Sari la conținut

13 IndianOil Grand Prix of India


ioio_viola
 Share

Postări Recomandate

1 oră în urmă, Speedy.K a spus:

Pai stai un pic, tu ai zis ca maxim doua, Zair tocmai ti-a aratat minim cinci.

E 5:1 scorul acolo sus pe video, am exagerat eu dar si tu??

Minim 5??

In clip sunt dueluri, 5 dovi, 1 MM si au uitat sa le pună pe alea când MM castiga curse si pilotul de duzină Dovi era pe nicăieri.

Iar din alea 5 vreo 3 sunt in Austria unde se stie ca Ducati rupe tot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 292
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 10 ore, B.B. a spus:

Eu tin minte ca Dovi i-a dat-o lui MM de maxim doua ori si asta in vremea când Ducati nu prea mai era troacă iar Honda nu mai era Honda.

tineai minte gresit!

Eu doar ti-am reimprospatat memoria ca e singurul pilot care i-a dat mucu de 5x. Ca a durat 15 ani ca alt pilot sa castige un titlu cu Ducati, doar eu stiu prin ce-am trecut, acum e randul tau :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Geologu a spus:

L-o fi bătut Dovi de câteva ori pe MM, dar în momentul decisiv, când a avut ultima șansă de a lua campionatul, s-a tăvălit că o plăcintă. Și el și colegul Gheorghe. Case closed! :)


Absolut! Bietul Dani e mic copil fata de Fraieru Dovi la ratari! Pe sistemul "Baietii a jucat bine, da' i-a batut scarbili alea!"

Acum 1 oră, B.B. a spus:

E 5:1 scorul acolo sus pe video, am exagerat eu dar si tu??

Minim 5??

In clip sunt dueluri, 5 dovi, 1 MM si au uitat sa le pună pe alea când MM castiga curse si pilotul de duzină Dovi era pe nicăieri.

Iar din alea 5 vreo 3 sunt in Austria unde se stie ca Ducati rupe tot.


Am zis minim pentru ca el a pus cinci si eu n-am verificat daca n-au mai fost si altele. Ca alea din clip sunt doar dueluri de ultim tur.

1 oră în urmă, nike a spus:

tineai minte gresit!

Eu doar ti-am reimprospatat memoria ca e singurul pilot care i-a dat mucu de 5x. Ca a durat 15 ani ca alt pilot sa castige un titlu cu Ducati, doar eu stiu prin ce-am trecut, acum e randul tau :crack:


P-asta n-am s-o inteleg niciodata, sa fii fan marca, nu pilot.

Acum 30 minute, therocketscientist1 a spus:

Practic momentele in care AD04 l-a batut pe MM93 sunt cele in care MM93 a ramas fara anvelope, ca altfel il batea cu ceasul de la gara. 


Da, ca allaltul avea gume de titan! Ce-i aia, n-are nicio vina, e pilot bun dar a ramas fara gume?! Daca e pilot bun nu ramane fara gume. Ca asa poa' sa zica si fanii Dovi ca Mm a castigat in final pentru ca Dovi n-avea mobra pe masura Hondei. Fiecare se descurca c materialul pe care-l are.

Vale n-a reusit cu Ducati pentru ca era deja batran pentru sportul asta, nu pentru ca era Ducati praf. Ca si Yamaha era praf cand a venit la ei, doar ca el era cu multi ani mai tanar si mult mai nelinistit. 

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 32 minute, therocketscientist1 a spus:

Practic momentele in care AD04 l-a batut pe MM93 sunt cele in care MM93 a ramas fara anvelope, ca altfel il batea cu ceasul de la gara. 

Daca echipa lui Ducati de atunci punea problema ca acum, limba lui Marcel ajungea secundar intr-un ceas de gara :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si altii au debutat tineri si nu au rupt norii.

Totusi, faptul ca putem numara pe degetele de la o mana de cate ori i-a dat rusine Dovi lui MM93 si cam stim sa numim si cursele (an+circuit) ar trebui sa ne dea de gandit in legatura cu cat de dominant a fost el per total.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, nike a spus:

Daca echipa lui Ducati de atunci punea problema ca acum, limba lui Marcel ajungea secundar intr-un ceas de gara :P

Păi pe vremea aia i-au zis lui Gheorghe să bage mapping 8, să o lase mai moale, să cedeze un loc. Ce mai vrei? Aaaa, să aibă încă șapte potențial sclavi pe circuit, ca să îi țină spatele? :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, xt600 a spus:

@Method uite, asa arata un pilot de duzina, care i-o trage unui GOAT. Si retine: motoreta Ducati era o gloaba (exagerez un pic, dar intelegi tu), la momentul respectiv. 

