Sari la conținut

13 IndianOil Grand Prix of India


ioio_viola
 Share

Postări Recomandate

Nu poti sa spui asta. Pur si simplu pentru ca nu poti.

Poti sa spui ca TU CREZI ca Marquez se crede asa si pe dincolo si ca TU ESTI DE PARERE ca Marquez este asa si pe dincolo. Atat.

La fel cum si eu pot spune doar ca EU CRED ca e exact pe dos in ambele afirmatii. Atat.

Altceva nu putem spune niciunu. Adica... putem spune ce vrem noi, dar oricand celalalt poate fi de parere ca batem campii.

Pentru simplul fapt ca nu sunt chestii matematice (desi matematic eu as avea dreptate, cel putin deocamdata 😜 ), ci chestii de perceptie. Si perceptia nu se poate dovedi, nu e stiinta exacta.

 

In concluzie Rossi e GOAT si Marquez doar un epigon. 😂🤣🤪

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 292
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 41 minute, therocketscientist1 a spus:

Cumva MM nu a reusit sa-si antreneze carisma, ca inteligent si simpatic este. 

Talentat da, nebun sa-si atinga scopurile da. 

Inteligent si simpatic nu prea a dat dovada. Poate de curand cand nu-i mai ies din glezna condusul si castigurile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tind sa am aceeasi parere ca Method.

Daca nu-l batea pe Rossi sigur il luam toti in brate. Eventual daca se retragea Rossi dupa experimentul Ducati. 

Dar acum discutam discutii. O sa-mi cumpar si eu un tricou cu Ducati MM93 cand o sa apara. Atat pot face pentru el la momentul acesta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 minute, B.B. a spus:

Eu iti spun sigur ca MM se crede mai bun ca Rossi si cu mana pe inima ca este mai bun ca Rossi. Cat pot fi de obiectiv fara sa fiu părtinitor.

Deocamdată nu e.Sa vedem pana la sfârșitul carierei.

Acum 5 minute, therocketscientist1 a spus:

MM are nevoie de timp ca sa devina simpatic. Dar sunt de acord ca are legatura "nesimpaticitatea" cu faptul ca l-a batut pe the GOAT.

Nu cred ca MM va fi vreodată foarte simpatizat pt ca Rossi i.a pus acea etichetă de nemesis și asa va rămâne,dar și datorită faptului că e un pilot extrem de agresiv (cu absolut oricine,nu face discriminări) de multe ori agresiv gratuit.

Acum 7 minute, therocketscientist1 a spus:

 Este cineva care nu da vina pe alianta spaniola din 2015? Rossi merita titlul cu numarul 10.

Da,eu.Cu riscul de a trezi fanii tribunului din adormire ( și asta chiar nu vreau - sa ma contrazic cu fanii),nu mi se pare ca Rossi a pierdut acel titlu "din vina" lui Marquez.Reia cursele dar și declarațiile celor implicați atat după Philip Island unde a început totul pana la Valencia unde s.a terminat și sa le privești obiectiv,eu zic ca sunt de văzut chiar și acum și îți vor da o idee clara și logica.

 

Problema lui Rossi la sfârșit de 2015 a fost faptul ca el deja era prea slow și efectiv nu mai putea tine pasul ca viteza cu Lorenzo,care mai avea si acel atu (pe care îl vad mai nou la Pecco - wow!) de a merge raketa în primul tur pe gume reci.Si după aia mai prinde-l dacă poți ca era metronom.

Rossi cu inteligenta'i caracteristica,a înțeles ca nu va reuși sa îl oprească pe Lorenzo și a zis "hai sa dam cu bățul în cuibul de viespi"- a vrut sa reamestece cărțile pt ca presimtea pe buna dreptate ca nu va avea un deznodământ favorabil.Iar la conferinta de dupa Philip Island (unde a iesit pe 4...pt ca deh),a dat duma mirobolanta ca Marquez (care îl bătuse în ultimele viraje pe Lorenzo pt a câștiga - deci îl ajutase indirect pe Rossi luându-i mallorcanului 5 puncte) de fapt îl sprijină voalat pe Lorenzo pt titlu din ce motiv?pt ca sunt spanioli.E ca și cum ar fi zis cineva ca pe el îl sprijinea Biaggi pt titlu ca sunt italieni,cam aceeiasi logica.

