Sari la conținut

17. Qatar Airways Australian Motorcycle Grand Prix


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 141
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 1 oră, Method a spus:

eu zic doar ca e un meltean nesimțit (ma cataloga cineva fan MM sub acoperire?cred ca s-a dus și asta nu?  :D

Meltean e, dar tu ne arunci acum praf în ochi!

Mai bine ne-ai explica prin ce minune a devenit GP23 #93 competitiv în partea a 2-a a sezonului și a topit diferența aia vizibilă care exista în prima parte! Că analiștii de voi ziceați că doar la început are șanse, până se reglează și updatează GP24 și 🚀!

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Bravo JM89. Foarte buna cursa. Cred ca daca era nevoie se putea bate cu MM mai mult, dar de ce? Foarte buna decizia de a nu-si risca locul 2. 

 

Bine ca MM nu si-a rupt ceva prin el dupa ce a alunecat pe coaja de banana, ca ar fi fost la fel de penala ca aia cu umarul belit din cauza unei ferestre (tot nu am inteles cum).

 

Diggia e aproape pe masa de operatie si se bate cu Bestia si ceilalti pentru locul 4. 

Editat de tourist1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, ENEOS a spus:

Meltean e, dar tu ne arunci acum praf în ochi!

Mai bine ne-ai explica prin ce minune a devenit GP23 #93 competitiv în partea a 2-a a sezonului și a topit diferența aia vizibilă care exista în prima parte! Că analiștii de voi ziceați că doar la început are șanse, până se reglează și updatează GP24 și 🚀!

I-au updatat motocicleta. Era o analiza care zicea ca dupa pauza de vara i-au pus alta volanta + probabil alte maruntisuri.

Desigur, asta ca sa se poata bate cu JM89, eventual sa-l dea si pe jos la un moment dat, ca sa castige Bagnaia campionatul (wink-wink). Si acum daca era sa castige JM89 si sa iasa FB1 pe 2 diferenta era de 21 de puncte, asa daca a castigat MM93 diferenta este de 20. Ceea ce dovedeste teoria (wink-wink din nou).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 28 minute, frigider a spus:

:bow:

Acum 14 minute, ENEOS a spus:

Meltean e, dar tu ne arunci acum praf în ochi!

Mai bine ne-ai explica prin ce minune a devenit GP23 #93 competitiv în partea a 2-a a sezonului și a topit diferența aia vizibilă care exista în prima parte! Că analiștii de voi ziceați că doar la început are șanse, până se reglează și updatează GP24 și 🚀!

Nu i-a updatat nimeni nimic.

"Minunea" invocata de tine se numește low grip tracks.

L-ai văzut tu ca se poate bate cu cei 2 de la egal la egal?Aparte circuitul asta care e foarte atipic cu low grip + viraje de stânga unde MM tot timpul a avut vreun edge.ia sa vedem pe următoarele 3 dacă ii mai miroase pe cei 2.

"Analistii" de noi ziceam ce am văzut anterior la modelele cu 1 an în spate : țin piept cu modelele factory doar pana la jumătatea anului,plus ca fix MM a zis ca această motoreta nu va primi update uri pe tot parcursul anului.

Dar desigur VOI știți mai bine.

Acum 14 minute, tourist1 a spus:

I-au updatat motocicleta. Era o analiza care zicea ca dupa pauza de vara i-au pus alta volanta + probabil alte maruntisuri.

Desigur, asta ca sa se poata bate cu JM89, eventual sa-l dea si pe jos la un moment dat, ca sa castige Bagnaia campionatul (wink-wink). Si acum daca era sa castige JM89 si sa iasa FB1 pe 2 diferenta era de 21 de puncte, asa daca a castigat MM93 diferenta este de 20. Ceea ce dovedeste teoria (wink-wink din nou).

:moron:

Sa îmi arati și mie unde și cine zice ca gp23 a lui MM a fost updatata și te cred.

Pana la proba contrarie însă mi se pare ca bați campii cu grație.

Cât d3spre celelalte afirmații nici nu mai are rost sa le cataloghez.

Bagnaia a zis clar ca a testat un cadru f smecher dar ca nu i s-a dat special pentru a menține an even playfield cu JM dar după spusele tale ei ii updateaza motoreta lui MM ca să ii pună piedica lui JM.

