Sari la conținut

Ecran cu Android Auto si CarPlay


Postări Recomandate

Salutare.
Sunt posesorul unui astfel de device. L-am comandat de pe site-ul chinezesc arhicunoscut la un preț de 585 de lei, după ce l-am văzut la un prieten și mi-a plăcut ideea de a putea naviga, asculta muzică, răspunde la apeluri fără a avea telefonul pe suport, mai ales în zilele călduroase, când nici nu se mai încarcă în suportul wireless din cauza supraîncălzirii.

A sosit cam în două săptămâni, Se montează ușor și repede.. Eu am folosit un alt suport și am preferat să nu-l leg direct pe baterie, ci pe fir dedicat de consumator, dezavantajul fiind că nu este alimentat când e luat contactul, însă nici nu riști să rămâi fără baterie dacă uiți să-l oprești.

L-am folosit în ture, pe Android Auto, iar concluziile personale sunt:

- una dintre cele mai des menționate probleme este că nu-și menține setările pentru dată și oră, neavând baterie internă; dar undeva la două zile își menține setările;

- suportă conectarea a două dispozitive Bluetooth, dar ... eu nu sunt mulțumit 100% din cauza unei probleme de compatibilitate cu intercomul meu (Interlink Tour). Problema se manifestă la primirea sau efectuarea de apeluri, în sensul că nu se aude ce zic, indiferent dacă eu am inițiat apelul sau nu. Parțial am rezolvat problema cu instalarea unui firmware de la Ricoel, dar tot trebuie să am acces la telefon să schimb sursa Bluetooth. La intercom-urile Cardo (cel puțin) nu are această problemă. Pe pagina furnizorului spune clar că are probleme de compatibilitate cu intercom-urile Midland, probabil e ceva chestie de protocol de conexiune;

- am mers și prin ploaie și nu am avut probleme de funcționare ulterior, dar nici nu îl las montat când spăl motocicleta;

- confirm cele spuse de colegul Minu referitor la consumul bateriei telefonului, cel puțin pe AA;

- nu poți să il muți de pe o motocicletă pe alta datorită modului de alimentare, dar.... dacă ști pe cineva priceput la design 3D, cu un conector POGO și o imprimantă 3D se poate rezolva problema.

20230917_160106.jpg

20231001_172755.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, st4rkill3r a spus:

 

- suportă conectarea a două dispozitive Bluetooth, dar ... eu nu sunt mulțumit 100% din cauza unei probleme de compatibilitate cu intercomul meu (Interlink Tour). Problema se manifestă la primirea sau efectuarea de apeluri, în sensul că nu se aude ce zic, indiferent dacă eu am inițiat apelul sau nu. Parțial am rezolvat problema cu instalarea unui firmware de la Ricoel, dar tot trebuie să am acces la telefon să schimb sursa Bluetooth. La intercom-urile Cardo (cel puțin) nu are această problemă. Pe pagina furnizorului spune clar că are probleme de compatibilitate cu intercom-urile Midland, probabil e ceva chestie de protocol de conexiune;

Nu cumva in momentul in care raspunzi se aude in intercom?Incearca sa dezactivezi optiunea asta din meniul intercom-ului ca acesta are difuzor si microfon si preia functia asta.

 

Acum 4 ore, st4rkill3r a spus:

 

- una dintre cele mai des menționate probleme este că nu-și menține setările pentru dată și oră, neavând baterie internă; dar undeva la două zile își menține setările;

Pai are supercondensator atunci, ceea e ce perfect.Daca avea acumulatori risca sa se umfle si sa ia foc in timp avand in vedere la ce temperaturi este expus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

32 minutes ago, Minu said:

Nu cumva in momentul in care raspunzi se aude in intercom?Incearca sa dezactivezi optiunea asta din meniul intercom-ului ca acesta are difuzor si microfon si preia functia asta.

Eu aud in intercom, interlocutorii nu mă aud pe mine. Am încercat toate variantele, singura care funcționează e să schimb sursa Bluetooth din meniul de apelare al telefonului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
La 21.01.2024 la 12:53, st4rkill3r a spus:

Eu aud in intercom, interlocutorii nu mă aud pe mine. Am încercat toate variantele, singura care funcționează e să schimb sursa Bluetooth din meniul de apelare al telefonului.

Al meu (ricoel) avea o opțiune de a nu folosi microfonul ecranului care uneori ajuta. Acum vad ca in noul firmware au scos asta, dar au introdus opțiunea de a dezactiva complet output-ul audio al ecranului. Practic telefonul nu mai trimite partea audio spre ecran, ci direct către orice dispozitiv audio are corectat. Nu mai conectezi intercomul  la ecran, ci direct la telefon. 

Am facut update si la mine pare sa mearga  cu un intercom chinezesc si cu Interphone Tour. Dar nu am testat inca suficient de mult noul firmware, dar asa prin casa cu casca pe cap.

 

Intre timp l-am utilizat cu baza de rezerva pe un Ford Tranzit mai vechi. Radio-ul masinii are bluetooth, asa ca am avut si audio. A mers perfect, si in duba se integreaza bine, mărimea fiind un avantaj.

Editat de Marius Mihasan
completari
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 2/4/2024 at 10:36 AM, Marius Mihasan said:

Al meu (ricoel) avea o 

Am facut update si la mine pare sa mearga  cu un intercom chinezesc si cu Interphone Tour. 

Bine de știut, mersi. Am să caut dacă există update de firmware mai nou.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

×
×
  • Creează nouă...