Sari la conținut

o7-08. Gran Premio Lenovo di San Marino e della Riviera di Rimini & Gran Premio TISSOT dell'Emilia Romagna e della Riviera di Rimini


xt600
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 328
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Rossi creca ii mai ajunge un an si gata...cum a inceput asa si termina..pasta pe barba lui a gresit o...pacat

@Method are dreptate cu Dovi...sa se invinuiasca singur ...ca nu avea ce sa caute acolo

Si da ...colegul xt600 are dreptate ...Suzi este peste Yamaca...daca se calificau mai bine ...azi Mir castiga..sunt f buni pe final de cursa...dar sa nu mai zica colegii ca daca daca daca...Q a mers si el ceas azi...

De acum in colo se pare ca Mir si cu Q se vor lupta...cu aparitia altora ...asa in functie de situatie...

Aaa mai era unu Vinales...l ati vazut??

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Quarta, cand vrea, poate merge, poate frana si mai ales poate castiga. Pacat ca nu livreaza rezultate ca cel de astazi, in mod constant. Astazi a fost de neoprit. M-a surprins top speed-ul lui in cateva situatii, iar franarile de la capatul liniei drepte au fost incredibile. 

Ma doare sufletul pentru Rossi, dar astea sunt cursele... podiumul cu nr. 200 mai poate astepta...

Morbi a mers foarte bine si ar fi meritat podiumul, insa baietii de la Suzuki au fost eroii zilei. Ambii au facut niste recuperari fantastice si imi confirma ceea ce spuneam mai sus, anume ca Suzuki este peste Yamaha in acest moment si cred ca este cam cea mai buna, din grila, la over all. Devin fan. 

Zarco... nu stiu daca a fost vina lui sau nu, dar este foarte interesant ca fazele astea se intampla, mai intotdeauna, pe o raza de cativa m in jurul lui.. :D :D Pacat de Dovi, chiar nu merita atata ghinion baiatul asta... 

Rectific! Eroul cursei a fost Maravilla! Cum a cazut el pana pe locul 16 si apoi a recuperat (e drept, cu ajutorul lui Dovi, Pol, Rossi si Zarco) pana pe 9. O minune (maravilla), baiatul asta. Tare l-as mai trimite langa Rossi, la echipa a II-a.. 

La Honda, in afara de Nakagami, mai piloteaza cineva, sau sunt in restrangere de personal? 

 

Apropo, nu prea credeam eu in talentul lui, dar se pare ca trebuie sa imi fac mea culpa. Luca Marini a treia victorie, sezonul asta, inca doua locuri doi si este in carti serioase pentru titlul la clasa intermediara. Ma uitam.. sta pe motocicleta exact ca frate-su... clona, nu alta. Ce ti-e si cu ADN-ul asta.. ;) 

Acum 22 minute, B.B. a spus:

Suzuki câștiga campionatul anul ăsta.

Am zis!

Nu zici rau! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 28 minute, Buggy a spus:

Rossi creca ii mai ajunge un an si gata...cum a inceput asa si termina..pasta pe barba lui a gresit o...pacat

@Method are dreptate cu Dovi...sa se invinuiasca singur ...ca nu avea ce sa caute acolo

Si da ...colegul xt600 are dreptate ...Suzi este peste Yamaca...

Mai de retragere nush ce sa zic...inca e al naibii de rapid si pt un pusti de 25 de ani decum pt un nebun de 41.A gresit.Asta e tot.Cum a gresit si Peco de ex cursa trecuta.Dar na,vom vedea la anul cum se simte.Eu sper ca atata timp cat poate mere in primii 5-6 sa nu se retraga.

 

Daaa iar sunt toti peste Yamaka dar Yamaka asa proasta cum e ea mai lua o cursa...a cata cursa castiga Yamaka cea praf anul asta?hmm?

Aa,si ma apostrofa lumea cu manta cursa trecuta ca a iesit Ktm pe 3 (trebuia pe 4 dar ok,nu mai comentez),unde e ktm ca nu o vad in primii 10?Dar vai...

Cum am dat de un circuit unde n-am facut 20 000 ture de private tests pupandu-ne pe gura cu guma medie michelin,deja gata,se lupta la divizia onoare.Nu,serios vorbind intradevar ktm mere mai bine de anul asta de cand a lasat balta porcaria de grinda cu zabrele si fac si ei un cadru perimetral chiar daca e de fer.Daca atata stiu ei fer...cu asta defileaza.

