Sari la conținut

8. Gran Premio d’Italia Oakley 2022


Postări Recomandate

Acum 8 minute, Djenavar a spus:

Domne ce aiurea se aude la cursa cu MotoE😒

Da, o mizerie. Nu pot sa cred ca ăsta ar putea fi viitorul motorsportului🤮😧

Acum 6 minute, TETEA. a spus:

Aleiș incă da impresia ca a nimerit din intamplare pe podium, la cum discuta cu ceilalti premiați. Totuși aduna puncte consistente cursa de cursa, si s-ar putea sa ne surprinda placut clasarea lui la finalul sezonului.

 

Eu tot mă aștept (nu-mi doresc, din contra as vrea sa câștige titlul) să îl văd pe Aleix unde era pana acum, gen o cursa in afara top 10 și alta în pietriș. Nu știu dece dar nu mi-l pot imagina pe Aleix pe o Aprilia in lupta pentru campionat. Repet, îmi doresc, ca Aleix/Aprilia sa ia titlul anul asta, chiar și cu noroc(vezi Mir) daca e nevoie 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 188
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 28 minute, xt600 a spus:

Nu pot decat sa ma bucur ca m-am inselat. Si asa nu a fost o cursa din cale afara de spectaculoasa, daca se mai aliniau la finis 3-4 Ducati, era moartea pasiunii. Q  a scos cam tot ce se putea din M1, pe circuitul asta, insa l-as remarca din nou  pe Aleix, care pare ca s-a abonat la podium, indiferent de configuratia circuitului. Cum Q are o cursa buna, urmata de altele asa si asa, sa nu ne miram daca il vedem campion pe catalan. Mai ales ca vin caldurile, cand Yamaha nu se simte prea bine. Ducati aduna victorii, dar punctajul este impartit intre o multime de piloti. Nu are un pilot constant, care sa se impuna ca favorit, in lupta pentru titlu. 


pararea mea e ca Q a avut noroc cu vremea, altfel nu il vedeam mai sus de locul 5-6. A fost mai racoare azi si a putut sa depaseasca.. si ce depasiri frumoase a faucr pe schimbarile de directie, nici o sansa la ducati sa mute motoreta ca si yamaha. 
eu sunt inca in dubii cu campionatul, mi-ar placea mult Bag sa ia campionatul, dar ma disturba idea de al lua cu Ducati.

as vrea sa ia Esp cu Aprilia, insa nu imi da inca incredere ca poate. Ar fi trebuit sa castige cursa asta, dar in calificari a avut ghinion pe ultimul sector, a pierdut mult, iar in cursa a gresit. Am asa, feelingul ca inca nu e pregatit, ca inca greseste mult. Ca sa nu mai zic de start, in continuare pb cu ambreajul.

 

si, apoi Qua, care, din pdv pilot, mi-i se pare in qcest moment, de departe cel mai bun de pe grila. 
 

bes, ne-a obisnuit, una sus, una jos😔. Unde era in clasament Bes, daca, cursele alea in care a cazut termina in primii 10 sa zicem. Cred pe yamaha sau suzuki, Bes ar rupe, la ce flow are pe ducati-ul ala. Arw cativa km buni peste restul de ducsti-uri pe viraje. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu tot nu pricep diferențele enorme dintre coechipieri! Ok, yamaha mi-e clar că are nivelul arătat de cei doi vicecampioni mondiali etapă de etapă, de la 15 în jos. Quartararo scoate din ea mai mult decât se poate. Dar Ducati? Miller a fost și sus, dar azi a rămas de căruță în timp ce coechipierul a câștigat. Ciudat... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 25 minute, ENEOS a spus:

Eu tot nu pricep diferențele enorme dintre coechipieri! Ok, yamaha mi-e clar că are nivelul arătat de cei doi vicecampioni mondiali etapă de etapă, de la 15 în jos. Quartararo scoate din ea mai mult decât se poate. Dar Ducati? Miller a fost și sus, dar azi a rămas de căruță în timp ce coechipierul a câștigat. Ciudat... 

miller a semnat deja cu ktm☺️. Glumesc. Da, e ciudat ca nu a mers miller, nici in calificari nu a reusit. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, damager a spus:


eu sunt inca in dubii cu campionatul, mi-ar placea mult Bag sa ia campionatul, dar ma disturba idea de al lua cu Ducati.

 

as vrea sa ia Esp cu Aprilia, insa nu imi da inca incredere ca poate. 

 

si, apoi Qua, care, din pdv pilot, mi-i se pare in qcest moment, de departe cel mai bun de pe grila. 
 

Exista o probabilitate mare ca nici sa nu il castige. Deocamdata castiga pe circuite care ii plac sau le cunoaste foarte bine, ca si ceilalti ducatisti, de altfel. 

Da, am aceeasi problema.. pe de o parte, imi place Bag si as vrea sa il vad campion, insa imi displace profund Ducati (ma refer aici in principal la echipa de uzina Ducati), datorita golaniilor pe care le face.

