Sari la conținut

20(finala) Gran Premio Motul de la Comunitat Valenciana


ioio_viola
 Share

Postări Recomandate

https://www.crash.net/motogp/news/1042249/1/cryptodata-rnf-motogp-team-loses-motogp-grid-places

 

FIM, IRTA and Dorna will not renew contract with CryptoDATA RNF MotoGP Team

Monday, 27 November 2023

"The MotoGP Selection Committee, comprising members of FIM, IRTA and Dorna Sports, have decided not to select the CryptoDATA RNF MotoGP Team for the 2024 season.

"Repeated infractions and breaches of the Participation Agreement affecting the public image of MotoGP have obliged this decision.

"The Selection Committee will be reviewing applications for a new Independent Team, using Aprilia machinery, to join the MotoGP class grid for 2024.

"More information on this matter will follow in due course."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 528
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

soc.

adica noua echipa va avea cei 2 piloti care sunt la RNF deja?

sau?

 

 

asta e sansa KTM de a concura cu moto aprilia :)) 

 

Oliveira e cel mai ghinionist om ever.

Bine ca e si stomatolog.

 

 

Apropo cica cu noile airbaguri doctorii de lucrau pe umeri si clavicule isi pun diplomele-n cui.

*in WC.

Parca Cal zicea ca are un prieten doctor pe partea asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mie mi se pare o lupta intre Razlan si Cryptodata si pare ca, castiga Razlan cu Dorna in spate. 

https://www.speedweek.com/motogp/news/216717/CryptoDATA-Chef-Ovidiu-Toma-Team-nicht-verkauft.html

 

Totusi ar fi interesant de ce a renuntat asa dintr-o data si Petronas anul trecut. Hai ca odata zici ca e cum e, dar a doua oara deja da de banuit si Razlan ca ceva nu e ok pe partea lui. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 40 minute, ioio_viola a spus:

dar a doua oara deja da de banuit si Razlan ca ceva nu e ok pe partea lui. 

io merg pe delapidare de fonduri :laugh:

Acum 21 minute, B.B. a spus:

Cu ei sau fara ei... Mai puține jaloane pe pistă. Sa bage o echipă calumea tot cu Ducati. ( :D

exact, io s curios ce se int cu pilotii.

Cu Oli ca celalalt. plm. Un fel de Digia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pana face careva topicul de 2024 

 

https://www.speedweek.com/motogp/news/216722/Exklusiv-So-schauen-die-neuen-Concessions-aus.html

 

Before the last three Grand Prix, Honda and Yamaha were promised the following concessions for 2024:
- Engine development not frozen from the start of the season;
- Two more engines per driver than the Europeans, so ten instead of eight;
- Four instead of three test tracks;
- Two instead of one aero update per driver per season;
- Any number of additional test days for regular riders (“contracted riders”). For example, taking part in the three-day shakedown test in Sepang in February.

The planned restrictions for Ducati:
- Two instead of six wildcards per year (or none at all), so that there are not nine Ducati in the 23-rider field like in Sepang;
- 140 instead of 170 test tires per season.

After discussions with the managers of all five manufacturers, a new compromise proposal has now been put on the table and accepted by all factories.

The new solution stipulates that there will be four levels of concessions in the four performance groups Rank A, B, C and D. Depending on how many of the possible manufacturer points a factory (including customer teams) has achieved, it is divided into one of four categories. If a work ends up in the very last group (D) and has very few successes and few points, this work can even receive new concessions overnight in an ongoing season.

This compromise proposal was unanimously accepted in the manufacturers' association MSMA, with slight grumbling from Ducati. It should now be implemented with immediate effect. Honda and Yamaha get massive privileges. Ducati has to accept certain restrictions.

With the collaboration of Corrado Cecchinelli, Director of Technology at Dorna, and MotoGP Technical Director Danny Aldridge, these new “MotoGP Class Concessions” were created with four different groups. The proposal was also approved by the FIM's CTI and is now submitted to the Grand Prix Commission for a decision.

