Sari la conținut

Am Lovit O Masina Stationata Ilegal


-DINU
 Share

Postări Recomandate

domnul @adam, in primul rand nu eu am luat la misto o situatie. dreptul la opinie inseamna ca te poti exprima liber atata timp cat nu ataci persoana. recunosc ca m-am si enervat, ptr ca din capul tarii poate sa vina unul sa zica ca stie el ce s-a intamplat, desi habar nu are unde este mangalia pe harta. in plus, omu ceruse sfaturi devarate, nu mistouri.

imi cer scuze ca te-am atacat, desi cum gandesti mi se pare defectuos rau.

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 149
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

madcox, esti o jena de om. Nici nu respecti dreptul la opinie al membrului tashulina, jignesti o persoana doar pentru ca nu-ti plac opiniile ei si astfel devii o rusine pentru comunitate.

 

 

 

ce tot spui mah? vezi numai pe altii? tu ce ai facut aici?

 

O masina oprita/parcata neregulamentare nu poate fi vinovata de provocarea unui accident. Mai ramane ca un bou sa se dea cu capul de ea si apoi sa-i ceara daune. Ca daca nu era masina nu-si spargea capul ci nasul de asfalt.

 

Nu stiu cum ai scapat atat de usor, ori te-au luat drept nebun ori esti pilos dar nu recunosti.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

offf.mai @adam tu nu vezi ca multa lume nu e de acord cu matale

vrei sa stii care este parere mea

(avand in vedere ca io il cunosc pe netu dinu mai bine decat toti cei care ao postat la cest topic)

in primul ran vb de multe ori in nestitre de cauza

daca omu a zis ca a facut 40000km

pai asa este

app de cati ani ai permis?

sau intrebarea este cati km ai facut tu de cand ai permis

io unu nu le stiu nr

si cu masina si cu motoru

si un singur lucru mi s-a intampla decand conduc pe soselele din rom si nu numai

am lovit un caine acu 2 ani cu 70kmla ora si m-am facut varza

(eram cu motoru)si am 11 ani de cand am permis auto si 5 moto nr km e mare

dar tu ........mai ai si tupeu sa zici de prostiile pe care le ai facut

acum alt aspect nu mai stiu cine l-a zis omu nu este pilos,dar nu ii place nedreptatea

acum alt aspect

POLITAII CARE UNII DINTRE EI ORI SUNT PROSTI FACUTI GRAMADA ORI TREC LA INTIMIDARI(PT CA MULTI DINTRE NOI NU CUNOSC LEGEA KIAR ASA DE BINE)CA OMU VINOVAT ESTE UN "OM MARE"

app dinule ce face banditu,a mai ramas ceva din el hehehhhehehehehe

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

offf.mai @adam tu nu vezi ca multa lume nu e de acord cu matale

vrei sa stii care este parere mea

(avand in vedere ca io il cunosc pe netu dinu mai bine decat toti cei care ao postat la cest topic)

in primul ran vb de multe ori in nestitre de cauza

daca omu a zis ca a facut 40000km

pai asa este

app de cati ani ai permis?

sau intrebarea este cati km ai facut tu de cand ai permis

io unu nu le stiu nr

si cu masina si cu motoru

si un singur lucru mi s-a intampla decand conduc pe soselele din rom si nu numai

am lovit un caine acu 2 ani cu 70kmla ora si m-am facut varza

(eram cu motoru)si am 11 ani de cand am permis auto si 5 moto nr km e mare

dar tu ........mai ai si tupeu sa zici de prostiile pe care le ai facut

acum alt aspect nu mai stiu cine l-a zis omu nu este pilos,dar nu ii place nedreptatea

acum alt aspect

POLITAII CARE UNII DINTRE EI ORI SUNT PROSTI FACUTI GRAMADA ORI TREC LA INTIMIDARI(PT CA MULTI DINTRE NOI NU CUNOSC LEGEA KIAR ASA DE BINE)CA OMU VINOVAT ESTE UN "OM MARE"

app dinule ce face banditu,a mai ramas ceva din el hehehhhehehehehe

he-he, ma stii si pe mine. ne-am intalnit in vara in peco la far in CT.eram cu nepra, si tu erai alb ca branza...in plina vara. :cheers:

io zic sa-i lasam in pace pe cei ce nu au gandirea dezvoltata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Mai lasati mai prostiile.

 

Uite asa se rezolva problema, am propus-o spre solutionare la IGPR, si dupa 1 luna mi s-a raspuns :

 

Stimata doamna XXXX,

 

 

Referitor la solicitarea dumneavoastra adresata prim e-mail Ministerului Administratiei si Internelor – Secretariatul General Serviciul Relatii cu Publicul, remis spre solutionare Brigazii de Politie Rutiera sub numarul XXXX, va informam ca in situatia prezentata, vinovat de producerea accidentului se face conducatorul autovehiculului care circula pe drumul public si nu s-a asigurat ca poate depasi autovehiculul aflat in stationare.

