Sari la conținut

Ghid de informare pentru incepatori: ce motor sa-mi iau?


demostene
 Share

Postări Recomandate

salutare la toata lumea... eu sunt mai nou p-aici, dar bolnav... mort dupa motoare... ma apuc de shcoala maine... pana cand o termin vreau sa-mi shi iau ceva... din pacate, buzunarele mele nu sunt deloc burdushite cu euroi... asha ca am gasit o mobra din 1987 la vreo 5 milioane... cred ca merge... e micutza rau (50 cmc shi 6cp), insa asta e situatzia... mi-ar placea foarte mult un MZ, fie el de 125, fie de 250! ETZ 250 ma termina... dar nu-i de unde... daca are cineva propunei, PM me, ok? cam asta ar fi... deci, ce parere avetzi de mobra aia? n-am poze... poate o sa fac rost... hai ca ma duc ca ma ashteapta nishte inamici la una mica... :moto: toate cele bune shi... asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Răspunsuri 3,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

Salut. Eu as vrea sa imi iau un iarna (sezonul asta sunt slabe sanse sa reusesc) un ZXR de 400. Am 1.69 si cam 70 de kg. Am vb cu mai multa lume si mi-au spus ca e ok. Sunt constient in momentul asta ca va trebui sa fiu moderat si ca nu o sa fiu in fata pc-ului, sper sa nu ma manance undeva cand oi fi pe ea. Voi ce parere aveti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

cu ocazia expo vreau sa imi iau prima mea motocicleta functionala

oscilez intre bmw f 650 gs si R 1200 GS

am 185 cm si 95 kg

nu sunt vitezoman. principala caracteristica pe care o caut este manevrabilitatea , si comoditatea.

am mai mers pe scuter vreo 500 km

nici un moment nu m-am simtit in pericol

pot spune ca am experienta rutiera peste 400.000 km, in care am avut doar doua accidente usoare unul din vina mea.

e prea mult R-ul?

de doi ani citesc despre motociclete si de fiecare data ii este laudata tinuta de drum.

astept cu interes sfaturile voastre

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

Vreau sa-mi iau si eu motor in viitorul apropiat. Cea mai buna varianta pt mine la care m-am gandit ar fi un Minsk (pt ca e mic, usor si ieftin. Am 1.60inaltime si 45kg deci...) (nu vreau viteza, dar totusi ar fi bine sa poata ajunge macar la 90/h, ca altfel nu ar accepta nimeni sa se plictiseasca pe drum stand dupa mine).

Dupa 1-2 ani de Minsk, vreau sa-mi iau enduro (unul pe care sa pot ajunge cu talpile pe pamant).

Daca aveti voi alte sugestii in loc de Minsk v-as ruga sa mi le ziceti. Imi pun baza in voi, pt ca eu nu ma pricep (cum probabil v-ati imaginat deja), si efectiv nu am cu cine sa ma sfatuiesc! Cunosc doar o tipa motorista(cu care ma vad/aud rar)... dar logic, si ea e oarecum incepatoare.

Astept parerile voastre pls!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

Vreau sa-mi iau si eu motor in viitorul apropiat. Cea mai buna varianta pt mine la care m-am gandit ar fi un Minsk (pt ca e mic, usor si ieftin. Am 1.60inaltime si 45kg deci...) (nu vreau viteza, dar totusi ar fi bine sa poata ajunge macar la 90/h, ca altfel nu ar accepta nimeni sa se plictiseasca pe drum stand dupa mine).

Dupa 1-2 ani de Minsk, vreau sa-mi iau enduro (unul pe care sa pot ajunge cu talpile pe pamant).

Daca aveti voi alte sugestii in loc de Minsk v-as ruga sa mi le ziceti. Imi pun baza in voi, pt ca eu nu ma pricep (cum probabil v-ati imaginat deja), si efectiv nu am cu cine sa ma sfatuiesc! Cunosc doar o tipa motorista(cu care ma vad/aud rar)... dar logic, si ea e oarecum incepatoare.

Astept parerile voastre pls!

