Sari la conținut

2. Grande Prémio Tissot de Portugal


Postări Recomandate

 

Cricul Desmo are stantata seria 93 :10:

mizerie2.thumb.JPG.4adc08355e14baafbbccfe70949f20d4.JPG

 

Felicitari inventatorului pentru gimnastica folosita in privinta dezvoltarii acestui prototip :clap:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 372
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 8 ore, B.B. a spus:

Mai uita-te de 51 ori poate vezi.

Uite, iti fac un frame by frame

image.thumb.png.02046774c4f9d88220fd694ad79d11cf.png

image.thumb.png.36cd2679816867b5ad3593cf04bb8d88.png

image.thumb.png.63518beef9af45e607ad37a1d3f3109e.png  vezi cine e inca in fata acum.. priveste umbra rotii fata

image.thumb.png.f0a998ae10dc747ce7cb6999f9ae4adb.png Pecco deja era pe faras aici.. vezi roata fata

image.thumb.png.64dcbcbdef7c2bebc9e8c3bf04b530bb.png deja Peco nu mai poate tine motoreta sus, roata fata a plecat de tot

image.thumb.png.e4f3d9814ec9d6c3d9ff9f5d9489f1eb.png

image.thumb.png.e3c4d83ec9f76e118fc33ae31f96b0b2.png

 

 

 

 

Daca vrei sa intelegi ce s-a intamplat, trebuie sa te duci la inregistrarea in care contactul dintre cei doi se vede in spate. Acolo se vede clar cum Peco vine din spate si il loveste cu carena in soldul (fesa) stang(a) si cu roata fata ii atinge genunchiul. De asemenea se vede foarte bine ca MM era deja inclinat, nu s-a lasat pe Bagnaia, asa cum sustin unii colegi. Depasirea lui la Bagnaia a fost curata, daca ar fi reusit sa inchida, acum am fi vorbit despre o depasire scoala. Nu a fost sa fie si a iesit larg.. (deh, nu toti sunt artisti ca Rossi.. ;) ), dar nu i se poate imputa acrosajul. Nici Bagnaia nu este vinovat, omul si-a aparat pozitia, dar el este cel care a initiat carambolul. Repet, daca privesti incidentul din perspectiva data de fotografiile tale, nu intelegi dinamica coliziunii.. nu se vede lovitura din soldul stang si in genunchi, pe care o incaseaza Marc, se vede doar momentul final cand MM este lovit de carena in cap, de unde si parerea ca mizerabilul s-a culcat pe bietul Bagnaia. Departe de mine sa il apar pe MM, stii bine ca sunt printre cei mai vocali, cand vine vorba de porcariile facute de MiMi pe circuite, dar de data asta nu el a fost cel care a generat incidentul. Pacat, pentru ca pana atunci facuse o cursa frumoasa...  Vezi mai sus articolul postat de un coleg, cu pozitia exprimata de PEsp. Omul vine cu o opinie din perspectiva pilotului de MotoGP, care lamureste bine ceea ce s-a intamplat. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 minute, ENEOS a spus:

Varianta 2!

 

 

Ca sa castigi un campionat trebuie sa ai creier, altfel ramai doar cu o cursa castigata si plecat la Honda⚰️

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 22 minute, nike a spus:

 

Ca sa castigi un campionat trebuie sa ai creier, altfel ramai doar cu o cursa castigata si plecat la Honda⚰️

*si cu 8 titluri

castigate la zaruri, evident.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, xt600 a spus:

Daca vrei sa intelegi ce s-a intamplat, trebuie sa te duci la inregistrarea in care contactul dintre cei doi se vede in spate. Acolo se vede clar cum Peco vine din spate si il loveste cu carena in soldul (fesa) stang(a) si cu roata fata ii atinge genunchiul. De asemenea se vede foarte bine ca MM era deja inclinat, nu s-a lasat pe Bagnaia, asa cum sustin unii colegi. Depasirea lui la Bagnaia a fost curata, daca ar fi reusit sa inchida, acum am fi vorbit despre o depasire scoala. Nu a fost sa fie si a iesit larg.. (deh, nu toti sunt artisti ca Rossi.. ;) ), dar nu i se poate imputa acrosajul. Nici Bagnaia nu este vinovat, omul si-a aparat pozitia, dar el este cel care a initiat carambolul. Repet, daca privesti incidentul din perspectiva data de fotografiile tale, nu intelegi dinamica coliziunii.. nu se vede lovitura din soldul stang si in genunchi, pe care o incaseaza Marc, se vede doar momentul final cand MM este lovit de carena in cap, de unde si parerea ca mizerabilul s-a culcat pe bietul Bagnaia. Departe de mine sa il apar pe MM, stii bine ca sunt printre cei mai vocali, cand vine vorba de porcariile facute de MiMi pe circuite, dar de data asta nu el a fost cel care a generat incidentul. Pacat, pentru ca pana atunci facuse o cursa frumoasa...  Vezi mai sus articolul postat de un coleg, cu pozitia exprimata de PEsp. Omul vine cu o opinie din perspectiva pilotului de MotoGP, care lamureste bine ceea ce s-a intamplat. 

