Sari la conținut

7. Gran Premio d’Italia Brembo - Mugello


Postări Recomandate

Acum 12 minute, damager a spus:

@Method, eu nu cred ca Aprilia si Ktm si-au aratat potentialul. 
aprilia cand are pilotul ceva sclipiri si inginerii ii dau de cap la setari am vazut cum poate merge. La ktm ne arata acosta ce poate, dar e inca la inceput.

cu un pilot la MM, vor incepe sa arate adevaratul potential, parerea mea. MM este capabil rapid sa iti schimbe stilul de pilotaj dupa cum ne-a aratat si sa extraga din mobra tot ce poate

Perfect de acord cu tine.

- la Aprilia Maravilla in rarele ocazii cand se aliniaza stelele,merge tare cu motoreta.Adica cred ca o duce in blana.Ok ok - cand o duce e aproape imbatabil.Deci no argue.

- la KTM Acosta a zis clar ca merge cu base setting pt ca mai are de lucrat la el,la stilul lui,abia apoi va "forta" motoreta.

 

MM ar duce ambele motorete la alt nivel - perfect de acord.DAR :

- in cat timp?ani?

- acesti 2 nu sunt totusi la nivelul Ducati

- 2024 va fi pierdut degeaba

- cati ani mai are MM pana la retragere?

 

Nu prea da bine calculul pt el cand le pui pe toate in balanta.

Ducati e ready to go,poate ataca cu el titlul,ceilalti 2 work in progres...iar el nu mai are timp asa de mult...

 

Ca tot am vorbit de timp - Marcelino tocmai a bagat un 1.45.6

Ok,ok mai are pana la 1.44.855 cat e recordul pe Mugello dar cred ca e timp calificativ...sau?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 742
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

bezzechi ajunge la aprilia doar daca nu vrea nimeni.

a avut niste sclipiri dar e slab rau inceputul de an.

 

basti macar misca, e pe 4 in camp.. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 40 minute, Method a spus:

Perfect de acord cu tine.

- la Aprilia Maravilla in rarele ocazii cand se aliniaza stelele,merge tare cu motoreta.Adica cred ca o duce in blana.Ok ok - cand o duce e aproape imbatabil.Deci no argue.

- la KTM Acosta a zis clar ca merge cu base setting pt ca mai are de lucrat la el,la stilul lui,abia apoi va "forta" motoreta.

 

MM ar duce ambele motorete la alt nivel - perfect de acord.DAR :

- in cat timp?ani?

- acesti 2 nu sunt totusi la nivelul Ducati

- 2024 va fi pierdut degeaba

- cati ani mai are MM pana la retragere?

 

Nu prea da bine calculul pt el cand le pui pe toate in balanta.

Ducati e ready to go,poate ataca cu el titlul,ceilalti 2 work in progres...iar el nu mai are timp asa de mult...

 

Ca tot am vorbit de timp - Marcelino tocmai a bagat un 1.45.6

Ok,ok mai are pana la 1.44.855 cat e recordul pe Mugello dar cred ca e timp calificativ...sau?


eu sunt de parere ca MM va merge tare din prima cu ele cu base setup. Am feelingul ca, cu oricare dintre ele, Aprilia sau ktm anul viitor s-ar bate la podium cursa de cursa.  Suport de uzina inseamna mult, anul trecut parera mea e ca nu a castigat Bag ci echipa ducati. 
 

ramane sa vedem ce o sa fie. Nu sunt f convins ca ar fi bine pt Ducati sa castige o echipa client titlul, chiar daca cu ducati. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, damager a spus:

Nu sunt f convins ca ar fi bine pt Ducati sa castige o echipa client titlul, chiar daca cu ducati. 

Atunci va ști Gigi ca a greșit.

Ori cu Peco,

Ori cu JM și Peco. :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Postat (editat)
Acum 6 minute, damager a spus:

Suport de uzina inseamna mult, anul trecut parera mea e ca nu a castigat Bag ci echipa ducati

True that - suportul de uzina contează enorm.

Insa anul trecut Bagnaia a avut si el o mare contributie - a fost foarte calm când JM a luat-o razna și chiar când nu mergeau toate bine si-a ținut cumpătul.Anul trecut a luat campionatul,nu a fost ca în 2022 când l-a pierdut Q.

 

Marcelino direct în Q2 împreună cu toți smecherii.

