Sari la conținut

Topic de refulare...despre orice


Flower-Power

Postări Recomandate

Acum 57 minute, Ruginel a spus:

garda mare la sol este ceva minunat

 

Daca ai nevoie, da, e minunata dar daca nu ai nevoie e doar un ban cheltuit in plus. Iti dau exemplu cu Skoda mea, am cumparat-o automata pt ca avem traficul asta nenorocit dar mie imi plac mai mult cutiile manuale. Am platit 2800 euro in plus numai ca sa fie automata (asa era pachetul), daca nu as fi avut nevoie de automata aia 2800 de euro ii puteam folosi pt altceva. 

 

Problema cu SUV-urile este ca majoritatea si le cumpara doar ca sa impresioneze, nu ca sa le foloseasca pt garda la sol mai mare si abilitatile offroad. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 522
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 3 minute, Nguyen a spus:

 

Daca ai nevoie, da, e minunata dar daca nu ai nevoie e doar un ban cheltuit in plus. Iti dau exemplu cu Skoda mea, am cumparat-o automata pt ca avem traficul asta nenorocit dar mie imi plac mai mult cutiile manuale. Am platit 2800 euro in plus numai ca sa fie automata (asa era pachetul), daca nu as fi avut nevoie de automata aia 2800 de euro ii puteam folosi pt altceva. 

 

Problema cu SUV-urile este ca majoritatea si le cumpara doar ca sa impresioneze, nu ca sa le foloseasca pt garda la sol mai mare si abilitatile offroad. 


Eu nu am luat masina de noua ci de la un prieten de familie care a luat-o de noua, kilometri putini, aflata inca in garantie cand am luat-o. Mi-as fi luat cu cutie automata si eu, insa cand vine vorba de masini second, nu prea poti face nazuri, mai ales cand prinzi o oferta buna.

Avantajul meu este ca nu lucrez de la birou in permanenta, deci nu sunt nevoit sa fac naveta, iar cand sunt temperaturi de peste 14-15 grade merg cu scuterul in oras, deci lipsa cutiei automate nu este un dezavantaj atat de mare in cazul meu.

Chiar si asa, tot fac undeva la 20,000 km cu masina in fiecare an, dar cred ca 80% din km sunt facuti in afara orasului unde nu ma deranjeaza sa schimb viteze la fel cum ma deranjeaza in traficul de Bucuresti.

Si mie imi plac masinile joase, se simt mult mai bine in viraje plus avantaje de consum mai mic, zgomot mai mic, dar nu se justifica sa tin doua masini doar pentru asta.

Editat de Ruginel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 minute, Nguyen a spus:

 

 

Problema cu SUV-urile este ca majoritatea si le cumpara doar ca sa impresioneze, 

GLE, X5/6, si alte hardughii de astea, desigur intra si factorul mai sus mentionat

 

ceea ce la un Kuga, SX4, Duster, RAV4 nu prea se pune problema, cred eu

 

 

 

Acum 24 minute, Nguyen a spus:

....nu ca sa le foloseasca pt garda la sol mai mare si abilitatile offroad. 

astea nu prea au capabilitati de offroad

eventual daca esti la vreo cabana, sau pe malul unui rau, la padure la gratar,  si incepe o ploaie serioasa sau ceva ninsoare, atunci hai sa zicem ca te ajuta

 

 

 

dar culmea, sunt multe masini de astea, inclusiv Tiguan, Kuga, Mokka, SX4, Kodiaq si lista poate sa continue, care sunt doar 2x4

no, la astea chiar nu le vad rostul!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, adrianm a spus:

 se cacă la doi metri de bucătărie.

Uite ăsta e argumentul indienilor când se cacă în stradă, că nu-i igienic în casă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

https://www.perplexity.ai/ în calitate de neinteligenţă artificială nu poate răspunde la o întrebare simplă, unde sunt folosite becurile H1, la care automobile sau motociclete.