 

 

Scuze, am intrat cu tristan din refelex: "tristan" e un user pe care mi l-a creeat cineva (pt ca eu nu stiam cum se face). Dar, de curand mi-am creeat oficial idu-ul meu propriu si personal "aadaa" :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze, am intrat cu tristan din refelex: "tristan" e un user pe care mi l-a creeat cineva (pt ca eu nu stiam cum se face). Dar, de curand mi-am creeat oficial idu-ul meu propriu si personal "aadaa" :moto:

 

De ce nu incepi cu un scuter de 50cc (50km/h, sau `80km/h delimitat), sau daca vrei viteza mai mare, 125cc (120km/h). E cel mai simplu, pana sa-ti formezi echilibrul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum un an m-a prins si pe mine virusul numit "vreau motor" dar cum atunci nu s-a putut am mai asteptat un an. Abia am inceput scoala si ma gandeam sa-mi iau un gsx-r600 model 2006... imi place cel mai mult. Dupa ce am citit articolul asta insa... nu mai sunt asa de sigur B) . Ma gandeam ca poate totusi pot sa iau gsx-ul si sa instalez un limitator. Nu prea stiu ce vb aici asa ca ma gandeam ca poate ma ajutati voi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum un an m-a prins si pe mine virusul numit "vreau motor" dar cum atunci nu s-a putut am mai asteptat un an. Abia am inceput scoala si ma gandeam sa-mi iau un gsx-r600 model 2006... imi place cel mai mult. Dupa ce am citit articolul asta insa... nu mai sunt asa de sigur B) . Ma gandeam ca poate totusi pot sa iau gsx-ul si sa instalez un limitator. Nu prea stiu ce vb aici asa ca ma gandeam ca poate ma ajutati voi.

Daca vrei motor cu carene e mai recomandata clasa 400cc pentru inceput. Motorul de 600 si daca-l limitezi e mai mare si mai greu decat un motor de 400 si mai greu de manevrat.

 

 

P.S. la 400cc ai Kawasaki zxr400 si zzr400, Honda VFr400 si cbr400rr, Suzuki rf400, ar mai intra aici si Ducati 620 sport ca si putere. Bafta in alegere!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut! sunt nou p aici....in fine...nu asta conteaza....vreau sa ma ajutati si p mine cu ceva.puteti sa imi spuneti niste adrese de firme din bucuresti care se ocupa cu vanzari in leasing motociclete SH?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca motoarele de mai mult de 500 de cc sunt cam periculoase pentru inceput (m-am hotarat la o aprilia rs 125) dar am vazut azi la rondul de la Continental cum poate si o "chichineatza" de raptor la 125 poate fi cel putin la fel de periculoasa .. un tembel a "sarit" in fata unei masini fara sa arunce macar un ochi in oglinda retrovizioare si saracu om a pus o frana de ma mir ca au tinut franale masinii , iar ala cu motoru ar trebui sa mearga in fiecare duminica la biserica sa se roage pt ingineru' care a proiectat minunatiile de frane. Anyway.. vroiam sa va spun sa fiti atenti ca s-asa nu suntm asa de multi si ultimul lucru de care avem nevoie e sa strangem randurile.

Bafta si asfalt uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare ... baieti , am o problema foarte mare , m-a cam prins chestia asta cu motoarele(avand in vedere ca tata a mers pe motor 20 ani ) nu stiu ce sa fac... ori sa imi iau (nu ca as avea bani, dar mai am 1 an pana dau de permis ... am 17 ani ) ori sa nu mi iau ... nu stiu ce sa fac , am cautat cate ceva si am citit pe aici prin forum si am ales in felul urmator: Aprilia rs125 replica, aprilia tuono 125cc, aprilia tuono 50cc, ce imi recomandati ??? fiecare face pana in 5000 cu taxe , dupa calculele mele , insa nu stiu daca intr un an pot strange atata B) ce ziceti ??? ajuta ti ma !!! La scuter nu ma gandesc sa mi iau ca nu imi place.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare lume! Sunt nou p-aici, motor n-am dar tocmai in privinta asta va cer sfatul. Nu am mers niciodata pe motocicleta, in schimb stiu sa merg bine pe bicicleta( daca o fi in vre-un fel de folos) B) , inca nu am permis cat. A si vroiam sa stiu cam ce cilindree/cp ar avea o motocicleta sport/touring ideala pt un incepator, banuiesc ca un 50 - 125 cc 4T ar fi recomandat. Am 1.75 m si 65 Kg. Eu ma gandeam la o Aprillia RS 125 sau Cbr 125 SH ca e cam seceta:D pina in 2500 E. Astept raspunsurile vostre. Multam anticipat.