Articolul 132 din Regulamentul de Aplicare a Ordonantei de Urgenta a Guvernului Romaniei nr. 195/2002 republicata, prevede ca vehiculul al carui mers inainte este obturat de un obstacol sau de prezenta altor participanti la trafic, care impune trecerea pe sensul opus, este obligat sa reduca viteza si, la nevoie, sa opreasca pentru a permite trecerea vehiculelor care circula din sens opus.

Conducatorul autovehiculului stationat neregulamentar va fi sanctionat conform art. 101, alin. 1, pct 6 din Ordonanta de Urgenta a Guvernului Romaniei nr. 195/2002 republicata.

 

Cu stima,

 

SEFUL BRIGAZII DE POLITIE RUTIERA

Comisar sef

Motoc Marin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esti pe dinafara total !!!

 

I

Ca sa fie clar, eu am zburat cateva oglinzi de la idiotii parcati total aiurea (traiasca oglinda de Soleza "ramforsata" cu spuma poliuretanica si cizmele moto - dupa caz :bounce: ). Evident ca nu m-am obosit sa opresc.

 

Insa cazul asta se intampla foarte des in orasele aglomerate !!!

 

 

 

uite motivul ptr care nu ma laud ca sunt motociclist

sunt uni dintre noi care au cateva lipsuri.

clar este gresit sa parchezi aiurea..... fara urma de indoiala.

dar a face rau deliberat este stupid.....

 

referitor la cazul cu pricina..... e indiscutabil vina ta din punct de vedere legal.

poate doar moral sa fie dubii...

 

cu ce te incalzeste culpa comuna? fiecare isi va repara singur tabla. poate daca te intelegi cu propietarul iti da el banii de amenda iar tu ii dai asigurarea ca el sa isi repare masina.

e cea mai de mijloc situatie... ca sa zic asa.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uite motivul ptr care nu ma laud ca sunt motociclist

sunt uni dintre noi care au cateva lipsuri.

clar este gresit sa parchezi aiurea..... fara urma de indoiala.

dar a face rau deliberat este stupid.....

 

Eu tot sustin ca nu poti convinge o maimuta sa arunce coaja de banana la cos

citindu-i pasaje din Shakespeare.

 

Dar, ca de obicei, fiecare e liber sa creada ce vrea...

:bounce:

 

Nu vreau sa te dezamagesc, dar lucrurile stau cam asa:

- soferul poate fi amendat DOAR pentru oprire in loc nepermis.ATAT.El alta vina, nu are.

- chestia cu canalul, nu are nci o relevanta.Si iti spun asta din proprie experienta.Eu am patit-o la fel, din cauza unor mari gauri din asfalt.Si am fost amendata pentru neadaptarea vitezei la conditiile de drum.Mentionez ca viteza era de max 40 km/h, deci cat de "mai adaptata sa fi fost".Si am platit amenda si mi-o repar pe CASCO.

Parerea mea este ca nu ai nici o sansa, DIN PACATE.

Multa bafta!

 

Mda, se pare ca tanti @bea2000 a avut dreptate de data asta. Asta, ca sa fiu fair-play. Altfel, de cele mai multe ori e varza :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Shefu, recomand examen oftalmologic!

Dupa examen o sa constati cu stupoare ca ai mari probleme cu vederea frate.

Luand in calcul cele relatate mai sus iti mai recomand sa schimbi mobra ta cu o gaza de 50cc ca nu pleaca asa violent , asa poate o sa vezi obstacolele din calea fericirii tale!

Editat de RST
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Shefu, recomand examen oftalmologic!

Dupa examen o sa constati cu stupoare ca ai mari probleme cu vederea frate.

Luand in calcul cele relatate mai sus iti mai recomand sa schimbi mobra ta cu o gaza de 50cc ca nu pleaca asa violent , asa poate o sa vezi obstacolele din calea fericirii tale!

 

 

bIne zis !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai lasati mai prostiile.

 

Uite asa se rezolva problema, am propus-o spre solutionare la IGPR, si dupa 1 luna mi s-a raspuns :

 

Stimata doamna XXXX,

Referitor la solicitarea dumneavoastra adresata prim e-mail Ministerului Administratiei si Internelor – Secretariatul General Serviciul Relatii cu Publicul, remis spre solutionare Brigazii de Politie Rutiera sub numarul XXXX, va informam ca in situatia prezentata, vinovat de producerea accidentului se face conducatorul autovehiculului care circula pe drumul public si nu s-a asigurat ca poate depasi autovehiculul aflat in stationare.