Cand vezi reluarea din fata, e de vina MM, cand te uiti din spate, e de vina Pecco. 

Ar mai fi si faptul ca erau intr-un viraj de stanga, amandoi aplecati pe partea stanga a motocicletei. Nu stiu cat vedea Pecco unde e exact MM, dar MM sigur avea vedere libera spre Pecco si stia ca e acolo, mai ales ca lasase ditamai poarta deschisa pt Pecco si era logic ca ala o sa incerce sa se bage.

Raman la parerea ca e incident de cursa, dar daca in locul lui MM era oricare alt pilot de pe pista, nu vedeam tavaleala aia. MM e pur si simplu un super talent cu ceata pe creier si apucaturi de smardoi care are impresia ca toti trebuie sa-i stie de frica si sa cedeze intr-o confruntare cu el.

 

Pana si Acosta, asa necopt in MotoGP cum e, cand a vazut ca nu-i iese nicicum depasirea la Pecco in virajul 1 si mai ales dupa ce era s-o comita urat de tot, a schimbat tactica si l-a crosetat in alta zona a circuitului. Curat, fara emotii, o placere sa-l vezi. MM ca prostanul, pe sistemul "da-te ba ca acum trece je". Mno uite ca n-a trecut. Macar anul asta n-a mai bagat pe nimeni in spital in cursa de la Portimao.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu vad foarte clar si din fata si din spate cum Pecco intra in MM si nu MM s-a lasat pe PB.

Si cum MM deja trecuse de PB cu toata motocicleta (larg, nu contează, tocmai dacă era asa larg PB nu ar fi avut nici o problemă să treacă pe sub el) incidentul s-a produs la depășirea lui PB la MM si nu invers.

Eu ma bucur ca MM face ce stie el mai bine.. si ma bucur ca niciunul nu a ajuns la spital.

Da, meltean ne meltean toti ar trebui sa stie ca la un duel cu el se poate lasa cu pietriș. 

You cannot teach an old dog new tricks.

--

Vor mai exista depasiri MM la PB si veti vedea ca Peccolino va ceda mai usor poziția. 

----

Pecco a mai avut momente cand ambiția i-a depasit talentul, asta mi l-am amintit acum dar au mai fost. În situații similare cand a crezut ca poate recupera dupa ce a fost depășit.

 

 

-++

Aici cam aceeasi situație... Iar Pecco nu stie sa renunțe si culmea ca aici el face exact ce ii impută acum lui Marquez, dar aici chiar e vina lui... 

 

 

Dați click pe Watch on YouTube 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, frigider a spus:

*si cu 8 titluri

castigate la zaruri, evident.

N-am sustinut niciodata ca Marcel este prost, din contra.. stie sa-si joace cel mai bine cartea ce l-a consacrat. 🃏

 

Acum 18 minute, B.B. a spus:

Eu vad foarte clar si din fata si din spate cum Pecco intra in MM si nu MM s-a lasat pe PB.

Si cum MM deja trecuse de PB cu toata motocicleta (larg, nu contează, tocmai dacă era asa larg PB nu ar fi avut nici o problemă să treacă pe sub el) incidentul s-a produs la depășirea lui PB la MM si nu invers.

 

Refuzi sa vezi pozitia cric unde genunchiul drept este in dreptul rezervorului?! Ce naiba mah?! 😮

A trecut cu toata motocicleta si a ajuns pe partea ailalta a pistei, moment in care italianul s-a bagat sub el.

Se vede clar cum mizeria a plonjat peste el doar-doar sa nu-l depaseasca. Nu inteleg totusi de ce nu a mai asteptat o tura sa incerce o manevra curata, clar era mai rapid decat italianul.

 

Acum 18 minute, B.B. a spus:

Vor mai exista depasiri MM la PB si veti vedea ca Peccolino va ceda mai usor poziția. 