Ce e cel mai amuzant e faptul ca ceilalti piloti se uitau la el zâmbind tîmp convinși ca e o glumă pe care ei nu o înțeleg.Dupa aia și au dat seama ca Rossi vorbea serios.Conferinta de la Sepang e cel puțin la fel de interesanta ca și cursa,recomand.

Problema e ca stratagema lui Rossi i s.a spart în cap,efectul fiind invers : probabil el se aștepta ca MM sa îl sprijine în cursă încercând astfel sa se dezică de acuzațiile pe care i le aruncase,insa MM a și declarat ca inițial își zisese ca ii va lăsa pe oricare sa își facă cursa fără sa ii incomodeze pt ca se băteau la titlu în timp ce el nu avea nici o șansă,dupa conferinta a zis "eu ma voi lupta pt victorie si punct!" cu alte cuvinte eu îmi fac cursa indiferent dacă va deranjez sau nu.

La Sepang Lorenzo a fugit raketa.Rossi iarăși a fost slow si prin urmare a fost condamnat sa il depaseasca pe MM pe pista.Gesturile lui Rossi disperate din cursa gen "hai cu mine sa i'o dam lui Lorenzo" au fost de.a dreptul patetice...Rossi în fața unui pilot ce îi făcea încontinuu block-pass pe frânare (nimic ilegal deși foarte enervant),și.a pierdut controlul și l.a lovit.Si pe deasupra s.a mai și văzut la TV și mai urat pt ca ala s.a împrăștiat.A fost acolo una a la Fenatti.

 

Nu știu dacă Rossi ar fi reușit sa câștige titlul la Valencia (unde iarăși a fost cel mai slow din cei 4),cert e ca pierderea controlului și episodul "Ciuboțica" ( era foarte hilar ca unii fani încercau sa arate cu reluari ca de fapt Rossi nici nu a dat cu piciorul) au lăsat o pată destul de urâtă într-o cariera ireproșabilă pana la acel punct. Păcat.

Merita Rossi titlul 10?Cu prisosință.Si poate l.ar fi luat dacă nu încerca să facă acele mind games.

E vina lui Marquez ca Rossi nu a reușit sa îl bată pe Lorenzo pt a cuceri acel titlu? Sub nici o formă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Speedy.K a spus:

Nu poti sa spui asta. Pur si simplu pentru ca nu poti.

Poti sa spui ca TU CREZI ca Marquez se crede asa si pe dincolo si ca TU ESTI DE PARERE ca Marquez este asa si pe dincolo. Atat.

La fel cum si eu pot spune doar ca EU CRED ca e exact pe dos in ambele afirmatii. Atat.

Altceva nu putem spune niciunu. Adica... putem spune ce vrem noi, dar oricand celalalt poate fi de parere ca batem campii.

Pentru simplul fapt ca nu sunt chestii matematice (desi matematic eu as avea dreptate, cel putin deocamdata 😜 ), ci chestii de perceptie. Si perceptia nu se poate dovedi, nu e stiinta exacta.

 

In concluzie Rossi e GOAT si Marquez doar un epigon. 😂🤣🤪

Foarte logic ce ai spus.

Can't argue that.

 

Cu un singur amendament - dat de matematica pe care (pe buna dreptate o invoci)

Rossi e GOAT fără doar și poate

Însă vezi ca epigonul are 8 titluri deci vreo 89% GOAT si el 😛

Și cariera lui nu s.a terminat,s.ar putea sa facă schimb de locuri pe piedestal până la sfârșit.

Cum e foarte posibil ca MM sa iasă pe targă fără nici un titlu desigur :D

Acum 9 minute, Geologu a spus:

Merita o suspendare gen Fenati, nicidecum un titlu. Și atunci s-ar fi retras în dizgrație.

Pentru treaba aia merita un black flag în cursă.

Schumacher pentru ceva similar în...97 parcă a fost pedepsit mult mai rău.