Articolul 132 din Regulamentul de Aplicare a Ordonantei de Urgenta a Guvernului Romaniei nr. 195/2002 republicata, prevede ca vehiculul al carui mers inainte este obturat de un obstacol sau de prezenta altor participanti la trafic, care impune trecerea pe sensul opus, este obligat sa reduca viteza si, la nevoie, sa opreasca pentru a permite trecerea vehiculelor care circula din sens opus.

Conducatorul autovehiculului stationat neregulamentar va fi sanctionat conform art. 101, alin. 1, pct 6 din Ordonanta de Urgenta a Guvernului Romaniei nr. 195/2002 republicata.

 

Cu stima,

 

SEFUL BRIGAZII DE POLITIE RUTIERA

Comisar sef

Motoc Marin

Corect. Niciodata la un accident dintr-un vehicul in miscare si unul in stationare nu va fi ala parcat vinovat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu ce te incalzeste culpa comuna? fiecare isi va repara singur tabla. poate daca te intelegi cu propietarul iti da el banii de amenda iar tu ii dai asigurarea ca el sa isi repare masina.

e cea mai de mijloc situatie... ca sa zic asa.....

 

 

si chiar, cum e treaba cu asigurarile? adica in caz ca fiecare din cei implicati in eveniment au asigurare RCA, ce trebuie sa fie scris in procesu verbal, astfel incat agentu de asigurari sa iti dea unda verde pentru a-ti repara tabla pe asigurarea celuilalt? ca nu cred ca e asa simplu cum zice @stilgar, nu poti sa mergi asa pur si simplu cu asigurarea la birou de asigurari, ci trebuie sa apara in proces ca vina accidentului este a celuilalt participant. cel putin asa e logic. Oricum, cine stie mai multe, sa lamureasca lumea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect. Niciodata la un accident dintr-un vehicul in miscare si unul in stationare nu va fi ala parcat vinovat.

 

 

Asta nu inseamna ca e si LOGIC si CORECT. Daca un dement opreste in varf de panta sau intr-o curba cu vizibiliate redusa cel care e in miscare e absolut nevinovat. Din punct de vedere uman, nu legal. Legea de de rahat in situatia asta. Poti ajunge in vf de panta cu 70-80 si acolo sa te trezesti cu un tir oprit sau cine stie ce dracu. Si tu esti vinovat. Nu e CORECT.

Editat de Remyx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 years later...

Readuc la lumina un topic de acum 100 de ani, dar chestia asta mi s-a intamplat mie vineri, eram cu masina.

 

Am lovit o masina parcata pe marginea drumului... eu eram tot cu masina, nu aveam viteza mare ca tocmai trecusem peste calea ferata, era in localitate.

A fost neatentia mea, eram in coloana, pt 2 secunde am luat privirea de la drum sa vad ce face amicul meu cu telefonul, ca tot mesterea la GPs, toate masinile din fata mea au ocolit masina parcata.. mai putin eu.

Am lovit-o cu 15cm din masina mea, i-am rupt ambele roti spate (fiat punto 2000) ... l-am tarait cam 5-6m dupa care ambele masini s-au rasucit spre drepta si am lovit o cladire unde masina mea a turtit 3 tomberoane de gunoi si a spart geamul de la demisol. :huh:

 

Eh, ce voiam sa zic e ca desi masina respectiva era parcata peste linia continua din dreapta drumului, in panta, si cam la 50m de trecerea de cale ferata... politia tot pe mine m-a scos vinovat. :D

Ma oftic ca reparatia la masina mea trebuie sa o platesc eu, proprietarul fiat-ului parcat naspet nici nu avea asigurare si nici ITP valabil...

E vina mea ca n-am belit ochii.. dar na, nu ma asteptam sa fie o masina parcata acolo... :mellow:

 

Am pe lista asa: brate suspensie, 2 sau 3 - nu sunt sigur, aripa dreapta, far dreapta, usa fata dreapta, capota, parbriz (spart cu capul de amicul meu care nu purta centura.. abia oprisem intr-o benzinarie si uitasem sa tip la el sa puna centura), rezervor lichid parbriz, masca fata. + transportul masinii acasa pe platforma de la 60km ... am incercat si nu se poate conduce, directia merge dar roata dreapta fata e impinsa rau in spate si atinge de capatul aripii.

 

Deci, eu am fost vinovat, cu tot ce avea naspa nenea la masina lui. :|

 

Am dat peste topicul asta pentru ca cautam o situatie similara cu a mea pe net...

 

Poze:

 

Masina parcat lovita de mine - sau ce a mai ramas din ea:

 

WP_20140425_003.jpg

 

Masina mea:

 

WP_20140425_002.jpg

 

Zona unde s-a intamplat si masina mea plecand pe platforma:

 

WP_20140425_006.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu pot sa raspund repede din cauza de carantina.