Q primul sub linie în timp ce Rins al 2lea.Csf...

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai, toate supozitiile dezbatute aici mie mi se par deja obsolete....din declaratia lui Marc de azi, coroborată cu ce a zis Martin si cu zvonurile aparute...mie imi este clar ca Marc va ramane inca un an la Gresini pe moto factory spec. Imi doream pentru el sa ajunga la factory, dar cred ca zarurile sunt aruncate si este destul de corect asa : Martin la uzina si Marc cu moto factory spec.

Despre restul mutarilor...nu ma prea intereseaza, MM este motogp acum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Postat (editat)

Breiching: Pepco încasează o penalizare de 3 locuri pe grila pentru faptul ca a incomodat un pilot pe tur rapid în practice 2

Acum 6 ore, Method a spus:

 

Insa scrie undeva ca Pramac e obligatoriu sa primeasca 2 buc GP25?Nu cred :D

In teorie Pramac poate primi un GP25+un GP24 si Gresini la fel. 

https://www.crash.net/motogp/news/1049707/1/pramac-confirm-2025-ducati-status-add-mystery-marc-marquezs-plans?utm_medium=Social&utm_source=Facebook&fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTEAAR2UjFlFEurWR2S6FwKaUae-jWF210EHpF5vBddMTMg97VC6v8Fy35aWkDo_aem_AauAnMBzG-3_1R5YuLu1L4Yof65lf1VgMIrN3aSAWhLKMfTlosaybEVdm4o1AL8QtlW5y3sMMq9uoMgOXI7XFzWH#Echobox=1717149162

Acum 6 ore, Method a spus:

 

Insa scrie undeva ca Pramac e obligatoriu sa primeasca 2 buc GP25?Nu cred :D

In teorie Pramac poate primi un GP25+un GP24 si Gresini la fel. 

https://www.crash.net/motogp/news/1049707/1/pramac-confirm-2025-ducati-status-add-mystery-marc-marquezs-plans?utm_medium=Social&utm_source=Facebook&fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTEAAR2UjFlFEurWR2S6FwKaUae-jWF210EHpF5vBddMTMg97VC6v8Fy35aWkDo_aem_AauAnMBzG-3_1R5YuLu1L4Yof65lf1VgMIrN3aSAWhLKMfTlosaybEVdm4o1AL8QtlW5y3sMMq9uoMgOXI7XFzWH#Echobox=1717149162

Editat de danypop
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, frigider a spus:

datele altor piloti. alte stiluri.

 

 

Acum 8 ore, Method a spus:

True - asta a zis si MM in conferinta de presa de la LeMans (parca) - ca el are datele lui GP23 de pe toate circuitele desigur,dar nu pt stilul lui,asa ca anul asta se va lovi aproape la fiecare circuit de problema setup'ului,pana isi va face his own data pt fiecare track.

Si aici intra in joc partea de data analysis si predictive analysis. Dar da, pana nu face minim o cursa pe fiecare circuit, nu va avea o imagine completa a modului in care trebuie setata motocicleta pt el personal.

 

1 oră în urmă, B.B. a spus:

Reminder pt Ducati.

Cine e MM :D

https://www.facebook.com/share/v/Xuz13qE75rGAGprb/

 

Un pilot senaztional cu un caracter de (cuvant urat), iar din cauza caracterului si-a trantit o cariera in dreptul careia acum ar fi putut sta scris "10 titluri de campion MotoGP". 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu avea acel "caracter" nu ar fi fost campion mondial nici macar de cele 8 ori.

Eu i-as spune bătăios nu "de cuvânt urat" dar fiecare cu perspectiva lui.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, wolfybv a spus:

iar din cauza caracterului si-a trantit o cariera in dreptul careia acum ar fi putut sta scris "10 titluri de campion MotoGP". 

Deloc.

Din cauza ambiției prostești s-a accidentat nu din cauza caracterului.

Ca și caracter mi se pare chiar ok băiatul,dar nu cred ca suntem noi prieteni cu el sa ii cunoaștem cu adevărat caracterul,insa ca și exprimare pe pista mi se pare un meltean,dar asta cred ca e tot din cauza ambiției nemăsurate.Si necontrolate de multe ori.

Acel "fog of war" sau cum zicea un coleg "a vedea roșu" a nu mai gandi clar acel comportament i-a adus prejudicii de fiecare data.

