Sari la conținut

Acum 60 de ani, mai repede!


Constantin
 Share

Postări Recomandate

Am facut ieri 4.10.23 o tura pe Valea Prahovei.

Iesirea din Bucuresti, durere. Intrarea in Bucuresti, o durere si mai mare.

Cat am facut Busteni - Baneasa am facut si Baneasa - Bd Maniu.

Pe timpuri, cu MZ 125, 8 CP, cu 70 km/h la regim, faceam sub 2,5 h Sinaia. Acum, cu Yamaha Tracer 9 GT, 120 CP, fac mai mult!

Si cum s-a anuntat inchiderea Podului Grand si a Pietei Unirii, va fi o poezie circulatia prin Bucuresti.

Cutiile laterale? Nu merita decat la drum lung!

TimePhoto_20231004_154527.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, Constantin a spus:

Am facut ieri 4.10.23 o tura pe Valea Prahovei.

Iesirea din Bucuresti, durere. Intrarea in Bucuresti, o durere si mai mare.

Cat am facut Busteni - Baneasa am facut si Baneasa - Bd Maniu.

Pe timpuri, cu MZ 125, 8 CP, cu 70 km/h la regim, faceam sub 2,5 h Sinaia. Acum, cu Yamaha Tracer 9 GT, 120 CP, fac mai mult!

 

Acum e cam rece dimineata,dar vara nu e de plecat din Buc mai tarziu de ora 6 dimineata,mai ales in cursul saptamanii.

Mai ales ca vara dupa 5,30 rasare soarele.

De intors de la Ploiesti mai sunt rute ocolitoare prin sate ca sa ajungi in zona Militari,prin Corbeanca,Băcu,Sabareni,A1 sau Ciorogarla,Domnesti

Acum 8 ore, Constantin a spus:

Am facut ieri 4.10.23 o tura pe Valea Prahovei.

Iesirea din Bucuresti, durere. Intrarea in Bucuresti, o durere si mai mare.

Cat am facut Busteni - Baneasa am facut si Baneasa - Bd Maniu.

Pe timpuri, cu MZ 125, 8 CP, cu 70 km/h la regim, faceam sub 2,5 h Sinaia. Acum, cu Yamaha Tracer 9 GT, 120 CP, fac mai mult!

 

Acum e cam rece dimineata,dar vara nu e de plecat din Buc mai tarziu de ora 6 dimineata,mai ales in cursul saptamanii.

Mai ales ca vara dupa 5,30 rasare soarele.

De intors de la Ploiesti mai sunt rute ocolitoare prin sate ca sa ajungi in zona Militari,prin Corbeanca,Băcu,Sabareni,A1 sau Ciorogarla,Domnesti

IMG_0340.png

E ceva de ocolit,dar drumul este bun,la urma urmei ocolul face parte din plimbare….

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 29 minute, Speedy.K a spus:

Daca ajung sa am nevoie de rute ocolitoare ca sa merg oriunde cu mobra ma las de motociclit.

Daca ajung sa fac din Baneasa pana pe Maniu cat de la Bucuresti la Busteni ma las de motociclit.

Asta e traficul din Capitala. 
Ori eviti orele de aglomeratie,ori eviti aglomeratia. 
 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, robert23mg a spus:

Daca evit autostrada cea directă și rapidă oare ar trebui să mă las și eu de motosticlism?

Depinde si ce motor ai.... 

O Busa cere autostrada libera,un Harley cere un drum pustiu cum e drumul vechi spre mare,te contopesti cu natura, vezi rasaritul.... etc. 

Adevarul ca adrenalina de pe autastrazile Romaniei e ceva de nepretuit, salturi la poduri, cratere aparute din senin, asfalt valurit, TIR-ui care uita sa puna frana si strivesc cateva masini odata, frustrati cu cazane care intra in depasire dar nu pot trece de 90 kmh..... etc

Si sa prinzi 10 km de coada pe A1 sa faci slalom printre masini cu 300 kg fier incins intre picioare si aer la 100 grade care iti bate la OO sa mai ai si valize, bagaj si pasager e ceva mirific.... 

Dar fiecare face cum se simte cel mai bine. 

Va doresc Asfalt Uscat 😁

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 ore, apriliacluj a spus:

 normal, de atunci ai imbatranit, au trecut vreo 30 de ani, nu?? :) :)

Nu! Vezi titlul topicului!

Mai precis, MZ 125 acum 58 de ani. Cu MZ 175, acum 56 de ani. Cu ultimul tin minte deoarece am avut un mic accident. Pe atunci, mai sus de Brasov nu era asfaltat! Intre Sf. Gheorghe si Miercurea Ciuc, intr-o curba, m-am dus pe pietris ca pe role de rulment. S-a stricat si casca. Purtam, desi pe atunci nu se introdusese obligativitatea!

Dar revenind la ideea topicului: "rulati cat se mai poate". Perioada de glorie a motociclismului e pe sfarsite? Nu cred, dar regres, pare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 hours ago, Constantin said:

Nu! Vezi titlul topicului!

Mai precis, MZ 125 acum 58 de ani. Cu MZ 175, acum 56 de ani. Cu ultimul tin minte deoarece am avut un mic accident. Pe atunci, mai sus de Brasov nu era asfaltat! Intre Sf. Gheorghe si Miercurea Ciuc, intr-o curba, m-am dus pe pietris ca pe role de rulment. S-a stricat si casca. Purtam, desi pe atunci nu se introdusese obligativitatea!

Dar revenind la ideea topicului: "rulati cat se mai poate". Perioada de glorie a motociclismului e pe sfarsite? Nu cred, dar regres, pare!

Daaaa, eu am facut un Galati-Sinaia cu Jawa 350, model TS638, exact asa cheala cum era, am avut o ocazie sa plimb o tipa pana la Sinaia si retur, dar la foarte mare viteza ca ai ei veneau pe la pranz acasa, in Galati adica. A fost una dintre cele mai frumoase ture facute vreodata, nu era asa de aglomerat si cand am plecat dimineata spre Galati era atat de frig ca ma luat fata in brate si m-a tinut asa pana la Buzau....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie aglomeratia imi repugna mai ales pt noxele inhalate,chiar daca te strecori prin el,in tara unde cind pleaca tdi-ul se innegreste cerul.

In privinta asta in masina sunt in avantaj,opresc ventilatia din exterior si gata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Numai ca tu faci cu masina din Berceni pana-n Militari doua ore la ora de varf cu masina si nu poti sa stai numai pe recirculare, iar eu fac juma de ora. Deci cu masina oricum stai mult mai mult in noxe. Ca sa nu mai vorbim ca mai si produci mai multe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...