 

Eu zic ca la urmatoarea faza de genul, PB va arunca cu un pumn de pietris dupa el:ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 50 minute, nike a spus:

N-am sustinut niciodata ca Marcel este prost, din contra.. stie sa-si joace cel mai bine cartea ce l-a consacrat. 🃏

 

Refuzi sa vezi pozitia cric unde genunchiul drept este in dreptul rezervorului?! Ce naiba mah?! 😮

A trecut cu toata motocicleta si a ajuns pe partea ailalta a pistei, moment in care italianul s-a bagat sub el.

Se vede clar cum mizeria a plonjat peste el doar-doar sa nu-l depaseasca. Nu inteleg totusi de ce nu a mai asteptat o tura sa incerce o manevra curata, clar era mai rapid decat italianul.

 

 

Eu zic ca la urmatoarea faza de genul, PB va arunca cu un pumn de pietris dupa el:ok:

Bai tu ai orbul gainilor,

https://www.motogp.com/en/videos/2024/03/24/he-knows-what-mistake-he-did-bagnaia-and-m-marquez-discuss-collision/493301?playlistId=425969

 

Mai vizionează de cateva ori si fii atent la detalii.. exact de când Pecco vine din spate.

MM are acelasi grad de aplecare pe toată durata manevrei larga cum o fi ea si se vede CLAR cum Pecco vine din spate lateral si il loveste direct in cap-carena. 

Exact cand este atins MM se îndreaptă brusc apoi cade ca e secerat.

Imi place de Pecco, cum sumarizează el: he tried to overtake me, we collided and ended up in the gravel, 0 points.

Nu motherfucker, he overtook you then you tried to comeback, you collided into him and both crashed. 

-++

Tot spuneți ca MM trebuia sa mai astepte un tur doua si sa depășească curat.

Pai MM deja îl depășise.. de ce nu a așteptat Pecco un tur doua sa revină curat?

Voi pur si simplu nu vreti sa intelegeti ca MM deja il depășise...

 

IMG_20240326_063648.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 26 minute, B.B. a spus:

Tot spuneți ca MM trebuia sa mai astepte un tur doua si sa depășească curat.

Pai MM deja îl depășise.. de ce nu a așteptat Pecco un tur doua sa revină curat?

Voi pur si simplu nu vreti sa intelegeti ca MM deja il depășise...

nici aici nu te pot contrazice

 

mama ce influentabil sunt.

Chiar acum, ENEOS a spus:

Și tu nu accepți că a închis crashquez de parcă habar n-avea că Pecco e fix acolo lângă el!

si asta e pos sa fie adevarat, ca JLo cand a impins de zici ca era singur pe tarla.

atunci totusi iesise mult de tot de pe trasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, ENEOS a spus:

Și tu nu accepți că a închis crashquez de parcă habar n-avea că Pecco e fix acolo lângă el!

Bro, Pecco a venit din spate si a intrat in Marquez, nu Marquez a venit peste Pecco, nu are marșarier.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, Method a spus:

.....Acosta asta incepe sa fie pt voi  un nou Dovi......

ce are sula cu prefectura????

Dovi era un pilot cu un fir de par peste mediocru,  atat, nimic mai mult, un titlu la 125, si niste curse castigate la 250 si Motogp

in 3 ani cat a fost la Repsol Honda a facut un cacao pe bat, wax, varza

era pe la nivelul lui Marco Melandri, Gibernau, Checa, Barros..., mult sub Pedrosa sau Biaggi

n-ai cum sa-i compari, nu stiu ce asemanari ai gasit.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 33 minute, apriliacluj a spus:

nu stiu ce asemanari ai gasit.....

seamana ca si la nationalitate :) 

 

bag pla, 3 sapt. 

 

bine ca nu am urmarit moto 2, am la ce ma uita.

 

+ bonus wsbk. ca s-au suprapus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu le-am mai zis, sa cumpere o Yamaha R1 and start from there, cred ca ar fi mai simplu. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 59 minute, PzKpfW a spus:

 

 

Până și Fabio a trecut peste Yamaha - "Yamaha has so many problems, it is worse than one major defect."

Fabio a contribuit si el la "so many problems", cat timp a fost pilotul in jurul caruia s-a construit motoreta. Sincer, abia astept sa il vad plecat. Cu sau fara el problemele sunt aceleasi, ba chiar as spune s-au agravat, cu el in echipa. Hai cu JM la Yamaha!! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, PzKpfW a spus:

Bagnaia și Márquez au trecut de mult peste incident, dar motociclism.ro nu a reușit.

:laugh:

Acum 6 minute, xt600 a spus:

Hai cu JM la Yamaha!! 

ce ti-a facut baiatul de-i doresti raul? :D 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, apriliacluj a spus:

n-ai cum sa-i compari, nu stiu ce asemanari ai gasit.....

Pai normal ca n-ai inteles daca nu ai citit la ce dadeam eu quote.