Omg...s-a mai discutat si in dunga asta...Dovi "i-o tragea" lui MM pe circuite unde Ducati era total superior,si chiar Dovi a spus asta de multe ori.

Tu,as usual,nu lasi realitatea sa (iti) strice o poveste buna : in ce fel l-a batut Dovi cand ala i-a luat n victorii si n campionate?MM era prea rapid si prea agresiv pt Dovi,el saracul a avut o singura un sfert de sansa la Valencia 2017 dar de fapt n-a avut-o nici pe aia,ca MM a defilat chiar si atunci pe langa el,iar saracul Dovi a terminat in tarana.Asa "il batea" Dovi,numai din tarana si din spatele lui,da.

Dovi pe cine a batut?I-au dat-o de pe motorete egale Iannone,Lorenzo,chiar si Petrux la Mugello bai se poate?Sa ti-o dea Petrux e jenant cand ai pretentii de campion.Ba si Miller parca.Si tu tot insisti cu Dovi...serios?

Acum 44 minute, therocketscientist1 a spus:

Totusi, faptul ca putem numara pe degetele de la o mana de cate ori i-a dat rusine Dovi lui MM93 si cam stim sa numim si cursele (an+circuit) ar trebui sa ne dea de gandit in legatura cu cat de dominant a fost el per total.

Exact.Trebuie privita toata imaginea : ce viteza avea Honda pe acele circuite?Dar Ducati?Samd.Asa daca ne excitam ca ii vedem roata la roata,asta nu inseamna nimic.

Pe sistemul asta putem spune ca motoreta lui Quartararo merge de fapt ff bine,pt ca iata,la ultima cursa l-a incalecat pe cel care se bate la campionat de pe un GP23.Da,sigur :)

Acum 38 minute, Geologu a spus:

Păi pe vremea aia i-au zis lui Gheorghe să bage mapping 8, să o lase mai moale, să cedeze un loc. Ce mai vrei? Aaaa, să aibă încă șapte potențial sclavi pe circuit, ca să îi țină spatele? :)))

Dovi de batai ce ii administra lui MM,avea nevoie sa ii cedeze locul Lorenzo pe Valencia,ca ajunga "sa ii dea mucul" lui MM ,el fiind pe 5 si MM pe 1.Mda.

 

Neah,Marcelino nu si-a luat bataie de la Dovi neam.Nu si-a luat bataie nici de la Rossi,nici de la Lorenzo,de saracul Pedrosa nu mai zic ca a sters pe jos cu el (la propriu) si mi-a fost f mila pt Pedrosa dupa faza Aragon 2013,chiar nu merita.Piticul atomic i-a dominat agresiv pe toti,i-a facut sa greseasca (Lorenzo,Pedrosa),i-a dominat dpdv al vitezei (Dovi),i-a stresat/sacait pana au pierdut controlul (Rossi).

Nu imi plac tacticile lui,nici felul lui de exprimare pe pista,mi se pare un meltean nesimtit (el insusi recunoaste),ii iinsir doar rezultatele aici,nu am zis ca aplaud felul lui de a concura.

 

Nu,singurul om de la care si-a luat bataie (decisiv as zice) Marcelino,singurul pe care nu a reusit nici sa il enerveze nici sa il faca sa piarda concentrarea nici sa greseasca,ba dimpotriva a gresit el fatal incercand "sa ii dea mucul",este nimeni altul decat "the girl with a pearl necklace" :crack: ...spalacitul si androginul Quartararo,unul din cei mai ciudatei campioni mondiali.

Francezul este cel de care s-a temut MM inca de la debutul lui in 2019,de la Missano 2019 MM a si declarat ca il vede pe Q ca pe un contracandidat,a gresit urat in calificarile din Sepang incercand sa se tina dupa Q intr-un joc psihologic pe care il mai facuse si cu Vinales,iar la Jerez 2020 s-a accidentat incercand sa il depaseasca fix pe Quartararo dupa ce iesise la arat inainte.