Cea mai tare declaratia lui Pol inainte de cursa - "asta va fi o cursa in care se va cadea mult si va iesi pe podium cel care isi mentine cumpatul"...si dupa aia cade in 1 pe fortand pe franare :crack:

Acum 28 minute, Buggy a spus:

Aaa mai era unu Vinales...l ati vazut??

Esti in eroare,nu il cheama Vinales - i se spune Maravilla :lol:

Acum 26 minute, B.B. a spus:

Suzuki câștiga campionatul anul ăsta.

Am zis!

Aprob pozitiv,vorba lui Caragiale.

Batalie intre Quarta si Mir.Din punctul meu de vedere oricare castiga ma bucur.Ok,sunt mai fan Mir pe care il urmaresc de la moto3 decat Quarta,dar nu pot sa il hateresc pe Quarta,e prea ok baiatul. :ok:

 

...despre Luca Marini....meh

Nush cat din adn'ul lui Rossi are el pt ca sunt frati doar dupa mami.Daca contribuia si Grazziano,poate,poate,asa doar cu mami...slabutz :P

Luca Marini mie mi se pare un fel de Alex Marquez...il ajuta numele...chiar daca indirect.

Mai bun mi se pare Jorge Martin care s-a luptat si cu dintii pt un loc in echipa la moto3 si apoi pt campionat si care vad ca si la moto2 are viata la fel de grea.Astia care se lupta pt orice pas in fata si castiga vor ajunge mari.Na,preferinta personala,e baiat bun si Luca Marini dar intre ei 2,Jorge Martin la orice ora.

Insa se pare ca deja Luca Marini are loc asigurat la motogp la anul...dar,la fel ca AM,asta nu inseamna ca va mere bine.Insa iata ca sansa o va avea.Pacat ca nu se face promovarea pe baza performantelor ci pe baza de cumetrii.

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 26 minute, Method a spus:

 

...despre Luca Marini....meh

Nush cat din adn'ul lui Rossi are el pt ca sunt frati doar dupa mami.Daca contribuia si Grazziano,poate,poate,asa doar cu mami...slabutz :P

 

Poate este tot al lui Grazziano... stii cum este, prima maciuca nu se uita... :D Cum spuneau si latinii... pater semper incertus est..

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 56 minute, xt600 a spus:

Quarta, cand vrea, poate merge, poate frana si mai ales poate castiga. Pacat ca nu livreaza rezultate ca cel de astazi, in mod constant. Astazi a fost de neoprit. M-a surprins top speed-ul lui in cateva situatii, iar franarile de la capatul liniei drepte au fost incredibile. 

Ma doare sufletul pentru Rossi, dar astea sunt cursele... podiumul cu nr. 200 mai poate astepta...

Morbi a mers foarte bine si ar fi meritat podiumul, insa baietii de la Suzuki au fost eroii zilei. Ambii au facut niste recuperari fantastice si imi confirma ceea ce spuneam mai sus, anume ca Suzuki este peste Yamaha in acest moment si cred ca este cam cea mai buna, din grila, la over all. Devin fan. 

Zarco... nu stiu daca a fost vina lui sau nu, dar este foarte interesant ca fazele astea se intampla, mai intotdeauna, pe o raza de cativa m in jurul lui.. :D :D Pacat de Dovi, chiar nu merita atata ghinion baiatul asta... 

Rectific! Eroul cursei a fost Maravilla! Cum a cazut el pana pe locul 16 si apoi a recuperat (e drept, cu ajutorul lui Dovi, Pol, Rossi si Zarco) pana pe 9. O minune (maravilla), baiatul asta. Tare l-as mai trimite langa Rossi, la echipa a II-a.. 

La Honda, in afara de Nakagami, mai piloteaza cineva, sau sunt in restrangere de personal? 

 

Apropo, nu prea credeam eu in talentul lui, dar se pare ca trebuie sa imi fac mea culpa. Luca Marini a treia victorie, sezonul asta, inca doua locuri doi si este in carti serioase pentru titlul la clasa intermediara. Ma uitam.. sta pe motocicleta exact ca frate-su... clona, nu alta. Ce ti-e si cu ADN-ul asta.. ;) 

Nu zici rau! 