 

Sunt convins ca dacă ar fi fost oricare alt pilot ar fi fost ars pe rug,vezi Fenatti căruia i s.a retras licența pt ceva similar,dar care totuși a fost făcut după terminarea cursei.

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 ore, Method a spus:

.....nu mi se pare ca Rossi a pierdut acel titlu "din vina" lui Marquez.

 

Problema lui Rossi la sfârșit de 2015 

Teoria ta este superba (bine, eu o stiu demult), admirabila si aparent logica, doar ca ti-o anuleaza chiar declaratia lui Lorenzo (vezi citatul in semnatura mea), care nu mai lasa loc de interpretari. Acolo a existat o intelegere intre cei doi. Ca lucrurile nu au fost corecte (inclusiv acea penalizare a lui Rossi , la masa verde) a facut ca Yamaha sa anuleze petrecerea pentru castigarea campionului. S-au intamplat lucruri urate, pe care nu le vom afla prea curand. Poate doar dupa retragerea lui MM. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 minute, PzKpfW a spus:

Marc nu a vrut ca Lorenzo să câștige titlul (nu au prietenii sau naționalisme). A vrut ca Rossi să-l piardă pentru modul în care s-a comportat.

Colegu' declaratia lui Lorenzo nu mai lasa loc de "a vrut" "n-a vrut". "pero somos espanoles... " spune totul... Ii incrimineaza pe amandoi.  Monumentala gafa! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

22 minutes ago, PzKpfW said:

Marc nu a vrut ca Lorenzo să câștige titlul (nu au prietenii sau naționalisme). A vrut ca Rossi să-l piardă pentru modul în care s-a comportat.

Corect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 33 minute, xt600 a spus:

Teoria ta este superba (bine, eu o stiu demult), admirabila si aparent logica, doar ca ti-o anuleaza chiar declaratia lui Lorenzo (vezi citatul in semnatura mea), care nu mai lasa loc de interpretari. Acolo a existat o intelegere intre cei doi. Ca lucrurile nu au fost corecte (inclusiv acea penalizare a lui Rossi , la masa verde) a facut ca Yamaha sa anuleze petrecerea pentru castigarea campionului. S-au intamplat lucruri urate, pe care nu le vom afla prea curand. Poate doar dupa retragerea lui MM. 

 

Declaratia lui Lorenzo a fost cea mai idioata posibil si eu daca as fi Marquez m-as duce si acum si i-as fu-te un pumn in gura de sa-si inghita dintii!

Nu a fost nici o intelegere intre cei doi, absolut niciuna, astia doi nici nu se plac nici nu au fost vreodata prieteni.

 

Tot ce a zis boul de Lorenzo a fost ca "noi suntem amandoi spanioli si mi se pare normal sa ma sprijine pe mine daca poate" 

De la aceasta simpla declaratie prin care Lorenzo pur si simplu isi asuma sprijinul nedeclarat al lui Marquez.. prin aceasta fratie spanioleasca..

 

Daca chiar ar fi fost o intelegere intre cei doi, tu crezi ca ar mai fi suflat cineva ceva?

SI o sa intelegere SA ce? Orice intelegere presupune un schimb, nu? Asta e. Lorenzo primea ajutor pt castigarea titlui in schimbul a CE?

Ce i-a oferit el lu Marquez? O bere, o paella, o ce (cuvant urat) mea? 

 

Bai oameni buni, reveniti cu piciarele pe pamant ca e jenant, pe bune. 

Acum 15 ore, Geologu a spus:

Merita o suspendare gen Fenati, nicidecum un titlu. Și atunci s-ar fi retras în dizgrație.

:10:

 

 

Bai oameni buni, nu stiu cum a reusit acel Rossi sa vrajeasca atatia.. pur si simplu nu pricep. Cum adica era simpatic, voi sub toata acea fata vesela a lui voi nu ati vazut ca era NUMAI SI NUMAI de fatada?? Exact cum te duci la o maimuta si ii zornai margele in fata asa facea Rossi cu publicul, ranjea la camera sa se faca placut, facea glumite de doi lei, etc. EU de asta nu l-am suportat niciodata, pentru ca este si a fost mereu un FAKE. L-a durut in pwla de public si de tot, a facut totul doar pt a se face placut, nu ca el ar fi cea mai placuta si vesela persoana de pe planeta.

