Sari la conținut

12. Misano World Circuit Marco Simoncelli


ioio_viola
 Share

Postări Recomandate

Acum 13 ore, frigider a spus:

lasa ca acum peco e mai obosit, maine va termina mai jos de 3.

il depaseste maine.

Cam asa s-ar preconiza.L-ai vazut cum s-a dat jos de pe moto la sprint?A lasat suspensia spate la pamant din holeshot si apoi a dat piciorul (cu greu) pe dupa ea.Maine va avea probleme pe cursa lunga.

Acum 13 ore, xt600 a spus:

Daca tie ti-a lasat un gust amar un pilot retras de vreo 4 ani, care este in cursa aia cu un scop precis: sa testeze si care a arata o forma deosebita la 38 de ani, no comment. 

De pilda pe mine m-a DEZAMAGIT (cu litere mari) jocul nationalei noastre de rugby, la cupa mondiala. Irlanda ne-a distrus! 82-8. Asta poate fi numita dezamagire. Pedrosa a aratat ca si-ar merita oricand un ghidon in competitia asta. Ca n-a putut depasi la Bagnaia???? Pai ai vazut ce trase si franari defensive a avut italianul??? Unde dreack sa depasesti? Am vazut curse in care Q nu era in stare sa faca o depasire la piloti muuult mai lenti si mai slabi in defensiva decat a fost Bagnaia astazi. Si pe Q il vezi un fel de Rossi, nu? 

Nu m-ai inteles : tot respectul pt Pedrosa,pt ca e inca in forma (nu ca grasul de Lorenzo) si pt acest rezultat,kudos.Si da - Pecco s-a aparat frumos.DAR putea fi depasit.

Pe de o parte perfect logic ce a facut - nu poti risca un block-pass asupra actualului (probabil viitor) campion care mai e si accidentat pe deasupra,tu pilot cu blazon,finut retras elegant si acum cu un wildcard si cu un loc 4 excelent sa vii sa dai cu mucii in fasole.Corect,no argue.

Pe de alta parte,cand l-am vazut cu...0.4s? constant sub Pecco si cand a ajuns la el stop,Binder a venit si el si hop l-a blocat si pe el ca na,ce sa faci,il iei la joc pe ditai Pedrosa?...acolo in 1 pe ultimul tur Pecco a lasat usa deschisa (aparte de greseala aia cand a iesit larg cu vreo 3 tururi inainte dar Dani nu era chiar langa el sa profite),dar pt a-l depasi in 1 acolo pe frane trebuia un block-pass.

Binder ar fi facut-o.Rossi wildcard retras in postura lui Pedrosa clar ar fi facut-o.MM nu mai zic.Pedrosa...a venit pe interior...si a ezitat.Si aia mi-a adus aminte de multele lui ezitari in depasiri si de faptul ca a ramas mr.Nice Guy...stii vorba "nice guys always finish last".Asta e.

 

...si pe Q il vad peste ce a fost Pedrosa.Pt ca 1 campionat vs ZERO...a naibii realitate :)

Tu ai ce ai cu Q - ti-am mai zis - Q depaseste in orice situatie,problema lui Q e chestia aia de sub el numita Yamaha.Reia cursa trecuta sa vezi ce se intampla atunci cand are parte de un circuit pe care rabla se comporta decent "Q prostul care nu poate depasi in pluton" a crosetat 10 pozitii in cursa.A naibii teoria ta iti dadu cu ea peste ochi si tot esti carcotas.

Acum 13 ore, therocketscientist1 a spus:

Hai ca ne-am linistit si cu Aprilia. Cum nu mai este avantaj evident dat de configuratia circuitului, cum se intorc la locurile 6-8.

Pai deh - stop'n'go.Plus ca pilotii cam de locul asta sunt.Ei nu ridica motoreta,o cam coboara.Maravilla a franat in curba aia de avea Binder 30kmh+ peste el.Da si Binder ce trase de MM zbuciumat avea...o risca cam mult,s-a comportat acum exact ca MM cand o lua razna.

Acum 12 ore, ilarionciobanu a spus:

Lecuona era plecat la el la munca weekendul asta asa ca HRC au intrebat la ei in cartier in Japonia daca e cineva care stie sa se dea cu miar si l-au adus in Italia.

:lool:

Cand l-am vazut pe Takahashi...zic wtf asta ce face aici?Dadeti-va ca a venit Honda cu valoarea sa rupa Missano.Facepalm.Si ne mai miram ca japonezii "progreseaza" cu viteza melcului...pai de la Takahashi ce telemetrie sa iei ce date sa aduni?Zicea Rossi bine acum cativa ani "lasati testele cu piloti japonezi cu 4s/tur mai slow",dar nu nu.Nici acum nu au inteles...

