Sari la conținut

Detinatori de Honda CBR 600F


Sinner-
 Share

Ce model de CBR conduci?  

1.871 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 20,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Dupa ce m-am chinuit cu o cheie d-aia pt ducati am reusti pana la urma cu o cheie de filtru de dacia (d-aia cu latz). Fara probleme!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dap super tare intalnirea si plimbarea de dupa,tre sa o mai repetam :( sunt dator si cu niste poze dar asta de indata ce le descarc de pe telefon... :P pana atunci...ride safe :rock:

 

Stai potol să vezi ce-o să fie joia viitoare, că mulți care au tras chiulul ieri (și eu printre ei) vor fi acolo. :bounce:

 

Sper... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oryoane, citeÂşti tu, ia să dai cu prezența joi seară! :bounce:

 

Eu am dat cu prezenta bre.

 

Si voi repeta, pentru ca sincer a fost mai misto decat 90% decat alte "intruniri". Mi-a placut in special mica noastra "parada" pana la Arc. Nu stia nimeni ce dracu sa creada despre 12 motoare mergand (aproximativ) 2 cate doua.

 

Mars CBRist saptamanal, ce mai.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am dat cu prezenta bre.

 

Si voi repeta, pentru ca sincer a fost mai misto decat 90% decat alte "intruniri". Mi-a placut in special mica noastra "parada" pana la Arc. Nu stia nimeni ce dracu sa creada despre 12 motoare mergand (aproximativ) 2 cate doua.

 

Mars CBRist saptamanal, ce mai.

 

Oh, my bad! Nu Âştiam că ai fost, sorry. :bounce:

 

Oricum, cu siguranță vom fi mai mulți joia care vine. :rock:

 

ÂŞi drumul va fi acelaÂşi, să luăm Âşi fetele la plimbare. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ce m-am chinuit cu o cheie d-aia pt ducati am reusti pana la urma cu o cheie de filtru de dacia (d-aia cu latz). Fara probleme!

 

Nu stiu ce F ai tu dar la al meu filtrul este intre galeriile de evacuare si nu prea e loc. N-am loc nici sa bag mana bine sa invart de el, de infipt o surubelnita in el nici nu mai zic.

 

A dracului treaba . . . :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am dat cu prezenta bre.

 

Si voi repeta, pentru ca sincer a fost mai misto decat 90% decat alte "intruniri". Mi-a placut in special mica noastra "parada" pana la Arc. Nu stia nimeni ce dracu sa creada despre 12 motoare mergand (aproximativ) 2 cate doua.

 

Mars CBRist saptamanal, ce mai.

 

Zxr...Cbr :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Imi cer scuze ca va intrerup sirul intalnirilor dar as avea doua probleme. Intentionez sa cumpar un CBR 600 F4i 2001-2002. Inainte sa il iau as vrea sa vad daca mi se potriveste ca inaltime/ greutate/etc, sa vad daca pozitia e comoda, ca atunci cand probezi o haina inainte de a o achizitiona. E cineva prin zona mea (Bucuresti - Sector 3) care poate sa ma ajute sa ma urc pe unul?

 

Alta chestie ar fi ca nu prea ma pricep la motoare, mecanica si nu numai. La masini ma mai pricep cat de cat dar la un motor chiar nu stiu la ce sa ma uit cand il cumpar. Poate se ofera cineva sa ma asiste si pe mine la cumpararea motorului. Am vazut un anunt chiar aici pe forum care mi-a atras atentia. Un feedback mi-ar fi util.

 

Am 35 de ani, 1.75m, cred ca vreo 70kg, carnet categoria B de mai bine de 10 ani (si nici un accident din vina mea), iar A-ul sper sa-l iau in Octombrie. Am facut deja scoala de moto si sunt programat la examen pe 6.09. Intentionez sa fac cursul de specializare pentru moto mai mari de 25kw dupa ce iau carnetul. Am citit deja toate topicele din sectiunea Incepatori respectiv Accidente, stiu riscurile la care ma supun odata cu urcarea pe un SS si am inteles ce pericole sunt la 600 cmc si > 100hp pentru un incepator dar stiu ca pot sa ma controlez.