Rank A (currently only Ducati)
The most successful manufacturers end up in this group, having achieved on average no less than 85% of the leading factory's points in the constructors' championship.
Test tires: 170
Private tests: only for the test drivers
Number of GP test tracks: 3
Wildcards: 0
Engines per season: 7 or 8
Engine development frozen
Aero updates: 1

Rank B (currently no one)
This group includes those manufacturers who have achieved an average of 60 to 85% of the points of the leading factory in the constructors' championship.
Test tires: 190
Private tests: only for the test drivers
Number of GP test tracks: 3
Wildcards: 3
Engines per season: 7 or 8
Engine development frozen
Aero updates: 1

Rank C (currently KTM and Aprilia)
This group includes those manufacturers who have achieved an average of 35 to 60% of the leading factory's points in the constructors' championship.
Test tires: 220
Private tests: only for the test drivers
Number of GP test tracks: 3
Wildcards: 6*
Engines per season: 7 or 8
Engine development frozen
Aero updates: 1

Rank D (currently Honda and Yamaha)
This group includes those manufacturers who, on average, only achieved 35% of the leading factory's points in the constructors' championship.
Test tires: 260
Private tests: any number of test days including shakedown in Sepang
Number of GP test tracks: no limit
Wildcards: 6*
Engines per season: 9 or 10
Engine development not frozen from the start of the season
Aero updates: 1**

 

* Wildcards not affected by “engine specification freeze”.
** must delete one of the total “aero specifications”.

 

Concessions are evaluated at two points in time:
1. From the first to the last event of the season.
2. From the first event after the summer testing ban until the start of the testing ban for the coming season (November 30th).

 

If a manufacturer changes the rank after the summer break:
With immediate effect: The “test tire allowance” will be immediately reduced/increased according to the new group. Unless the manufacturer has already used more tires than are allowed in the new group (rank).

With immediate effect: Private test rides with or without regular riders (contracted riders) permitted.

With immediate effect: Tests on any GP track. Or the manufacturer nominates three test routes for the rest of the season.

If the rank C changes to 😧 The number of engines is increased with immediate effect; At the same time, engine development is no longer frozen. The “engine specification” is free. An additional Aero update is approved for this purpose; one must be discarded.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De pe Facebook, repostat de Florin Ion (grila de start)

 

Ovidiu Toma (Crypto Data)

Schimbări Nedorite în Grila MotoGP 2024 – Echipa CryptoDATA RNF

 

Stimați parteneri, fani ai motorsportului, și reprezentanți ai presei,

 

Echipa noastra, CryptoDATA RNF face față unei situații paradoxale, ce pare desprinsă dintr-un film de comedie, dar cu efecte mult mai serioase. Dorna, organizația conducătoare a MotoGP, ni s-a adresat cu un soi de propunere demnă de scenarii hollywoodiene: să ne vândem echipa la preț de chilipir. Ne-am gândit să le cerem și un autograf, pentru amintirea unei oferte atât de "generoase".

 

Povestea începe în 2023, când Dorna a promis unei echipe americane că îi va oferi un loc în campionat, posibil acela de-al 12-lea, care, oh, surpriză, era liber! Deja ne imaginăm discuțiile în birourile Dorna: "Hai să le dăm americanilor locul 12 sau pe cel al CryptoDATA. Ce-ar putea să meargă prost?" Ei bine, multe.

 

După ce au refuzat KTM pe motiv că locul 12 era "rezervat unei uzine", au realizat că nu pot oferi locul nostru fără acordul nostru. Apoi au venit cu o ofertă de cumpărare atât de mică, încât am crezut că este o glumă. Am refuzat politicos, dar presiunile nu au încetat.

 

Acum, se pare că Dorna vrea să ne scoată din campionat în 2024, invocând motive atât de creative, încât ar putea scrie un roman. În ciuda unui contract valabil până în 2026, se pare că sloganul lor este "campionatul meu, regulile mele nescrise.... alea scrise in contracte nu contează".

 

Nu suntem doar dezamăgiți, ci și pregătiți să ripostăm. După o lună de documentare intensivă și pregătire pentru o astfel de situație, vom merge în instanță cu o cerere de compensație substanțială pentru afectarea afacerii și reputației noastre, și pentru limitarea participării în campionat.

 

Încheiem acest comunicat cu un mesaj pentru Dorna: chiar și în motorsport, unde viteza este esențială, etica și legalitatea nu ar trebui depășite. Așteptăm cu interes să ne vedem în tribunale, cu aceeași pasiune cu care ne-am întâlnit pe pistă.

 

BTW, stay tuned, vom face publice in curând "picanteriile ochestrate" din spatele showului pe care fanii il privesc la TV.

