Sari la conținut

16. Gran Premio Nolan del Made in Italy e dell'Emilia-Romagna


Kagemusha
 Share

Postări Recomandate

1 hour ago, damager said:

Q e slab pe ploaie tocmai din cauza stilului care ii permite sa fie rapid pe uscat :).

 

Just.

 

1 hour ago, frigider said:

Sunt f rare cursele pe ploaie :)

parca și JLo era slăbuț pe ploaie?

 

Week-end-uri întregi pe ploaie sunt rare. Week-end-uri care se desfășoară parțial pe ud nu sunt atât de rare. Și cu tot respectul pentru Quartararo, nu are nivelul lui Lorenzo de acum 5-10 ani. E drept că nici M1 de acum nu este la fel de competitiv ca atunci (sau cel puțin, competiția este mai acerbă), dar #99 era efectiv de neatins când își intra în ritm. Este singurul care a reușit să-l bată pe Marc Márquez.

 

3 minutes ago, damager said:

 

Se vede că se antrenează cu supermoto ^_^

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 111
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 22 ore, frigider a spus:

Asta cu banii e clar că vor da mai mult.

Tot nu o prinzi...Suzuki nu da bani.Si punct.

Iar daca ar fi (prin absurd,never gonna happen,dar prin absurd) sa aloce buget mai mare la echipa,l-ar baga in R&D,nu i l-ar da lui Q care ar negocia din postura de campion mondial.

 

Repet - si Mir vrea sa plece de la ei,sunt zvonuri dar sunt destul de loud.

Asta cu Q la Suzuki e cam cum erau stirile "din sport" de iarna cand nu erau subiecte gen "Soc ! Zlatan Ibrahimovici la Steaua !".Pipe dream.

Acum 16 ore, xt600 a spus:

Nu am facut un calcul probabilistic, insa spuneam ca ar fi o posibilitate, fiue si infima. Si ar fi interesant.

E matematic man...Peco nu are nici o sansa de fapt.

Cred ca 80% Q va lua campionatul astazi,lui Peco nu ii va ramane nici macar sa viseze matematic la un campionat.Oricum Peco e destul de inteligent incat sunt sigur ca nu viseaza,e prea cu picioarele pe pamant sa aiba vise din astea ude.

Si eu zic ca are sansa 1 aici Peco.

Acum 11 ore, xt600 a spus:

JLo era bunisor pe ploaie pana la cursa aia de la Assen, parca, in care a cazut si si-a rupt clavicula. De atunci s-a taiat pe ploaie. 

true that

Acum 11 ore, xt600 a spus:

Da, sansele sunt mici. Am spus de mai multe ori, pe parcursul sezonului, ca pilotii Ducati, cu mobra pe care o au, pot castiga pe circuitele croite pentru acea motocicleta si pe acele circuite pe care un pilot sau altul se simte bine/ii place (si cum au sase piloti pe grila, probabilitatea ca la fiecare cursa macar unui pilot Ducati sa ii placa track-ul, este foarte mare), altfel trebuie sa joace la gresala adversarului.

Problema pe care o subliniez (si am mai subliniat-o si cu alte ocazii) e de ce pilotii se simt mai bine pe un circuit si pe altele nu.Uite mie asta nu mise pare profi - la F1 nu se intampla asa ceva.

 

Ducati este o motoreta cu care se poate castiga titlul,insa ii trebuie un pilot care sa poata ataca asa ceva.Pana acum nu a avut.

Dovi era....next best thing,dar de fapt el nu era material de campion.A aratat asta in cariera pre-Ducati.

Lorenzo era insa adaptarea a fost foarte grea si cand a reusit finally,deja prietenul Gigi semnase cu altcineva,ar fi putut fi ceva frumos acolo,insa n-au mai continuat.

In prezent - Miller s-a nascut talent si a murit speranta,Zarco imi pare rau sa zic insa e tot cam pe acelasi sistem,insa au 2 piloti campioni mondiali la clasele mici care chiar au croiala de campion : Martin si Peco.Deci un titlu cu Ducati e o posibilitate maricica pt oricare din ei.

Insa faptul ca n-a avut piloti capabili e tot vina Ducati,la fel cum a fost tot vina lui Yamaha ca pilotii de la satelit erau de multe ori mai buni decat cei de la uzina,insa Jarvis delivered -cu chiu cu vai,dupa ani intregi de tinut de mana toti Maravilliosii dar bine ca a luat deciziiile corecte.Finally.

 

COnteaza f mult mana pilotului - s-a vazut la Honda fara MM si s-a vazut si la Yamaha cu Rossi/Vinales,cand se dezbateau rear grip si softuri evacuari,ingineri electronica samd samd numa hibe "avea" motoreta...bai cand veni Q brusc motoreta e smooth e campioana nu mai are nici o hiba.Bai ce revigorare a naibii coincidenta.Si la anul cu Q si Morbi presimt ca va fi la fel de smooth :bounce:

La anul chiar avem un campionat de urmarit : Q si Morbi la Yamaha factory,MM in forma,Peco la Ducati factory deja cu experienta,Martin pe un Ducati actual cu experienta si speram fara accidentari.Va fi un sezon stelar zic eu.

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Method a spus:

Repet - si Mir vrea sa plece de la ei,sunt zvonuri dar sunt destul de loud.

Poate in 22 Suzi e racheta și mir se bate cu șanse reale.

Unde sa plece mir?

 

Acum 1 oră, Method a spus:

Asta cu Q la Suzuki e cam cum erau stirile "din sport" de iarna cand nu erau subiecte gen "Soc ! Zlatan Ibrahimovici la Steaua !".Pipe dream.

