Sari la conținut

17 OR Thailand Grand Prix


ioio_viola
 Share

Postări Recomandate

1 oră în urmă, Cavaleru a spus:

 

..... sper ca s-a mai cizelat....

 

Cred ca vom asista la primul titlu mondial al unui pilot care calareste un Ducati al unei echipe private.

Mimisor nu se cizeleaza niciodata. Cand nu este in zona lui de confort cu motocicleta sau are presiune pe el, redevine acelasi Mimisor pe care il stim cu totii. Acum nu mai are nici o presiune pe el, merge de placere. Astept cu nerabdare sezonul 2024. 

 

Daca nu i-o ia inainte JM. 

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 227
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 1 minut, Cavaleru a spus:

@damager Bes sau BeZ?

Bes cred eu...desi anul asta a fost pe nicaieri, e un pilot rapid, cu cea mai curata abordare a virajelor cu ducati. 

Bezechi, care mie imi place cel mai mult dintre pilotii Ducati, va avea un alt model mai vechi...probabil ca la inceputul campionatului se va bate sus, dar usor usor,modelul va ramane in urma.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, Cavaleru a spus:

@damager Bes sau BeZ?

 

La JM ma refeream cu titlu, nu la MM :)

Aa.. ok.. :ok:

Acum 48 minute, Cavaleru a spus:

 

Nu e Rossi cu Nastro Azzuro Honda? din cate imi aduc aminte era echipa privata.

Nope.. cu Nastro Azzuro a castigat titluri la 500cmc. Cand a debutat clasa MotoGP, era deja la echipa de uzina. 

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 49 minute, Cavaleru a spus:

 

Nu e Rossi cu Nastro Azzuro Honda? din cate imi aduc aminte era echipa privata.

Da. La clasa 500cc 2T.

Numele MotoGP, deci Era MotoGP, a aparut in 2002.

Dar da, detalii. In final stim sigur ca VR46 este cel mai recent.

Un moment imens pentru Ducati si JM89. Daca ne-am pune in locul unora de la Ducati, dar care nu sunt implicati in curse direct, in locul celor din fabrica, oare ce ar fi mai interesant? Dubla FB1 sau titlul lui JM89? Eu as alege titlul luat de un pilot de la o echipa privata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

34 minutes ago, xt600 said:

Nope.. cu Nastro Azzuro a castigat titluri la 500cmc. Cand a debutat clasa MotoGP, era deja la echipa de uzina. 

Da, 500-le era clasa suprema in 2001, si pe atunci Honda avea 10 motociclete pe grila, Yamaha opt, etc.

Cand a debutat Vale la MotoGP, nu a fost singurul, intreaga grila practic debuta.

 

Editat de Lup69
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Cavaleru a spus:

 

Eu nu stiu cat de multe cunostinte medicale ai tu sau de unde ai tu informatiile astea despre cum se plangea Bastianini in boxa.

 

Dar sunt convins ca habar n-ai ce inseamna o factura de omoplat, cum se poate trata sau ce perioada de recuperare necesita.

 

In cazul in care nu stii cum arata oasele umarului iti atasez o poza:

image.thumb.png.cbe84adee68d2c852923c0c3b7466e7d.png

 

Omoplatul ala tine toata mana in pozititie dupa cum vezi in poza,  iar de el sunt atasati multi din muschii spatelui. In aceeasi poza vezi si Humerusul pe care l-a avut MM rupt si clavicula franta cu care a concurat Bez dar si Marini a avut clavicula rupta si a avut performante mult mai slabe si o perioada de recuperare  mai lunga. Ghici de ce, pentru ca fracurile difera de la caz la caz, iar organismul si puterea de recuperare  difera si ele de la individ la individ.

 

Ii puteti lua apararea cat vreti ca fani, la finalul carierei nu va avea decat cateva curse castigate in plus fata de Zarco.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Cavaleru a spus:

la cum a mers MM week-endul trecut parea ca nu mai sufera de pacla rosie, s-a depasit elegant, a facut si o salvare ca in zilele bune, e cred, sper ca s-a mai cizelat, chiar sunt curios ce ne rezerva sezonul viitor, dar nici cu actualul nu mi-e rusine.

 

JM merge superb foarte putine greseli, extrem de rapid, ultima cursa a aratat ca poate merge si gestiona gumele.

 

Eu nu-s fanul lui ca imi aduce aminte de Lorenzo :)

 

Cred ca vom asista la primul titlu mondial al unui pilot care calareste un Ducati al unei echipe private.

MM merge asa vorba lui Pedrosa cand nu e potential de victorie.Cand va simti miza unei victorii...vechiul MM se va intoarce,din pacate (as zice eu).