 

@danypop

Înțeleg ce vrei tu sa zici - Borsoi se lauda ca va primi 2 factory spec și prin urmare nu rămâne nici unul pt Marquez și Gresini - true.

Un singur lucru pot sa îți zic și bag mana în foc pt el : dacă Marquez nu primește,într-un fel sau altul - nu contează cum,dar dacă nu primește pt 2025 și 2026 un Ducati factory spec,va pleca fara nici o remușcare.

Asta e garantat.Si sunt convins ca și Gigi și Domenicalli realizează chestia asta - e 8xcampion mondial,nu poți sa îl tii și la echipa de mana a3a și pe moto veche de 1 an.

Nu va accepta altceva,a zis-o cu subiect și predicat în conferința și mi se pare chiar un request logic și normal pt cine e el.

Și eu încă cred faptul ca lui Gigi/Ducati le-ar conveni maxim situația de față și anume sa îl păstreze pe MM pe un Ducati dar sa nu aibă ei de-a face cu el decât indirect.

E cea mai buna afacere pt ei,si chiar nu poți sa dai cu piciorul unui asemenea pilot,nu de alta dar s-ar putea sa ai un adversar formidabil dacă îl lași sa meargă la un factory team cum e aprilia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Acum 16 ore, danypop a spus:

MM deja a avut o oferta de la Aprilia de 18,5mil și a refuzat-o, deci sunt bani dacă e nevoie 

 

Un fraier!

Acum 14 ore, apriliacluj a spus:

eu as vrea sa-i vad pe aceiasi mobra, pe Tirbuson si MM :)

...bine, asta ar implica sa plece Binder la GasGas....

PS. dpmdv KTM e o mobra potenta, s-ar putea bate la campionat, doar de chilot mai are nevoie, Binder e bunicel, dar nu wow...

 

Este foarte bun, a aratat-o in mai multe curse.

 

Acum 14 ore, B.B. a spus:

Daca merge MMelu la KTM bag pla in Ducati, retrag tot ce am zis ca am crezut ca e treaba aranjata la Factory si se pare ca o sa radeti de mine.

Dar inca o data se dovedeste ca viata bate filmul.

 

Mie nu mi se pare mare caca sa fie trimis Binder unde ii e locul, adica la tech3

Ducati nu are nimic de castigat sa-l ia la factory. Au doi piloti ce se bat pentru titlul iar asta sa fie fericit ca se da cu o motocicleta cu care s-a batut contra ei.

Cu mobra campioana la care primeste datele din cursele de anul trecut pana acum n-a castigat nimic. Si pare sa fi facut 1000 de zile de la ultimul GP castigat. 🙈

 

Acum 13 ore, B.B. a spus:

Voi nu intelegeti ca echipa factory e za shit si el cred ca stie cel mai bine asta.

Degeaba ai cel mai tare ducati daca esti tot la Gresini cu nadia si baietii, familie faina insa nu e DUCATI FACTORY team unde piesele si softurile curg de la Torino direct in motociclete.

Hai sa fim seriosi.

KTM Factory este za shit si normal ca o sa prefere asta, 

Mai ales ca-l are pe Pedrosa in spate si ala ii mai face o mobra buna.:clap:

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 22 ore, danypop a spus:

MM deja a avut o oferta de la Aprilia de 18,5mil și a refuzat-o, deci sunt bani dacă e nevoie 

Asta mi-a ramas in cap si am vrut sa te intreb de unde e duma asta.

E prima oara cand aud asa ceva si mi se pare o suma huge - mai ales ca stim ca lui Q i s-au oferit doar 4 mil pe de o parte si pe de alta parte fiind cunoscut faptul ca Aprilia nu prea arunca cu banii pe piloti,adica maxim parca Maverick are 2 sau 3mil/an si ala a fost un mare efort,18.5 e cea mai mare suma de bani oferita vreunui pilot din gp de care am auzit...

Ai vreun articol vreo sursa ceva despre asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alex Cocu spunea asta si nu o singura data a spus-o. Băiatu asta nu prea se arunca în a da "breiching uri" precum ionel de la eerdeesh. Aaa, și a mai spus ieri ca e un fel de lupta interioara în momentul de fata la ducati, Jiji îl vrea pe MM la factory iar Milli Grassilli Vanilli îl vrea pe Martin. Momentan Grassilli are câștig de cauza însă nu e nimic jucat. 