Ca motoare am avut de ales (a se citi "mi-au placut") intre CBR 600 F4i, Yamaha YZF 600R Thundercat si Honda CB500F. Stiu ca dintre cele trei CB500F era mult mai indicat dar pana la urma am ramas la F4i (de preferat nonsport). O sa merg cu ea mai mult in afara orasului, am serviciul la doua statii de unde locuiesc si prefer sa ma duc pe jos, iar drumurile prin oras in timpul zilei incerc sa le evit pe cat posibil.

Ce-ar mai fi de zis .. am mers prima oara pe un motor cand aveam 2 luni in burta mamei si am continuat sa merg pana m-am nascut. Tata a avut cam tot ce exista pe vremea aia in materie de motoare: IJ, CZ, MZ etc. Avea un garaj in care repara masini (era un hobby) si tin minte ca la un moment dat erau nu mai putin de cinci motociclete in curtea casei. Dupa ce s-a nascut si sora-mea a renuntat sa mai mearga cu motocicleta (a avut cateva accidente dintre care unul destul de grav) si incet incet le-a vandut pe toate asa ca eu nu am apucat sa merg pe vreuna dintre ele. Vroiam de mult sa dau de A dar atat prietena cat si mama au fost impotriva .. in final am reusit sa le conving sa ma lase macar sa fac scoala :bounce:

 

In concluzie .. ma ajutati sa intru si eu in randul CBR-istilor? :rock:

Editat de Grinch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Imi cer scuze ca va intrerup sirul intalnirilor dar as avea doua probleme. Intentionez sa cumpar un CBR 600 F4i 2001-2002. Inainte sa il iau as vrea sa vad daca mi se potriveste ca inaltime/ greutate/etc, sa vad daca pozitia e comoda, ca atunci cand probezi o haina inainte de a o achizitiona. E cineva prin zona mea (Bucuresti - Sector 3) care poate sa ma ajute sa ma urc pe unul?

 

Alta chestie ar fi ca nu prea ma pricep la motoare, mecanica si nu numai. La masini ma mai pricep cat de cat dar la un motor chiar nu stiu la ce sa ma uit cand il cumpar. Poate se ofera cineva sa ma asiste si pe mine la cumpararea motorului. Am vazut un anunt chiar aici pe forum care mi-a atras atentia. Un feedback mi-ar fi util.

 

Am 35 de ani, 1.75m, cred ca vreo 70kg, carnet categoria B de mai bine de 10 ani (si nici un accident din vina mea), iar A-ul sper sa-l iau in Octombrie. Am facut deja scoala de moto si sunt programat la examen pe 6.09. Intentionez sa fac cursul de specializare pentru moto mai mari de 25kw dupa ce iau carnetul. Am citit deja toate topicele din sectiunea Incepatori respectiv Accidente, stiu riscurile la care ma supun odata cu urcarea pe un SS si am inteles ce pericole sunt la 600 cmc si > 100hp pentru un incepator dar stiu ca pot sa ma controlez.

Ca motoare am avut de ales (a se citi "mi-au placut") intre CBR 600 F4i, Yamaha YZF 600R Thundercat si Honda CB500F. Stiu ca dintre cele trei CB500F era mult mai indicat dar pana la urma am ramas la F4i (de preferat nonsport). O sa merg cu ea mai mult in afara orasului, am serviciul la doua statii de unde locuiesc si prefer sa ma duc pe jos, iar drumurile prin oras in timpul zilei incerc sa le evit pe cat posibil.

Ce-ar mai fi de zis .. am mers prima oara pe un motor cand aveam 2 luni in burta mamei si am continuat sa merg pana m-am nascut. Tata a avut cam tot ce exista pe vremea aia in materie de motoare: IJ, CZ, MZ etc. Avea un garaj in care repara masini (era un hobby) si tin minte ca la un moment dat erau nu mai putin de cinci motociclete in curtea casei. Dupa ce s-a nascut si sora-mea a renuntat sa mai mearga cu motocicleta (a avut cateva accidente dintre care unul destul de grav) si incet incet le-a vandut pe toate asa ca eu nu am apucat sa merg pe vreuna dintre ele. Vroiam de mult sa dau de A dar atat prietena cat si mama au fost impotriva .. in final am reusit sa le conving sa ma lase macar sa fac scoala :bounce:

 

In concluzie .. ma ajutati sa intru si eu in randul CBR-istilor? :rock:

 

Salut, eu am tot 1,75 si ajung cu ambele talpi la pamant cand stau pe f4i. Pozitia e cea de pe orice sportiva, stai in maini, lucru care devine obositor la drum lung. Referitor la greutatea motorului, nu prea are importanta, poate sa aibe 100 Kg sau 300 tot la fel se conduce.