 

Are totusi destule greseli JM.Nu ca Pecco n-ar avea,dar....

Deloc nu se aseamana cu Lorenzo JM.Poate la viteza in general si la felul cum face primul tur pe gume reci,dar ca si personalitate,abordare a curselor etc,nu.Nu inca cel putin.Lorenzo era mult mai inteligent,mie Pecco imi aduce putin aminte de el,mai ales dupa cum a mers ultima cursa acum...jos palaria pt Pecco.Foarte bine gandit.

 

Meh,nu stiu ce sa zic,sper sa fie precum zici.Deocamdata insa,chiar daca JM e pe val,as zice ca Pecco are inca prima sansa.

Acum 2 ore, damager a spus:

SI eu la ce crezi ca m-am gandit? Sunt mai multi oameni cu experienta care-l dau un adversar de temut, lasandu-i la o parte pe haiteri de pe forum.

Pe langa asta, toti il da-ti mort pe Bag, dar nu e chiar asa, in conditii dificile el obtine rezultate bune, daca isi recapata feelingul o sa vedem fix invers, pe JM alergand la 1-2 s de Bag.

Dupa mine, anul viitor, vad MM, JM, Bag, Bes luptandu-se la victorii. 

In coditii speciale, BB, AE si Vin in functie de track se vor lupta sus....va fi mult mai greu.

 

Singura necunoscuta pt mine ramane MM cu echipa Gresini, sa aibe un vibe bun....eu aici vad riscuri mai mari decat adaptarea lui MM la mobra, care cred ca va fi naturala....il avem exemplu pe AM....

Neee,me no.Eu cred dupa cum am spus mai sus ca Bagnaia are prima sansa.Din pacate.Pt ca sper sa castige JM - sunt fan JM inca de la moto3 si am zis asta demult,nu ma sucesc.

Dar...Pecco e mai bun acum decat anul trecut,chiar daca nu e atat de rapid precum JM.

E mai inteligent,greseste mai putin.

 

La Ducati s-au adaptat piloti mult mai slabi decat MM si cam toti pilotii indiferent de stil,merg bine pe Ducati.So...nu as vedea nici eu o dificultate acolo.

Ca si intergrare in echipa...pai vor face cred ca tot posibilul sa ii faca un mediu placut nu?Si mai ales ca e si frati-su acolo,iarasi - nu vad dificultati.

Acum 2 ore, xt600 a spus:

Mimisor nu se cizeleaza niciodata. Cand nu este in zona lui de confort cu motocicleta sau are presiune pe el, redevine acelasi Mimisor pe care il stim cu totii. Acum nu mai are nici o presiune pe el, merge de placere. Astept cu nerabdare sezonul 2024.

Achesez.Chiar daca eu cred ca motivele pt care merge finut sunt altele - stie ca nu se poate lupta la victorie cu aceasta motoreta.De aia merge la lejer.Nu e miza.Pt el singura miza e podiumul/victoria.Si intelege foarte clar ca nu are sanse anul asta pt ca sunt cel putin 3 Ducati'uri pe care efectiv nu le poate atinge.In rest,ca iese pe 5 sau pe 6 - ii e perfect egal.

Va schimba foaia la anul daca va fi competitiv.Din pacate va redeveni melteanul si crizatul care era inainte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe surse,se pare ca Diggia ar fi semnat cu HRC însă numai pt 2024.

 

Nici Oli nici Luca Marini nu au vrut doar pe 1 an iar HRC vrea sa aibă toate opțiunile (ușa deschisa pt MM) pt 2025.

Testul Aprilia de la Jerez...cadru de carbon sau ?

Screenshot-20231101-202712-Instagram.jpg

 

Screenshot-20231101-202715-Instagram.jpg

 

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, nike a spus:

 

Ii puteti lua apararea cat vreti ca fani, la finalul carierei nu va avea decat cateva curse castigate in plus fata de Zarco.

Hai ca te-ai sucit fix ca pixdele. Cand iti demonstrez argumentat si sucescesti conversatia la 180 grade ca sa ai ultimul cuvant.

 

Din pacate n-ai citit tot topicul asta si ai venit doar sa arunci niste fraza pline de ura si cacao la adresa unui pilot care are mai multe victorii ca multi care s-au perindat prin motogpul asta. 

 

mai repet odata ti-am explicat din ce motive omul a lipsit atat si nu a putut participa la atatea etape.

 

Acum ca e 100% recuperat, n-are nici o scuza sa plece ultimul din grila indiferent de motiv cu o mobra care se bate la titlu cu 2 piloti diferit. 

