Sari la conținut

Ghid de informare pentru incepatori: ce motor sa-mi iau?


demostene
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

daca esti din bucuresti

miercurea la arc poti ruga motociclisti de acolo sa incaleci mai multe modele

nu cred ca cineva s ar supara sa i stai pe sa 5 minute

cu ocazia asta le vezi si ca dimensiune si mai poti vorbi si cu proprietarii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am FZ6 si pot sa iti spun ca este cam sinrurul din clasa de 600 care are si valente sport si o pozitie ok. Daca e sa il dau il dau ca am o pozitie prea batraneasca pe el.

Am avut si F650GS care are o pozitie fenomenala. La drum lung este excelent singura problema monocilindru (vibratii mari) si ca isi pierde din vlaga la +120.

TDM mers pasager cand eram mai mic si din cate o simteam se cam chinuia cine o conducea (180 100kg posesorul) era destul de greuta. Ea a fost conceputa sa mearga si on si off da nu le face bine pe nici una.

V-Strom-ul ce e drept nu am mers cu el insa mi se pare mult prea mare si cu prea multe plastice pt a putea merge cu el off capitol la care am vazut ca sta destul de bine.

Transalp-ul ar fi o combinatie intre f650 si V-Strom dar e Honda :P

 

Deci daca vrei sport pe toate te chinui oricum. Daca vrei pozitie un tourer este solutia.

Si la ce constitutie ai tr sa ai siguranta pe tine si sa nu fi babalau in rest sa nu iti fie frica de ele nu sunt monstrii de nestapanit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut,

 

Tocmai ce am devenit si eu posesor de permis si incerc sa ma orientez catre un motor. Imi imaginez ca s-a tratat subiectul pana la epuizare insa n-am rabdare sa citesc 50 de pagini :)

 

Am 1.75m, sunt trecut de varsta teribilismelor asa ca nu-mi doresc o racheta, dar nici martoaga - ceva ok pt oras si ocazional cate o iesire pe distante < 200km. Bugetul actual ar fi pe la 2000 de euro.

 

Am facut un pic de research on my own si am gasit asa:

 

Un CBF600 de la baietii unde am facut scoala - http://www.scoalamotolouis.ro/index.php/motociclete-de-vanzare

Un SV aici - http://motomus.ro/Pages/Details.php?id=975

Un BMW aici - http://motomus.ro/Pages/Details.php?id=882, desi nu stiu daca e de nasul meu

 

Scoala am facut-o pe un Kawa ER6N care mi s-a parut (aproape) geniala insa nu gasesc nimic in "parametrii" mei :)

 

Sunt binevenite comentarii si sugestii :)

 

Multumesc,

Alex

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ti-as recomanda BMW F650, cu mentiunea ca nu am mers cu celelalte motocilclete pe care le-ai prezentat. Este o motocicleta extrem de versatila si foarte prietenoasa cu incepatorii...

Editat de jupanu77
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut!Am mai crescut intre timp si as dori niste sfaturi de la veteranii acestei pasiuni numite motocliclism..Am avut 3 ani o Honda NSR 125 cmc,dar am vandut`o pt ca mi-am dorit 4 roti!Intre timp,m-am aprins iar si vreau din nou pe 2 roti!M-am gandit ca rentabil ar fi sa imi cumpar tot o motocicleta 125 CMC,motivul fiind acesta : am A1 si nu as mai da bani pt ca sa fac iar scoala si etc..Am la activ aproximativ 15,000 KM rulati pe sosea cu fosta mea motoreta..Nu pot spune ca am experienta,dar stiu asa cat de cat cam cu ce se mananca motociclismul..Intrebarea mea este urmatoarea..Fosta era din `90..Si acum as vrea tot o Honda NSR 125,dar mai noua..ma rog,modelul dupa 90:))...E gresit?Ce modele inafara de comunele Aprilia RS 125,CBR 125 si Cagiva Mito 125 ar mai putea concura cu mai sus precizatele..Parca as vrea ceva mai putin comun,care sa atraga doua trei priviri..Consider ca inca nu sunt pregatit pt o clasa mai mare..As vrea sa mai cochetez cu cele mici pana voi avea anumite reflexe..Mentionez ca vreau sa folosesc motocicleta pt drumul facultate-acasa...Si bineinteles plimbarile din weekend prin traficul iesean!...Niste sfaturi mi-ar fi utile..Bugetul meu este de 1000 E deocamdata!..

 

O seara deosebita!

 

P.S..Daca am gresit sectiunea,imi cer scuze si va rog sa mutati topicul unde trebuie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alege ceva 4Timpi, e mult mai ieftin de intretinut. Incearca si Kymco Quannon 125.



Sau Rieju RS 125.



Sau daca poti sa strangi mai multi bani , ia un yzf 125 mie mi-a placut enorm si am avut si RS.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da , stiu ca nu exista motocicleta ideala .

Insa incerc sa gasesc modelul care sa acopere peste 70-75 % din TOATE nevoile unui motociclist obisnuit , care foloseste motorul ca hobby zilnic - weekend - concedii , catre diverse destinatii .