 

Hal de răspuns:

Answer

Becurile H1 sunt folosite de mai multe mărci de mașini. De exemplu, Philips produce becuri auto H1, cum ar fi modelul "Philips Vision" cu o putere de 55W și "Philips Xtreme Vision" cu o putere de 55W și o lumină cu până la 130% mai intensă

1

5

. De asemenea, Osram este un alt producător de becuri auto H1, cum ar fi modelul "OSRAM Original H1 12V 55W"

2

. Aceste becuri sunt utilizate pentru farurile autovehiculelor și oferă o vizibilitate îmbunătățită în comparație cu becurile standard.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suedezii au omorat nurcile in plandemie,acu cauta nurci pe la noi.Noi le-am omorat cu escavatoru,ca am facut microhidrocantrale pe rauri de munte.Puiemonta😁

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deși a fost criticat de majoritatea antreprenorilor, programul e-Factura se dovedește un succes. Guvernul a anunțat că evaziunea fiscală a scăzut la aproape zero, iar banii obținuți vor fi direcționați pentru sprijinirea mediului de bussines.

„Lansăm astăzi, cu mândrie și încredere, programul național e-Tepula, dedicat investițiilor în economie, orientat special spre firmele mici și mijlocii. Oricine care a folosit e-Factura va putea vedea exact unde se duc banii încasați prin acest nou program investițional”, a declarat ministrul Finanțelor, Marcel Boloș.

Prin programul e-Tepula vor fi acordate linii de finanțare exclusive pentru atreprenorii care sunt cu toate taxele la zi, ca să-i stimuleze să facă acest gest și în continuare. „Am știut tot timpul că banii mei se duc pe așa ceva, mă bucur că Guvernul a dat dovadă de transparență și a instituționalizat acest concept fiscal destul de cunoscut”, spune Cosmin I., antreprenor.

https://www.timesnewroman.ro/life-death/dupa-e-factura-guvernul-lanseaza-si-programul-investitional-e-tepula/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La mine pe stradă și pe încă unele străzi adiacente de peste 3 luni iluminatul public e aprins 24h/h. Am reclamat la primăriile de sector și a municipiului, la compania municipală de iluminat public, am primit doar răspunsuri evazive și nimeni nu face nimic. :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Nu deschid topic nou special pt frustrarea mea, sper sa primesc aici destule info.

Este legat de GDPR...probabil o sa scriu si la oficialitati pt ceva raspuns oficial, dar poate este aici cineva specializat pe domeniul asta,

Pe scurt, tocmai am aflat ca , pe un app gen REVOLUT, datele mele personale au fost furnizate si celorlalti membriii (cu care am avut contact) ai platformei respective. 

Ca sa fiu mai clar, pe langa numele si ibanul meu, la toate persoanele care au facut transferuri de bani catre mine, sau la care le-am trimis eu bani, in extrasul lunar de activitati le-a aparut si adresa mea postala exacta (oras, strada, bloc, apartament ,tara). De unde stiu sigur asta? Pt ca si mie mi-a aparut, pe extrasul lunar, adresa postala completa a persoanelor cu care am avut transferuri, deci si lor le-a aparut adresa mea.

Mi se pare ok sa le apara numele si ibanul, dar nu si adresa exacta. Exista riscul ca , daca eu am avut transferuri semnificative catre Popescu, sa trag concluzia ca Popescu are o situatie materiala buna, si atunci poate imi trece prin cap fie sa ii vizitez domiciliul in lipsa lui, fie sa il astept la usa pt o convorbire prieteneasca in urma careia sa imi doneze ceva marafeti....sau viceversa.

Deci cum e cu GDPR-ul asta si sharuirea de info catre alte persoane?! Se pot comunica toate info sau doar unele dintre date, in functie de cui se dau?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 12.02.2024 la 9:37, ENEOS a spus:

La mine pe stradă și pe încă unele străzi adiacente de peste 3 luni iluminatul public e aprins 24h/h. Am reclamat la primăriile de sector și a municipiului, la compania municipală de iluminat public, am primit doar răspunsuri evazive și nimeni nu face nimic. :angryfire:

ar merge instalati niste mineri de bitcoin :)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 ore, marauder a spus:

membriii

 

Trebuia un singur i.

 

Nu bag mana in foc dar cred ca legea obliga ca datele personale (nume si adresa) sa fie cunoscute pentru plati facute prin banca sau aplicatii de plati. Iar cand te bagi in tot felul de smecherii apare si riscul asta... 

Editat de Nguyen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Marauder: pfff, si eu zic, ca, nu e bine sa apara adresa in extrase....

Pana acum nu m-am uitat in extrase, nu m-a intetesat, dar m-oi uita...

PS. La mine nu apare nici o adresa de la nimeni... (Vorbim despre tranzactii prin Revolut)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...