Nu era mai simplu sa ii updat3ze motoreta lui Bagnaia și astfel sa ii dea un edge?

Era dar ce farm3c mai avea nu? :crack:Asa iată ca putem nascoci tot felul de teorii elucubrante și extrem de complicate btw.

Doamne,mare ți-e gradina...

P.S. sa-mi arăți și mie cum arata o volantă a unei motorete de gp.Ca sunt curios dacă găsești asa ceva pe o asemenea motoreta :lol:

Deh probabil de aia i-au și updatat o - ca nu avea :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 48 minute, Method a spus:

:bow:

Nu i-a updatat nimeni nimic.

"Minunea" invocata de tine se numește low grip tracks.

L-ai văzut tu ca se poate bate cu cei 2 de la egal la egal?Aparte circuitul asta care e foarte atipic cu low grip + viraje de stânga unde MM tot timpul a avut vreun edge.ia sa vedem pe următoarele 3 dacă ii mai miroase pe cei 2.

"Analistii" de noi ziceam ce am văzut anterior la modelele cu 1 an în spate : țin piept cu modelele factory doar pana la jumătatea anului,plus ca fix MM a zis ca această motoreta nu va primi update uri pe tot parcursul anului.

Dar desigur VOI știți mai bine.

:moron:

Sa îmi arati și mie unde și cine zice ca gp23 a lui MM a fost updatata și te cred.

Pana la proba contrarie însă mi se pare ca bați campii cu grație.

Cât d3spre celelalte afirmații nici nu mai are rost sa le cataloghez.

Bagnaia a zis clar ca a testat un cadru f smecher dar ca nu i s-a dat special pentru a menține an even playfield cu JM dar după spusele tale ei ii updateaza motoreta lui MM ca să ii pună piedica lui JM.

Nu era mai simplu sa ii updat3ze motoreta lui Bagnaia și astfel sa ii dea un edge?

Era dar ce farm3c mai avea nu? :crack:Asa iată ca putem nascoci tot felul de teorii elucubrante și extrem de complicate btw.

Doamne,mare ți-e gradina...

P.S. sa-mi arăți și mie cum arata o volantă a unei motorete de gp.Ca sunt curios dacă găsești asa ceva pe o asemenea motoreta :lol:

Deh probabil de aia i-au și updatat o - ca nu avea :crack:

https://www.crash.net/motogp/news/1057729/1/gp23s-facing-disadvantage-rest-2024-motogp-season

https://www.the-race.com/motogp/ducati-gp23-downgrade-marc-marquez/

Inceteaza sa te comporti ca si cum ai avea habar despre ce versi pe aici, iar adevarul suprem este la tine.

image.png

Acum 54 minute, Method a spus:

P.S. sa-mi arăți și mie cum arata o volantă a unei motorete de gp.Ca sunt curios dacă găsești asa ceva pe o asemenea motoreta :lol:

Deh probabil de aia i-au și updatat o - ca nu avea :crack:

https://www.the-race.com/motogp/what-we-learned-from-ducatis-exposed-motogp-engine/

Acum 54 minute, Method a spus:

Cât d3spre celelalte afirmații nici nu mai are rost sa le cataloghez.

Observi ironia, nu? Esti de putin timp pe internet sau de unde iar avalansa asta de vome? 

Acum 56 minute, Method a spus:

 

Sa îmi arati și mie unde și cine zice ca gp23 a lui MM a fost updatata și te cred.

Pana la proba contrarie însă mi se pare ca bați campii cu grație.

 

Si acum ca ma crezi ce facem?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Method a spus:

 

 

Teoria conspirației (aia cu Ducati e pe manevra cu Dorna de aia merg ei bine ca au cel mai bun TC) nu eu am scos-o ci tu (cu încă vreo 2 care îți țin isonul),însă marele TC marca Ducati speshial nu mai poate opri roata neam odată ce a plecat în slide - foarte avansat tc mda,se duse și Teoria asta :D

 

Cum sa nu ii reproșez un block-pass la rupere 

 

Eu nu am zis ca nu e regulamentar ce a făcut .......,dar nici nu poți spune ca "a mers curat".

 

Nu înțeleg ce legătură are F1 cu ce vorbeam noi - da aici nu e F1 asa și?

