Sari la conținut

Grupul posesorilor de Aprilia Pegaso 650 pana in 2004


Postări Recomandate

Multumesc pentru informatii! A ta cam cat consuma la 100 de km?

Daca te referi la cea dinainte(1994),consuma in regim de 90-100 km/h(croaziera)4,2-4,3 l/100 km(singur cu top-case de 48 de litri).

Daca te referi la cea de acum(2008-injectie),consuma in acelasi regim de 90-100 km/h 3,4-3,5 l/100 km(tot singur cu top-case).

Consumurile in oras sunt in functie de trafic si "datul" in gura(!)! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 14,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

cu tot respectul daca te uiti in mail-ul din Thursday, May 23, 2013 10:29 AM o sa vezi ca pretul pentru amortizor este de 40 euro!,acum fa bine si intra pe B.N.R. CURSUL DIN 27.05.2013 SI O SA CONSTATI CA REIESE SUMA DE 217,22 RON. greseala mea e ca am rotunjit suma (ca sa nu mai incurc agentul ce ti-a adus coletul), cu 2,78 RON. DACA ASTA ESTE DIFERENTA MULT MAI MARE LA SOSIREA COLETULUI PE CARE TU O MENTIONEZI EU I-MI CER SCUZE SI PROMIT CA URGENT I-TI TRIMIT DIFRENTA DE 2,78 RON. sper ca amortizorul s-a potrivit si ai reusit sa adaptezi robinetul la sasiu. multi km si asfalt uscat.

 

Imi ce scuze, greseala mea! Nu m-am informat de cursul valutar in ziua respectiva. Spor la vanzare in continuare! :*

 

P.S. Amortizorul e ok , merge fain acum! :hug:

Editat de motan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@aviator si @motan tot batem noi niste jdemii de beri odata si odata! :alcy: :alcy: :alcy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PS:Cand in aceleasi conditii de drum,usor,usor temperatura nu mai sta la 60 ci urca,e primul semn ca uleiul din motor e uzat si se cere schimbat!

 

Nu . E semn ca lichidul de racire trebuie schimbat . Uleiul nu are indicator de temperatura .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@aviator si @motan tot batem noi niste jdemii de beri odata si odata! :alcy: :alcy: :alcy:

 

Domnilor daca tot umblati cu amenintari din astea , nu ar fi bine sa ne intalnim la marea adunare a motociclistilor si sa le puneti in practica acolo ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Imi ce scuze, greseala mea! Nu m-am informat de cursul valutar in ziua respectiva. Spor la vanzare in continuare! :*

 

P.S. Amortizorul e ok , merge fain acum! :hug:

doar DUMNEZEU e far de prihana, si vorba lui cristi tot ne-om intilni pe undeva sa bem bericile alea. multi kilometri si asfalt uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor daca tot umblati cu amenintari din astea , nu ar fi bine sa ne intalnim la marea adunare a motociclistilor si sa le puneti in practica acolo ?

unde si cind? ca mii uscat girtlejul :alcy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1)Cauciucuri:Fata: http://www.heidenau.ro/cauciucuri-heidenau/397-enduro/k60-front

Spate: http://www.heidenau.ro/cauciucuri-heidenau/397-enduro/k60-scout !

2)Ulei eu iti recomand Motul 5100 semisintetic 10 W40 si baia ta are 2 litri cu tot cu filtru de ulei.

3)Am folosit TRW,raport pret/calitate bun.

4)Cu unele deosebiri,motoarele sunt identice.

PS:Daca tot te-ai facut Aprilist,schimba si tu gixeru' ala din avatar,cu o Aprilica! :peace:

 

Merci mult de raspunsuri!!

 

Totusi nu am primit nici un raspuns exact daca trebuie obligatoriu camera la cauciucuri sau daca merg si tubeless??

Si in cazul ca trebuie camera la cauciuc, acestea sunt cauciucuri speciale pt a fi folosite cu camera sau pot fi si tubeless clasice fara camera la care se adauga camera?? :)

 

Merci!!

 

p.s. poate o schimb poza din avatar... dar numai dupa ce fac ceva mai multi km cu Pegasoul :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu . E semn ca lichidul de racire trebuie schimbat . Uleiul nu are indicator de temperatura .

Ai dreptate si tu,in cazul in care e vechi antigelul!In cazul in care antigelul e bun,uzura uleiului ridica temperatura din motor!La mine asta era primul semn ca uleiul trebuia schimbat!Ba chiar incepea sa dispara din nivelul normal!

Editat de Cristian 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci mult de raspunsuri!!

 

Totusi nu am primit nici un raspuns exact daca trebuie obligatoriu camera la cauciucuri sau daca merg si tubeless??

Si in cazul ca trebuie camera la cauciuc, acestea sunt cauciucuri speciale pt a fi folosite cu camera sau pot fi si tubeless clasice fara camera la care se adauga camera?? :)

 

Merci!!