Acum 12 ore, nike a spus:

Binder castiga maine 💨

 

Pecco epuizat de durere. Este incredibil sa termini pe podium la 6 zile dupa ce te-a calcat unul cu motorul peste picioare. ✌️

JM sau Bezzechi.

Respect pt Pecco,da.Insa sa stii ca au fost altii deschizatori de drumuri care isi ridicau piciorul cu mana pe scarita si au concurat (Doohan),sau care au cazut vineri la 250,rupt clavicula,vineri seara operat duminica concurat terminat in primii 6 - Lorenzo,dar si Pedrosa la indigo.Si MM.

Pecco e diagnosticat cu hematom (vanataie da?),hai totusi sa nu-l zeificam pe plapand,design de casca facuta cu un artist de lucreaza cu Justin Biber? :)

Acum 12 ore, ENEOS a spus:

Ce să caute mm la echipă de client Ducati? :huh:

Exact exact :bounce:

Acum 10 ore, frigider a spus:

Oare era mai bine sa stea pe bara la sprint și poate să ia mai multe puncte în cursa mare?

Vorba colegului - nu poti neglija sprintul,sunt multe puncte,juma de cursa.

A luat 7 puncte ieri.Plus ca pe distanta mica zic eu ca e mai avantajat.In cursa s-ar putea sa aiba probleme mai mari.

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 341
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 15 minute, Method a spus:

Respect pt Pecco,da.Insa sa stii ca au fost altii deschizatori de drumuri care isi ridicau piciorul cu mana pe scarita si au concurat (Doohan),sau care au cazut vineri la 250,rupt clavicula,vineri seara operat duminica concurat terminat in primii 6 - Lorenzo,dar si Pedrosa la indigo.Si MM.
 

Dupa high side ul lui Stoner de la Laguna Seca din 2012, care i-a facut glezna drepta terci, am realizat ca astora daca li se pune drugtestul in bot politia romana le ia carnetul pe viata.

La ce dureri sunt in urma unui astfel de accident, doar calmantele ii pot face sa participe. Altfel este imposibil.

 

Acum 17 minute, Method a spus:

Pecco e diagnosticat cu hematom (vanataie da?),hai totusi sa nu-l zeificam pe plapand,design de casca facuta cu un artist de lucreaza cu Justin Biber? :)

 

Mai lipsea sa zici buba.

Realizezi ca a trecut unul cu motorul peste picioarele lui? Meclaul pe care il avea in spital saptamana trecuta in carje arata o febra din cauza durerii de nici nemiscat nu putea sta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 40 minute, Method a spus:

L-ai vazut cum s-a dat jos de pe moto la sprint?A lasat suspensia spate la pamant din holeshot

pai cred ca asa a facut de cand a inceput 'weekendul'

Acum 40 minute, Method a spus:

Vorba colegului - nu poti neglija sprintul,sunt multe puncte,juma de cursa.

A luat 7 puncte ieri.Plus ca pe distanta mica zic eu ca e mai avantajat.In cursa s-ar putea sa aiba probleme mai mari.

s-a mers putin dar in 100%.

are 7 puncte dar cu ce pret? oboseala maxXxima inainte de GP mare unde nu e blana 100% si -s punctele duble, pe un circuit preferat de-al lui.

 

normal ca au discutat si ei intre ei ce sa faca si s-o fi simtit in stare sa alerge in ambele.

 

 

 

 

 

am incercat sa fac niste calcule da ma cam doare capu, gen:

3 in sprint si 6 in gp = 17pt 

 

vs

 

loc 3 doar in GP - 16 pt.

 

vedem.

Acum 49 minute, Method a spus:

design de casca facuta cu un artist de lucreaza cu

nu conteaza cu cine mai lucreaza omu.

cu orice lucru o sa fie oameni pro si contra

io-s contra. costum rosu si casca bleu deschis? nu-s femeie da parca ma deranjeaza la ochi.

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 minute, therocketscientist1 a spus:

376717193_875045517318370_7342196470722960561_n.jpg

Bine ca nu trebuie sa vopseasca decat una :)

 

Din ce intelesesem asta ar fi fost surpriza weekendului din partea lui Pramac. Sa vina cursa :cheers:

Editat de nike
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 ore, PzKpfW a spus:

Piloții se plângeau chiar anul trecut de lipsa de aderență la Misano (spuneau că asfaltul este "alb în loc să fie negru"). Mi-e lene să caut articole, dar sunt sigur de asta. Iar de atunci nu a mai fost vreo reasfaltare.

Vezi declaratia de acuma a lui Esp, care a zis exact asta. " Misano has a lot of grip and Aprilia doesn't like this":)

Gripul scade odata cu temperatura, nu este cazul acuma. 