Screenshot_20240601_082826_com.android.chrome~2.jpg

Screenshot_20240601_082830_com.android.chrome~2.jpg

Screenshot_20240601_082835_com.android.chrome~2.jpg

Bă băeatule, hai la mine în echipa să câștigăm mondialu

Nea, am văzut cum l-ați câștigat cu Martin 🤣🤣

Hai bre, ca a3a oara e cu noroc 

🤣🤣🤣🤣🤣

https://www.crash.net/motogp/news/1049789/1/francesco-bagnaia-gets-mugello-grid-penalty-alex-marquez-incident-appeal?utm_medium=Social&utm_source=Facebook&fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTEAAR3RV2jkkfA42aKEzHbin2qlwblx-UFBfLT-tpZjL04n44-6AXU8hdk2vb0_aem_AaaXLaRDYj-ZbzFNU22GFiIudQXYyXItdsH7XoWrV0nCK1IqmBqIs489IF1kskRAHsVg0-_4gx9RNb_pdKgWydxz#Echobox=1717186388

Îngâmfat Pepco, "el nu poate primi penalizare pentru asta" 🙂

Screenshot_20240601_082826_com.android.chrome~2.jpg

Screenshot_20240601_082830_com.android.chrome~2.jpg

Screenshot_20240601_082835_com.android.chrome~2.jpg

https://www.crash.net/motogp/news/1049789/1/francesco-bagnaia-gets-mugello-grid-penalty-alex-marquez-incident-appeal?utm_medium=Social&utm_source=Facebook&fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTEAAR3RV2jkkfA42aKEzHbin2qlwblx-UFBfLT-tpZjL04n44-6AXU8hdk2vb0_aem_AaaXLaRDYj-ZbzFNU22GFiIudQXYyXItdsH7XoWrV0nCK1IqmBqIs489IF1kskRAHsVg0-_4gx9RNb_pdKgWydxz#Echobox=1717186388

Îngâmfat Pepco, "el nu poate primi penalizare pentru asta" 🙂

Screenshot_20240601_082826_com.android.chrome~2.jpg

Screenshot_20240601_082830_com.android.chrome~2.jpg

Screenshot_20240601_082835_com.android.chrome~2.jpg

Editat de danypop
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, nike a spus:

Si pare sa fi facut 1000 de zile de la ultimul GP castigat.

Măcar e pe drumul cel bun. 

Are 3 podiumuri consecutive.

Eu aștept.

1 oră în urmă, danypop a spus:

Îngâmfat Pepco, "el nu poate primi penalizare pentru asta" 🙂

nush frate, altii au caractere infecte dar baiatu asta care vrea ca satelitii sa aiba acolo 3 zecimi in plus pt safety si doarme pe racing line cu 20 min inainte de practice care decide cine merge in Q2 e ok.

 

nu mai zic ca a spus clar ca il prefera pe Basti drept coleg pt stabilitate.

 

face ce face si iese cartonul la suprafata.

1 oră în urmă, danypop a spus:

Îngâmfat Pepco, "el nu poate primi penalizare pentru asta" 🙂

nush frate, altii au caractere infecte dar baiatu asta care vrea ca satelitii sa aiba acolo 3 zecimi in plus pt safety si doarme pe racing line cu 20 min inainte de practice care decide cine merge in Q2 e ok.

 

nu mai zic ca a spus clar ca il prefera pe Basti drept coleg pt stabilitate.

 

face ce face si iese cartonul la suprafata.

Acum 12 ore, danypop a spus:

Breiching: Pepco încasează o penalizare de 3 locuri pe grila pentru faptul ca a incomodat un pilot pe tur rapid în practice 2

 

 

cica e doar pt GP penalizarea in articol.

deci nu si pt sprint - inteleg bine?

Acum 12 ore, danypop a spus:

Breiching: Pepco încasează o penalizare de 3 locuri pe grila pentru faptul ca a incomodat un pilot pe tur rapid în practice 2

 

 

cica e doar pt GP penalizarea in articol.

deci nu si pt sprint - inteleg bine?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 58 minute, frigider a spus:

nush frate, altii au caractere infecte dar baiatu asta care vrea ca satelitii sa aiba acolo 3 zecimi in plus pt safety si doarme pe racing line cu 20 min inainte de practice care decide cine merge in Q2 e ok.

 

nu mai zic ca a spus clar ca il prefera pe Basti drept coleg pt stabilitate.

