Sari la conținut

Alegere motocicleta incepator A


Skidmark Swackhamer
 Share

Postări Recomandate

Salut, am 24 de ani, permis B de 5 ani, imi plac motocicletele si vreau sa dau de categoria A. Banuiesc ca este ok o motocicleta pana in 500cc si 50 de cai pentru un incepator. Am 1.80 si ceva si aproape 100 de kg ( tre sa mai slabesc ) si-as dori daca se poate sa-mi dati cateva sfaturi in legatura cu achizitionarea unei motociclete. 

Motocicleta o voi folosi in parte mare in oras si cateodata si in afara, din ce am citit, am inteles ca o motocicleta naked este confortabila. M-am gandit la KTM Duke 390 sau Yamaha MT-03 sau daca aveti voi alte sugestii, sunt binevenite, deoarece nu ma pricep la motociclete. Bugetul undeva la 3000 - 4000E, nu stiu daca e mult sau putin, banuiesc ca la inceput nu-ti trebuie o motocicleta noua, mai ales daca o sa cazi cu una noua, o sa ti se rupa sufletul. 

Va rog frumos, daca ma puteti ajuta cu sugestii / sfaturi si cu o scoala moto decenta in Bucuresti.

Multumesc. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu vrei sa arati ca ursu pe bicicleta trebuie sa te gandesti la alte variante. Cele enumerate mai sus sunt mobre docile si ok pentru inceput... da' nu prea se pupa cu gabaritu tau ( parerea mea ).

Cu ceva materie cenusie, ca la 24 de ani nu mai intri chiar la categoria de "pustan", poti sa incepi pe ceva de 600 mai decent ca marime ... pe care sa stai si confortabil. 

Arunca un ochi la Bandit, SV sau Fazer. Preferabil cauta ceva cu ABS ( mai bine sa fie si sa nu il folosesti decat sa dai in frane si sa realizezi ca te duci taras ).

 

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rezerva buget si pentru echipament, de fapt primii pasi concreti in directia domeniului moto sunt scoala de soferi pentru categoria A si achizitia echipamentului. 

Legat de motocicleta, in timpul scolii vei avea ocazia sa-ti sedimentezi preferintele pentru o categorie sau alta de moto, in fct de feeling si de discutiile cu instructorii, colegii de scoala si de ce nu, cu membrii forumului asta.

Atat achizitia echipamentului cat si a motocicletei (odata ce vei fi decis) implica multa documentare pe net, si sunt "teme" pe care e bine si placut sa le faci tu personal.

Succes!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Honda Cb500x. SH ar trebui sa se incadreze in buget.

Honda Transalp

V-Strom

Yamaha Tenere mono.

 

1 oră în urmă, TETEA. a spus:

Rezerva buget si pentru echipament, de fapt primii pasi concreti in directia domeniului moto sunt scoala de soferi pentru categoria A si achizitia echipamentului. 

Legat de motocicleta, in timpul scolii vei avea ocazia sa-ti sedimentezi preferintele pentru o categorie sau alta de moto, in fct de feeling si de discutiile cu instructorii, colegii de scoala si de ce nu, cu membrii forumului asta.

Atat achizitia echipamentului cat si a motocicletei (odata ce vei fi decis) implica multa documentare pe net, si sunt "teme" pe care e bine si placut sa le faci tu personal.

Succes!

 


Din pacate nicio scoala pe care s-o stiu sau de care sa fi auzit nu are un adventure, enduro-touring sau dual sport pe lista de mobre de scoala. Desi, dupa parerea mea e categoria cea mai potrivita pentru drumurile romanesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 minute, Speedy.K a spus:

Din pacate nicio scoala pe care s-o stiu sau de care sa fi auzit nu are un adventure, enduro-touring sau dual sport pe lista de mobre de scoala. Desi, dupa parerea mea e categoria cea mai potrivita pentru drumurile romanesti

 

Asta pentru ca nu sunt usor accesibile ca vehicule de scoala dpdv al inaltimii seii unei mari majoritati de incepatori care abia isi cladesc controlul comenzilor.

In rest de acord, cu o mentiune: nu toti privesc motocicleta drept un vehicul utilitar, si nu au motive sa aleaga dupa criterii de potrivire cu infrastructura. Asa dus la extrem, cea mai buna motocicleta e masina: nu te ninge, nu te ploua...