 

 

 

revenind la oile noastre chiar sunt curios ce face Ducati daca ia JM titlu, face rocada intre Bestie si JM?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, Method a spus:

 

Achesez.Chiar daca eu cred ca motivele pt care merge finut sunt altele - stie ca nu se poate lupta la victorie cu aceasta motoreta.De aia merge la lejer.Nu e miza.Pt el singura miza e podiumul/victoria.

Pai si asta nu ineamna ca nu are presiune pe el? Daca nu este miza? Daca nu este conditionat de rezultate - podiumuri, victorii- nu este clar ca nu are nici un stres, ca merge ca sa bifeze ultimele trei etape de sezon cu Honda? 

Acum 3 minute, Cavaleru a spus:

 

revenind la oile noastre chiar sunt curios ce face Ducati daca ia JM titlu, face rocada intre Bestie si JM?

In primul rand, ii baga Domenicali in sedinta pe toti... Cred ca va fi deranj.. si da, asta ar fi solutia logica. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 30 minute, xt600 a spus:

Pai si asta nu ineamna ca nu are presiune pe el? Daca nu este miza? Daca nu este conditionat de rezultate - podiumuri, victorii- nu este clar ca nu are nici un stres, ca merge ca sa bifeze ultimele trei etape de sezon cu Honda? 

In primul rand, ii baga Domenicali in sedinta pe toti... Cred ca va fi deranj.. si da, asta ar fi solutia logica. 

Daca imi aduc bine aminte rezultatele lui Bes erau peste cele a lui JM anul trecut. 

Pana si @Method care era fan JM a spus asta. jM nu a fost constant deloc.
Nu putea nimeni sa anticipeze sezonului lui Bes...dar tu repede... in baga in sedinta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@damager  sezonul trecut a lui JM a fost in antiteza cu cel de rookie. Iar Bestia pe acel GP21 a facu lucruri marete comparativ cu JM care era pe GP22.

 

Una din probleme Bestiei a fost ca a sarit de pe GP21 pe GP23, care din spusele lui se comporta cu totul altfel..

 

Oricum cu probleme fizice in urma nu ai nici o scuza ca sa fii ultimul in grila si sa te bati in jumatatea secunda a plutonului..

 

PS Bestia are 4 victorii de etapa in 3 sezoane vs Mir (campion mondial) care are doar 1 in 5 sezoane. let this sink in :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 30 minute, damager a spus:


Nu putea nimeni sa anticipeze sezonului lui Bes...dar tu repede... in baga in sedinta...

Nu ai inteles! Ma refeream la situatia in care castiga JM (pilot la o echipa satelit) campionatul, atunci va fi deranj mare. Nu ca l-au ales pe Bes, anul trecut,... solutie fireasca la vremea respectiva. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 41 minute, xt600 a spus:

Nu ai inteles! Ma refeream la situatia in care castiga JM (pilot la o echipa satelit) campionatul, atunci va fi deranj mare. Nu ca l-au ales pe Bes, anul trecut,... solutie fireasca la vremea respectiva. 

Doamne ajuta sa castige. Ce fac daca si anul viitor castiga MM tot cu echipa de client😂😂😂😂.  Vedem daca pleaca cineva de la ducati. 
daca ma intrebi pe mine, ma indoiesc..  oamenii astia au construit niste structuri impresionante, o mobra potenta, castiga peste tot...pilotii se bat pe ele, au ajuns sa castige si la SSP.... e greu sa-i dai jos.

daca avea ceva emotii pleca Gigi la honda😂😂😂😂.... niciodata ca la aia pana pun o aripioara la mobra dureaza 6 luni

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, Cavaleru a spus:

Hai ca te-ai sucit fix ca pixdele. Cand iti demonstrez argumentat si sucescesti conversatia la 180 grade ca sa ai ultimul cuvant.

Nu m am sucit ca nimeni altcineva. Bestianini este un pilot mediocru care a bagat batul prin gard luptandu-se impotriva unui viitor coechipier, anul trecut, incurcand ul in privinta titlului pentru imagine. Lupta se dadea pentru pozitia 8-9 si nu a avut de castigat decat o imagine falsa in privinta valorii sale.

O fi fost accidentat naspa in prima cursa, dar nu este asta explicatia pentru faptul ca pleaca ultimul din grila.

 

Acum 10 ore, Cavaleru a spus:

Din pacate n-ai citit tot topicul asta si ai venit doar sa arunci niste fraza pline de ura si cacao la adresa unui pilot care are mai multe victorii ca multi care s-au perindat prin motogpul asta. 

GESESTI! Ma confunzi cu @xt600

Asta face de anul trecut in privinta lui Pecco dupa ce a castigat pe bune primul sau titlu in Motogp

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, xt600 a spus:

Pai si asta nu ineamna ca nu are presiune pe el? Daca nu este miza? Daca nu este conditionat de rezultate - podiumuri, victorii- nu este clar ca nu are nici un stres, ca merge ca sa bifeze ultimele trei etape de sezon cu Honda? 

