Sari la conținut

9. CZECHIA MONSTER ENERGY GRAND PRIX OF CZECHIA


Postări Recomandate

Acum 35 minute, danypop a spus:

Aaa, deci nu ca nu avem imagini/video, dar nici timpii macar nu se vor afisa🫢 

secret discret.

Acum 28 minute, Method a spus:

I always feel like crashing. We lost the direction

sabotaj :D 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 281
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 18 minute, Method a spus:

 

MM nu e slab pe virajele de dreapta,e doar mult mai bun decat e normal pe cele de stanga - asta ziceau si pilotii in cooldown room - gen "he's unbelivable in the left turns" - nu poti lua xspe campionate si sa nu fii pilot complet.

Cum spuneam, vesti proaste pentru concurenta. Daca nu il mai doare umarul, revine la ce stie el mai bine. Ieri a pilotat fara gresala... a fost in control total. A stat in spatele lui Pecco pana in turul 16, iar cand a trecut in fata, a pus aproape 7 zecimi intre el si coleg, numai intr-un tur. Deci a mers cu frana trasa.. a stat intentionat in spatele italianului, probabil ca sa mentina temperatura si presiunea in pneuri. Asa ca il cred cand spune ca nu l-a mai durut umarul. 

Acum 18 minute, Method a spus:

Nu vor iesi timpi prin presa - Poze poate - timpi sub nici o forma.

Michelin au spus foarte clar ca,avand in vedere ca au contract de exclusivitate pana la 31.12.2026 cu Dorna,(iarasi 31 dec nu pot sa inteleg logica acestor contracte avand in vedere ca sezonul se termina tot timpul maxim in noiembrie),nu vor sa existe nici o comparatie intre ei si Pirelli,chiar si facuta cu moto diferite.

Ar fi foarte interesant de vazut,dar nu cred ca vor avea tupeul sa dea nici pe surse timpi de teama sa nu ii dea aia in judecata.

Sper ca pilotii aflati sub cointract, sa dea macar niste informatii generale despre feelingul cu noile mobre. Clar, nu vor da timpi si nici informatii despre pneuri. Intr-adevar, chestia asta cu contractele pana pe 31 decembrie este o mare prostie. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, xt600 a spus:

Ieri a pilotat fara gresala... a fost in control total.

S-a vazut clar cand a plecat dupa Pecco.Bagabont.

Cand stie ca e rapid manageriaza perfect nu se excita aiurea nu greseste,nu prea au cum sa il bata.

Cand stie ca e slow si nu spera la mult - la fel,merge in target "survival mode" cum zice el si asta e,nu incearca sa faca prostii.

Problema e cand e rapid dar se intampla ceva care nu se mai potriveste cu planul initial si care ii "fura" sansa la a puncta sau a castiga,ceva neprevazut - atunci ii sare capul de pe umeri :P

 

Sunt f curios la Assen

1.ce vor face cele 2 Aprilia

2.ce inseamna survival mode la MM - in ce loc se traduce....pt ca si la Balaton a zis ca e slow la inceput de weekend si cand colo..."i didn't expect" :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sper sa nu fie boring la assen ca cica e ingust, cam jumate cat e brno cica,

asa ziceau aia de la tnt ca trecem de la cel mai lat circuit - Brno la cel mai ingust - assen

 

f posibil sa se decida la start ordinea in care vor temrina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, xt600 a spus:

Eiii.. Assen-ul nu ii place pentru ca are amintiri neplacute... i-a dat-o un anume mos si i-a afectat stima de sine... :D

Daa l-a umplut de sange Rossi atunci,l-a bătut cam cum "îl batea" si Dovizioso...iar titlul l-a luat oricum JLo anul ala,VR și Memelu au rămas cu ochii în soare.