Sunt frati vitregi... deci nu stiu cat este ADN si cat munca/talent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Method a spus:

Imi pare rau de Zarco dar chiar n.a fost vina lui Petrucci cum zic comentatorii aici...Zarco a comis.o...si inca rau.

Faptul ca a batzait Petrucci spatele in fata lui...asa e.n tenis.Chestia e ca Petrux nu mi se pare ca l.ar fi atins.

Pai aia doi nu stiu decat sa bage batul prin gard telespectatorilor. in afara de stiri documentate de pe net, nu inteleg ce se intampla acolo.

Hatereala e importanta in sport, lege lasata din folbal.

 

Acum 2 ore, Method a spus:

 

 

...in mod normal aici s.ar termina aspiratiile de campionat ale lui Dovi,dar e 2020 asa ca nu se stie.

 

Normal ca s-au dus naibii. N-ai cum sa ajungi campion atata timp cat nu intelegi ce e cu cauciucul ala.

Interesul Ducati a pecat catre Miller Bag. Dovi si-a cam luat gandul sa recupereze puntele pierdute. De acum merge doar la bulan

Acum 2 ore, B.B. a spus:

Suzuki câștiga campionatul anul ăsta.

Am zis!

Si eu zic ca Mir are cele mai multe sanse. Asta in conditiile in care cursa din Austria s-a oprit cand era primul si nu parea vreunul sa-l prinda.

Domdv 2020 are trei piloti, Bag, Mir, Binder, restul sunt accidentati si oportunisti

Acum 43 minute, xt600 a spus:

Sunt frati dupa mama, deci au si ADN comun. 

Bine ca n-a participat si ea in moto gp.. Pe ea n-o prindea Marcel la campionate castigate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

legat de dovi: comentatorii englezi au zis din start ca o astfel de calificare slaba creste riscul de a fi implicat in accidentul altuia.

 

 

bingo cu alte cuvinte.

 

pacat de rossi dar pe final nu stim daca ar fi rezistat acolo, ca si in alte curse de pana acum.

 

f tare mir, ma tem ca daca nu da de cap la calificari...greu tare sa ia campionatul.

cu un oarece regret tot Q cred ca-l ia.

 

vin penibil :)  ar trebui sa pun asta in semnatura ca am obosit sa o tot scriu.

Acum 7 ore, ZaiR a spus:

s-a speriat saracul..

nu e chiar de condamnat, se intampla si e "instinctual".

pacat ca l-a daramat pe dovi dar si de el.

Acum 6 ore, B.B. a spus:

Suzuki câștiga campionatul anul ăsta.

Am zis!

daca rezolva calificarile. ceea ce e cam greu.

uite rossi mereu s-a chinuit cu ele, si cand era tanar.

Acum 6 ore, Buggy a spus:

Rossi creca ii mai ajunge un an si gata

nush, ziceau astia englezi ca nu o sa isi ia niste oameni cu el si ca petronas e profi etc si ca cine stie.

 

eu ma asteptam sa ia pe toti cu el.

Acum 6 ore, Method a spus:

 

 

...despre Luca Marini....meh

...

Insa se pare ca deja Luca Marini are loc asigurat la motogp la anul...dar,la fel ca AM,asta nu inseamna ca va mere bine.Insa iata ca sansa o va avea.Pacat ca nu se face promovarea pe baza performantelor ci pe baza de cumetrii.

nush ce ai cu Marini, merge super bine ultimele curse..

pe AM il uram si eu da baiatu asta nu mi-a gresit cu nimic.

Acum 4 ore, ZaiR a spus:

Dovi si-a cam luat gandul sa recupereze puntele pierdute. De acum merge doar la bulan

da, adica nu la risc.

dovi nu e genul sa riste totul pt un tur in quali. - vorbele comentatori englezi, parere cam avizata.

 

 

Pies: plictisitoare cursa frate.

Noroc cu mir, hai si rins pe final.

 

...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, frigider a spus:

pacat de rossi dar pe final nu stim daca ar fi rezistat acolo, ca si in alte curse de pana acum.

El crede ca avea o sansa sa se bata la victorie - Valentino Rossi: Maybe I could have won

Acum ma mahneste si mai mult ca a gresit.Daca cadea de pe 5-6 ca la Missano,asta este,dar cand zice ca se putea bate la victorie...offf.Pacat.

