Sari la conținut

Tuareg 660 vs Transalp 750


Postări Recomandate

Acum 12 minute, dupre a spus:

București, la importatorul oficial, The Bike Hub, de unde am și luat-o. Mă aștept să fie aceleași prețuri peste tot, fiindcă vine grila de la producător. 

Doar ulei și filtru de ulei 700 lei. Este la 1000 km și după la 1 an / 10.000 km. 

700lei o revizie? valeu..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 151
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 57 minute, dupre a spus:

București, la importatorul oficial, The Bike Hub, de unde am și luat-o. Mă aștept să fie aceleași prețuri peste tot, fiindcă vine grila de la producător. 

Doar ulei și filtru de ulei 700 lei. Este la 1000 km și după la 1 an / 10.000 km. 


Cu baietii de la vanzari am avut o interactiune foarte buna, cu servisul doar interactiuni proaste…si nu sunt singurul care aparent a patit asta. Referitor la pret…la V-Strom 1050 o revizie este ~ 600 de lei. Uleiul si filtrele la pret de reprezentanta - 315 lei. Nu inteleg de ce ar fi mai mult la CRF 300, ca nu incape ulei mai mult si nici filtrul nu ar trebui sa coste mai mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Speedy.K a spus:

Ca sa fie treaba si mai complicata am gasit un Tuareg SH la 8000 de euro. Cumparat din Cehia, inmatriculat pe firma in Romania. Stoc+ QS, 15.000 km, an 23.

Parca ar fi o treaba.

Nu te grabi ca oricum vine acusi sezonul rece,si mai apar oferte la dealeri,mai vinde cate unul motocicleta…

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

https://www.otomoto.pl/motocykle-i-quady/aprilia/tuareg

@RedRat te ajuta cu transportul 



nu sunt sigur, scuze daca mi-a scapat, dar tu ai ajuns sa te dai pe Tuareg si Transalp? 
ca atata vorba, da treaba se rezolva singura dupa ce te dai cu ele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 31.08.2024 la 21:15, Speedy.K a spus:

Tocmai pentru ca datele tehnice nunprea au nicio valoare pentru mine am dat azi cate o tura de o ora jumate cu fiecare, Bucuresti, Centura, autostrada si ceva coclau usor. De aici si impresiile de mai sus.

 

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, Speedy.K a spus:

Ca sa fie treaba si mai complicata am gasit un Tuareg SH la 8000 de euro. Cumparat din Cehia, inmatriculat pe firma in Romania. Stoc+ QS, 15.000 km, an 23.

Parca ar fi o treaba.


Nu as da 8000 pe o motocicleta care costa 10,000 de noua iar care in curand va avea nevoie de o revizie babana: anvelope, lant, reglaj valve, ulei si filtre, lichid de frana, la un service unde ora manopera cred ca este 300 de lei sau pe acolo si care nu stii cum a fost intretinuta / cat a fost abuzata in astia 15,000 km.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 minute, Ruginel a spus:


Nu as da 8000 pe o motocicleta care costa 10,000 de noua iar care in curand va avea nevoie de o revizie babana: anvelope, lant, reglaj valve, ulei si filtre, lichid de frana, la un service unde ora manopera cred ca este 300 de lei sau pe acolo si care nu stii cum a fost intretinuta / cat a fost abuzata in astia 15,000 km.

+1! :)

Din ciclul: is prea sarac ca sa-mi iau lucruri ieftine... Lucrul nou sau la 0 km,la care tu ii faci unboxing,e priceless.Daca l-ai si filmat,e o amintire faina pe viata.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

10 minutes ago, Ruginel said:

Nu as da 8000 pe o motocicleta care costa 10,000 de noua iar care in curand va avea nevoie de o revizie babana:

+100

 

Chiar daca in procente inseamna 20% mai ieftin, cei 15.000 Km isi spun cuvantul iar 2000 de euro nu-s un capat de tara, nu-s cine stie ce economie in opinia mea.