 

Cu respect,

Acel român care le va rasturna carul

Ovidiu TOMA,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 minute, ioio_viola a spus:

this work can even receive new concessions overnight in an ongoing season.

super frate.

super ideea.

 

Acum 17 minute, ioio_viola a spus:

Private tests: any number of test days

ce inseamna asta ca pot testa la infinit?

Acum 1 minut, B.B. a spus:

De pe Facebook, repostat de Florin Ion (grila de start)

 

Ovidiu Toma (Crypto Data)

Schimbări Nedorite în Grila MotoGP 2024 – Echipa CryptoDATA RNF

 

Stimați parteneri, fani ai motorsportului, și reprezentanți ai presei,

 

Echipa noastra, CryptoDATA RNF face față unei situații paradoxale, ce pare desprinsă dintr-un film de comedie, dar cu efecte mult mai serioase. Dorna, organizația conducătoare a MotoGP, ni s-a adresat cu un soi de propunere demnă de scenarii hollywoodiene: să ne vândem echipa la preț de chilipir. Ne-am gândit să le cerem și un autograf, pentru amintirea unei oferte atât de "generoase".

 

Povestea începe în 2023, când Dorna a promis unei echipe americane că îi va oferi un loc în campionat, posibil acela de-al 12-lea, care, oh, surpriză, era liber! Deja ne imaginăm discuțiile în birourile Dorna: "Hai să le dăm americanilor locul 12 sau pe cel al CryptoDATA. Ce-ar putea să meargă prost?" Ei bine, multe.

 

După ce au refuzat KTM pe motiv că locul 12 era "rezervat unei uzine", au realizat că nu pot oferi locul nostru fără acordul nostru. Apoi au venit cu o ofertă de cumpărare atât de mică, încât am crezut că este o glumă. Am refuzat politicos, dar presiunile nu au încetat.

 

Acum, se pare că Dorna vrea să ne scoată din campionat în 2024, invocând motive atât de creative, încât ar putea scrie un roman. În ciuda unui contract valabil până în 2026, se pare că sloganul lor este "campionatul meu, regulile mele nescrise.... alea scrise in contracte nu contează".

 

Nu suntem doar dezamăgiți, ci și pregătiți să ripostăm. După o lună de documentare intensivă și pregătire pentru o astfel de situație, vom merge în instanță cu o cerere de compensație substanțială pentru afectarea afacerii și reputației noastre, și pentru limitarea participării în campionat.

 

Încheiem acest comunicat cu un mesaj pentru Dorna: chiar și în motorsport, unde viteza este esențială, etica și legalitatea nu ar trebui depășite. Așteptăm cu interes să ne vedem în tribunale, cu aceeași pasiune cu care ne-am întâlnit pe pistă.

 

BTW, stay tuned, vom face publice in curând "picanteriile ochestrate" din spatele showului pe care fanii il privesc la TV.

 

Cu respect,

Acel român care le va rasturna carul

Ovidiu TOMA,

mai pusese un coleg pe alt topic.

ca de obicei, pe cine dracu sa crezi?..

 

in fine, fute-se, n-am cum sa ma implic in problema asa ca nu imi pasa :D 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie imi place Razlan Razali ca manager si ce a incercat cu SRT. Dar dupa problemele cu SRT legate de delapidarea unor fonduri, facuta de altii cu sau fara stirea lui, iesirea celor de la Petronas, acum se incheie si provestea RNF tot in coada de peste. Si daca a facut pact cu Dorna si daca nu a vrut sa pice intre Dorna si CryptoData datoria lui este sa revina catre cei care urmaresc competitia cu clarificarile necesare.

 

Ovidiu Toma pare foarte hotarat si la cat de sus s-a dus din prima poate are argumente si nu e bluff. Ramane de vazut. Nu m-ar mira daca i-ar fi facut Dorna vreo maradona doar pentru ca piata din Ro (aproape ca ne cunoastem intre noi toti cei din Romania care urmarim MotoGP) este infinit mai mica decat cea din US. Daca nu au putut sa duca in MotoGP pilot pot incerca sa duca o echipa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu vreau să știu dacă frații brothers Marquez rezistă mai mult împreună la o echipă decât tura trecută!