Si nu intelegeam cum a cazut in 2 - na ca ne explica - guma mai rece pe stg putin n-a fost atent si ceau.Si ce e cel mai enervant e faptul ca nu il mai vad asa puternic pe circuitele care urmeaza incat sa se bata la podium.

Mai,luand partea buna - de rapid e inca rapid.Jos palaria chiar si pt atat.

Acum 8 ore, frigider a spus:

f tare mir, ma tem ca daca nu da de cap la calificari...greu tare sa ia campionatul.

cu un oarece regret tot Q cred ca-l ia.

 

vin penibil :)  ar trebui sa pun asta in semnatura ca am obosit sa o tot scriu.

:agree:

Acum 8 ore, frigider a spus:

nu e chiar de condamnat, se intampla si e "instinctual".

pacat ca l-a daramat pe dovi dar si de el.

Deci mie chiar imi place Zarco si am fost haterit destul de mult pt asta,dar nu pot sa-l apar cand o comite asa.

E de condamnat pt ca ei nu au voie sa actioneaze asa.Noi da,ei nu.

Pe strada e scuzabil sa te infigi in frane si sa cazi pe jos,acolo la nivelul lor nu.S-au mai intamplat din astea gramada,si nu prea reactioneaza pilotii asa.A fost o reactie slaba,mai ales ca Petrucci nici macar n-a cazut sau ceva.Pai pe sistemul asta,de fiecare data cand cade unul in pluton,ar mai trebui sa cada 3 pe frane de langa el.

Greseala.Asta e.Insa se deconteaza la Ducati,le-a bagat mortul in casa dandu-l jos pe donkey eyes.Peco are sanse 90% acum as zice eu.Ceea ce e pe undeva bine,pt ca Peco de anul asta chiar o merita.

Acum 8 ore, frigider a spus:

nush ce ai cu Marini, merge super bine ultimele curse..

pe AM il uram si eu da baiatu asta nu mi-a gresit cu nimic.

Aaa,n-am nimic cu Luca.No hate.As vrea insa sa se faca promovarile la gp dupa rezultate si merit nu dupa faptul ca ai aceeiasi mama cu legenda.

SI o sa vedem la sfarsit ca acest campionat la moto2 nu va fi castigat de Marini...insa cu toate astea tot Marini va avea moto rezervata pt gp.Asta am cu el.

Cu AM chiar am - a castigat campionatul la moto3 scotandu-l flagrant de pe circuit pe Miller si facandu-l sa abandoneze,si de atunci nu-l mai suport.Iar la moto2 a luat un campionat chinuit DOAR dupa coispe ani cand au plecat Zarco,Morbi si Bagnaia din moto2,cu alte cuvinte dupa ce efectiv n-a mai avut adversari.Si dupa aia il aduce frati-su direct la HRC?wtf?Dar lasa ca vad ca se vede acum cat de "bun" e AM.Mare pilot :crack: 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 minute, Method a spus:

E de condamnat pt ca ei nu au voie sa actioneaze asa.Noi da,ei nu.

Pe strada e scuzabil sa te infigi in frane si sa cazi pe jos,acolo la nivelul lor nu

Man, nu era comentariul meu ci al comentatorilor englezi.

Nu e vorba de frana, e vb de lasat acceleratia si gata.

Daca fosti piloti spun asta care au fost si ei acolo nu prea ai cum sa-i contrazici, mai ales la partea cum ca e "instinct".

 

Asa mi-e usor sa spun "da, nu tre sa faci nimic ca-s moto si se duc in exterior, deci daca e in fata ta e no problem"

 

Accidente se intampla, la fel si accidente cu mai multi implicati.

E periculos in pluton, asta e viata.

Ce naiba, se darama unii pe altii in ultima curba din ultimul tur.

 

Pe romaneste dovi "had it coming" mergea din ce in ce mai prost.

 

Clar ca in cursa poate scotea un loc 5-6-7-8 dar.. C'mon doar nu credea ca poa sa ia asa un camp.

 

Zarco i-a facut un bine, i-a curmat suferinta, asa poa sa zica "da, puteam sa iau camp da m-a pus Z jos".