 

Acea teorie " a conspiratiei" o sustin si acum. Dorna a facut cea mai mare ticalosie, echipelor nipone, cand  le-a interzis electronica de casa, in favoarea "electronicii unificate", in fapt electronica Ducati. Daca nici asta nu a fost favorizarea unui concurent, nu stiu ce mai este. Si da, sunt convins ca TC-ul controlat de electronica de casa a japonezilor era mult mai rafinat de cel Ducati, care, iata, da fail si acum ( desi, sa recunoastem, sa prinzi sub roata - la start- o folie de viziera, nu este tocmai situatia pentru care a fost gandit TC-ul ala... 

 

Cred ca avem definitii diferite pentru "la rupere" si "curat". Pentru mine o depasire la rupere, este una in care cel care depaseste joaca popice cu cel depasit. Prin opozitie, curat inseamna o depasire in care nu a avut loc contact intre cei doi si nu s-a produs vreun incident de cursa. Conform acestei definitii depasirea de astazi a lui MM a fost una curata. Are el o intreaga colectie de depasiri la rupere si caramboluri, dar asta nu se numara printre ele.  Singurul aspect in care ai dreptate, este ca, intr-adevar, a venit un pic cam din spate, dar cum spuneam, cand JM a lasat interiorul descis, de puteai baga TIR-ul, era firesc sa profite. Si apoi stii si tu ca finetea depasirilor nu este punctul forte al lui MM. Daca depasirea aia era facuta de legenda (da omul ala este o legenda, fie ca iti place sau nu), cu siguranta ar fi aratat altfel. Nu ar fi fost nici un block-pass, pentru nu ar fi avut nevoie de block-pass, omul era de o precizie chirurgicala, dar nah... printre altele, de aceea este legenda... 

 

Are legatura, pentru ca unitatile tale de masura, in ceea ce priveste "la rupere" si "curat" sunt influentate de F1, unde au ajuns aia sa se dea la o parte, cand intra un concurent in depasire. Bine, asta daca are loc vreo depasire... O mizerie. 

1 oră în urmă, Method a spus:

:bow:

Nu i-a updatat nimeni nimic.

 

Sa îmi arati și mie unde și cine zice ca gp23 a lui MM a fost updatata și te cred.

Pai nu trebuie sa zica nimeni (desi parca sunt ceva informatii in acest sens), se vede pe pista, colegu! Se vede in comportamentul motoretei, in performante, etc. Pur si simplu e alta mobra, fata de cea cu care se tara pentru locurile 5-6.  

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, ENEOS a spus:

Meltean e, dar tu ne arunci acum praf în ochi!

Mai bine ne-ai explica prin ce minune a devenit GP23 #93 competitiv în partea a 2-a a sezonului și a topit diferența aia vizibilă care exista în prima parte! Că analiștii de voi ziceați că doar la început are șanse, până se reglează și updatează GP24 și 🚀!


nu cred ca are legatura cu upgrade.. e circuit pe tipologia MM. low grip, fara franari agresive, fara iesiri bomba in viteza 1. Diferentele intre motorete nu mai sint asa evidente.... asta e un circuit mai de pilot. 
 

La Sepang o sa vedem diferenta intre ele... 2 viraje cu franari f agresive si iesiri cu linii drepte, dintre care una foarte lunga.

Editat de damager
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faza de pantera roz cu MM la start în plm, l am văzut ca se tot uita jos zic "la ce plm se mai uita acum?" 

(s-a vazut si live, nu numai pe reluare, sincer avea timp sa se dea jos, sa o dea la o parte si sa se suie pe moto iar - dar ce farmec avea daca lua start bun?)
Sabotat de pelicula aia, cum ii zice in romana si tot a castigat :)) si cel mai important- nu a dat drumu la gaz, probabil se astepta sa se invarta putin spatele. 10 pt stil.

Ati observat cum JM risca f mult la start ca blochează dispozitivul din fata fix pe locul din grila?

Depășire mm la Peco zici ca i a furat locu de parcare la mall :)))

Depășire mm la Frankie ca vin la Bez doar ca n a murit nimeni, și a mai fost minim 1 depășire similara și la fel, fără victime.

Putin hate:
1. Cu atât mai mult respect pt JM dacă iese campion ca s a bătut și cu MM.