Atunci la Jerez,MM era setat pe Q care fusese foarte rapid tot weekendul si a vrut sa ii arate ca il face chiar si dupa ce a pierdut 17-20sec iesind in decor - Ambitie prosteasca caracteristica lui MM,dar denota importanta pe care i-o dadea (pe buna dreptate as zice) lui Quartararo.

 

Ok,stiu ca eu acuma bat saua ca sa priceapa calul,iar xt o sa imi spuna ca Quarta e un pilot de 2 lei care a luat un campionat aiurea si care "nu stie sa depaseasca in pluton"si ca Dovi e dumnezeul motoretelor pt ca pe Doha si RBR "ii dadea mucul lui Marcel".Mda....numai ca Marcel de Quarta s-a temut,nu de eternul loc 2 Dovi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, Method a spus:

Nu,singurul om de la care si-a luat bataie (decisiv as zice) Marcelino,singurul pe care nu a reusit nici sa il enerveze nici sa il faca sa piarda concentrarea nici sa greseasca,ba dimpotriva a gresit el fatal incercand "sa ii dea mucul",este nimeni altul decat "the girl with a pearl necklace" :crack: ...spalacitul si androginul Quartararo,unul din cei mai ciudatei campioni mondiali.

Francezul este cel de care s-a temut MM inca de la debutul lui in 2019,de la Missano 2019 MM a si declarat ca il vede pe Q ca pe un contracandidat,a gresit urat in calificarile din Sepang incercand sa se tina dupa Q intr-un joc psihologic pe care il mai facuse si cu Vinales,iar la Jerez 2020 s-a accidentat incercand sa il depaseasca fix pe Quartararo dupa ce iesise la arat inainte.

Nu uita cum s-a jucat MM93 cu FQ20 in sezonul 2019. Este greseala facuta de MM in calificari, dar in restul timpului l-a jucat. De fiecare data in cursa cand a avut ocazia MM s-a jucat cu el si l-a facut sa piarda. S-a temut de FQ20 inca de la debut? Nu-mi aduc aminte sa fi zis ceva in sensul acesta (chiar nu imi aduc aminte, poate asa este). Ce imi aduc aminte este ca prezenta lui FQ20 era contestata. Asta, da.

 

Iti dau un alt mod de a privi Jerez 2020: MM era atat de convins ca este cel mai bun, iar cine a vazut cursa stie cum s-a desfasurat, incat si iesit in pietris si revenit in cursa, tot ii poate bate pe ceilalti. Si asta era situatia atunci. Chiar nu cred ca lui MM i-a fost frica de vreunul de pe grila. Cu atat mai mult nu cred ca il considera pe vreunul mai bun decat el. Oamenii care sunt top performeri de tipul MM nu gandesc ca noi. Cine vrea sa ia contact cu asta poate sa vada The last dance. MM93 are mentalitate de tip Jordan. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Jocurile alea le facea pentru ca simtea ca FQ poate deveni un pericol. Atunci nu ii era frica de el, dar tot jucanduse cu el a ajuns sa faca buba singur. Si de atunci nu si-a mai revenit la nivelul fizic si mental de dinainte de accidentari. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, Method a spus:

Omg...s-a mai discutat si in dunga asta...Dovi "i-o tragea" lui MM pe circuite unde Ducati era total superior,si chiar Dovi a spus asta de multe ori.

 

Tu,as usual,nu lasi realitatea sa (iti) strice o poveste buna 

Dovi pe cine a batut?

Baaaiiii!!! Deespre ce vorbim aici? Vorbim desprte dueluri 1 la 1, in plm! Strict la aceste situatii ne referim!! Tu perorezi pe langa problema, as usual. Vorbesti de realitatea mea, cand tu bati campii intr-un univers paralel???? Ti-a pus un coleg o compilatie cu duelurile celor doi. Plm.. sa i-o traga lui Marcel pe o gioarsa de motocicleta?? Asta este un pilot de duzina??? Frate, parca nu ai vazut cursele astea, parca vorbesti din comentariile lui Ioanitoaia. Coleguuu' duelurile 1 la 1 sunt comparatia directa intre doi piloti. Nu poti spune ca un pilot este de duzina, cand lupta roata la roata cu un fenomen, precum MM si il mai si bate. Prin ce lentila deformata privesti realitatea? 