 

p.s. poate o schimb poza din avatar... dar numai dupa ce fac ceva mai multi km cu Pegasoul :)

La jantele cu spite,merg de regula anvelope cu camere de aer.Exista si unele modele care au spite,dar al caror niplu,se infileteaza pe marginea jantei(Aprilia Caponord,Bmw-uri GS cele mari,mai multe modele).

Editat de Cristian 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor daca tot umblati cu amenintari din astea , nu ar fi bine sa ne intalnim la marea adunare a motociclistilor si sa le puneti in practica acolo ?

Eu as veni,dar am strans cureaua foarte tare,caci si sotia mea trebuie sa-si ia mobra saptamanile astea!

Nu incerci tu,Remuse draga,sa vezi de-o adunare de Aprilisti?Ca eu am incercat anul trecut,fara succes,din pacate!

Editat de Cristian 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

toate cauciucurile sint tubeless. la tine nu merge doar tubeless din cauza capetelor de spitze care scapa presiunea din aceasta cauza se aplica camerele. camera o cumperi in functie de dimensiunea cauciucului ce urmeaza a fi montat pe janta. :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

toate cauciucurile sint tubeless. la tine nu merge doar tubeless din cauza capetelor de spitze care scapa presiunea din aceasta cauza se aplica camerele. camera o cumperi in functie de dimensiunea cauciucului ce urmeaza a fi montat pe janta. :peace:

 

Merci!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu va tine nimeni sa nu veniti cu Pegaso-urile voastre la TransAlpina pe 27-30 iunie. Punctul central: Obarsia Lotrului. Acum lucram la trasee on / off road si mixte. Cel putin mobra mea (aia cu ursii de la Magadan) va fi acolo. Cu putin noroc voi fi si eu. Sa va arat niste poze, niste filmulete, ce nu au aparut pe nicaieri. Sa-mi aduceti si mie careva o scarita spate dreapta, modelul cu arc. Platesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu . E semn ca lichidul de racire trebuie schimbat . Uleiul nu are indicator de temperatura .

Sau trebuie sa completezi cu lichid de racire. La unele mai scuipa lichidul afara prin borcan.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Azi am venit cu motorul la serviciu. Am incercat 140 km/h pe DN1. Cand am parcat-o am observat ca picura apa sub ea pe un furtun de defulare. Eu nu prea cunosc motorul. Are furtun de defulare de la radiator?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da chia la baza gitului sub buson radiator

Mi mi-a curs chiar sub motocicleta la mijloc. Acolo am vazut ca se aduna mai multe furtunase de defulare. Este bine? Nu ar trebui sa defuleze din radiator in vasul de expansiune? In vasul d expansiune are intr-adevar mai mult lichid decat nivelul maxim! Din experienta voastra cum este bine?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am nivelul peste max de cand am cumparat-o. dar na, eu nu ma pricep. probleme nu am avut, insa.

 

tre sa recunosc ca m-am indragostit de Aprilia lui Cristi, acum ca am intalnit-o in plastice si metale :D s-o stapanesti sanatos!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am nivelul peste max de cand am cumparat-o. dar na, eu nu ma pricep. probleme nu am avut, insa.

 

tre sa recunosc ca m-am indragostit de Aprilia lui Cristi, acum ca am intalnit-o in plastice si metale :D s-o stapanesti sanatos!

Mersi mult de aprecieri si de mierea de stup. :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa cauti perechea celui de pe fata.Daca nu o gasesti,ia unul cu profil cat mai asemanator cu cel din fata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit ulei de motor in airbox....nu e prima oara dar nu am dat importanta problemei....pana sa fac schimbul de ulei am zis k e nivelul kam mare si a refulat si pe acolo dar de cand am schimbat uleiul(am pus un motul de culoare rosie si nivelul normal spre minim) tot gasesc putin ulei in partea din fata a airbox-ului, dar din cel vechi.....stiti cumva care e cauza si de ce se intampla asta???Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit ulei de motor in airbox....nu e prima oara dar nu am dat importanta problemei....pana sa fac schimbul de ulei am zis k e nivelul kam mare si a refulat si pe acolo dar de cand am schimbat uleiul(am pus un motul de culoare rosie si nivelul normal spre minim) tot gasesc putin ulei in partea din fata a airbox-ului, dar din cel vechi.....stiti cumva care e cauza si de ce se intampla asta???Multumesc!

e probabil de la ultimul schimb de ulei , cind ai pus un pic prea mult ulei decit trebuia... , si din cauza ca gazele de carter se recircula prin cutia filtrului de aer ...... Oricum, sterge-l si daca reapare in urmatorii 500km atunci sa-ti pui intrebarea mai serios. :D zic eu ....

Eu, mai ales la Pegaso, masor cit ulei am scos, si atita pun la loc, urmind sa fac nivelul dupa ce am incalzit odata motorul ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Grupul posesorilor de Aprilia Pegaso 650 pana in 2004

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...