 

incep si eu sa cred ca baiatu asta Z are el o aura negativa si e bine sa stai departe de el :D 

 

Acum 18 minute, Method a spus:

Aaa,n-am nimic cu Luca.No hate.As vrea insa sa se faca promovarile la gp dupa rezultate si merit nu dupa faptul ca ai aceeiasi mama cu legenda.

SI o sa vedem la sfarsit ca acest campionat la moto2 nu va fi castigat de Marini...i

Hm, la cum a mers ultimele 2 curse nu stiu de ce te indoiesti asa mult de el dar fie.

Acum 18 minute, Method a spus:

El crede ca avea o sansa sa se bata la victorie - Valentino Rossi: Maybe I could have won

da, poate la momentul respectiv. a fost rapid tot weekendul etc.

dar apoi s-a suparat Q si i-a dat capat la bord de le-a dat 3 secunde si ceva...

ok, podium poate lua, nu vom sti niciodata.

 

adevaru e ca era ff f supi / daramat cam ca niciodata, de obicei trecea mai usor peste cazaturi.

 

 

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am mai urmarit cursa dupa ce l-am vazut pe doctor pe jos, era atat de rapid.. dar nah asa in curse cand mergi la limita mereu  ... Omu si-a tarait boasele extrem de rapid pe circuit. 

 

Mir si Suzuki sunt bomba, daca rezolva si prima parte a cursei sau macar calificarile o sa fie un concurent serios in viitor.

 

imi pare rau de Morbi ca a pierdut podiumul. Oricum un pilot extrem de rapid concurent serios pt Mir

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 40 minute, ioio_viola a spus:

am vazut interviul cu Maravilla de dupa cursa, omul asta mai ca plangea ca nu stie ce i se intampla :). din pacate pentru el, daca nu are conditiile perfecte nu e competitiv. in felul asta nu va fi campeon niciodata.

colegu Vin e mai jos decat Dovi la faza asta.

adica te califici asa sus si temrini asa jos? OMG.

 

dovi macar se calif prost da in cursa misca putin...

Acum 4 minute, Cavaleru a spus:

nu am mai urmarit cursa dupa ce l-am vazut pe doctor pe jos, era atat de rapid.. dar nah asa in curse cand mergi la limita mereu  ... Omu si-a tarait boasele extrem de rapid pe circuit. 

 

Mir si Suzuki sunt bomba, daca rezolva si prima parte a cursei sau macar calificarile o sa fie un concurent serios in viitor.

 

imi pare rau de Morbi ca a pierdut podiumul. Oricum un pilot extrem de rapid concurent serios pt Mir

eh, nu conteaza, a mers bine.

poate l-a pus pe ganduri faza aia cand pe franare i-a facut figuri mobra.

apoi mini-pierderea fetei imediat dupa.. bine nu i-a picat.

 

 

sincer decat sa cada, mai bine asa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt dezamagit. Nimeni de aici nu are curaj sa spuna ceea ce este evident. Ducati, care are contract direct cu Zarco, l-a pus pe francez sa-i submineze sansele la titlu lu' Dovi. Huo!

 

Cat despre Dovi, au dreptate colegii, si-a facut-o cu mana lui. Ce cauta in pluton ca sa fie daramat? Trebuia sa fie la bataie pentru pozitia de lider al cursei, ca anul trecut. Oh, wait...

Acum 18 ore, Method a spus:

Aa,si ma apostrofa lumea cu manta cursa trecuta ca a iesit Ktm pe 3 (trebuia pe 4 dar ok,nu mai comentez),unde e ktm ca nu o vad in primii 10?Dar vai...

Cum am dat de un circuit unde n-am facut 20 000 ture de private tests pupandu-ne pe gura cu guma medie michelin,deja gata,se lupta la divizia onoare.Nu,serios vorbind intradevar ktm mere mai bine de anul asta de cand a lasat balta porcaria de grinda cu zabrele si fac si ei un cadru perimetral chiar daca e de fer.Daca atata stiu ei fer...cu asta defileaza.

Cea mai tare declaratia lui Pol inainte de cursa - "asta va fi o cursa in care se va cadea mult si va iesi pe podium cel care isi mentine cumpatul"...si dupa aia cade in 1 pe fortand pe franare :crack:

 

Trebuie sa apreciez ca vezi si tu progresul si in final recunosti.