1 oră în urmă, therocketscientist1 a spus:

 

Iti dau un alt mod de a privi Jerez 2020: MM era atat de convins ca este cel mai bun, iar cine a vazut cursa stie cum s-a desfasurat, incat si iesit in pietris si revenit in cursa, tot ii poate bate pe ceilalti. Si asta era situatia atunci. Chiar nu cred ca lui MM i-a fost frica de vreunul de pe grila. Cu atat mai mult nu cred ca il considera pe vreunul mai bun decat el. Oamenii care sunt top performeri de tipul MM nu gandesc ca noi. Cine vrea sa ia contact cu asta poate sa vada The last dance. MM93 are mentalitate de tip Jordan. 

Aici trebuie sa iti dau dreptate. Lui MM nu i-a fost frica de nimeni de pe grila. Si as pune pariu ca nici acum nu ii este, omul are mindset de rechin....  Asta cu frica de Q, care l-a facut sa greseasca fatal la Jerez, este o alta teorie iesita din putul gandirii, ce nu are legatura cu realitatea.  Tot invoca declaratia aia in care il da pe Q contracandidat la titlu. Pai a fost intrebat cine ar putea fi principalul contracandidat si a dat si el un raspuns pe masura intrebarii. La numit pe cel cu performantele cele mai apropiate si care macar aritmetic avea ceva sanse la titlu. O declaratie de complezenta. Asta i s-a cerut, asta a dat. Stim pe ce loc a terminat Q, in clasament sezonul 2020 si cat de puternic contracandidat la titlu a fost.  Locul 8, cu 127 de puncte, intr-un campionat castigat de un pilot cu o singura victorie si 171 de puncte. Cu siguranta un pilot de speriat pentru MM. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Normal ca nu ii este frica de nimeni.

Lui nu i-a fost frica nici in 2013 de VR46, DP26, JL99 si restul de pe grila. Nu ajunge un complexat sa castige campionat la prima invartire de roata intr-o competitie in care se afla cei mai buni dintre cei mai buni. Mie nu-mi place MM93 pentru ca de fiecare data cand a avut ocazia sa demonstreze ca nu e un cioban necizelat a aratat contrariul. Dar talentul, mentalitatea, disciplina, toate sunt exceptionale. 

Am ascultat acest podcast cu Fernando Alonso. Acelasi mindset: nu credea ca Schumacher este mai rapid decat el. Daca pica si el intr-o masina performanta cu care sa se inteleaga din prima, asa cum s-a nimerit MM93 pe Honda, probabil istoria F1 era alta. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, therocketscientist1 a spus:

Nu uita cum s-a jucat MM93 cu FQ20 in sezonul 2019. Este greseala facuta de MM in calificari, dar in restul timpului l-a jucat. De fiecare data in cursa cand a avut ocazia MM s-a jucat cu el si l-a facut sa piarda. S-a temut de FQ20 inca de la debut? Nu-mi aduc aminte sa fi zis ceva in sensul acesta (chiar nu imi aduc aminte, poate asa este). Ce imi aduc aminte este ca prezenta lui FQ20 era contestata. Asta, da.

Perfect de acord,da.Ai zis bine,s-a jucat.Mai cu seama de pe la jumatatea sezonului,si mai ales la Missano.Si a continuat sa il preseze,sa stea in spatele lui in quali samd - jocurile cunoscute ale lui Marcel.Cu FQ a facut mind games pe care le-a facut si cu Vinales si cu Rossi si cu Lorenzo samd.Doar ca FQ e singurul care a rezistat psihic,ba dimpotriva s-a ars MM facandu-le.Si inca rau.Adica pana la urma,la cat cade trebuia sa se intample si asta - un alt atu al lui Q e faptul ca efectiv nu cade niciodata.Dar e rapid,adica duce intotdeauna motoreta la 100%,niciodata peste limita.Asta e ceea ce il caracteriza si pe Rossi.

Nu inteleg unde "l-a facut sa piarda" MM pe Q - per total Q a avut un parcurs fantastic (pt un rookie !!!),a inregistrat cateva abandonuri dar mai degraba datorita lipsei de experienta,dar un sezon si rezultate f bune,si a terminat pe 4-5 parca.