 

In primul rand, trebuie ca el sa aibe incredere ca poate. Chestie de mindset. La cum arata in acest moment, cred ca are sanse reale la titlu. Numai sa nu il sperie... succesul. 

 

Da, este cel mai bun, in acest moment, dar nu e rupt din soare.    

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, xt600 a spus:

Exista o probabilitate mare ca nici sa nu il castige. Deocamdata castiga pe circuite care ii plac sau le cunoaste foarte bine, ca si ceilalti ducatisti, de altfel. 

Da, am aceeasi problema.. pe de o parte, imi place Bag si as vrea sa il vad campion, insa imi displace profund Ducati (ma refer aici in principal la echipa de uzina Ducati), datorita golaniilor pe care le face.

 

In primul rand, trebuie ca el sa aibe incredere ca poate. Chestie de mindset. La cum arata in acest moment, cred ca are sanse reale la titlu. Numai sa nu il sperie... succesul. 

 

Da, este cel mai bun, in acest moment, dar nu e rupt din soare.    

 

nu mai e niciunul rupt din soare, poate daca vine Acosta. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, ENEOS a spus:

Eu tot nu pricep diferențele enorme dintre coechipieri! Ok, yamaha mi-e clar că are nivelul arătat de cei doi vicecampioni mondiali etapă de etapă, de la 15 în jos. Quartararo scoate din ea mai mult decât se poate. Dar Ducati? Miller a fost și sus, dar azi a rămas de căruță în timp ce coechipierul a câștigat. Ciudat... 

Singura explicatie este ca fiecare pilot Ducati castiga pe circuitul pe care il cunoaste/ii place. De pilda, Miller a avut mereu rezultate dezastruase la Mugello, nu era de asteptat sa faca astazi o cursa de exceptie. 

Acum 5 minute, damager a spus:

 

nu mai e niciunul rupt din soare, poate daca vine Acosta. 

Anul trecut, cand l-am vazut cum merge la Moto3 (cel putin in prima jumatate a sezonului), am crezut ca va fi noul MM. Anul asta, nu mai sunt atat de sigur. La fel, la cum au mers anul trecut Remy Gardner si Raul Fernandez, ziceam ca vor fi noile staruri ale clasei mari. Dupa opt curse, Gardner are 3 (trei) puncte, iar RFer 0 (zero).... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, xt600 a spus:

Singura explicatie este ca fiecare pilot Ducati castiga pe circuitul pe care il cunoaste/ii place. De pilda, Miller a avut mereu rezultate dezastruase la Mugello, nu era de asteptat sa faca astazi o cursa de exceptie. 

Anul trecut, cand l-am vazut cum merge la Moto3 (cel putin in prima jumatate a sezonului), am crezut ca va fi noul MM. Anul asta, nu mai sunt atat de sigur. La fel, la cum au mers anul trecut Remy Gardner si Raul Fernandez, ziceam ca vor fi noile staruri ale clasei mari. Dupa opt curse, Gardner are 3 (trei) puncte, iar RFer 0 (zero).... 

tocmai a castigat cursa la moto2. In Le Mans a cazut cand era in fata. Ramane de vazut mai departe.

la moto3 e mai usor cand vi din rb rookies.. motorete destul de similare.

Bai, Binder l-a depasit pe Morbidelli...jesus, Mor e slab rau de tot.😔

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, danypop a spus:

Probabil ca nimic nu-i mai motiveaza pe pilotii Suzuki, dezamăgirea bănuiesc ca e mare și în plus de asta nici viitorul lor ca piloți nu se anunță prea simplu

pai cred ca tre sa traga tare sa ii ia cineva zic.

Acum 6 ore, xt600 a spus:

l-as remarca din nou  pe Aleix, care pare ca s-a abonat la podium, indiferent de configuratia circuitului.

primele 4 podiumuri la rand. 

Acum 4 ore, damager a spus:

miller a semnat deja cu ktm☺️. Glumesc. Da, e ciudat ca nu a mers miller, nici in calificari nu a reusit. 

se zvoneste f serios ca a semnat cu KTM uzina.

in quali Miller i-a dus in Q1 pe MM si Digi parca.

 

in cursa ceva a mers prost.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suzuki o merge acum ca Titi Aur în wrc, cât mai puțin ca să nu consume și să rămână cu cashcavalu'! 😈

Dar yamaha e petardă rău dacă 2 vicecampioni nu sunt în stare să ia măcar 1 punctuleț cu ea... 

Ducatiștii dacă își mai împart mult circuitele și sunt 1 sus și 1 la coadă o să ia din părți titlul la care visează. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 49 minute, ENEOS a spus:

Ducatiștii dacă își mai împart mult circuitele și sunt 1 sus și 1 la coadă o să ia din părți titlul la care visează. 

a facut clic peco, gata.

castiga tot pana la ultima runda :) 

 

*daca nu face asta nu iese campion.