De ce se plangeau ei, si am experimentat si eu, asfaltul luceste si am impreisa ca e alunecos, dar e unul dintre cele mai aderenta circuite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Method a spus:

 

Nu m-ai inteles : tot respectul pt Pedrosa,pt ca e inca in forma (nu ca grasul de Lorenzo) si pt acest rezultat,kudos.Si da - Pecco s-a aparat frumos.DAR putea fi depasit.

 

 

...si pe Q il vad peste ce a fost Pedrosa.Pt ca 1 campionat vs ZERO...a naibii realitate :)

 

Tu ai ce ai cu Q - ti-am mai zis - Q depaseste in orice situatie,problema lui Q e chestia aia de sub el numita Yamaha.Reia cursa trecuta sa vezi ce se intampla atunci cand are parte de un circuit pe care rabla se comporta decent "Q prostul care nu poate depasi in pluton" a crosetat 10 pozitii in cursa.A naibii teoria ta iti dadu cu ea peste ochi si tot esti carcotas.

 

Plus ca pilotii cam de locul asta sunt.Ei nu ridica motoreta,o cam coboara.Maravilla a franat in curba aia de avea Binder 30kmh+ peste el.

 

 

Da si Binder ce trase de MM zbuciumat avea...o risca cam mult,s-a comportat acum exact ca MM cand o lua razna.

 

Cand l-am vazut pe Takahashi...zic wtf asta ce face aici?Dadeti-va ca a venit Honda cu valoarea sa rupa Missano.Facepalm.Si ne mai miram ca japonezii "progreseaza" cu viteza melcului...pai de la Takahashi ce telemetrie sa iei ce date sa aduni?Zicea Rossi bine acum cativa ani "lasati testele cu piloti japonezi cu 4s/tur mai slow",dar nu nu.Nici acum nu au inteles...

Tu nu ai inteles prioritatile. Obiectivul lui Pedrosa (trasat de echipa) este aceea de a aduna date. Datele le aduni daca ramai pe motocicleta. Nu stiu daca ai inteles... Pedrosa nu mai este pilot activ, ca pilot de teste are alte obligatii, are o fisa a postului, daca vrei, in care depasirea la Bagnaia nu este trecuta. Este cel mult un bonus, daca poate fi facuta safe. Daca putea sa il depaseasca fara a pune in pericol obiectivele stabilite, pentru acest wildcard, probabil ar fi facut-o. Si nu, nu cred ca ar fi putut depasi acolo in 1, Bagnaia a franat foarte tarziu. Nu sunt neaparat un fan al lui Bagnaia, dar ieri a avut o defensiva beton... se vede ca are scoala lui Rossi. 

 

O realitate simplista. Castigarea unui campionat este si o chestiune de conjunctura sau de noroc/ghinion. Ca pilotaj, Pedrosa este acolo in clubul celor 4 mari. Q, cu toata parerea de rau, este departe, departe de acel club.  De fapt nici unul dintre actualii nu este acolo. Nu am nimic cu baiatul, dar pur si simplu nu ma convinge. Nu ma supar daca ma contrazice si mai castiga un titlu, dar pana la proba contrara nu sunt convins ca mai are forta de a lua un titlu. Cat despre depasirile lui, sa fim seriosi. Una este sa depasesti la coada plutonului, unde te confrunti cu piloti mai lenti cu juma' de secunda pe un sector de circuit si alta este sa depasesti de la locurile 6-7 in sus. Acolo nu poate depasi Q. 

 

Poti sa o mai spui odata. Sunt convins ca daca Aprilia ar avea piloti de top, motocicleta aia ar fi surprinzator de buna si pe circuite stop'n go. 

 

Da, fenomenal Binder! 

 

Si pe asta poti sa o mai spui odata. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, nike a spus:

Dupa high side ul lui Stoner de la Laguna Seca din 2012, care i-a facut glezna drepta terci, am realizat ca astora daca li se pune drugtestul in bot politia romana le ia carnetul pe viata.

Totuși nu-s "droguri" din alea de vezi iepurași pe pereți, oamenii sunt f preciși in treaba lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 ore, nike a spus:

Binder castiga maine 💨

 

Daca africanul reuseste o plecare buna si nu mai ajunge pe 11 in primul tur, ii arde pe toti💨

Acum 10 minute, frigider a spus:

Totuși nu-s "droguri" din alea de vezi iepurași pe pereți, oamenii sunt f preciși in treaba lor.

 

Sunt dealalate pentru dopati, precum luau ciclistii. ;)

Cand nu mai simti dureri musculare.. dai mai tare la vasle :)

Editat de nike
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, nike a spus:

Mai lipsea sa zici buba.

Realizezi ca a trecut unul cu motorul peste picioarele lui? Meclaul pe care il avea in spital saptamana trecuta in carje arata o febra din cauza durerii de nici nemiscat nu putea sta.

Bai nu eu am dat diagnosticul ci doctorul.Hematom = vânătaie.Aia e.