Poate m-am exprimat gresit spunand "s-a temut",mai degraba l-a recunoscut ca pe un viitor contracandidat la titlu (a si zis asta mot-a-mot mirand pe toata lumea in conferinta de dupa cursa Missano 2019 - unele lucruri imi raman in cap fara vreun motiv aparent :) ). Declaratia asta i-a dat o mare legitimitate lui FQ (cand zice top dog de tine ca esti adversar redutabil si viitor candidat la titlu,normal ca esti remarcat).Intradevar,prezenta lui FQ era contestata pt ca fusese preferat de Yamaha in dauna lui Bautista,Q avand la inceput de 2019 niste performante in clasele inferioare...hai sa le spunem inconstante,ca sa nu zic total nedemne de un pilot de motogp.Foarte asemanator parcursul lui cu cel al lui Diggia...doar ca la motogp unul a luat-o in sus altul in jos.Csf...

Acum 6 ore, therocketscientist1 a spus:

Iti dau un alt mod de a privi Jerez 2020: MM era atat de convins ca este cel mai bun, iar cine a vazut cursa stie cum s-a desfasurat, incat si iesit in pietris si revenit in cursa, tot ii poate bate pe ceilalti. Si asta era situatia atunci. Chiar nu cred ca lui MM i-a fost frica de vreunul de pe grila. Cu atat mai mult nu cred ca il considera pe vreunul mai bun decat el. Oamenii care sunt top performeri de tipul MM nu gandesc ca noi. Cine vrea sa ia contact cu asta poate sa vada The last dance. MM93 are mentalitate de tip Jordan. 

Repet nu e vorba de a-i fi frica,m-am exprimat gresit.E vorba de a privi pe un semi-rookie ca pe un adversar redutabil.Nu l-a considerat pe FQ mai bun decat el,si pana nu ia 9 campionate francezul,nici nu va fi,insa l-a considerat un pericol.

Perfect de acord cu ce spui despre modul lui de gandire.

Iti pun o singura intrebare insa - pt ca facusem acea paralela si despre ea era vorba de fapt - crezi ca ar fi fortat atat de mult si ar fi incercat sa il depaseasca pe Dovi,daca acesta si nu Q era in fata la Jerez 2020?Eu nu.

Acum 5 ore, ioio_viola a spus:

Jocurile alea le facea pentru ca simtea ca FQ poate deveni un pericol. Atunci nu ii era frica de el, dar tot jucanduse cu el a ajuns sa faca buba singur. Si de atunci nu si-a mai revenit la nivelul fizic si mental de dinainte de accidentari. 

Exact.

Eu cred insa ca si-a revenit,greu dar si-a revenit,doar ca motoreta e aceeiasi din 2020,in timp ce astia deja merg pe nave spatiale comparativ cu el.

Acum 4 ore, therocketscientist1 a spus:

Lui nu i-a fost frica nici in 2013 de VR46, DP26, JL99 si restul de pe grila. Nu ajunge un complexat sa castige campionat la prima invartire de roata intr-o competitie in care se afla cei mai buni dintre cei mai buni. Mie nu-mi place MM93 pentru ca de fiecare data cand a avut ocazia sa demonstreze ca nu e un cioban necizelat a aratat contrariul. Dar talentul, mentalitatea, disciplina, toate sunt exceptionale. 

Am ascultat acest podcast cu Fernando Alonso. Acelasi mindset: nu credea ca Schumacher este mai rapid decat el. Daca pica si el intr-o masina performanta cu care sa se inteleaga din prima, asa cum s-a nimerit MM93 pe Honda, probabil istoria F1 era alta. 

100% de acord.

Si eu sunt de parere ca MM e un cioban necizelat,dar ca si talent disciplina pregatire etc e fantastic.

Am zis dintotdeauna ca singura lui problema e pierderea controlului - daca nu pierde controlul,e infailibil,nu poate fi invins.

Q ca si viteza pura,daca are o moto decenta ar putea fi mai rapid ca si el.La fel era si Lorenzo.DAR mallorcanul si-a luat bataie in curse de la MM (pe care il bate Dovi desigur 🤦‍♂️ :crack:),va fi foarte interesant sa vedem daca Q poate castiga un campionat impotriva lui MM in forma si pe o moto decenta.Sper sa ii vedem confruntandu-se 4real pana se retrage Marcel.Cred ca va fi spectacol.