De razlan și cryptocacamaca mi se fâlfâie, am scris pe topicul de discuții generale de ce

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 26.11.2023 la 17:18, mikonos a spus:

 

Avertisment pentru ce, nea' Nicule? Că n am aceeași părere cu tine? Caută mă la carne, și dacă nu mă găsești, știi unde să mă cauți. 

cauta-te singur daca nu stii de gluma

 

Acum 22 ore, PzKpfW a spus:

 

 

 

Bezzecchi foarte supărat pe Márquez:

 

 

 

Nu sunt sigur că înțeleg în întregime de ce.  Márquez a prins apexul virajului, erau amândoi unul lângă celălalt.

 

 

A prins banana! S-a bagat asa cum si a luat-o de la Rossi.

 

Acum 17 ore, B.B. a spus:

Bezzechi amuzant.. la reluarea cu cerculeț filmare de sus eu vad cum EL intra in MM si bounces back ca de zid... :D

 

 

Dar si cand o veni randul lui Marcel sa piarda un titlu din cauza lui Bezz, la fel sa razi!! ;)

 

Acum 14 ore, thesaw a spus:

 

Astept parerea lui @xt600 la aceaste intrebari. :)

Ca apoi topicul sa fie mutat la sectiunea fun? 😮

 

Acum 10 ore, apriliacluj a spus:

hahahaha, exact!!

 

dar sa fim seriosi, in prima parte a sezonului , adica mai exact in prima 3/4 a sezonuluia fost wax si varza la un loc  :)

deci, a avut 3 curse bune din 20, ce vorbim??

Nu e chiar asa. 1 sezon si ceva a fost sclavul unei saracii de echipe ce s-a pis@t pe el cand a venit neamu lui Mizerie sa i ia mobra ca sa-l prinda pe Rossi la numar de oo si titluri.

De la aflarea vestii ca Digia e pe faras omul a mers precum Martinator. Nu a avut nimic de pierdut si la final in acest stil si-a castigat o mobra la care culmea! Nici nu prea trebe sa se adapteze la ea. :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 21 minute, nike a spus:

Nu e chiar asa. 1 sezon si ceva a fost sclavul unei saracii de echipe ce s-a pis@t pe el cand a venit neamu lui Mizerie sa i ia mobra ca sa-l prinda pe Rossi la numar de oo si titluri.

De la aflarea vestii ca Digia e pe faras omul a mers precum Martinator. Nu a avut nimic de pierdut si la final in acest stil si-a castigat o mobra la care culmea! Nici nu prea trebe sa se adapteze la ea. :ok:

 

ti se pare normal sa performezi in moto gp doar cand ai cutitul la os? 

 

fa o comparatie intre Digia si Bez au amandoi 2 sezoane la echipe private...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cica la Honda Repsol Mir se va muta la echipa tehnică a lui MM de la anul.

Sa vezi cum iese Mir acum campeone del mundo!

MM o sa plângă la anul cu mobra lui Diggia care va avea mapping8 hardcoded..in ECU.

....

Chiar, astia de la Ducati acum le dau la fraieri motociclete folosite de ei in 2023 sau motociclete NOI dar specs de 2023..?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 ore, Cavaleru a spus:

 

ti se pare normal sa performezi in moto gp doar cand ai cutitul la os? 

 

fa o comparatie intre Digia si Bez au amandoi 2 sezoane la echipe private...

Performantele lui Digia au aparut in momentul in care nu l-a mai interesat ce zice echipa, pana atunci a fost ascultator si a facut prost cum au zis ei. Scapat din lesa a facut ce a stiut mai bine, precum Bez care a avut libertate sa alerge cum si-a propus.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, nike a spus:

Performantele lui Digia au aparut in momentul in care nu l-a mai interesat ce zice echipa, pana atunci a fost ascultator si a facut prost cum au zis ei. Scapat din lesa a facut ce a stiut mai bine, precum Bez care a avut libertate sa alerge cum si-a propus.

 

 

Cum adica? te rog sa detaliezi :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arunca un ochi peste realizarile italianului in Motogp si vei vedea ca acestea au aparut cand a ramas fara mobra in sezonul urmator pe motiv ca Gresini racing sunt niste saraki si ca sa ramana aici aveau nevoie de sponsori. Dupa ce l-au usuit pe Digia s-au vazut rezultatele, de ce?! pentru ca nu a mai fost obligat sa spuna yes sir la fiecare idee a echipei Gresini si si-a vazut de drumul sau.  ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...