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, Speedy.K a spus:

Din pacate nicio scoala pe care s-o stiu sau de care sa fi auzit nu are un adventure, enduro-touring sau dual sport pe lista de mobre de scoala. Desi, dupa parerea mea e categoria cea mai potrivita pentru drumurile romanesti.

A avut Bratovici niște Yamaha XT125. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu. Au mai avut si altii d-astea mici. Eu ma refeream ceva de A2, macar. Elevii mici de inaltime, sub 1.67-1.68, sunt putini. Ar merge un Transplant sau un Dominator sau, de ce nu, un KLE pe care incepatorii sa vada diferenta de confort, pozitie, manevrabilitate.

Acum 14 ore, Skidmark Swackhamer a spus:

Salut, am 24 de ani, permis B de 5 ani, imi plac motocicletele si vreau sa dau de categoria A. Banuiesc ca este ok o motocicleta pana in 500cc si 50 de cai pentru un incepator. Am 1.80 si ceva si aproape 100 de kg ( tre sa mai slabesc ) si-as dori daca se poate sa-mi dati cateva sfaturi in legatura cu achizitionarea unei motociclete. 

Motocicleta o voi folosi in parte mare in oras si cateodata si in afara, din ce am citit, am inteles ca o motocicleta naked este confortabila. M-am gandit la KTM Duke 390 sau Yamaha MT-03 sau daca aveti voi alte sugestii, sunt binevenite, deoarece nu ma pricep la motociclete. Bugetul undeva la 3000 - 4000E, nu stiu daca e mult sau putin, banuiesc ca la inceput nu-ti trebuie o motocicleta noua, mai ales daca o sa cazi cu una noua, o sa ti se rupa sufletul. 

Va rog frumos, daca ma puteti ajuta cu sugestii / sfaturi si cu o scoala moto decenta in Bucuresti.

Multumesc. 


 

In concluzie, daca vrei sa te sui si pe ceva gen adventure de 500 si 50 de cai, ma gasesti in fiecare zi intre 8 si 16 in poligonul Electronicii. Cu un mesaj inainte ar fi ideal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 months later...

Salutare tuturor. Urmează în aceasta sa fac scoala pentru A, de vreo 4-5 ani tot îmi doresc, însă acum a venit momentul. Am B de 18 ani, îmi place adrenalina dar pa modul mai cumpătat,  nu asa zis " donator de organe".. întrebarea e : cam ce bugete pot aloca (la modul middle, nu high performance), în primul rand pentru protecție ( si aici dacă combinezon sau pantaloni și geaca), pentru motor și iarăși foarte important, ce CC îmi poate recomanda cineva? Îmi place mult Ducați 848 EVO, Kavasaki Z1000SX, Suzuki GSX-R 1000 (cel de 140 cp), Kawasaki Z900 Performance Edition.

Asfalt uscat tuturor ! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, iuli88 a spus:

Urmează în aceasta sa fac

În aceasta... eră? :huh:

1 oră în urmă, iuli88 a spus:

îmi place adrenalina dar pa modul mai cumpătat

 

1 oră în urmă, iuli88 a spus:

Îmi place mult Ducați 848 EVO, Kavasaki Z1000SX, Suzuki GSX-R 1000 (cel de 140 cp), Kawasaki Z900 Performance Edition

Cumpătat coane Fănică, n-am ce zice, tot 100kW și +! 🤯

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, iuli88 a spus:

Salutare tuturor. Urmează în aceasta sa fac scoala pentru A, de vreo 4-5 ani tot îmi doresc, însă acum a venit momentul. Am B de 18 ani, îmi place adrenalina dar pa modul mai cumpătat,  nu asa zis " donator de organe".. întrebarea e : cam ce bugete pot aloca (la modul middle, nu high performance), în primul rand pentru protecție ( si aici dacă combinezon sau pantaloni și geaca), pentru motor și iarăși foarte important, ce CC îmi poate recomanda cineva? Îmi place mult Ducați 848 EVO, Kavasaki Z1000SX, Suzuki GSX-R 1000 (cel de 140 cp), Kawasaki Z900 Performance Edition.

Asfalt uscat tuturor ! 


Decat echipament mai b8ne o pereche de catuse. Te legi de calorifer si arunci cheia pe geam. Si e si buget redus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suzuki TL1000S, mai vechiut, mai 'eftinut, raman si bani de benzina, cu putin noroc ii si cheltuie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Neahh, are decât 90 kW, și nici ăia toți că e de când era bunica copil! Îi rămâne mică prea repede, asta dacă apucă să meargă cu ea înainte să crape.