 

 

 

 

Bafta si asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In concordanta cu topicul si majoritatea intrebarilor....

Salut, sunt nou pe aici ;)......

Ma deplasez cu masina de la 18 ani si ma tot bate gandul sa micsorez numarul de roti. Cu masina nu gonesc (doar de aia mi-am luat motor diesel), in consecinta nici motocicleta nu cred ca m-ar impinge catre viteza.

Acum sa dau detaliile fizice ale mele ca sa primesc din partea voastra o sugestie cu privire la ce clasa de motocicleta mi s-ar potrivi: 1,87m, 80kg, membre lungi (toate sacourile si costumele mele sunt facute la comanda) si umeri nu foarte lati. In max 2 saptamani ma apuc sa fac scoala.

Ce vreau de la motocicleta: confort si manevrabilitate sa pot sa scurtez drumul acasa job la 1/2 din timp.

 

Multumesc anticipat pentru raspuns!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare lume! Sunt nou p-aici, motor n-am dar tocmai in privinta asta va cer sfatul. Nu am mers niciodata pe motocicleta, in schimb stiu sa merg bine pe bicicleta( daca o fi in vre-un fel de folos) ;) , inca nu am permis cat. A si vroiam sa stiu cam ce cilindree/cp ar avea o motocicleta sport/touring ideala pt un incepator, banuiesc ca un 50 - 125 cc 4T ar fi recomandat. Am 1.75 m si 65 Kg. Eu ma gandeam la o Aprillia RS 125 sau Cbr 125 SH ca e cam seceta:D pina in 2500 E. Astept raspunsurile vostre. Multam anticipat.

Bafta si asfalt uscat!

Kawasaki gpz-500s

 

In concordanta cu topicul si majoritatea intrebarilor....

Salut, sunt nou pe aici :lol:......

Ma deplasez cu masina de la 18 ani si ma tot bate gandul sa micsorez numarul de roti. Cu masina nu gonesc (doar de aia mi-am luat motor diesel), in consecinta nici motocicleta nu cred ca m-ar impinge catre viteza.

Acum sa dau detaliile fizice ale mele ca sa primesc din partea voastra o sugestie cu privire la ce clasa de motocicleta mi s-ar potrivi: 1,87m, 80kg, membre lungi (toate sacourile si costumele mele sunt facute la comanda) si umeri nu foarte lati. In max 2 saptamani ma apuc sa fac scoala.

Ce vreau de la motocicleta: confort si manevrabilitate sa pot sa scurtez drumul acasa job la 1/2 din timp.

 

Multumesc anticipat pentru raspuns!

Uita-te la tipurile de motociclete si alege o categorie. In principiu din ce ai zis merge un naked.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e cam mult 500cc? Are 60 de cai...n-o stapanesc eu p-aia....cel putin nu in primul an.Aprillia RS 125 sau Honda CBR 125 mai mult de 35cp ,fara limitare, nu dezvolta deci nu sunt chiar asa turbate chiar daca sunt 2 timpi. La motor de peste 125 cc nu ma bag...fie el si in 4 timpi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Salut, de vre-o 1 luna am inceput si eu sa cochetez cu lumea moto(deci sunt super incepator) si simt ca incepe sa ma fure microbul. Abea fac scoala pt A, am B de 11 ani, deci traficul si situatiile care se pot ivi le cam cunosc, si pe masura ce incep sa fac tot mai bine slalomul prin poligon, incepe sa ma roada tot mai mult sa-mi si cumpar ceva scula. Tinand cont ca nu vreau vitezana inca, din motive de experienta(lipsa), cred ca pt inceput ceva enduro mi s-ar potrivi mai mult, tinand cont ca si starea drumurilor e jalnica pe la noi. Scormonind pe net am vazut multe Aprilia Pegaso, si BMW F650 astea fiind cam ceea ce mi-ar place dpdv estetic. Din alte puncte de vedere nu mai am criterii de a alege, pt ca nu am avut ocazia sa le cunosc. Cineva ma poate ajuta cu vre-o sugestie??? ....din experienta proprie poate?? Sau poate exagerez? sunt prea puternice pt un incepator? multe, multe intrebari.....tot mai multe...microbul lucreaza, H5N1 mic copil pe langa asta...