Da aia cu sateliții care îl deranjează a fost de pomină...

 

Aia cu Basti nu mi se pare,e normal ce zice el,oricare pilot de pe grila ar vrea un pilot mai slab lângă el.

Cum a zis Marquez despre Mir când Mir a venit la Honda : "ce welcome to the team?pai e primul adversar colegul de echipă e cel mai periculos oponent"

Dreptate are....si mi se pare normal ca Pecco sa îl prefere pe Basti.Preferintele lui însă....vad ca nu contează :)

Faptul ca se aduce un pilot puternic lângă Pecco n-as zice ca e un lucru constructiv pt echipă Ducati dar asta ma interesează puțin spre deloc - e un lucru fantastic pt noi spectatorii pt ca va fi deranj între cei 2 :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, Method a spus:

Aia cu Basti nu mi se pare,e normal ce zice el,oricare pilot de pe grila ar vrea un pilot mai slab lângă el.

da, dar nu o spui cu voce tare.

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Meh,a zis ca el dacă îl întreabă pe el,îl prefera pe Basti pt ca lucrează f bine împreună.E ok ce a spus,nimic cu hate,politicos și atat.

Fata de alte declaratii ale lui VR46,Lorenzo sau MM despre coechipieri....e foarte elegant ce a zis Pecco...aia cu sateliții intradevar a fost de porc,dar s-a mai cizelat de atunci.

 

Alonso a demolat efectivul recordul la moto3 și datorita gumelor,dar a dat 7 zecimi la tot plutonul.Next alien.

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, Method a spus:

. e foarte elegant ce a zis Pecco...aia cu sateliții intradevar a fost de porc,dar s-a mai cizelat de atunci. 

Duaaa, foarte cizelată ultima declarație :"da, am fost pe trasă și l-am încurcat pe Alex însă mie, cum să-mi dea mie penalizare" 🤦‍♂️

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ahahha asta a fost cam de porc intradevar

Eu m-am mirat când am văzut reluarea zic "bai probabil erau amândoi intr-un tur rapid și Pecco a greșit frânarea ce atâtea probleme? "

Dar nuu,ala o lalaia în mijlocul trasei pe turul de mers la boxe - not ok intradevar.

Dar nu cred sa îl deranjeze aceasta retrogradare ca merge f bine aici.

Vorba lui Marquez- ducati aici pe mugello funcționează ireproșabil.Deh multe teste,circuit de casa,asta e și la echipă...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Method a spus:

 

Faptul ca se aduce un pilot puternic lângă Pecco n-as zice ca e un lucru constructiv pt echipă Ducati dar asta ma interesează puțin spre deloc - e un lucru fantastic pt noi spectatorii pt ca va fi deranj între cei 2 :bounce:

Bai, inclusiv Domenicali a declarat ca avand doi piloti foarte buni încurajează concurența intre ei iar concurența nu poate duce decat la performanță.

Si un copil de 5ani poate intelege, nu stiu ce tot spui tu acolo.

 

O echipa nu are doi piloți ca unul sa fie de umplutura, ci sa concureze intre ei in primul rand. A cata mia oara sa iti spun?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, danypop a spus:

Duaaa, foarte cizelată ultima declarație :"da, am fost pe trasă și l-am încurcat pe Alex însă mie, cum să-mi dea mie penalizare" 🤦‍♂️

Ai un link pentru declaratia asta? Unde o gasesc?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O găsești pe motogp. Sunt ambele declarații a celor 2 implicați 

A vrut prea multe MM de la mobra aia. Avea un sfert de secunda avans față de pole-man la jumătatea turului 🤦‍♂️

A vrut prea multe MM de la mobra aia. Avea un sfert de secunda avans față de pole-man la jumătatea turului 🤦‍♂️

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o sa fie belea weekend asta, clar cei 3 se vor bate.

poate mai ridica vreunul capu sa incurce, cine stie.

Acum 1 minut, danypop a spus:

A vrut prea multe MM de la mobra aia. Avea un sfert de secunda avans față de pole-man la jumătatea turului

da, un tur bomba.

las ca e bine, sa cada in quali nu in curse :) 

Acum 1 minut, danypop a spus:

A vrut prea multe MM de la mobra aia. Avea un sfert de secunda avans față de pole-man la jumătatea turului

da, un tur bomba.

las ca e bine, sa cada in quali nu in curse :) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...