 

 Dar pe de alta parte Speedy spune ca are QS care nu stiu cat costa in plus la Aprilia. Chiar si asa, totusi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, The Flying Dutchman a spus:

Speedy, si eu sunt de aceeasi parere cu Ruginel. Uite aici una noua model '23, mai pui ceva parale peste cele 8000 si o iei virgina!

Vezi ca scrie acolo:

"PROMOTIE valabila pana pe 17.06.2024".

 

 

 

 

Noi ne agitam aici ca si Pepsi si mintenas vine Speedy si ne spune ca si-o luat ceva scuter electric de la vreo promotie... 😂😂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut, am dat-o ca exemplu.

Un cunoscut a luat o Honda de la ei, tot dupa ce promotia expirase, a sunat si mai aveau pe stoc.

 

 

Tot ca exemplu, eu as lua Transalpul. Ca si initiatorul, am avut un KLE 500, pret de vreo doi ani si vreo 25000km. De pe KLE pe Transalp nu va vedea nicio diferenta majora, daca nu luam in calcul imbunatatirile oferite de faptul ca e o motoreta noua si are injectie, ABS etc. Dar basic e acelasi motor "moartea pasiunii" (dar buletproof), centru de greutate ridicat samd.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 21 minute, Kristian a spus:

 

Noi ne agitam aici ca si Pepsi si mintenas vine Speedy si ne spune ca si-o luat ceva scuter electric de la vreo promotie... 😂😂

Pai sa stii ,câteodată si multe sfaturi te zapacesc mai rau,piata e plina de oferte,grea decizie….

Eu zic sa punem de niste pariuri ca sa fie mai palpitant…

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca bine am observat tot ce s-a scris mai sus pe topic,i sa spus peste 50% sa ia Tuareg-ul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 48 minute, Radu Andrei Gabriel a spus:

+100

 

Chiar daca in procente inseamna 20% mai ieftin, cei 15.000 Km isi spun cuvantul iar 2000 de euro nu-s un capat de tara, nu-s cine stie ce economie in opinia mea.

 

 Dar pe de alta parte Speedy spune ca are QS care nu stiu cat costa in plus la Aprilia. Chiar si asa, totusi...


In toamna se da drumul la rabla moto faza a doua. Cu putin bulan o scoate la un pret frumos, de noua. QS-ul este mai mult o fitza si cam atat, din perspectiva mea. Nu mi se pare ceva fenomenal, mai ales ca poate fi adaugat si ca extraoptiune ulterior.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Kristian a spus:

Noi ne agitam aici ca si Pepsi si mintenas vine Speedy si ne spune ca si-o luat ceva scuter electric de la vreo promotie... 😂😂

Sanse mari sa concluzioneze precum romanul neaos: cea mai buna motocicleta este cea pe care o ai. Iar cu acel KLE pare ca are o relatie speciala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, hora09 a spus:

https://www.otomoto.pl/motocykle-i-quady/aprilia/tuareg

@RedRat te ajuta cu transportul 



nu sunt sigur, scuze daca mi-a scapat, dar tu ai ajuns sa te dai pe Tuareg si Transalp? 
ca atata vorba, da treaba se rezolva singura dupa ce te dai cu ele


Da, m-am dat, in conditii similare, doua ore in care am prins autostrada, coclau, Bucuresti si centura.

Problema s-a adancit, pentru ca mi-a placut mai mult Tuaregul, dar am inca de partea Transalpului avantajele logistice.

Acum 2 ore, Ruginel a spus:


Nu as da 8000 pe o motocicleta care costa 10,000 de noua iar care in curand va avea nevoie de o revizie babana: anvelope, lant, reglaj valve, ulei si filtre, lichid de frana, la un service unde ora manopera cred ca este 300 de lei sau pe acolo si care nu stii cum a fost intretinuta / cat a fost abuzata in astia 15,000 km.


Exact de-aia l-am eliminat si eu azi noapte.

Acum 1 oră, The Flying Dutchman a spus:

Speedy, si eu sunt de aceeasi parere cu Ruginel. Uite aici una noua model '23, mai pui ceva parale peste cele 8000 si o iei virgina!

