Sari la conținut

9. CZECHIA MONSTER ENERGY GRAND PRIX OF CZECHIA


Postări Recomandate

wtf 

Marco Bezzecchi (Aprilia Racing) will not take part in the Czech GP Grand Prix race. Following his crash out of the Tissot Sprint in Brno, the Italian was involved in an altercation with a marshal and was called to see the FIM MotoGP Stewards.

The FIM MotoGP Stewards document, which explains that they have suspended Bezzecchi from the Czech GP, says that “following a crash you pushed and struck circuit Marshals who were trying to recover your machine.”

That is an infringement of Article 3.3.2.2, an action “prejudicial to the interests of the sport”.

After hearings with Bezzecchi to listen to his case, the FIM MotoGP Stewards have confirmed their penalty is the suspension from the Czech GP. That means the #72 will not race on Sunday.

Aprilia have the right to appeal within one hour of the publication of the penalty.

 

hai ca am vazut si video. mizerabil comportament.. prost si idiot. Nimic nu justifica o astfel de reactie..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 281
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Wtf🫢 

Si totusi ne este aia cu avertisment, puncte pe licență (la x puncte o cursa suspend), etc. Dai direct pedeapsa maxima 🤦‍♂️🤦‍♂️🤦‍♂️ 

Ghiolbanu de Finetti pentru tentativa de omor a primit tot ceva de genul, apoi a revenit si a mai concurat. N-am văzut clipul dar ma gandesc ca nu lega dat omor la aia. O fi vrut să-și recupereze mobra si sa continue😐 

 

 

Era pe pagina anterioara clipul cu traznaia, l-am văzut ulterior. Totuși cred ca o penalizare de start din coada grilei era mai ok. E la prima abatere omu, nervi, stres, adrenalina🙄 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 minute, danypop a spus:

Wtf🫢 

Si totusi ne este aia cu avertisment, puncte pe licență (la x puncte o cursa suspend), etc. Dai direct pedeapsa maxima 🤦‍♂️🤦‍♂️🤦‍♂️ 

Ghiolbanu de Finetti pentru tentativa de omor a primit tot ceva de genul, apoi a revenit si a mai concurat. N-am văzut clipul dar ma gandesc ca nu lega dat omor la aia. O fi vrut să-și recupereze mobra si sa continue😐 

 

e video mai devreme, i-a dat o palma la un comisar ca nu stiu ce nu facea corect la motoreta si apoi inca una mai zdravana.. clasic case of shit to the brain.

 

nu stiu care e regulamentul dar genu asta de violente fara nici un motiv. Intelegeam daca ii facea Fenati una d-aia cu mana pe frana, il prinzi apoi la boxe si ii spargi casca in cap, dar asa. dupa ce cazi ca prostu pe mana proprie nefortzat mai faci si scandal la oamenii care tre curete mizeria ta... te-n plm de prostalau

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, Cavaleru a spus:

nu stiu care e regulamentul dar genu asta de violente fara nici un motiv. Intelegeam daca ii facea Fenati una d-aia cu mana pe frana, il prinzi apoi la boxe si ii spargi casca in cap, dar asa. dupa ce cazi ca prostu pe mana proprie nefortzat mai faci si scandal la oamenii care tre curete mizeria ta... te-n plm de prostalau

Haha true true

 

Tocmai am scris și eu ca mi se pare penibil ce a făcut Bezzechi cu comisarul (dar am scris din greșeală pe topicul de Italia,nevermind) insa asta cu suspended direct din gp...bombă 

 

Bombă și pt campionat,pt ca s-a dinamitat avantajul italianului.

 

Acum 1 oră, B.B. a spus:

MM campion 2026.

JM

Încearcă cu JM.

And get used to it :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, Method a spus:

JM

Încearcă cu JM.

And get used to it :bounce:

 

O sa aibe Yamaha din nou no.1 pe carene Kappa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, apriliacluj a spus:

Ete pwula marioara :) :)

Mai vedem, ai puțintică răbdare.

Deja sunt 65 de puncte de recuperat si Bez e out.

Acum 11 minute, Method a spus:

 

 

JM

Încearcă cu JM.

And get used to it :bounce:

Cred ca glumești.

Țărănușii de la Aprilia nu au nici o șansă la campionat.. pentru ca nu au creier si pentru ca mai degrabă merge Ogura mai bine ca ei.

 

Ce ma bucur ca și-a dat aramă pe față "finuțul" de Bezzechi.. :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai frate da ce ghinion pe saraca Aprilia, parca astia isi saboteaza echipa🤦‍♂️🤦‍♂️. Cursa trecuta out ambii, cursa asta unu e ca so cum n-ar fi iar celalalt tocmai si-a "luat" o pauza de la cursa😐 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, danypop a spus:

Bai frate da ce ghinion pe saraca Aprilia, parca astia isi saboteaza echipa🤦‍♂️🤦‍♂️. Cursa trecuta out ambii, cursa asta unu e ca so cum n-ar fi iar celalalt tocmai si-a "luat" o pauza de la cursa😐 

 

yamaha 2022 remake?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, frigider a spus:

cred ca MM e sabotat de echipa. :laugh:

Rupt a fost după sprint. Cand a ajuns la podium a trebuit sa se reazeme. Nici la interviu nu a scos prea multe vorbe. Nu parea ok deloc, cred ca prefera sa castige Ogura. A declarat ca l-a batut gandul pe final să-l atace pe Ogura dar apoi si-a amintit ca jafonezul e agresiv pe final de cursa si decat sa se ciocneasca si cine știe ce LL va primi pentru maine, mai bine se multumeste cu loc 3

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, B.B. a spus:

Țărănușii de la Aprilia nu au nici o șansă la campionat..