Pana sezonul trecut, KTM avea o zi buna atunci cand puncta. Cand prindea un top 10 avea o zi excelenta.

In cursa de ieri a fost prima data sezonul asta cand nu au prins top 10 (cu 2 DNF din pozitii de top 10). Situatia asta combinata cu loc 2 pentru Mir a facut ca Suzuki sa-i depaseasca la constructori cu doar 4 puncte.

 

Cat despre Fe, perimetral sau zabrele, tot mai greu deacat Al ramane. Sau . .?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 29 minute, ilarionciobanu a spus:

Sunt dezamagit. Nimeni de aici nu are curaj sa spuna ceea ce este evident. Ducati, care are contract direct cu Zarco, l-a pus pe francez sa-i submineze sansele la titlu lu' Dovi.

moarte francezilor!!!

mai putin Q, el nu e in complot...

 

sau este? ca doar el o sa ia campionatul!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, ilarionciobanu a spus:

 

Cat despre Fe, perimetral sau zabrele, tot mai greu deacat Al ramane. Sau . .?

Ironia este ca tocmai perimetralul ala de FEr sau zabrelele ar putea fi una din solutiile pentru problemele cu pneul spate si cu tractiunea, pe care le au unii constructori. Cateodata in viata este ca in rugby,trebuie sa pasezi inapoi,ca sa mergi inainte.

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, frigider a spus:

Man, nu era comentariul meu ci al comentatorilor englezi.

Nu e vorba de frana, e vb de lasat acceleratia si gata.

Daca fosti piloti spun asta care au fost si ei acolo nu prea ai cum sa-i contrazici, mai ales la partea cum ca e "instinct".

 

Asa mi-e usor sa spun "da, nu tre sa faci nimic ca-s moto si se duc in exterior, deci daca e in fata ta e no problem"

 

Accidente se intampla, la fel si accidente cu mai multi implicati.

E periculos in pluton, asta e viata.

Ce naiba, se darama unii pe altii in ultima curba din ultimul tur.

 

Pe romaneste dovi "had it coming" mergea din ce in ce mai prost.

Nu incerc sa fac analiza cazaturii lui Zarco - subliniez doar rezultatul : Petrux a batzait (n-a cazut da?),iar Zarco s-a emotionat si a fost pe burta in secunda urmatoare.Ce a apasat el sau ce n-a apasat sau la ce a dat drumul conteaza mai putin.Cert e ca a fost pe burta cand un pilot din fata lui a batzait,ceea ce mi se pare jenant avand in vedere experienta lui Zarco si faptul ca e pilot incercat.Asta e...a gresit si gata insa a gresit intr-un moment destul de nasol si pe deasupra l-a mai rupt si pe Dovi si acum lipsa de rezultate a lui Dovi se va deconta la el...ceea ce nu prea e cazul dar na.

Acum 4 ore, frigider a spus:

Hm, la cum a mers ultimele 2 curse nu stiu de ce te indoiesti asa mult de el dar fie.

Pt ca il urmaresc demult pe Marini si asa e el - o cursa buna 3 proaste.

Eu zic ca Bezzechi mai ales dar si Bastianini sunt mai buni decat el.Insa daca ia campionatul anul asta,imi fac mea culpa :)

Acum 4 ore, ioio_viola a spus:

am vazut interviul cu Maravilla de dupa cursa, omul asta mai ca plangea ca nu stie ce i se intampla :). din pacate pentru el, daca nu are conditiile perfecte nu e competitiv. in felul asta nu va fi campeon niciodata.

Exact.Conditii perfecte sunt odata sau de 2 ori pe an....cam tot atatea victorii ia si musiu.Yamaha trebuia sa-l debarce demult,e slab degeaba e rapid.Iar de dogfights si depasiri si psihic,nu mai vorbesc.

Acum 2 ore, ilarionciobanu a spus:

Sunt dezamagit. Nimeni de aici nu are curaj sa spuna ceea ce este evident. Ducati, care are contract direct cu Zarco, l-a pus pe francez sa-i submineze sansele la titlu lu' Dovi. Huo!

ahahahah,da,intradevar :bounce:

Acum 2 ore, ilarionciobanu a spus:

Pana sezonul trecut, KTM avea o zi buna atunci cand puncta. Cand prindea un top 10 avea o zi excelenta.

