Sari la conținut

Ocolire porțiune cu cratere A2 ? "Drumul vechi" ?


TWD.Grig
 Share

Postări Recomandate

Salutare ! Am nevoie de o informație daca mă poate cineva ajuta. Pe săptămâna viitoare intenționez să merg spre Constanța și chiar as vrea sa evit portiunea de A2 cu cratere. Înțeleg că există "drumul vechi", DN. N.am fost pe ruta aia niciodată. Cum e calitatea drumului ? Bun sau tot gropi ? Pe unde intru pe el și pe unde ies înapoi pe autostrada ? 

 

Mulțumiri ! ✌️✌️✌️

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iesi pe sos pantelimon, branesti  si pe la fundulea intri inapoi pe A2 cam aia e solutia, drumul era ok cand am fost anu trecut cu masina dar mai departe de branesti nu am trecut.

 

totusi pe A2 e doar o mica portiune de gropi, ramai pe banda 2 si te tii de ea pana treci de portinea respectiva, e destul de mica pt ca au to asfaltat din ea. gen 2km, nu vad rostul sa ocolesti pe drumul vechi. (am fost ieri cu masina)

Editat de Cavaleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, Cavaleru said:

iesi pe sos pantelimon, branesti  si pe la fundulea intri inapoi pe A2 cam aia e solutia, drumul era ok cand am fost anu trecut cu masina dar mai departe de branesti nu am trecut.

 

totusi pe A2 e doar o mica portiune de gropi, ramai pe banda 2 si te tii de ea pana treci de portinea respectiva, e destul de mica pt ca au to asfaltat din ea. gen 2km, nu vad rostul sa ocolesti pe drumul vechi. (am fost ieri cu masina)

 

OP: Fa asa cum spune @Cavaleru si ia-o pe DN3. Drumul e foarte bun. Eu l-am parcurs ultima oara acum vreo doua luni de la Calarasi la Bucuresti. Trafic redus - ce-i drept nu incepuse sezonul de mare - si asfalt mai mult decat OK.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De obicei merg numai pe drumul vechi spre Litoral.

E mai lung,virajat...nu te plictisesti,doar la Fetesti tre sa te urci pe A2 pana la Cernavoda pentru traversare.

Este ok traseul,dar s-au mai format denivelari de la traficul greu,sunt biciclisti atinsi de aburii lui Bachus,mai un caine,mai o vaca....etc

Te mai saluta oamenii.....

ATENTIE !!!  Am mai intalnit si radare !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 54 minute, Silver Arrow a spus:

Daca vrei sa te bucuri de o plimbare cu moto o iei pe DN, daca esti in graba mare o iei pe A3.

A 2 😜

Merge si pe A 3 ....Ploiesti,Buzau,Slobozia,Harsova ,CT

Foarte misto si ala 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

8 hours ago, ALEX-CRUISER said:

E mai lung,virajat...nu te plictisesti

 

Hai să nu exagerăm. În mare parte merge paralel cu A2. Da, mai ai o curbă, o localitate, un maidanez care traversează, dar per total tot mare plictis este.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare ! Multumiri pentru sfaturi ! Pana la urma am decis sa merg pe A2 Buc-Constanta pentru ca am avut doar ziua de ieri la dispozitie si voiam sa prind si apa la o temperatura cat de cat ok + soare. Am ajuns pe la 1, perfect as spune, am inotat pana m-am plictisit. Am realizat ulterior ca m-am grabit aiurea contrar sfatului prietenei de " unde o alergi asa ? " :)))) Probabil am avut starea asta de graba din cauza faptului ca planuisem sa plecam de dimineata doar ca m-am trezit cu o migrena groaznica, din aia de nu mai vezi bine, am luat un calmant si am mai dormit vreo 2 ore pana mi-a trecut de tot. Si am tot avut senzatia aia ca o intarzii si nu apucam sa facem mai nimic. + ca eu eram obisnuit cu Sibiu - Constanta nu Buc - Constanta. A2 pe sensul spre mare e in stare aproape perfecta, a mai ramas neasfaltata doar o portiune de max 1 km pe banda 1 unde intradevar sunt cratere si daca esti neinspirat si ramai pe prima banda in zona aia poate fi foarte nasol. La intoarcere am zis ca vreau sa vad cum e si Drumu' Vechi asa ca la Fetesti ( unde oricum se mergea cu 30 km/h - 2 accidente ) am coborat de pe autostrada si am continuat pe DN3. Am fost cam singur pe drumul ala pana la un punct anume, parca e pustiu. Asfaltul e super, fara gropi, recomand ruta asta. Tinand cont ca am tinut-o cu 80 constant si pe autostrada a cam fost aglomerat si s-a mers si cu viteza mica pe anumite portiuni cred ca am iesit super si cu timpul. Nu e totusi o idee buna pentru vitejii pe acolo. Au trecut pe langa mine vreo 3-4 echipaje de politie + altele oprite pe la intersectii in localitati. Am si fost oprit din mers pt un stop ars. Si asta se intampla la 10-11 seara. Foarte draguta tipa, m-a sfatuit sa il schimb si cam atat. Am uitat sa mentionez, am fost cu tigaia cu 4 roti. 

 

Multumiri inca odata de sfaturi.

Toate bune !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...