Vezi ca și în 2023 a pornit cu șanse minime.Si în 2024 cam la fel...

Nu subestima viteza de care da dovadă.Si pe deasupra acum are și o moto superioara lui MM.

Ca și experienta și track team MM e peste,în mod clar.

Problema e motoreta...punctele...și accidentările lui MM.

1 oră în urmă, B.B. a spus:

Ce ma bucur ca și-a dat aramă pe față "finuțul" de Bezzechi.. :lol:

Penibil gestul intradevar.

Eu înainte de asta nu aveam nimic cu el ....îmi era indiferent omul nici simpatic nici antipatic.Acum însă...mi se pare cam nesimtit.

Acum 29 minute, georgem a spus:

 

Tare dialogul 

"Ti-am zis pe tine sa îl întrebi de chattering"

Asta a învățat de la Rossi,numa ala ii debrifa când erau hot după cursa sa nu își dea seama ca "fură" informații de la ei...târziu s-au prins :D

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Ovidiu M a spus:

degeaba frate daca nu ai prins incidentul cu Bez si comisarul.

Acum 6 minute, danypop a spus:

Rupt a fost după sprint. Cand a ajuns la podium a trebuit sa se reazeme. Nici la interviu nu a scos prea multe vorbe. Nu parea ok deloc, cred ca prefera sa castige Ogura. A declarat ca l-a batut gandul pe final să-l atace pe Ogura dar apoi si-a amintit ca jafonezul e agresiv pe final de cursa si decat sa se ciocneasca si cine știe ce LL va primi pentru maine, mai bine se multumeste cu loc 3

poate era f deranjat ca l-a batut peco + ai :) 

poate maine nu mai rateaza startul mm.

 

Bez pare ca a petrecut prea mult timp pe langa JM, l-a stricat anturajul.

Acum 2 ore, Cavaleru a spus:

Aprilia have the right to appeal within one hour of the publication of the penalty.

 

au drept la apel dar te duci acolo ca sa zici ce?
scuze?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 minute, frigider a spus:

 

au drept la apel dar te duci acolo ca sa zici ce?
scuze?

 

 

probabil sa zica ca era adrenalina ridicata si ca Bez i-a zis sa opreasca motoru sau nu stiu ce. ... niste scuze patetice.. oricum laba

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de unde ai info?

pe motogp.com nu scrie nimic.

 

*a 4-a oara in 9 sprinturi cand bez nu termina.

JM stie cat au contat sprinturile cand a iesit el campion.

 

si o declaratie soc la mm:

"The bike is ready to win the Championship"

 

i s-a urcat la cap valul asta al topirii diferentei de 100+ puncte.

 

saracu Peco castiga si el, bate pe toata lumea inclusiv MM si ii fura Bez reflectorul cu incidentul asta.

in Japonia cand a facut dubla - MM a iesit campion.

nu merita Peco chestia asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 minute, frigider a spus:

"The bike is ready to win the Championship"

....și vin Olanda și Silverstone și o sa fie 4 Aprilia pe primele 4 locuri.

 

Ne ne,nu mai e ca anul trecut Ducati... De fapt greșesc - Aprilia e mult mai sus față de anul trecut.

Oricum ma bucur pt competiție - sa se bată Ducati cu Aprilia MM cu oricare din ei și sa vedem ce iese.

Vorba lui Costi Ioniță- Forza !

:D

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 minute, Method a spus:

Aprilia e mult mai sus față de anul trecut.

Poate nu ai observat - e nevoie și de pilot.

Sau ai uitat când s a dus tribunal la Yamaha?

Acum 20 minute, Method a spus:

....și vin Olanda și Silverstone și o sa fie 4 Aprilia pe primele 4 locuri.

 

asa se credea ca o sa fie si aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, frigider a spus:

asa se credea ca o sa fie si aici.

Mai,nu prea "se credea"

Amândoi frumoșii de la Ducati au zis ca anterior ca vor merge bine la Brno.

Viraje slow de tracțiune în treptele mici...aero nu prea ii ajuta pe Aprilia ca nu e viteza pe viraje,conteaza mai mult tracțiunea mecanică,deci...Ducati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai si nu au mers bine?

Locurile 1 si 3 nu sunt OK? 

Te cam ia valul cu Aprilia care merge bine. 

Merge normal..sau mai bine zis nu mai merge prost.

--

Ce putea cere Bez la apel? Sa recunoască vina si sa ceara o pedeapsa mai mică..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 25 minute, B.B. a spus:

Pai si nu au mers bine?

Locurile 1 si 3 nu sunt OK? 