 

Tot respectul însă pt VR pt mișcarea aia - a calculat perfect Sa degajeze daca e atins,si desigur ca melteanul nu a putut sa nu il depaseasca curat.Dar de bătut,hehe...aia a fost pe sistemul "i-am bătut de s-au călcat pe noi" :crack:

 

Nu,Assen cred ca nu ii convine tocmai pt ca e contrar atat stilului sau cât și motoretei - e un circuit de flow unde trebuie sa porți viteza pe viraj și sa fii fin - nimic comun cu stilul lui Marquez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, danypop a spus:

Aaa, deci nu ca nu avem imagini/video, dar nici timpii macar nu se vor afisa🫢 

Din câte am auzit la PrimaSport ieri sau alaltăieri, nici măcar nu se vor cronometra timpii, cine vrea să cronometreze trebuie să facă asta cu cronometru manual. Poate nu e adevărat, mi se pare ciudat să nu se cronometreze. Dar înțeleg să nu se facă public, Michelin se teme de concurență, mai ales anul ăsta când probabil n-au mai investit nimic în cercetare/dezvoltare, fiind ultimul an în MotoGP.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 minute, georgem a spus:

mai ales anul ăsta când probabil n-au mai investit nimic în cercetare/dezvoltare

aia de la tnt au zis ca se stie de 2-3 ani ca se trece la alt producator.

de atunci nu s-a mai investit.

de-aia a si venit regula cu presiunea ca aero tot a evoluat si  cauciucu pla.

 

de-asta teoretic la anu nu va mai fi faza cu presiunea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, georgem a spus:

nici măcar nu se vor cronometra timpii, cine vrea să cronometreze trebuie să facă asta cu cronometru manual.

100% se vor cronometra timpii altfel merg degeaba.

Ca nu au oficial timing și ii cronometreaza echipele e altceva dar în mod clar vor fi cronometrati.

Acum 2 ore, frigider a spus:

de-asta teoretic la anu nu va mai fi faza cu presiunea

Nu are cum sa nu mai fie o presiune minima admisă - dacă nu mai e atunci vor pune presiuni foarte joase pt ca va conta mult ca și grip însă va fi foarte periculos pt ca astfel gumele pot face explozie.

 

Eu cred ca presiunea minima admisă e normala...nu e normal sa o facă cu aer atmosferic ci cu azot pt ca astfel va fi constanta.Dar o presiune minim admisă e normala și se practica cam peste tot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, frigider a spus:

Atunci de ce ani de zile la rand s a mers fără presiune minima și nu a murit nimeni?

 

de ce inainte nu erau airbaguri la costume si acum sunt obligatorii.. evolutie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, frigider a spus:

Atunci de ce ani de zile la rand s a mers fără presiune minima și nu a murit nimeni?

Pt ca înainte se mergea cu o guma f bună (Bridgestone) si acum se merge cu o prună numita Michelin.

Atunci gumele nu erau o variabila acum au devenit una enormă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 34 minute, Cavaleru a spus:

 

de ce inainte nu erau airbaguri la costume si acum sunt obligatorii.. evolutie

Total diferit.

Cate accidente au fost din cauza presiunii?

A iesit vreun cauciuc de pe jantă?

 

Acum 23 minute, Method a spus:

Pt ca înainte se mergea cu o guma f bună (Bridgestone) si acum se merge cu o prună numita Michelin.

Atunci gumele nu erau o variabila acum au devenit una enormă.

S a mers mult pe michelin fără senzori de presiune. De curând s au băgat.

 

In fine, eram curios doar, nu ma apasă - dar știu ca toți de pe aici erau supărați de regula cu presiunea, ca strica cursele.

Acum sunteți pro :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

21 hours ago, B.B. said:

.

 

Despre Bezzechi, acum la modul cel mai serios, vorbesc dpdv al spectatorului si nu fanului MM, ma pot detasa lejer. Lasand la o parte orice in legătură cu MM, Rossi, etc.. mie Bezzechi nu mi s-a părut niciodată vreun cumințel. Da, când vorbește pare cel mai cuminte si sweet boy insa are o latură de golanas pervers pe care de ex MM nu o are. Sau Bagnaia.. nici atât.

Finuț, elegant, sincer este Bagnaia.. Sincer e Acosta. Bezzechi e șulfă.. imi aduce aminte puțin de celălalt italian cu drogurile..am uitat cum il cheamă.. a fost si la Ducati un sezon.. la fel, golanaș.