2. Peco merge tare la el acasă dar aici unde e circuit de pilot a mers slab și quali și cursa cu toate datele de la 8 moto. Mereu duminica strălucea, nu și de data asta. Sunt dezamăgit, sa facă bine sa dea jos din timp nr 1 de pe carena, sa fie mai lina adaptarea :)

Ce bine merge mm pe final de sezon Iisuse.
Ce gp24?Ce update-uri? Cox natural frate.

As fi vrut sa rămână pe 2 mm sa aibă avans mai mare JM..dar hei, primesc ceea ce mi se da.
Baieteala curata pe final frate, zici ca se dădeau pe cheia
MM cu JM se depășeau și Peco se ducea în jos, ok nu avea rost sa forțeze dar totuși, uneori și impresia contează chiar dacă nu aduce puncte.
N as vrea sa fiu în boxa ducati după cursa.

Dacă nu se bătea la camp poate Jm ar fi forțat mai mult, dar cu Peco în spate dacă o punea jos era nasol pt camp.

A meritat sa ma trezesc la 6.
Sonor mic sa nu ma deranjeze comentariul idiot.

PS. Sa ridice mana colegii cu "mm expirat. Ocupa loc la ducati sh"
Eneos și care mai erau,ca nu mai câștiga un gp.. Lumea uita ușor, își rupe omu mana și gata, parca talentul stătea într-un os :)))

^^^in apărarea voastră se zice ca "valoarea de piață" a unui pilot e data de rezultatul ultimei curse.


Atmosfera cu toți 3 în camera cu TV?
MM fericire maxima. JM supărat ca a scăpat 5 pcte, Peco ofticat de mm pe 1, da mai ales de JM pe 2..

Acum 4 ore, Method a spus:

Problema nu e ca a alunecat pe acea folie de viziera,problema e ca odată roata plecată nu a mai putut fi oprita decât când pilotul a luat mâna din gaz

m-am uitat si pare ca de 2 ori ia mana din gaz :) 

Acum 3 ore, Method a spus:

Can't argue that,mai ales cu revenirea aia,era pe 13 după primul viraj.

 

ala era fra-su, in jur de 8 era dupa prima curba.

Acum 2 ore, ENEOS a spus:

Mai bine ne-ai explica prin ce minune a devenit GP23 #93 competitiv în partea a 2-a a sezonului și a topit diferența aia vizibilă care exista în prima parte!

in prima parte era moto noua.

in a 2-a parte i-a mai dat de cap + aici e circuit mai de pilot, cica. 

si ultima oara cand am verificat MM era pilot, Peco.. mai cartonel asa. :)  

Acum 2 ore, tourist1 a spus:

Cred ca daca era nevoie se putea bate cu MM mai mult, dar de ce? Foarte buna decizia de a nu-si risca locul 2. 

asta am zis si eu.

Acum 2 ore, tourist1 a spus:

Bine ca MM nu si-a rupt ceva prin el dupa ce a alunecat pe coaja de banana,

norocul lui a fost ca a vazut folia ca a cazut acolo, nu a fost surprins, de-aia a si luat mana din gaz de 2 ori.

Acum 2 ore, tourist1 a spus:

Diggia e aproape pe masa de operatie si se bate cu Bestia si ceilalti pentru locul 4. 

e f riscant cica - pt ca inca merge, poate sa faca mult rau daca pica iar pe umar.

Acum 2 ore, ENEOS a spus:

Culmea e că si-a băgat-o singur (coaja de banană)! :crack:

preferai sa se duca in fata si sa puna 4-5-7-10 secunde fata de loc 2?

sa plangi pe aici ca "ce cursa plictisitoare, nu ma mai uit!" :D 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 minute, frigider a spus:

Sabotat de pelicula aia, cum ii zice in romana si tot a castigat :)) si cel mai important- nu a dat drumu la gaz,

revin, a luat de minim 2 ori mana din gaz

Acum 17 minute, frigider a spus:

Ce gp24?Ce update-uri? Cox natural frate.

scuzele mele, a primit upgrade.

 

 

DAR GP cu upgrade tot < GP la zi, sa fim seriosi.

acum, normal ca daca merge bine clar tre sa gasim o scuza pt asta, ca si cum e avantajat fata de pilotii de uzina :)

 

imi pare rau de JM, parea f increzator dupa sprint..

probabil era sigur ca MM iar gresete startul :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 27 minute, frigider a spus:

sa plangi pe aici ca "ce cursa plictisitoare, nu ma mai uit!"

