Sari la conținut

Este legala o astfel de casca in Romania?


Turbo Lex
 Share

Postări Recomandate

Salutare, stiu ca legislatia rutiera difera de la o tara la alta insa strict la noi in tara o astfel de casaca este legal de utilizat in trafic daca este omologata/certificata DOT/ECE etc?

Untitled.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 28 minute, Turbo Lex a spus:

Salutare, stiu ca legislatia rutiera difera de la o tara la alta insa strict la noi in tara o astfel de casaca este legal de utilizat in trafic daca este omologata/certificata DOT/ECE etc?

Untitled.jpg

1. In primul rand, ce certificare are.
2. Din poza pare atat de protectoare, incat partea aia amovibila sugereaza un drum sigur spre cele vesnice.
3. Daca la pachet vine si cu un DOOM, vei avea doar de castigat. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

23 hours ago, Lucian_M said:

Ce ți se pare sigur la "casca" aia? Să sperii lumea? Nu ții la scăfârlia ta? Știi casca de bicicletă din Decathlon? Aia e mai sigură în caz de accident.

Spor!


Cel mai probabil nu este sigura insa imaginea era doar o imagine de referință. Totusi este legal să adaugi elemente de design pe suprafata castii fara a modifica structura de rezistenta si siguranta dată de producător pe o cască similară? fie ea modulară sau fullface dar care este omologată și certificată din fabrica? Există o lege care interzice acest lucru?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Turbo Lex a spus:


Cel mai probabil nu este sigura insa imaginea era doar o imagine de referință. Totusi este legal să adaugi elemente de design pe suprafata castii fara a modifica structura de rezistenta si siguranta dată de producător pe o cască similară? fie ea modulară sau fullface dar care este omologată și certificată din fabrica? Există o lege care interzice acest lucru?

Tati, tu din ce film ai apărut? Dintr-ăla cu copii din filme proaste, cehoslovace?

Editat de pierrotlefou
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, Turbo Lex a spus:


Cel mai probabil nu este sigura insa imaginea era doar o imagine de referință. Totusi este legal să adaugi elemente de design pe suprafata castii fara a modifica structura de rezistenta si siguranta dată de producător pe o cască similară? fie ea modulară sau fullface dar care este omologată și certificată din fabrica? Există o lege care interzice acest lucru?


Nu, nu exista nicio lege care sa interzica asta.

Vezi ca exista si diverse huse de pus peste casca, care mai de care mai tampite. Atata timp dat casca este omologata poti sa pui peste ea sau pe ea ce vrei tu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, Speedy.K a spus:


Nu, nu exista nicio lege care sa interzica asta.

Vezi ca exista si diverse huse de pus peste casca, care mai de care mai tampite. Atata timp dat casca este omologata poti sa pui peste ea sau pe ea ce vrei tu.

zici tu.

dar producatorii zic clar, ca nu ai voie sa montezi dracovenii sau sa dai gauri, ca isi pierde omologarea. Evident, cu litere mici mici mici, pe pagina 35 din cartea aia de 50 pagini mici mici mici , cu care vin castile :))))

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Adrian M. a spus:

zici tu.

dar producatorii zic clar, ca nu ai voie sa montezi dracovenii sau sa dai gauri, ca isi pierde omologarea. Evident, cu litere mici mici mici, pe pagina 35 din cartea aia de 50 pagini mici mici mici , cu care vin castile :))))

 


Normal ca zic eu, cine sa zica?

PS Ai vazut tu manual de casca in limba romana?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Speedy.K a spus:


Normal ca zic eu, cine sa zica?

PS Ai vazut tu manual de casca in limba romana?

Si daca ar fi,multi inca nu stiu sa citeasca sau sa scrie in limba romana, e plin forumul de ei... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Este legala o astfel de casca in Romania?
Acum 56 minute, Kristian K a spus:

Si daca ar fi,multi inca nu stiu sa citeasca sau sa scrie in limba romana, e plin forumul de ei... :)

Trebuia să lași titlul inițial. Că sunt convins că nu a fost o eroare...

Editat de pierrotlefou
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 hours ago, Kristian K said:

Si daca ar fi,multi inca nu stiu sa citeasca sau sa scrie in limba romana, e plin forumul de ei... :)

+1!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...