 

Eu incerc sa fac o lista de cerinte care trebuiesc indeplinite simultan de aceasta motocicleta ideala al carei prim avantaj este versatilitatea :

 

- bicilindru

- ABS

- 2 discuri de franare fata

- protectie la vant rezonabila

- confort bun si pentru pasager

- comportament bun pe asfalt fara sa fie autobuz

- agilitate rezonabila pentru oras fara sa fie supermoto , dar care sa nu fie obositoare chiar in folosire zilnica ...

- comportament bun pe forestiere usoare , poate chiar in afara lor , dar fara pretentii de capra , dar nici vaca prea grea ....

- fiabilitate recunoscuta

- vechime maxim 10 ani

 

Unde este compromisul ideal ? Ce model imbraca cel mai bine aceste cerinte ?

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da , stiu ca nu exista motocicleta ideala .

Insa incerc sa gasesc modelul care sa acopere peste 70-75 % din TOATE nevoile unui motociclist obisnuit , care foloseste motorul ca hobby zilnic - weekend - concedii , catre diverse destinatii .

 

Eu incerc sa fac o lista de cerinte care trebuiesc indeplinite simultan de aceasta motocicleta ideala al carei prim avantaj este versatilitatea :

 

- bicilindru

- ABS

- 2 discuri de franare fata

- protectie la vant rezonabila

- confort bun si pentru pasager

- comportament bun pe asfalt fara sa fie autobuz

- agilitate rezonabila pentru oras fara sa fie supermoto , dar care sa nu fie obositoare chiar in folosire zilnica ...

- comportament bun pe forestiere usoare , poate chiar in afara lor , dar fara pretentii de capra , dar nici vaca prea grea ....

- fiabilitate recunoscuta

- vechime maxim 10 ani

 

Unde este compromisul ideal ? Ce model imbraca cel mai bine aceste cerinte ?

 

Honda Transalp 700 ABS

 

Honda Transalp 700 ABS

sau Suzuki V strom 650 ABS

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

De vreo cateva luni caut motorul ideal pentru mine , imi placea SV 650S , dar pozitia pe el e nasoala rau . Am 1.85 , 84 kg si stateam cam strans . Mi-a placut insa pozitia pe un Fazer,mai relaxanta , dar sunetul de drujba ma tine la distanta , no offence pentru proprietari :) . Puteti sa-mi recomandati un motor ce se preteaza pentru incepatori , cu o postura gen cea de pe Fazer , si V-twin sau altceva care se aude mai decent ? La pret ma gandesc in jur de 2500 euro, multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut , sunt nou aici si as vrea daca se poate sa imi da-ti niste sfaturi daca se poate .

In primul rand as vrea sa cumpar o motoreta care se conduce cu A1 dar din pacate am doar 1000-1100 euro , vreau sa o cumpar in vara lui 2014 (atunci iau A1) poate mai scad si preturile . Mie imi tajesc ochi in special dupa Yamaha yzf r125 (sunt indragostit de ea, dar cred ca nu imi ajung bani din pacate) , Aprilia rs125 modelul 2006 si Derbi gpr 125. Astea imi plac , daca stiti motorete asemanatoare (ca design) cu acelea si sunt mai ieftine va rog spuneti-mi .

Intrebarea mea este daca as putea sa imi cumpar vreo motoreta cu banii astia(1000-1100euro) din cele specificate mai sus. Conditia ar fi sa nu fie calate de taranii , sa nu aiba probleme tehnice , cele optice as putea sa le rezolv eu , sa aiba acte de 125 15cp sa pot merge cu A1.

Deci ce spuneti ? Scad preturile pana in vara lu' 2014 sa imi ajunga banii sa cumpar una sau imi recomandati sa mai stau pe bara un an pana mai fac rost de bani ??

Multumesc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca stai si cauti , gasesti si un yzfr care e mult mai fiabil si mult mai frumos fata de derbi sau aprilia. Rs-ul consuma mult , arata mai bine decat derbi fuge cam cat derbi , dar depinde si de ce-ti place tie cel mai mult. Derbi consuma mai putin dar are o durata de viata cam cat cea a rs-ului ambele avand motoare in 2 timpi. Parerea mea e sa stai toata iarna si sa cauti macar o data la 3-5 zile pe net dupa un yzfr cu acte si ne-omorat. O sa gasesti sigur in jurul a 1000-1100.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut..vroiam sa stiu daca imi pot vopsii motorul?in cartea lui nu scrie nici o culoare si vroiam sa stiu daca imi trebuie vreo autorizatie/aprobare?daca stie cineva ;)



salut..vroiam sa stiu daca imi pot vopsii motorul?in cartea lui nu scrie nici o culoare si vroiam sa stiu daca imi trebuie vreo autorizatie/aprobare?daca stie cineva ;)

am uitat sa precizez..este Rex Chopper..nu am prea multe de vopsit la ea..as vrea sa o fac neagra :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

esti sigur ca nu scrie culoarea? ma indoiesc, doar nu e invizibila/incolora si inodora :)) mai verifica o data.

 

esti sigur ca nu scrie culoarea? ma indoiesc, doar nu e invizibila/incolora si inodora :)) mai verifica o data

certificatul este in germana..este tradus si acolo unde scrie "Culoarea" este o linie "-" ...o sa ma mai interesez..poate stie cineva germana:)) multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v changed the title to Începător, 170 cm, ce motor mi se potrivește?
  • Kristian K changed the title to Ghid de informare pentru incepatori: ce motor sa-mi iau?
  • Kristian K pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...