 

Schumacher nici nu era mai rapid decat Alonso.Fuck,nu cred ca Verst e mai rapid decat Alonso,iar Verst e incredibil.Problema lui Alonso a fost intotdeauna faptul ca a facut alegeri foarte proaste ca si echipe si tot timpul a fost in contratimp - la echipe bune,dar nu pe masini bune.

In timp ce de exemplu Hamilton a fost fix invers.Noroc?Inteligenta?Nici nu stiu cum sa ii zic...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, therocketscientist1 a spus:

Nu uita cum s-a jucat MM93 cu FQ20 in sezonul 2019. Este greseala facuta de MM in calificari, dar in restul timpului l-a jucat. De fiecare data in cursa cand a avut ocazia MM s-a jucat cu el si l-a facut sa piarda. S-a temut de FQ20 inca de la debut? Nu-mi aduc aminte sa fi zis ceva in sensul acesta (chiar nu imi aduc aminte, poate asa este). Ce imi aduc aminte este ca prezenta lui FQ20 era contestata. Asta, da.

 

Iti dau un alt mod de a privi Jerez 2020: MM era atat de convins ca este cel mai bun, iar cine a vazut cursa stie cum s-a desfasurat, incat si iesit in pietris si revenit in cursa, tot ii poate bate pe ceilalti. Si asta era situatia atunci. Chiar nu cred ca lui MM i-a fost frica de vreunul de pe grila. Cu atat mai mult nu cred ca il considera pe vreunul mai bun decat el. Oamenii care sunt top performeri de tipul MM nu gandesc ca noi. Cine vrea sa ia contact cu asta poate sa vada The last dance. MM93 are mentalitate de tip Jordan. 


Stiu eu unu' de care ii era frica.

In schimb cu comparatia cu Jordan sunt de acord, dar doar pana la un punct. Diferenta e ca MJ avea si inteligenta si carisma in plus. Chiar daca ii manca de vii pe ai lui la antrenamente, in fata publicului nu a parut niciodata ofticos sau exagerat de ambitios. Parea ca merge totul de la sine, chiar daca in spate era o lupta si o batalie psihica, atat cu coechipierii, cat si cu adversarii. Abia dupa ce s-a pensionat au inceput sa se afle strategiile si tacticile de fiara a victoriei. 
La MM se vede oftica si stransul exagerat din dinti de multe ori si asta nu place unora.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nici Jordan nu era ofticos...

Pe Jordan nu-l inghiteau nici cei din propria echipa, dar aia era situatia daca voiau sa fie campioni.

Cumva MM nu a reusit sa-si antreneze carisma, ca inteligent si simpatic este. Poate daca trece la Ducati o sa avem o schimbare precum a avut Sebastian Vettel cand a trecut de la RB la Ferrari.

Probabil oamenii o sa-l placa pe MM mai mult dupa ce o sa termine cariera. Uitam de trecut si ne concentram pe prezent, adica unul campion de x ori care vorbeste o engleza stricata, dar care are pareri pertinente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Jordan era, dar n-o arata atunci, cand era in activitate, asta ziceam. Parea ca totul e lapte si miere.

Pe Jordan l-au plact mai putini dupa ce si-a incheiat cariera, tocmai pentru ca au inceput sa se afle dedesubturile. Mai ales cei care se uitaunla baschet doar asa, adiacent. Ca cine realizeaza exact ce specimen unic a fost trece cu vederea problemele adiacente.

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Speedy.K a spus:


Stiu eu unu' de care ii era frica.

In schimb cu comparatia cu Jordan sunt de acord, dar doar pana la un punct. Diferenta e ca MJ avea si inteligenta si carisma in plus. Chiar daca ii manca de vii pe ai lui la antrenamente, in fata publicului nu a parut niciodata ofticos sau exagerat de ambitios. Parea ca merge totul de la sine, chiar daca in spate era o lupta si o batalie psihica, atat cu coechipierii, cat si cu adversarii. Abia dupa ce s-a pensionat au inceput sa se afle strategiile si tacticile de fiara a victoriei. 
La MM se vede oftica si stransul exagerat din dinti de multe ori si asta nu place unora.

Nu cred ca a fost vreodată frică ci mai mult dorința de a arăta ca este la fel de bun sau mai bun ca el.

MM știe in sinea lui ca este mai bun dar mai rămânea sa arate lumii întregi ca e așa. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai degraba ii e ciuda pentru ca stie clar care sunt diferentele.