**in zile proaste Q scoate podium / top ..5 ? iar peco cade.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, frigider a spus:

a facut clic peco, gata.

castiga tot pana la ultima runda :) 

 

*daca nu face asta nu iese campion.

**in zile proaste Q scoate podium / top ..5 ? iar peco cade.

Asta cred si eu ca a facyt clik Peco, o sa castige de acum incolo dar este un campionat ff interesant ,cea ce trebuia de demonstrat😊🥳😈

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, frigider a spus:

a facut clic peco, gata.

castiga tot pana la ultima runda :) 

 

*daca nu face asta nu iese campion.

**in zile proaste Q scoate podium / top ..5 ? iar peco cade.

Nu stiu dc o sa castige tot, dar spre sa as bata la titlu. Daca mai are 1-2 DNf-uri s-a cam dus pe apa sambetei campionatul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum ceva ani doar doi piloti se bateau la titlu, se stiau cine sunt cei doi dinainte de prima etapa, si cel care avea 2 DNF-uri intr-un sezon era deja "pa!" cu sansele la campionat.

 

De aceea consider campionatele din 2020 incoace cele mai frumoase de cand urmaresc curse la tv, pentru ca sunt multi piloti cu sanse reale la titlu pana dincolo de jumatatea sezonului, si cred ca asta e si esenta oricarui sport, pana la urma. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Q o sa castige campionatu asta cum a facut-o Mir in 2020, prin constranta si punctat mereu. Mai ciupeste din cand in cand o victorie si gata campion mondial en-titre.

 

Ducati are multi piloti buni dar in sezonul asta cel mai constant a fost Bastianini. O sa vedem cat o sa o tina Peco cu victoriile e abia prima asta, asa ca sa nu ne imbatam cu apa rece totusi.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 45 minute, Cavaleru a spus:

Q o sa castige campionatu asta cum a facut-o Mir in 2020, prin constranta si punctat mereu. Mai ciupeste din cand in cand o victorie si gata campion mondial en-titre.

 

Ducati are multi piloti buni dar in sezonul asta cel mai constant a fost Bastianini. O sa vedem cat o sa o tina Peco cu victoriile e abia prima asta, asa ca sa nu ne imbatam cu apa rece totusi.

 

 

E a doua dupa Jerez, dar ritmul aratat de la Jerez incoace este unul extrem de bun. La Le Mans a cazut de pe primul loc, dar ca ritm de cursa avea podium. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, damager a spus:

E a doua dupa Jerez, dar ritmul aratat de la Jerez incoace este unul extrem de bun. La Le Mans a cazut de pe primul loc, dar ca ritm de cursa avea podium. 

degeaba are ritm daca nu puncteaza mai sus ca rivalul lui direct. ma bucura campionatul asta animat.

 

Stie cineva ce s-a intamplat intre Rins si Taka? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 minute, Cavaleru a spus:

degeaba are ritm daca nu puncteaza mai sus ca rivalul lui direct.

pai peco castiga. ceea ce e mare lucru frate.

pentru ca daca esti in urma la puncte trebuie sa castigi sa recuperezi acolo minim 5puncte / cursa ceea ce suna enorm de putin.

 

Aici e problema, trebuie sa castigi. aici apar greseli etc.

Q nu trebuie, isi poate calcula riscurile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Cavaleru a spus:

 

Ducati are multi piloti buni dar in sezonul asta cel mai constant a fost Bastianini. O sa vedem cat o sa o tina Peco cu victoriile e abia prima asta, asa ca sa nu ne imbatam cu apa rece totusi.

A doua. Cu ordine de echipa, sau pe circuitele din a doua jumatate a campionatului (pe care se simte bine), va mai lua victorii. Sa vedem daca vor fi suficiente.

Ma gandesc si la ce spunea Melandri, ca Ducati ar prefera sa nu castige titlul, daca nu o face cu echipa de uzina. Stie el ce stie... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 minute, frigider a spus:

ce dubios suna.

Da, dar nu am spus-o eu... l-am citat doar.. https://www.motorcyclesports.net/articles/ducati-would-almost-rather-not-win-than-let-a-satellite-team-win-marco-melandri

Si este logic, ceea ce spune: Ducati are echipa oficiala, cu un buget enorm, care vine de la ordonatorul de credite VW si de la sponsori, in special sponsorul principal. Cum digera toate entitatile astea, care finanteaza echipa oficiala, ca un pilot de la o echipa, care inchiriaza bicla, cu un buget de 10-15 mil de dolari, sa ia titlul, iar echipa lor sa stearga praful de pe toba, pt al n-spelea an la rand? Am mai spus, un asemenea deznodamant i-ar multumi oarecum doar pe oamenii de la Ducati, Jiji & Co, ceilalti nu ar fi foarte incantati. 

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...