 

Imi aduce aminte de mine postul tau, cand eram mai tinerel, tot la fel am avut de ales intre F4/F4i sau Thundercat dar ca a 2 a motocicleta dupa ce mi-am facut "mana" pe CB500.

 

Oricum ai grija ce-ti doresti . . . dupa cum ai vazut cu tatal tau este o pasiune periculoasa si o data ce te-ai urcat in sa o sa-ti fie greu sa cobori. Stiu oameni care s-au accidentat grav (coma etc) mergand pe motor si peste ceva timp si-au luat iar cu toate ca au jurat ca nu se vor mai urca niciodata pe asa ceva, si eu dupa ce am trecut prin ceva accidente am vandut motorul si am spus la fel dar intr-un final mi-am luat altul. Orice ai face intotdeauna iti vei aduce aminte de senzatia aia marfa pe care o aveai cand mergeai cu motorul pe drumul tau favorit si in ciuda pericolului, amenintarilor venite din partea familiei, cicatricelor de pe corpul tau tot vei ajunge sa mergi iar pe motor cu toate ca pe langa faricire ti-a adus si iti va mai aduce durere si tristete.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am 35 de ani, 1.75m, cred ca vreo 70kg, carnet categoria B de mai bine de 10 ani (si nici un accident din vina mea)

 

Adauga la ceea ce s-a spus mai sus si faptul ca pe motor, la urma urmei, nu mai conteaza daca a fost vina ta sau a celuilalt avand in vedere ca tu ai de suferit fizic (si probabil si financiar, avand in vedere ca tintesti catre o motocicleta veche ale carei pagube nu vor fi acoperite integral de casco).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmmmmm...

:bounce:

Abia aștept să vină ziua de joi. :D

F tare intalnirea ...si plimbarea...dar au fost doar 10 motoare....cand se spune ca CBR-urile sunt "uniforma" in Bucuresti... :(

Frumos tare si la karaoke... de joia trecuta am in cap numai "born to be wild" :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

F tare intalnirea ...si plimbarea...dar au fost doar 10 motoare....cand se spune ca CBR-urile sunt "uniforma" in Bucuresti... :banana:

Frumos tare si la karaoke... de joia trecuta am in cap numai "born to be wild" :cheers:

 

 

Legat de întâlnire, sigur vom fi din ce în ce mai mulți prezenți, va fi și mai fun. :blbl:

 

Legat de karaoke, important e să nu mai plece lumea când se-ncepe bocitoarea cum trebe! Plus, eu voi fi într-o formă mult mai bună decât joi, poate și lăutarul șef de acolo va avea un playlist mai atrăgător. :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legat de întâlnire, sigur vom fi din ce în ce mai mulți prezenți, va fi și mai fun. :blbl:

 

Legat de karaoke, important e să nu mai plece lumea când se-ncepe bocitoarea cum trebe! Plus, eu voi fi într-o formă mult mai bună decât joi, poate și lăutarul șef de acolo va avea un playlist mai atrăgător. :friends:

sa ne strangem vreo 30-40...sa plecam la plimbare si sa blocam circulatia in Buc. :cheers:

mai pleaca lumea si in toiul distractiei....ca tre' sa mai si munceasca sa faca bani de benzina pt motoreta :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa ne strangem vreo 30-40...sa plecam la plimbare si sa blocam circulatia in Buc. :blbl:

 

Așa va fi cu siguranță, că suntem mulți, doar să ne strângem la un loc. :banana:

 

mai pleaca lumea si in toiul distractiei....ca tre' sa mai si munceasca sa faca bani de benzina pt motoreta :friends:

 

Cunosc situația, damn, că de câte ori am dat și eu bir cu fugiții pentru serviciu. :cheers: Things will change, for sure! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...