Te cam ia valul cu Aprilia care merge bine. 

Merge normal..sau mai bine zis nu mai merge prost.

Asta spuneam și eu ! - la Brno se așteptau sa mearga Ducati peste Aprilia si exact asta s-a întâmplat.

Dacă dai reply măcar intelege firul discuției....

 

Nu ma ia valul cu Aprilia care merge bine,dimpotrivă când se excita la început de an lumea cu Aprilia am zis "stai pana în Europa la Jerez sa vedem"

Însă când Marcelino a zis "pe 3 circuite diferite 3 configurații diferite și 3 gume diferite și de fiecare data they got something more" - omul a dat argumente solide,mai poți spune altceva?

 

Aparte de asta se vede și în cea mai buna "ilustrație a realității" dacă o pot numi asa - clasamentul : cand cei 2 de la Aprilia asa cum sunt ei sunt pe primele 2 locuri dominând clasamentul...ce altceva mai ai nevoie ca să înțelegi care e best bike?

 

Switch-ul asta Ducati-Aprilia a fost făcut puțin pnv din cauza faptului ca la sfârșitul anului trecut Marcel era deja campion,s-a accidentat nu a apucat sa se lupte cu ei,Bezzechi e meh,JM a fost accidentat,nu prea s-a vazut ca aveau deja un winner bike în 2025,deși Bez a câștigat puternic atunci dar toată lumea inclusiv eu am zis ca e din cauza ca nu e Marcel în joc.

 

Speranța moare ultima,știu,dar daca nu ai prins-o pe asta cu Aprilia best bike pana la jumătatea campionatului,e cam grav :rusinica:

Ai observat ca intre nenea Bagnaia și nenea Marcelino mai era un băiat? Ala pe care îl întrebau "da tu câți anișori faci?"Stiu,nu il cunosti ca nu e ruda cu Marcel,dar ghici pe ce motoreta merge el? :bounce:

Nimeni în drum RF care probabil la anul nu va mai avea ghidon a luat niște podiumuri ba și prima victorie,de ce oare?

"Ma ia valul?"Când o sa îl incoroneze pe unul de la Aprilia (Sper JM) campion poate o sa o prinzi și tu finally.Wake up!

 

(Eu tot sper ca Ducati sa vina cu ceva dupa pauza de vară dar în același timp mi se pare ilogic pt ca 

sunt departe în clasament și nu prea mai merita sa investească în modelul actual când la anul se schimba tot....insa la fel de ilogic era și pt Yamaha sa scoata o moto total noua de V4 1000cc pt 2026 ca după aia sa o arunce pt 2027,insa uite ca au făcut-o.E praf(nici eu nu ma gândeam ca va fi asa prună) insa au făcut-o.De multe ori logica e secundara...nu cred insa ca e cazul la Ducati- ăștia deja se gândesc la 2027 cu dezvoltarea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, damager a spus:

Aici a pierdut Bez campionatul. Eu pariez pe MM la bataie cu JM.

Ee nu as zice ca e asa o catastrofa pt Bez...dar si eu îl va pe final tot pe JM la bataie cu MM.

 

O scuză oarecum la comportamentul lui Bez de ieri - marshall'ul a fost cam dobitoc -ori nu știe cum funcționează o motocicleta măcar și atunci nu prea vad sensul sa se ofere voluntar pt asa ceva (ca am înțeles ca nu sunt plătiți) dacă nu ii place fenomenul moto,ori pur si simplu era și el overexcited sa ridice motoreta repede și a făcut o prostie destul de mare - link 

 

Când pune mana pe ghidon,omul o apucă meltenește de accelerație și o tureaza fără sa vrea în limitator ceea ce la o moto de genul ala poate distruge motorul pe loc (remember "cazul" Vinales),motor care probabil mai trebuie sa il țină pe Bez 2-3 curse (8 motoare/sezon,2000km/motor?țin eu minte bine?) - si de aia ia foc Bezzechi și îl palmuiește

Ok...putea sa îl împingă sa ii dea peste mana nu asa - a dat foarte urat sa îl ia la palme pe ăla.Dar acum măcar are o logică comportamentul său...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, damager a spus:

Aici a pierdut Bez campionatul. Eu pariez pe MM la bataie cu JM.

nu man, l-a pierdut dupa ce si-a scos mm surubul buclucas.

 

poate si karma a jucat un rol. prea mult noroc a avut pana la incidentul JM.

1 oră în urmă, Method a spus:

Ee nu as zice ca e asa o catastrofa pt Bez...

chestii ciudate se tot intampla - vezi janta sparta la mm pla puncte, vezi cazatura aia speciala de si-a rupt si deget si pla puncte mm in sprint franta parca. (cat de aproape era daca nu puncta mare 0 datile alea)

joaca si ele un rol, toti au parte de ele, si Bez a avut dar la sfarsitul zilei cel mai bun pachet om+moto castiga campionatul

o fi aprilia cea mai buna moto dar acel "cel mai bun pachet" nu e bez+aprilia.

 

a luat el 5 la rand cu mm out/in pioneze si brusc lumea a uitat (iar) de nr 1.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +56000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +20000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...