N-ai 100kW între picioare - nu ești mociclist!

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 21.03.2023 la 18:06, Skidmark Swackhamer a spus:

Salut, am 24 de ani, permis B de 5 ani, imi plac motocicletele si vreau sa dau de categoria A. Banuiesc ca este ok o motocicleta pana in 500cc si 50 de cai pentru un incepator. Am 1.80 si ceva si aproape 100 de kg ( tre sa mai slabesc ) si-as dori daca se poate sa-mi dati cateva sfaturi in legatura cu achizitionarea unei motociclete. 

Motocicleta o voi folosi in parte mare in oras si cateodata si in afara, din ce am citit, am inteles ca o motocicleta naked este confortabila. M-am gandit la KTM Duke 390 sau Yamaha MT-03 sau daca aveti voi alte sugestii, sunt binevenite, deoarece nu ma pricep la motociclete. Bugetul undeva la 3000 - 4000E, nu stiu daca e mult sau putin, banuiesc ca la inceput nu-ti trebuie o motocicleta noua, mai ales daca o sa cazi cu una noua, o sa ti se rupa sufletul. 

Va rog frumos, daca ma puteti ajuta cu sugestii / sfaturi si cu o scoala moto decenta in Bucuresti.

Multumesc. 

Salut, la gabaritul tau in mod sigur KTM Duke 390 îți este mic. Poți să-l scoți din calcul fara rezerve.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Neaahh, Busa asta nouă nu mai e ce-au fost generațiile anterioare! H2SX e o alegere minunată,  dar numai dacă bugetul nu permite H2R. Și eu visez la H2SX, deja am început să adun echipament asortat, mi-am luat niște crocși verzi.🤩 Știu că șlapii sunt mai potriviți dar nu-mi place bareta dintre dește.:what:

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 3/21/2023 at 6:06 PM, Skidmark Swackhamer said:

Salut, am 24 de ani, permis B de 5 ani, imi plac motocicletele si vreau sa dau de categoria A. Banuiesc ca este ok o motocicleta pana in 500cc si 50 de cai pentru un incepator. Am 1.80 si ceva si aproape 100 de kg ( tre sa mai slabesc ) si-as dori daca se poate sa-mi dati cateva sfaturi in legatura cu achizitionarea unei motociclete. 

Motocicleta o voi folosi in parte mare in oras si cateodata si in afara, din ce am citit, am inteles ca o motocicleta naked este confortabila. M-am gandit la KTM Duke 390 sau Yamaha MT-03 sau daca aveti voi alte sugestii, sunt binevenite, deoarece nu ma pricep la motociclete. Bugetul undeva la 3000 - 4000E, nu stiu daca e mult sau putin, banuiesc ca la inceput nu-ti trebuie o motocicleta noua, mai ales daca o sa cazi cu una noua, o sa ti se rupa sufletul. 

Va rog frumos, daca ma puteti ajuta cu sugestii / sfaturi si cu o scoala moto decenta in Bucuresti.

Multumesc. 

Salut!

Si eu zic, ca Sppedy, ca ti-ar fi mai buna una gen enduro turing. Ca ai dimensiuni cam generoase pt naked. De ce nu mergi prin showroomuri sa te sui pe diferite modele. Nu sa le si cumperi, sa vezi pe ce "clasa" stai mai comod.

Daca o sa cazi, o sa ti se rupa sufletul si de una mai veche, sa stii.  :)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 1/22/2024 at 10:27 AM, MirceaB said:

Salut, la gabaritul tau in mod sigur KTM Duke 390 îți este mic. Poți să-l scoți din calcul fara rezerve.

Tipul ala a pus o intrebare acum un an si nu a mai intrat pe forum de atunci. Are rost sa dezgropi mortii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, TomTheMouse a spus:

Tipul ala a pus o intrebare acum un an si nu a mai intrat pe forum de atunci. Are rost sa dezgropi mortii?

Sigur ca da, depinde ce-ti doresti sa vezi si de cat timp este ingropat mortul.  Dupa 7 ani ai voie sa-l dezgropi fara restrictii.

In rest, ce sa zic? Nu am vazut ca cineva a scris din nou dupa 9 luni pe un topic mort.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 ore, TomTheMouse a spus:

Are rost sa dezgropi mortii?

Îl dezgroapă ăștia acu' și pe Pele!

Pe topic l-a resuscitat un băeat duminică. 😉 Dar și el a aruncat piatra și a dispărut pare-se.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...