In cursa de ieri a fost prima data sezonul asta cand nu au prins top 10 (cu 2 DNF din pozitii de top 10). Situatia asta combinata cu loc 2 pentru Mir a facut ca Suzuki sa-i depaseasca la constructori cu doar 4 puncte.

 

Cat despre Fe, perimetral sau zabrele, tot mai greu deacat Al ramane. Sau . .?

True.Progres exista,insa doar dupa ce au renuntat la hidosenie.Exact asta am zis de cand s-au apucat de chestia asta cu motogp'ul - cu acel cadru nu vor ajunge nicaieri.Si vad ca de anul asta si-au dat si ei seama si l-au abandonat,si mirare mirare,au venit si niste rezultate.Si am mai zis,si repet,nu se vor bate niciodata cu adevarat la podiumuri pana cand nu vor lasa deoparte uitatul in ograda HRC si si imitatul Hondei si vor incepe ei singuri singurei sa inoveze.

Au ajuns unde era Ducati prin 2015 - motor puternic si castiga gen o cursa de linii drepte pe an.Mai au de progresat insa totusi incep sa fie mult mai ok - au progresat anul asta cati toti ceillalti la un loc.

Da,normal ca ferul e mai greu decat alum.Da ei cica nu stiu sa lucreze cu alum,numa cu ferul.Nu e problema - daca pot sa-l faca astfel incat sa aiba si oamenii aia un oarecari handling pe ele,sa il faca si din fer.O sa fie penalizati de alea 4-5 kg cate ar avea probabil un asemenea cadru in plus dar na...ideea e sa functioneze.Le dorim succes mai ales ca imi place de Oliveira care e proven la moto3 dar si la moto2 nu?unde era sa-i ia coroana lui Marquez cel mic tot cu un ktm pe care il vira din frana spate pe stilul Marquez cel mare :)

 

Constructorii de V4's nu se plang deloc de tract spate,ba dimpotriva - interviul cu Marquez pe care l-am pus mai demult explica : guma spate michelin e atat de aderenta incat nu mai sunt probleme cu tractiunea indiferent de viteza.(e oarecum haios ca MM a declarat asta,care MM a luat un highside de toata frumusetea la Jerez,dar na,pastrand proportiile).

MM declara ca ei folosesc guma hard (aproape la fiecare cursa) datorita balansului motoretei - fiind rezolvate problemele cu tractiunea spate,au mutat greutate pe fata si de asta le trebuie guma hard.

Nu stiu ce probleme are ktm cu tract spate,insa clar nu le va rezolva cu un cadru trellis - in racing intoarcerea la solutiile vechi niciodata nu da roade - tot timpul lucrurile avanseaza din ce in ce mai mult,iar cine o arde cu solutii din 90's e lasat in urma.Si se pare ca si ktm a inteles asta din moment ce au lasat deoparte trellis'ul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca se pastra configuratia circuitului de anul trecut, poate Rossi si altii nu cadeau, prea multe viraje de dreapta, plus o ditamai linia dreapta, care clar ajuta si mai mult la racirea flancului stang a pneului fata, pana in virajul 2, primul de stanga dupa cred eu, aproximativ 30, 45 de secunde. Asta este, poate daca era soare, iarasi era alta situatia. Ce este de admirat, nu prea exista locul doi pentru Rossi atunci cand simte ca sunt sanse peentru victorie, cam cum a facut la LeMans acum cativa ani, cand tot asa, a cazut daca bine imi aduc aminte, in ultimul tur. Apropo, urmeaza LeMans si cred ca si acolo Rossi se va simti bine, mereu a fost competitiv.

Pe Zarco este posibil sa-l fi pus pe jos rotile reci si frana de motor? Oricum, este clar, i-a luat locul lui Bautista.

 

Marini momentan este alt om, nu se compara cu cel din anii trecuti, cred ca el va lua titlul.

Editat de Valentino Rossi VR46
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 31 minute, Valentino Rossi VR46 a spus:

Marini momentan este alt om, nu se compara cu cel din anii trecuti, cred ca el va lua titlul.

beau pt asta.

 

omu are 150 de puncte, fabio are 108 :)  

 

La moto 3 ala de pe 1 are 122 puncte.

Daca la moto 3 te-ai astepta sa fie haos si castigator nou cursa de cursa.. uite ca aduna baietii aia mai multe ca-n gp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...