Sari la conținut

Ce moto 125cc imi recomandati?


danielll243
 Share

Postări Recomandate

Salut dragi motociclisti, mai am foarte putin pana dau de permis( mai am 2 iesiri pe oras), dau de categoria A1, si nu stiu ce motocicleta sa-mi achitionez, eu as dori una cat de cat fiabila, si sa am incredere in ea la drum mai lung, daca ma intelegeti. Ma gandeam intre 3 modele, Honda CBR 125, KTM Duke 125(2015) sau Aprilia RS4 125 (in 4 timpi). De Honda si KTM am auzit ca sunt ok, dar de Aprilia, nu prea am vazut multa lume cu acest model, la A1, si de aceea, as vrea sa va cer parerea, cum vi se pare modelul, daca ati avut sau aveti cunostinte, daca este fiabil, si bun la drumuri mai lungi. Si cam cati km ar trebui sa aibe in medie? Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Drumuri lungi spui? Cam ce inseamna pentru tine treaba asta? Cea mai relaxata pozitie eu cred ca este pe Duke (depinde si de inaltimea ta), dar cred ca nici un model din cele mentionate nu este facut pentru "drumuri lungi".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, danielll243 a spus:

cam cati km ar trebui sa aibe

0! Toate ascuțitorile de genu' sunt forjate la greu de copii care nici nu prea le întrețin, așa că orice sh comportă riscuri.

Drumuri lungi zici? Hmm... Greuț cu oricare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, danielll243 a spus:

Nu ma refer neaparat la pozitie, sunt constient ca cel mai bun este duke ul pentru pozitie, dar ma refer spre exemplu sa nu ma lase in drum sau etc

Pai pentru drum lung trebuie sa te referi IN PRIMUL RAND la pozitie.

Asta unu. Si 2: nu prea exista A1 de drum lung. Sau tu prin dum lung intelegi 100 km/zi?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi că are un coleg aici de vânzare un Suzuki Van Van 125 care se pretează și la drumuri mai lungi + off-road ușor ->

și încă una de la alt coleg ->

Eu așa ceva mi-as lua

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, Speedy.K a spus:

Pai pentru drum lung trebuie sa te referi IN PRIMUL RAND la pozitie.

Asta unu. Si 2: nu prea exista A1 de drum lung. Sau tu prin dum lung intelegi 100 km/zi?

 

Eu stiu un junior care de cand si-a luat motor de 125 de cmc (ca tot implinise 16 ani) a facut minim 8000 km/an. Exploatata nu doar oras, ci destul si in afara. Acum face un drum de 180 km de maniera recurenta.
Pasiune sa fie, plus bani de echipament si intretinere.
Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da lume, stiu ca pozitia conteaza, dar presupun ca conteaza sa nu ma lase baraca in drum. Prin drum lung ma refer la iesiri mai lungi ocazional, 100 200km. Nu inteleg ce vi se pare asa wow ca un adolescent de 16 care are o pasiune, vrea sa faca mai multi km, pe un 125

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Condiţia e să eviţi autostrada, de plictiseală eşti tentat să-i dai în blană pentru că ai impresia că stai pe loc, niciun motor nu rezistă mult timp în blană.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, danielll243 a spus:

Da lume, stiu ca pozitia conteaza, dar presupun ca conteaza sa nu ma lase baraca in drum. Prin drum lung ma refer la iesiri mai lungi ocazional, 100 200km. Nu inteleg ce vi se pare asa wow ca un adolescent de 16 care are o pasiune, vrea sa faca mai multi km, pe un 125


Nu stiu de ce tie ti se pare ca noua ni se pare wow. Nu ni se pare. Dupa cum ai vazut te-am si nimerit cu suta de km. Doar ca ala nu e drum lung, e plimbare scurta. Sau plimbare scurta de 125 cmc. 100-200 km/ zi poti sa faci si cu scuterul de 49. Deci pentru asa ceva poti sa-ti iei ce vrei.

Ca sa nu te lase in drum trebuie sa fie in stare tehnica buna. Asta nu tine de model, ci de fostii proprietari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumusetea e in ochii privitorului, nu in ochii tai.

Asta in caz ca nu stiai.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, danielll243 a spus:

Da lume, stiu ca pozitia conteaza,

Am avut o mobra {noua} CBR 125 din @2007 vreo 6 ani, si acum o are fratele meu, are aceasi pozitie ca ninjita 300 pe care nu ma urc la plimbari sub 400km.

Ps. Am facut Bucuresti-Vama veche cu ea .... pe autostrada. :) Nu-i ideal, dar se poate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 21 ore, Speedy.K a spus:

Normal, exista si exceptii. Eu de cate ori vorbesc despre d-astea ma refer la majoritate.

Pai daca exista pasiune, si este si incurajata, poate sa devina majoritara :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 24.03.2024 la 17:42, ENEOS a spus:

0! Toate ascuțitorile de genu' sunt forjate la greu de copii care nici nu prea le întrețin, așa că orice sh comportă riscuri.

Drumuri lungi zici? Hmm... Greuț cu oricare.

n-ai frate, merge si cu pasager pe 125 ;) 

ok nu e ok incepator cu pasager dar intelegi unde bat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, pierrotlefou a spus:

Pai daca exista pasiune, si este si incurajata, poate sa devina majoritara :)


Poa' sa fie pasiunea pana la cer, daca nu exista discernamant si talent degeaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...