Adica aproape 30%...

1 oră în urmă, Ruginel a spus:


In toamna se da drumul la rabla moto faza a doua. Cu putin bulan o scoate la un pret frumos, de noua. QS-ul este mai mult o fitza si cam atat, din perspectiva mea. Nu mi se pare ceva fenomenal, mai ales ca poate fi adaugat si ca extraoptiune ulterior.


De unde ai informatia cu rabla?! Ca eu n-am auzit nimic. Asta ar ajuta mult indiferent de alegerea pe care o voi face.

Acum 50 minute, tourist1 a spus:

Sanse mari sa concluzioneze precum romanul neaos: cea mai buna motocicleta este cea pe care o ai. Iar cu acel KLE pare ca are o relatie speciala.


Absolut. Iubesc mobra asta! Doar ca 25 de ani si 220.000 km isi spun cuvantul.

Plus ca dat fiind motorasul de 49 de cai eu o ard maxim cat poate in permanenta de vreo 10 ani. Recte sub 8000 rpm nu sta. Si nu stiu cat ma mai suporta.


 

 

 

Partea buna e ca incep sa inclin din ce in ce mai mult intr-una din directii. Din discutiile de aici, din discutiile cu mecanicii pe care-i stiu, din discutiile cu motociclisti batrani. 
Va mai las un pic, ca inca nu sunt 100% hotarat... 🤪😜🤣

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Ruginel a spus:


In toamna se da drumul la rabla moto faza a doua. Cu putin bulan o scoate la un pret frumos, de noua. QS-ul este mai mult o fitza si cam atat, din perspectiva mea. Nu mi se pare ceva fenomenal, mai ales ca poate fi adaugat si ca extraoptiune ulterior.

 

🤨 Mâine poimâine incepi și tu cu ABS-ul e pentru fătălăi 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, tourist1 said:

Sanse mari sa concluzioneze precum romanul neaos: cea mai buna motocicleta este cea pe care o ai

Si varianta care e? "Cea mai buna motocicleta e intotdeauna a altuia?" Sau "Cea mai buna motocicleta e intotdeauna urmatoarea?"

E absolut normal sa evaluezi obiectiv si sa te bucuri de ce ai. Nu exista "cea mai buna".

 

Chiar, tu ce mobra ai?

2 hours ago, Kristian said:

Lucrul nou sau la 0 km,la care tu ii faci unboxing,e priceless.Daca l-ai si filmat,e o amintire faina pe viata.

+ 100

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

10 minutes ago, Lucian_M said:

Cea mai buna e aia care te lasa seara sa bei o bere. A se citi "printre randuri", baietii de cursa lunga stiu ce zic.

Si care a doua zi nu vrea decat benzina!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Și așa! Dar al dreq, a mea s-a hotărât că vrea kit de lanț, a stat e bară o vreme și au anchilozat câteva x-ringuri. În ultima excursie nici jegul de pe parbriz nu l-am dat. Efectiv a văzut doar benzină bună și braaaaaaap! 💪

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 ore, LionEl a spus:

 

🤨 Mâine poimâine incepi și tu cu ABS-ul e pentru fătălăi 


Nu au legatura una cu alta. Una este o fitza, alta bate spre necesitate.

Acum 21 ore, Speedy.K a spus:

De unde ai informatia cu rabla?! Ca eu n-am auzit nimic. Asta ar ajuta mult indiferent de alegerea pe care o voi face.


Nu am auzit dintr-o sursa oficiala. Neoficial cica sunt niscaiva zvonuri care se perinda prin reprezentante. De obicei s-au cam adeverit de fiecare data cand am prins vorba.

Editat de Ruginel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 56 minute, Ruginel a spus:


Nu au legatura una cu alta. Una este o fitza, alta bate spre necesitate.

 

La drum lung e mană cerească QS.

 

Mai pui în ecuație și eventuale dureri/accidentări in mâna/pumnul stâng - devine necesitate.

 

Nu intram în DCT-uri sau radar adaptiv că alea sunt blasfemie pentru voi 🤣🤣

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...