Sa nu exageram cu clickbait de gsp

 

Dupa Lorenzo la Honda

Zarco la Honda apoi Ducati,

Vin la Aprilia nu prea mai e nimic imposibil.

Sezonul asta lucrul la motor a fost înghețat?

Deci Suzi că și ceilalți se concentrează pe 22

 

Ok au fost f f f f f ultimii cu squat device, asta e clar și enervant.

Poate era mai sus Mir daca îl avea mai devreme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca "noul" Marc Marquez de la clasa mica se topește ușor ca înghețata în caniculă. La un moment dat Foggia avea un deficit de peste 100 de puncte față de Pedro. Eu cred ca Foggia câștiga campionatul. 

La motogp cel mai probabil Peco o sa câștige iar Fabio o sa termine în top 6

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foggia a mers like a god. Este drept, pe circuit de casa, dar oricum, omul a zburat, efectiv. Daca ii va lua campionatul lui Acosta, il merita pe deplin. Acosta in schimb, a mers atat de prevazator, incat pe la mijlocul cursei mi s-a parut ca este baiatul care livreaza pizza.. Daca continua asa, sa nu se mire daca pierde titlul. Ar fi o lectie buna pentru cariera lui ulterioara, prea s-a culcat pe o ureche in partea a doua a campionatului. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, Method a spus:

 

Repet - si Mir vrea sa plece de la ei,sunt zvonuri dar sunt destul de loud.

 

E matematic man...Peco nu are nici o sansa de fapt.

 

Problema pe care o subliniez (si am mai subliniat-o si cu alte ocazii) e de ce pilotii se simt mai bine pe un circuit si pe altele nu.Uite mie asta nu mise pare profi - la F1 nu se intampla asa ceva.

 

Ducati este o motoreta cu care se poate castiga titlul,insa ii trebuie un pilot care sa poata ataca asa ceva.

Se pare ca se indreapta cu pasi repezi spre HRC. Sunt ceva rumori ca relatia intre MM si HRC este destul de incordata. Sunt doar rumori, dar pentru mine nu este nici o surpriza, o spun demult ca MM se recupereaza de prea mult timp, ca sa se mai poata recupera prea mult... 🤔

 

Cade Q astazi si castiga Bag, 25 puncte out. O cursa uda in care  nu puncteaza sau puncteaza foarte subtire, iar Bag  castiga sau face podium si pentru ultima cursa mai raman cateva puncte de recuperat. Asa ca daca azi nu face pe dracu'n patru sa reduca pierderile, cat mai mult, s-ar putea ca Pecco sa ii dea cu matematica in cap. Ca sa isi asigure titlul inainte de ultima etapa, in cursa de astazi si urmatoarea nu are voie sa piarda mai mult de 26 de puncte, cumulat. Astazi are toate sansele sa piarda multe din cele 26. 

 

In F1 monoposturile au 4 roti si atata electronica incat pot merge pe circuit si fara pilot. Motoretismul este alta poveste. 

 

Da, poate castiga un campionat daca ceilalti dorm pe ei. Cu toate artificiile din pomul de craciun, nu reusesc de 14 ani sa obtina acel edge care sa le permita sa castige un campionat pe bune, in care sa se vada clar ca Ducati este motocicleta suprema, nu prin ordine de echipa, nu prin accidentarea concurentei, etc, etc. Asa cum a fost Honda in perioada Doohan si Rossi, Yamaha in perioada 2004-2010, etc. Motoretele alea au fost armele supreme ale momentului, ori Ducati are aceleasi probleme. Dintr-un punct de vedere ai dreptate, au acum piloti tineri care reusesc sa atenueze din pilotaj limitele biclei si au prestatii bune cam pe toate curcuitele (cu piloti diferiti, totusi, ori chestia asta ar trebui sa iti dea de gandit) dar nu asa se castiga un titlu. Si nu facand strategii de echipa cu 6 motociclete pe grila ( de la anul 8). 

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 44 minute, danypop a spus:

Dezastru, dezastru pentru Raul Fernandez.Pare a fi o defecțiune tehnică, foarte ciudata cazatura


defectiune sau greseala. Oricum pacat, a mers foarte bine pana atunci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, xt600 a spus:

Pana la urma cine este negrul ala (nici o conotatie rasista, chiar e negru, negru), pe care tot il arata regia de transmisie pe grila? Parca si ieri l-am vazut umbland ca bezmeticul prin paddock. 

Ceva mare tiktoker😂😂😂😂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, xt600 a spus:

negrul ala

Pfff, warn, ban, 50 bice la cwrul gol! :whip:

O fi fost blm hamilton. 😈

Chiar acum, Djenavar a spus:

Sa dat la ora 18

Am ratat și reluarea... Pfff, mi-a trebuit plimbare! 😁

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 23.10.2021 la 20:09, frigider a spus:

Mâine o să fie uscat, așa înțelesesem eu.

Deci te poți aștepta și la podium de la Q, poate exagerez dar na, va recupera cu siguranță mult

 

La 23.10.2021 la 21:04, frigider a spus:

Ok nu podium, un 4-5-6 poate?

Deși daca e uscat și Omu zice "bag pla, mă bag" și îi dă capăt...

 

La 23.10.2021 la 20:09, frigider a spus:

Sa nu uităm: nu doar Q poate sa cadă. Și Peco poate

^^^Frigider președinte.

 

 

 

Sa mi fie rușine, am și uitat că a câștigat MM lol.

 

"Nu o sa mai fie top dog ever" spunea cineva ahahaaah 

 

Știu, știu, daca nu cădea Peco câștigă Peco :)

 

 

Asta fiind circuit clockwise.

 

PS. Daca nu cădea Peco cădea MM clar la cum forța să stea după el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...