Dovi era celalat pilot care "ii dadea mucu" lui MM dupa cum ziceau cativa aici pe forum - il batea in duelurile 1 la 1 de il usca chipurile🤦‍♂️

(Il batea de il usca" pe 3 circuite favorabile Ducati si de castigat tot MM castiga si cursele si titlurile)

A plecat Dovi,acum vad ca forumistii (dimpreuna cu presa) incearca sa il ridice pe Acosta preamarindu-l ca pe urmatorul care ii da iar mucu lu Marquez...

 

Aici era paralela Dovi - Acosta - amandoi il "umileau" pe MM pe depasiri conform forumistilor.

Acum 2 ore, PzKpfW a spus:

Pai cum tati ca aveau "a good base" si eu am fost haterit de colegi cand am zis ca bate campii Meregalli,acuma nu mai?Nu mai au good base?Cum e?A,sau baza este nu este restul :D

Sa treaca peste,sa semneze odata cu Aprilia si sa ii lase cu progresele facute de Meregalli.

Mi-e teama insa ca pe JM il va paste tehnologia japoneza...

Acum 1 oră, xt600 a spus:

Fabio a contribuit si el la "so many problems", cat timp a fost pilotul in jurul caruia s-a construit motoreta. Sincer, abia astept sa il vad plecat. Cu sau fara el problemele sunt aceleasi, ba chiar as spune s-au agravat, cu el in echipa. Hai cu JM la Yamaha!!

Da,da,Fabio a contribuit masiv.Le-a dat feedback gresit stim stim.

Tu nu vezi ca aia vin in teste cu cate o tingire de teava pe care o tot pun si o scot sa vada daca castiga 3Nm cuplu pe ture medii?Ce progres sa faca aia poti sa le dai 200 zile de teste pe an...

Diferenta de stil de lucru intre Yamaha (pt ca Yamaha sunt de departe cei mai zgarciti,Honda nu stie de unde sa inceapa insa macar au bunavointa si bani,se straduiesc,Yamaha nici macar) si tripleta Ducati-Aprilia-KTM e de la cer la pamant.

Yamaha inca are impresia ca se mai poate lucra cu trial and error.Gen 1996.In ritmul asta...

 

Si eu abia astepta sa il vad plecat pe Q (probabil motivele noastre difera insa nu conteaza asta :D ).Problema nasoala e ca,dupa cum bine zici,cred ca JM va veni la ei.Si ala nu e ca Q,ala va merge 3 curse dupa aia va face crize prin presa de frustrare.Nu vad un outcome bun in colaborarea JM-Yamaha....dar mi-e teama ca JM la Yamaha va ajunge,altundeva nu prea vad unde...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 47 minute, Method a spus:

Aici era paralela Dovi - Acosta - amandoi il "umileau" pe MM pe depasiri conform forumistilor.

da... :) :)

putem numara pe degetele de la o mana de cate ori in 10 ani.... (sezoanele 2013-2022, cat au fost ambii in MotoGP)

 

deci, deja / deocamdata, dupa cateva curse,  Tirbusonul sta mai bine procentual vorbind decat Dovi :) :)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

52 minutes ago, Method said:

Mi-e teama insa ca pe JM il va paste tehnologia japoneza...

 

Posibil. Totuși, cred că în momentul de față Martín are șansa cea mai bună pentru a ajunge coechipier cu Bagnaia. Apoi Márquez, apoi Bastianini.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic, ca, va ramane Bestia, fara probleme...

 

doar daca Martinator pe la jumatea sezonului e aproape campion, cu vreo 70-96-100 de puncte avans, atunci se schimba datele problemei, si se amesteca rau de tot cartile :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, apriliacluj a spus:

eu zic, ca, va ramane Bestia, fara probleme...

 

doar daca Martinator pe la jumatea sezonului e aproape campion, cu vreo 70-96-100 de puncte avans, atunci se schimba datele problemei, si se amesteca rau de tot cartile :)

a inceput surprinzator de bine, asta o zic.

(nu ca ma indoiam de talentul sau dar a fost nasol rau anu trecut)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Method a spus:

A plecat Dovi,acum vad ca forumistii (dimpreuna cu presa) incearca sa il ridice pe Acosta preamarindu-l ca pe urmatorul care ii da iar mucu lu Marquez...

 

Aici era paralela Dovi - Acosta - amandoi il "umileau" pe MM pe depasiri conform forumistilor.

Întotdeauna când domină cineva o competiție orice posibil contender va fi luat în brațe de multă lume! Acum nu prea mai domină crashquez, dar reacția e similară.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...