Eu unul nu inteleg cum ati cazut toti in plasa acestui mascarici.. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, B.B. a spus:

Declaratia lui Lorenzo a fost cea mai idioata posibil 

 

Daca chiar ar fi fost o intelegere intre cei doi, tu crezi ca ar mai fi suflat cineva ceva?

 

Ce i-a oferit el lu Marquez? O bere, o paella, o ce (cuvant urat) mea? 

 

Desigur, a fost o declaratie cat se poate de idioata, facuta exact in contextul in care se specula o intelegere intre cei doi. Iar el nu a facut decat sa confirme intelegerea, ceea ce a fost de noaptea mintii. Bine, pe Lorenzo nu l-am suspectat niciodata de prea multa diplomatie. La el tot ce era in gusa era si in capusa, ceea ce avea in cap, dadea si pe gura, tocmai de aceea declaratia lui nu lasa loc de interpretari.  Desigur, tu poti sa cauti ce sensuri vrei, dar nu trebuie sa vorbesti spaniola ca un nativ, ca sa intelegi ce spune. Nu sunt acolo subtilitati lexicale, gramaticale, etc. Plus ca declaratia a fost facuta in limba spniola, limba lui materna, pe care se presupune ca o vorbeste la perfectie. 

 

Nici nu trebuie ca cei doi sa fie prieteni, ca sa existe o intelegere intre ei. MM nu voia ca Rossi sa ia titlul (mai ales in contextul scandalului de dupa Philip Island, plus ca i se oferea posibilitatea sa arbitreze lupta pentru titlu. JLo dorea titlul cu disperare. De aici pana la o intelegere verbala nu a fost decat un pas. Nici nu trebuiau sa se intalneasca la o bere si o paella, si nici sa se pupe pe gura. Sau tu ce credeai? Ca s-a dus Lorenzo cu spaga la Mimisor??? :D 

Acum 33 minute, B.B. a spus:

 

Bai oameni buni, nu stiu cum a reusit acel Rossi sa vrajeasca atatia.. pur si simplu nu pricep. Cum adica era simpatic, voi sub toata acea fata vesela a lui voi nu ati vazut ca era NUMAI SI NUMAI de fatada?? Exact cum te duci la o maimuta si ii zornai margele in fata asa facea Rossi cu publicul, ranjea la camera sa se faca placut, facea glumite de doi lei, etc. EU de asta nu l-am suportat niciodata, pentru ca este si a fost mereu un FAKE. L-a durut in pwla de public si de tot, a facut totul doar pt a se face placut, nu ca el ar fi cea mai placuta si vesela persoana de pe planeta.

Eu unul nu inteleg cum ati cazut toti in plasa acestui mascarici.. 

 

Nu cu glumitele lui si cu zambetele de fatada ne-a vrajit, ci cu talentul si geniul lui, cu spectacolul facut pe circuit, etc. Doar nu iti inchipul ca il credea cineva cand ranjea mereu spre camera? Dincolo de zambete si glumite, omul a marcat profund sportul asta si cu siguranta va ramane ca cel mai mare pilot all time, indiferent cate titluri va strange Mimi. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ei,de asta nu imi place mie sa discut cu fanii - pt ei nu conteaza,de fapt e lipsit de importanta ce s-a intamplat,e foarte important insa sa ne agatam de ce spune nenea Rossi si nu de ce face el sau de ce ne arata matematica.

Declaratia lui Lorenzo era wishful thinking.Declaratia lui Rossi este insa cel putin elucubranta.Iar faptele lui Rossi (pe care fanii lui cam ocolesc sa le detalieze)...nu prea lasa loc de interpretari.

Matematica ne arata ca Rossi batea campii cu gratie cand il acuza pe MM la Philip Island ca l-a ajutat pe Lorenzo.