Si golaneala, in afara de spațiul privat la el acasă sau cu prietenii iese la iveală exact in momente de genul ăsta, la nervi.

Vom vedea, mie personal nu imi place de el si nu mi-am schimbat acum vreo părere despre el, doar mi-a confirmat ce intuiam deja.

 

 

https://www.instagram.com/reel/DZ1k0G9iDIW/?igsh=eTJ6ZmVjdXduNG5y

 

Stii ca minciuna are picioare scurte..

Pai cand te gandesti ca poate iei UN campionat si vine UN ghertoi din afara ce iti fute meciul, ce faci?🧐

 

N am Verificat DACA filmarea e vreun fake, dar nu cred ca cineva iti VA foote doua bucati degeaba🤯

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 28 minute, frigider a spus:

S a mers mult pe michelin fără senzori de presiune. De curând s au băgat.

 

In fine, eram curios doar, nu ma apasă - dar știu ca toți de pe aici erau supărați de regula cu presiunea, ca strica cursele.

Acum sunteți pro :)

True - s-a mers pana oamenii s-au prins ca alții scad presiunea sub presiunea recomandata sub safety și au început sa facă plângeri :)

iar in urma plangerilor au cerut punctul de vedere al Michelin și aia au zis "n-aveti voie sa mergeți sub 1.88 ca explodează guma și noi picam vinovați"...și de aici a venit nevoia de a monitoriza presiunea și asa au apărut senzorii șamd

 

Pai normal ca strica cursele - câți piloți nu au fost penalizați și li s-au luat rezultatele pt câteva sutimi de atmosfera? Ultimul Mir un podium luat...

Personal sunt pro era Bridgestone cand gumele nu erau un issue.

Înțeleg de ce oamenii vor sa scadă presiunea cât mai mult înțeleg si pe Michelin de ce nu vrea asta nu înțeleg insa de ce nu pun azot in gume pt ca astfel presiunea nu ar mai fi fluctuanta si nu ar mai exista aceste bajbaieli ale inginerilor de a pune 1.75 atm gen ca pe durata cursei sa se ridice la 1.88 îți dai seama ce calcule și ce bajbaiala implica asa ceva?Razna.

Sa vedem ce va fi cu Pirelli.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 27 minute, ANAF a spus:

 

 

https://www.instagram.com/reel/DZ1k0G9iDIW/?igsh=eTJ6ZmVjdXduNG5y

 

Stii ca minciuna are picioare scurte..

Pai cand te gandesti ca poate iei UN campionat si vine UN ghertoi din afara ce iti fute meciul, ce faci?🧐

 

N am Verificat DACA filmarea e vreun fake, dar nu cred ca cineva iti VA foote doua bucati degeaba🤯

Hah, i-ai prins😎. Stiam eu ca nimic nu scapa de ochiu vijilent a anafului romanesc. Ce sa mai, zic sa se reia cursa de la bruno si ca recompensa pentru daunele morale suferite de catre ingerașul pedepsit, zic sa-l lase pe el sa porneasca cu juma de ora înainte in cursa 😏 

Acum sa revenim in lumea noastra asta păcătoasa. Tu crezi ca aia de la motogp nu au vazut filmarea? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 58 minute, danypop a spus:

Deci începând cu assen o sa ia start cu fața sus?

1 oră în urmă, ANAF a spus:

Stii ca minciuna are picioare scurte..

Despre ce minciuna e vorba?

 

*am crezut ca e poza, nu articol

Da, de la assen se pleacă cu fața sus.

O sa fie ceva bâlbe la start pana se obișnuiește lumea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 minute, frigider a spus:

Deci începând cu assen o sa ia start cu fața sus?

 

Da, au decalat. Si din germanica se reașaza grila. Era vorba sa puna doar 2 piloti pe o linie ca la auto dar bănuiesc ca aia se mai discuta. Ar fi o aberatie

Screenshot_20260622_202200_com.android.chrome~2.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O informație interesantă de la Chat: 

"Pedro Acosta are 132 de puncte, deci are cu 30 de puncte mai mult decât Binder, Bastianini și Viñales la un loc."

