspendare prin procedura de redobandire permis. Aceste sancțiuni necesare reprezintă un factor de descurajare necesar care contribuie la menținerea drumurilor publice sigure atât pentru pietoni, cât și pentru ceilalți participanți la trafic.

Așadar, șoferii care au fost implicați într-un accident rutier în timp ce se aflau sub influența alcoolului nu pot solicita o reducere a perioadei de suspendare. Același lucru este valabil și pentru cei care au acumulat 15 puncte de penalizare în ultimul an sau care nu au oprit la trecerea la nivel cu calea ferată, atunci când barierele sau semibarierele sunt coborâte ori în curs de coborâre.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...