In primul rand, ii baga Domenicali in sedinta pe toti... Cred ca va fi deranj.. si da, asta ar fi solutia logica. 

Ti-am zis ca sunt de acord,doar ca vroiam sa subliniez ca nu cred ca faptul ca se pune presiune pe el il atinge,ci mai degraba EL e cel care se forteaza la extrem tot timpul si ajunge inevitabil sa faca tot felul de tampenii monumentale.Ori acum,ca vede ca nu are cu ce,a inteles (la jumatate de an si vreo 3 accidentari dupa Q,care a inteles din primul contact cu motoreta),faptul ca nu are sens sa se zbata.

Acum 10 ore, damager a spus:

Daca imi aduc bine aminte rezultatele lui Bes erau peste cele a lui JM anul trecut. 

Pana si @Method care era fan JM a spus asta. jM nu a fost constant deloc.
Nu putea nimeni sa anticipeze sezonului lui Bes...dar tu repede... in baga in sedinta...

True that.JM a fost cand la bal cand la spital anul trecut,total inconstant.Mergea tare dar cadea/gresea prea mult.

Privita atunci,decizia lui Gigi/Ciabatti etc a fost logica.Doar ca....punctul lui JM a fost,iata corect - la acel moment s-a lamentat ca Gigi a facut alegerea privindu-i ca un om din afara si neuitandu-se pe telemetrie,care telemetrie il arata pe Martin ca fastest man de la Ducati.Gigi a mers cu safe choice,nu putem sa ii reprosam atatea nici lui Gigi...

 

Acum va fi interesant ce se va intampla daca JM castiga campionatul : il lasa la Pramac sau il ridica la Ducati in dauna lui #23,ceea ce pot face pt ca toti au contract cu Ducati...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar acum, apriliacluj a spus:

este fost campion Moto2, acum 3 ani a luat titlul,  sa nu uitam!

deci nu e chiar pielea pwulii

precum Zarco, dar putin mai bun:ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 minute, Method a spus:

Ti-am zis ca sunt de acord,doar ca vroiam sa subliniez ca nu cred ca faptul ca se pune presiune pe el il atinge,ci mai degraba EL e cel care se forteaza la extrem tot timpul si ajunge inevitabil sa faca tot felul de tampenii monumentale.Ori acum,ca vede ca nu are cu ce,a inteles (la jumatate de an si vreo 3 accidentari dupa Q,care a inteles din primul contact cu motoreta),faptul ca nu are sens sa se zbata.

True that.JM a fost cand la bal cand la spital anul trecut,total inconstant.Mergea tare dar cadea/gresea prea mult.

Privita atunci,decizia lui Gigi/Ciabatti etc a fost logica.Doar ca....punctul lui JM a fost,iata corect - la acel moment s-a lamentat ca Gigi a facut alegerea privindu-i ca un om din afara si neuitandu-se pe telemetrie,care telemetrie il arata pe Martin ca fastest man de la Ducati.Gigi a mers cu safe choice,nu putem sa ii reprosam atatea nici lui Gigi...

 

Acum va fi interesant ce se va intampla daca JM castiga campionatul : il lasa la Pramac sau il ridica la Ducati in dauna lui #23,ceea ce pot face pt ca toti au contract cu Ducati...

Ar tb sa fie mari idioti sa nu-l ia. Numai yamaha poate sa faca tampenii de genul asta. 
problema e ca acuma, daca ia campionatul trebuie sa-l ia pe alti bani...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La JM te referi? Pai are contract direct cu Ducati - Gigi poate decide de anul viitor sa il ridice la echipa de uzina,nu trebuie sa ii faca un contract nou sau etc,doar sa ii mute "locul de munca",ca sa ma exprim asa..."de maine te prezinti la boxa rosie cu bagajele in mana" :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 33 minute, Method a spus:

La JM te referi? Pai are contract direct cu Ducati - Gigi poate decide de anul viitor sa il ridice la echipa de uzina,nu trebuie sa ii faca un contract nou sau etc,doar sa ii mute "locul de munca",ca sa ma exprim asa..."de maine te prezinti la boxa rosie cu bagajele in mana" :)

Da, dar expira anul viitor nu? Si dc tre sa semneze iar cu el, nu crezi ca o sa zica si JM ca vrea ceva?

Ma rog, cine stie, realiatea este ca MM a renuntat la bani doar sa se dea pe Ducati....

Ok, iei campionatul.....la cine altcineva sa te duci? KTM? Aprilia?... ca honda si yamaha.....cam nashpa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...