Conspiratie spaniola?Hilar conceptul,doar Rossi putea spune asa ceva si sa fie luat in seama.Cred ca daca ar fi emis o asemenea ipoteza oricine altcineva ar fi ajuns de rasul curcilor. Nu pot fi banuiti de conspiratie 2 campioni mondiali foarte orogliosi care s-au batut on track de nenumarate ori si intre care tot timpul a fost o raceala politicoasa.Am mai zis - e ca o conspiratie intre Biaggi si Rossi.

Toate discutile despre acest subiect pana la urma degenereaza ori in osanale aduse tribunului (presarate cu injuraturile de rigoare adresate demonului) ori invers in scuipete peste gard adreseate galeriei giallo si liderului ei.Nu ma intereseaza parerile fanilor,iar 2015 mi s-a parut un campionat care de fapt a ajutat sportul pt ca scandalul vinde,si care a fost de fapt foarte interesant.

 

Fact'ul cel mai dureros era ca Rossi era deja slow comparativ cu Lorenzo Pedrosa si MM.Nu mai putea castiga decat in anumite conditii.Si de aici a plecat totul.
Cert e ca nea Rossi a pierdut titlul (probabil l-ar fi pierdut oricum,pt ca nu mai reusea mai mult de locurile 3-4 spre sfarsit de an),si cert e ca nu s-a mai putut bate real pt alt titlu.Ca o parere personala,poate ar fi putut ataca titlul din 2020 daca era putin mai ok si daca nu lua covid,who knows...

A luat Lorenzo pe nedrept titlul 2015?Pai numai pt simplul fapt cum a pierdut titlul 2013,si pt cat s-a batut si cu Rossi si cu MM pt cel din 2015 eu zic ca l-a luat fair and square.

Si nu cred ca Marquez merita valul de critici si oprobiul public la care a fost supus doar pt ca nu s-a dat reverentios la o parte din calea lui Rossi.

Dar da,Rossi a fost cu bune cu rele cel care a dat forma de astazi acestui sport si asta este,trebuie luat ca atare.La fel cum trebuie luat si Marquez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt fan, dar doar ma amuza discutiile astea ale voastre. De parca ar putea sa-l dea jos ceva pe Rossi de pe Olimp... Muahahaha!
Nici nu-mi bat capul. Io nu inteleg de ce vi-l mai bateti voi. Aaa, unii de oftica, altii din pretentia de experti. Treaba voastra, daca n-aveti altceva mai bun de facut.

Apropos, sunteti off topic, mutati-va pe discutii generale, eu tot intru pe aici crezand ca s-a scris ceva nou despre cursa. Cand colo, discutii vechi si rasuflate.
Hai cu titlul 9 la MM ca sa se intarate calumea spiritele, hai cu titlul 10 ca sa fie macel!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Speedy.K a spus:

Eu sunt fan, dar doar ma amuza discutiile astea ale voastre. De parca ar putea sa-l dea jos ceva pe Rossi de pe Olimp... Muahahaha!
Nici nu-mi bat capul. Io nu inteleg de ce vi-l mai bateti voi. Aaa, unii de oftica, altii din pretentia de experti. Treaba voastra, daca n-aveti altceva mai bun de facut.

Apropos, sunteti off topic, mutati-va pe discutii generale, eu tot intru pe aici crezand ca s-a scris ceva nou despre cursa. Cand colo, discutii vechi si rasuflate.
Hai cu titlul 9 la MM ca sa se intarate calumea spiritele, hai cu titlul 10 ca sa fie macel!

Pai cursa din India s-a terminat acum 4 zile, cam ce noutăți ai mai vrea despre ea?

Stai liniștit, nu s-a schimbat rezultatul, tor Bezechi a castigat, JMartin pe 2, samd.

Pt Japonia e topic nou.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, B.B. a spus:

Pai cursa din India s-a terminat acum 4 zile, cam ce noutăți ai mai vrea despre ea?

Stai liniștit, nu s-a schimbat rezultatul, tor Bezechi a castigat, JMartin pe 2, samd.

Pt Japonia e topic nou.


Pai atunci de ce se mai bat campii p-aici?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...