Da a trecut Binder peste picioarele lui,aia am și zis cursa trecuta ca e fantastic ca a scăpat doar cu atât.Mare noroc.

Am zis doar sa nu îl zeificam pt ca au fost alții care au pățit mult mai rău,a dat și colegul mai sus exemple,și au concurat cu rezultate bune la 2 zile după operație cu șuruburi cu placi cu tije prin ei.Si nu le.a ridicat nimeni statuie.Hai sa nu ii facem nici lui Pecco troiță ca aleargă cu piciorul vânăt.

Acum 53 minute, therocketscientist1 a spus:

376717193_875045517318370_7342196470722960561_n.jpg

Au schimbat "pittura" - o sa ii auzim toată ziua azi pe aia de la Digi.De ce li se pare lor asa de bonton sa ia câte un neologism din asta și sa îl folosească pana devine un tic verbal nu știu...

 

Semn rău când schimbi culorile oricum,mai ales mid-game.Aduce ghină. :wink:

Acum 3 ore, frigider a spus:

3 in sprint si 6 in gp = 17pt 

 

vs

 

loc 3 doar in GP - 16 pt.

Măi măi ce calcule oltenești ai făcut tu :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe bune, cine nu apreciaza maxim prestatia lu' Bietu' Dani de ieri si a lu' Peco ori n-a facut sport in viata lui, ori n-a fost niciodata accidentat!

Deobicei incerc sa ma uit pe Prima, datorita comentariului, dar azi nu stiu cine e invitatul pe comentariul dar e praf, habar n-are nici macar cand se dau avertismentele de Track limits, m-a enervat atat de rau incat am dat pe Digi. Macar taci, daca nu stii, lasa-l pe celalalt sa zica ce si cum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noroc cu Moto3 :) MotoGp e boring as fudge :)

 

Campionul de carton s-a dus din nou pe faras :) Sa vedem pe cine mai pacaleste din 2024 :))

 

Pedrosa la 37 ani si cu 6 ani pauza competitionala ii manaca pe paine pe "idolii" de 25-30 ani :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, Gixu. a spus:

Noroc cu Moto3 :) MotoGp e boring as fudge :)

 

Campionul de carton s-a dus din nou pe faras :) Sa vedem pe cine mai pacaleste din 2024 :))

 

Pedrosa la 37 ani si cu 6 ani pauza competitionala ii manaca pe paine pe "idolii" de 25-30 ani :))


Clar Dani le da o lectie tuturor pilotilor din topul actual! Un sprint si o cursa lunga ambele terminate pen4 de un pilot deteste! Cred ca Dani este pilotul faravtitlu care ar fi meritat cel mai mult sa castige un campionat. Mult mai mult decat Hayden, Mir, poate chiar si Roberts jr, Lorenzo, Stoner sau Criville. Despre Bagnaia mai vedem.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spunea cineva ca si Q este peste Bietul Dani.... Clar! Bietul Dani la 37 de ani, face locul 4, Q intepeneste pe locul 13. Yeah... nice guys always finish last.. :) As dori sa aud comentariul lui Q. Intre timp MM, pe troaca aia, face locul 7... 

Bagnaia, tot respectul, podium in conditia lui fizica... incredibila toleranta la durere au baietii astia. 

JM si Bez nu mai necesita nici un comentariu.

Pacat pentru cazatura lui BB33.. 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

JM impecabil.A avut toată cursa în mana deși nu a părut.Metronom am văzut timpii - 1.32 toată cursa cap coadă.

 

Mi.ar fi plăcut mult sa ia si Pedrosa un podium însă nu am avut cum sa ma supăr pt ca Bagnaia a mers flawless.Respect.

 

Sa vedem anunțuri acum...vor fi sau nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Method a spus:

 Bagnaia a mers flawless.Respect.

 

Dupa primele 5 tururi cred ca abia astepta sa se termine cursa. Omul este din alta liga, oricat ar comenta carcotasii anti-Ducati. Doar la MM, Stoner si Lorenzo s-a mai vazut atata durere dupa o cursa terminata pe calmante. Doar astia ajung campioni 😉

 

Pacat de Martinator, se putea da azi cu o mobra galbena 😤

 

Editat de nike
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 39 minute, nike a spus:

 

Dupa primele 5 tururi cred ca abia astepta sa se termine cursa. Omul este din alta liga, oricat ar comenta carcotasii anti-Ducati. Doar la MM, Stoner si Lorenzo s-a mai vazut atata durere dupa o cursa terminata pe calmante. Doar astia ajung campioni 😉

 

Pacat de Martinator, se putea da azi cu o mobra galbena 😤

 


Nu se putea, pentru ca anul trecut n-a fost in stare sa se impuna in fata 

ui Enea. Mai dgraba pacat pentru Enea ca a avut un sezon plin d accidente nasoale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...