 

Ramanand la comparatia cu Jordan, Marquez e un fel de Isiah Thomas fata de Vale.

Sau, cum i-a zis Jordan lu' Reggie Miller care si-a luat-o incercand sa il faca la psihic : "Don’t ever talk trash to Black Jesus".

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 minute, therocketscientist1 a spus:

Cumva MM nu a reusit sa-si antreneze carisma, ca inteligent si simpatic este. Poate daca trece la Ducati o sa avem o schimbare precum a avut Sebastian Vettel cand a trecut de la RB la Ferrari.

Probabil oamenii o sa-l placa pe MM mai mult dupa ce o sa termine cariera. Uitam de trecut si ne concentram pe prezent, adica unul campion de x ori care vorbeste o engleza stricata, dar care are pareri pertinente.

Performanțele sunt una,iar popularitatea e alta.Ia exemplu 2 piloți fantastici ca și viteza si performante însă cu charisma puțină sau deloc : Stoner si Lorenzo.

MM are mai multă charisma decât cei 2 însă cred ca MM nu a prins la public pt ca s-a bătut cu Rossi,care Rossi era specialistul in mind games si l-a transformat într-un nemesis.

Intr-o epocă fără Rossi,MM ar fi fost mult mai plăcut de public,însă când 80% din oamenii din tribune erau fani Rossi iar el era adversarul acestuia ba mai mult Rossi l.a transformat în persoana cumva răspunzătoare pt eșecurile tribunului,oricâtă charisma a avut MM n.a mai contat.

Sa fiu bine înțeles și sa nu.mi sara die-hard fans ai unuia sau altuia în cap : nu condamn mind games ale lui Rossi precum nu le condamn nici pe ale lui MM,am subliniat doar motivul pt care MM nu e foarte popular.

Cum dealtfel nu au fost nici unul din adversarii lui Rossi de-a lungul timpului :)

 

Vettel a devenit popular nu pt ca s.a schimbat ceva la el ci pt ca a trecut la echipa cea mai populara din paddock.

Nici pe departe nu are Ducati în gp popularitatea lui Ferrari în F1.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Speedy.K

Asta e cat se poate de subiectiv.

Eu iti spun sigur ca MM se crede mai bun ca Rossi si cu mana pe inima ca este mai bun ca Rossi. Cat pot fi de obiectiv fara sa fiu părtinitor.

Nu sunt frate cu nici unul dintre ei si nu mă plătește nici unul 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, Method a spus:

Performanțele sunt una,iar popularitatea e alta.Ia exemplu 2 piloți fantastici ca și viteza si performante însă cu charisma puțină sau deloc : Stoner si Lorenzo.

MM are mai multă charisma decât cei 2 însă cred ca MM nu a prins la public pt ca s-a bătut cu Rossi,care Rossi era specialistul in mind games si l-a transformat într-un nemesis.

Intr-o epocă fără Rossi,MM ar fi fost mult mai plăcut de public,însă când 80% din oamenii din tribune erau fani Rossi iar el era adversarul acestuia ba mai mult Rossi l.a transformat în persoana cumva răspunzătoare pt eșecurile tribunului,oricâtă charisma a avut MM n.a mai contat.

Sa fiu bine înțeles și sa nu.mi sara die-hard fans ai unuia sau altuia în cap : nu condamn mind games ale lui Rossi precum nu le condamn nici pe ale lui MM,am subliniat doar motivul pt care MM nu e foarte popular.

Cum dealtfel nu au fost nici unul din adversarii lui Rossi de-a lungul timpului :)

 

Vettel a devenit popular nu pt ca s.a schimbat ceva la el ci pt ca a trecut la echipa cea mai populara din paddock.

Nici pe departe nu are Ducati în gp popularitatea lui Ferrari în F1.

Vettel a incetat sa fie obraznic din pozitia celui care are monopostul cel mai bun. Sau daca a continuat sa fie obraznic din cand in cand avea cotetul italian in timp ce Mercedes domina.

 

MM are nevoie de timp ca sa devina simpatic. Dar sunt de acord ca are legatura "nesimpaticitatea" cu faptul ca l-a batut pe the GOAT. Este cineva care nu da vina pe alianta spaniola din 2015? Rossi merita titlul cu numarul 10.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...