anyway... daca se indura careva cu vre-o idee, sau alternative, I'd apreciate it!

...pana atunci, asfalt uscat pt. raideri si multa bafta pt restul!!

Editat de vladps
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in vara voi face A, am a1 de 1 an de zile, dar nu am prea mers. si in vara viitoare vreau sa imi iau un zzr de 600 maxim. si motocicleta nu o sa vada peste 6000 de ture. ca mi-e frica si mie. mai intai incep cu incetul. nu sunt tipul de om care innebuneste motociclete. am vazut MULTE accidente auto si moto si am ceva pe creier. si nu vreau sa se intample asa ceva cu mine. si as mai vrea sa urmez si niste cursuri care sa merg cu motocicleta mai se sport. am vazut ca e prin bucuresti o firma. si am vreo 1.82 si vreo 90 de kile si nu vreau sa par caraghios pe motor. eu in oras o sa merg cu maxim 50-60 ca stiu ce inseamna viteza mare. ca sunt conducator de conserva acuma si nici la ea nu ma dau(un bmw). ca stiu ce inaseamna. sunt calculat in tot ceea ce fac... distante fata de cel din fatza... tot felul. ce spuneti? e bun un motor ca asta? zzr 600. repet... nu sunt tipul de om care sa ii placa viteza sau senzatiile tari. eu o iau pentru burnouturi&usual staf... nu pt ridicari pe o roata.. si alte prostii... am ceva cu cauciucurile.

Editat de mertan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

F bun topicu.....sper ca dupa 2 ani de cbr 125 (ca am doar 16 ani) :cheers: ..sper sa am macar putina experienta sa ma urc p ceva mai mare... :lol: multumesc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in vara voi face A, am a1 de 1 an de zile, dar nu am prea mers. si in vara viitoare vreau sa imi iau un zzr de 600 maxim. si motocicleta nu o sa vada peste 6000 de ture. ca mi-e frica si mie. mai intai incep cu incetul. nu sunt tipul de om care innebuneste motociclete. am vazut MULTE accidente auto si moto si am ceva pe creier. si nu vreau sa se intample asa ceva cu mine. si as mai vrea sa urmez si niste cursuri care sa merg cu motocicleta mai se sport. am vazut ca e prin bucuresti o firma. si am vreo 1.82 si vreo 90 de kile si nu vreau sa par caraghios pe motor. eu in oras o sa merg cu maxim 50-60 ca stiu ce inseamna viteza mare. ca sunt conducator de conserva acuma si nici la ea nu ma dau(un bmw). ca stiu ce inaseamna. sunt calculat in tot ceea ce fac... distante fata de cel din fatza... tot felul. ce spuneti? e bun un motor ca asta? zzr 600. repet... nu sunt tipul de om care sa ii placa viteza sau senzatiile tari. eu o iau pentru burnouturi&usual staf... nu pt ridicari pe o roata.. si alte prostii... am ceva cu cauciucurile.

Teorie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bune sfaturi ,si eu vroiam din start ceva mai mare ...daca ma luam dupa sfaturilor amicilor pe doua roti,ajungeam din prima pe ceva de 500 cmc ... asa .. sper sa ma multumeasca ceva de 125 cmc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • l.u.v changed the title to Începător, 170 cm, ce motor mi se potrivește?
  • Kristian K changed the title to Ghid de informare pentru incepatori: ce motor sa-mi iau?
  • Kristian K pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...