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, danypop a spus:

Da, au decalat. Si din germanica se reașaza grila. Era vorba sa puna doar 2 piloti pe o linie ca la auto dar bănuiesc ca aia se mai discuta. Ar fi o aberatie

Screenshot_20260622_202200_com.android.chrome~2.jpg

Timpi destul de apropiați de timpii de ieri din cursă. Nu e rău deloc. Poate până începe sezonul următor, vor avea performanțe mai bune decât actualele motociclete cu pneuri Michelin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, Method a spus:

Daa l-a umplut de sange Rossi atunci,l-a bătut cam cum "îl batea" si Dovizioso...iar titlul l-a luat oricum JLo anul ala,VR și Memelu au rămas cu ochii în soare.

 

Tot respectul însă pt VR pt mișcarea aia - a calculat perfect Sa degajeze daca e atins,si desigur ca melteanul nu a putut sa nu il depaseasca curat.Dar de bătut,hehe...aia a fost pe sistemul "i-am bătut de s-au călcat pe noi" :crack:

L-a batut. Si l-a batut intr-o maniera antologica. Iti place sau nu, este una dintre manevrele a la Rossi care vor ramane in istoria competitiei. Depasirea aia prin gravel l-a afectat mult pe Mimisor... parca dupa cursa aia a declarat ca "de acum stiu ce am de facut". Stiu ca nu iti place, pentru ca a fost realizata de Rossi, dar manevra a fost geniala, arata inca odata in plus ce repede putea gandi situatiile si cum putea gasi solutii inedite "in timp real". Hai sa fim seriosi, stia ca MM este ghiolban, dar nu avea de unde sa stie !00% ca va intra la rupere acolo. Si a intrat, clar cu gandul sa il scoata de pe trasa. Foarte probabil, oricare alt pilot in situatia aia ar fi trantit-o in pietris, dar Rossi nu a fost orice pilot. Nu numai ca nu a trantit-o, dar a castigat cursa, ruland off road. Stiu, doare, dar asta e realitatea. La fel este si cu victoriile lui Dovi. Iti place sau nu, i-a tras-o de cateva ori in ultimul viraj. Asa cum i-a tras-o si Rins la Silverstone, la iesirea din ultimul viraj. Duelurile unu la unu nu sunt punctul tare al lui MM. In majoritatea situatiilor nu este suficient de lucid astfel incat sa gaseasca cea mai buna solutie. Nu este Rossi, colegu'! 

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, frigider a spus:

 

Despre ce minciuna e vorba?

 

 

pe filmare pare ca in momentul in care o ridica comisarul ii trage de gaz si se sperie si o tranteste iar...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 minute, xt600 a spus:

dar nu avea de unde sa stie !00% ca va intra la rupere acolo

Imi pare rau sa iti demontez mitul,dar vezi ca e un interviu cu Rossi in care exact asta spune - "stiam ca daca va incerca undeva o va face pe acea sicana" si spune cu subiect si predicat ca asta avea de gand sa faca.

Repet - nu critic manevra lui Rossi nici nu il scuz pe Marquez - chiar mi-a placut ce a facut Rossi acolo,insa a fost o batalie futile a la Dovi - pe cel mai prost circuit pt el, Marquez a iesit pe 2.Daca asta inseamna ca Rossi a castigat...atunci si Dovi a castigat in bataliile lui cu Marquez.

Dar in fine,long time ago si oricum nu a dus la nimic.

Acum 1 oră, Ovidiu M a spus:

O informație interesantă de la Chat: 

"Pedro Acosta are 132 de puncte, deci are cu 30 de puncte mai mult decât Binder, Bastianini și Viñales la un loc."

Bierer a fost cel mai tare cand a  fost intrebat de ce il lasa pe Acosta sa participe la testul cu 850 desi pleaca la anul de la ktm "it's the best the fastest pilot we have by far and we wanna have his data"

Ce sa mai zici...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +56000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +20000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...