 

Casco la o masina de 4000 euro? :huh:

 

@Jorge, nu mai am Mx5, in iarna am vandut-o si am luat-o pe asta, pe motiv de ... tatic. :D

 

@Tsunami, da' n-am zis nimic, eu tot ce ziceam e ca se confirma ce era initial in topic, oricat de neinregula era masina aia, tot eu sunt cel vinovat, ba chiar mi-au dat si o amenda destul de maricica. :D

 

Nu, nu-mi bat capul cu procese, o sa o repar si gata, am nevoie de masina ca de aer.... btw - vand Honda VFR RC36 de culoare rosie, an 1994. - nu am bani sa repar masina. Voi relua cariera motociclistica in cativa ani.

 

 

p.s. - m-au blestemat fanii lui Rossi. hahaha

 

p.p.s. - primul meu accident auto in 11 ani de condus.

Editat de B.B.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Jorge, nu mai am Mx5, in iarna am vandut-o si am luat-o pe asta, pe motiv de ... tatic. :D

 

In asta poti sa bagi ecranul de la cinema, daca ai bagat tu ditamai televizorul in mx5 :laugh:

 

p.s. - m-au blestemat fanii lui Rossi. hahaha

 

9fingers e de vina

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nasol, imi pare rau pentru tine atunci..

dracu, greseli suntem pasibili toti...

 

du-o la fier vechi ia-ti alta daca nu merita

mandra ta ce zice ca ai lasat-o-n adidasi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Reparatiile nu ma costa cine stie ce, am un prieten patron de service. Tre sa platesc doar piesele... si vopsitul.

Am facut un mic deviz estimativ, cu banii pe mobra repar masina si imi iau si un scuterica de foit colo-colo. ceva ce-mi doream.

Si e bine ca amicu cu service-ul aduce piese pe caiet, nu tre sa sar cu banu chiar acum. In maxim 2 sapt o sa am masina gata. :)

 

Ce sa zica - bine ca n-am patit nimic io, fieru se repara. Culmea e ca ma intorceam de pe un drum de 260km, numai pe dealuri vai si paduri si ploai torentiale... si in orasul respectiv.. m-am izbit de singura masina parcata de pe strada aia... si nici nu eram pe drum pt mine, mergeam cu amicul sa caute sa cumpere o masina...

 

 

 


 

9fingers e de vina

 

digisport e de vina, ca daca dadeau antrenamentele in direct nu ma mai duceam... :D

Editat de B.B.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea e clar de ce crezi ca masina aia ar fi fost parcata neregulamentar: dupa calea ferata nu e interzisa parcarea, ci doar inainte, nu e linie continua pe strada, parcarea in panta nu e interzisa. Aparent masina aia e perfect regulamentar parcata.

Am lovit o masina parcata pe marginea drumului... eu eram tot cu masina, nu aveam viteza mare ca tocmai trecusem peste calea ferata, era in localitate.

...

Eh, ce voiam sa zic e ca desi masina respectiva era parcata peste linia continua din dreapta drumului, in panta, si cam la 50m de trecerea de cale ferata... politia tot pe mine m-a scos vinovat. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea e clar de ce crezi ca masina aia ar fi fost parcata neregulamentar: dupa calea ferata nu e interzisa parcarea, ci doar inainte, nu e linie continua pe strada, parcarea in panta nu e interzisa. Aparent masina aia e perfect regulamentar parcata.

Art. 174. - Se interzice oprirea voluntara a vehiculelor:

 

b. la o distanta mai mica de 50 m de o trecere la nivel cu calea ferata;

 

Art. 175. - Se interzice stationarea voluntara a vehiculelor:

 

f) în pante si în rampe;

 

Dupa cum vezi nu se specifica ca inainte sau dupa calea ferata... io chiar te-as ruga sa-ti inchipui cum fac 30 de masini in coloana de pe parte si alta a caii ferate dupa ce se ridica bariera, cum ocolesc o masina parcata chiar acolo... :huh:

 

In fine, in cazul meu in CZ regula cu calea ferata e la doar 15m si nu 50... iar dunga aia de pe dreapta chiar era continua.... in poze nu se vede bine ca era cam stearsa, iar drumul era destul de in panta, masina aia nu era deloc parcata regulamentar. Mi-au confirmat si politaii de vreo 10 ori ca ala era parcat aiurea dar asta nu ma absolva pe mine de vina, pedepsirea aluia e altceva.. si lui i-au dat amenzi si nu numai pt parcare ilegala...

 

Exact aici s-a intamplat: http://goo.gl/maps/W1yWg

 

Se vede in stanga ca pt straduta laterala exista acea linie intrerupra, in dreapta e continua. Iar alea sunt tomberoanele molestate.. :D

 

Chiar in poza de pe google... se vede vreo masina parcata pe-acolo? In pozele mele mai era vreo masina parcata?

Editat de B.B.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...