Doar de f1 zic așa. Bă, dar ăla bronzat,  maaaare pilot! 😈

Acum 27 minute, frigider a spus:

Eneos și care mai erau,ca nu mai câștiga un gp.

:nono:, nu mare premiu am zis ci titlu mondial!

 

Să vedem ce anvelope reșapate o să nimerească Martin în următoarele etape. 🫣 Sau poate Gigi a băgat ceva la pariuri, Ronnie O'Sullivan style.

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar acum, ENEOS a spus:

Doar de f1 zic așa.

au fost si sprinturi super penale, si GP-uri.

Acum 1 minut, ENEOS a spus:

Să vedem ce anvelope reșapate o să nimerească Martin în următoarele etape

stai ca Peco a primit minim 2 , daca nu 3 pana acum.

Acum 7 minute, tourist1 a spus:

As zice ca toti cu GP23 au primit. Asa au ajuns FDG49 si MB72 sa se lupte la in zona locurilor 4-6. 

s-or fi inteles si ei cu moto si cauciucul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, tourist1 a spus:

https://www.crash.net/motogp/news/1057729/1/gp23s-facing-disadvantage-rest-2024-motogp-season

https://www.the-race.com/motogp/ducati-gp23-downgrade-marc-marquez/

Inceteaza sa te comporti ca si cum ai avea habar despre ce versi pe aici, iar adevarul suprem este la tine.

image.png

https://www.the-race.com/motogp/what-we-learned-from-ducatis-exposed-motogp-engine/

Observi ironia, nu? Esti de putin timp pe internet sau de unde iar avalansa asta de vome? 

Si acum ca ma crezi ce facem?

Pai ori ah upgradat ori au downgradat?

Eu am citat afirmațiile pilotului și pe cele ale Ducati.

Dacă s-au schimbat între timp,este altceva.

Eu nu mai sunt la curent,niciodata nu am pretins ca stiu despre ce vorbesc precum insinuezi,dar asta nu înseamnă că teoriile conspirației pe care le scoți au vreo valoare.

Sau meh,fiecare e liber sa creadă ce vrea,dar nici nu poți sa te urtici când râd de tine :D

Acum 11 minute, ENEOS a spus:

Să vedem ce anvelope reșapate o să nimerească Martin în următoarele etape. 🫣 Sau poate Gigi a băgat ceva la pariuri, Ronnie O'Sullivan style.

Again?

Vezi ca anul asta și Pecco a avut niște probleme nasoale cu gumele...dar nu a făcut din asta o telenovela

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Păi n-au fost în cursa decisivă pt titlu! Mai știu eu un campion autohton care a mers cu motor nașpa tot sezonul și l-a crăpat la o etapă unde oricum nu era constituită clasa și nu conta, doar ca să-l desfacă în parcul de service și să vadă toată lumea că e "cinstit".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, Method a spus:

Pecco a avut niște probleme nasoale cu gumele...dar nu a făcut din asta o telenovela

Asta trebuia la postarea mea de mai sus, n-am reușit să editez și să inserez acolo. :what:

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, Method a spus:

 

Sau meh,fiecare e liber sa creadă ce vrea,dar nici nu poți sa te urtici când râd de tine :D

 

Stai linistit, nu razi de mine agitandu-te ca pepsi pe teme despre care n-ai habar, dar vrei sa ai pareri peste ceilalti

Zi-mi cu volanta cum este. 

 

Asa ai facut si pe topicul de F1, iar apoi ai disparut cand s-au facut de cacao cei de la Mercedes. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@frigider, mii de mulțumiri pentru linkuri, știu că în spatele lor e un efort demn de multă admirație și respect, ține-o tot așa!

Ești invitatul meu la o bere, un vin sau ce bei tu, după inchiderea sezonului de MotoGP. Oricum voi fi în câștig după ce câștig pariul făcut înainte de începutul sezonului cu @damager...:banana:

Mulțumesc încă o dată și numai bine!

 

1 hour ago, frigider said:

PS. Sa ridice mana colegii cu "mm expirat. Ocupa loc la ducati sh"
Eneos și care mai erau,ca nu mai câștiga un gp.

Nu @ENEOS a spus asta, ăi de au zis-o nu mai prea intră pe aici, au băgat capul ca struțu'...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...