Sari la conținut

Fani Rocket III - Visul Oricarui Iubitor De Powercruiser


circel
 Share

Postări Recomandate

Ca imagine RIII e un hit si pt. cine-si permite e super. Nu cred totusi ca e cel mai bine vandut Triumph. Englezii au nevoie si de vanzari pe langa un "vector de imagine", iar noi "muritorii de rand" de un cruiser cu personalitate puternica, dar mai practic si (mult) mai ieftin decat RIII.

 

Parerea mea e ca 100 CP sunt mult prea multi pt. un cruiser, iar pretul nu se justifica, pt. ca performantele sunt folosite la 50-60%...

 

sigur ca nu-i cel mai vandut model (daytona 675 e). niciodata cele mai scumpe nu sunt cele mai vandute. mult mai ieftin=> speedmaster sau america, deocamdata. unul la 1600cc (cum vrei tu, daca-mi aduc bine aminte) mult mai ieftin nu cred ca va iesi. oricand insa, exista si var sh dupa ceva vreme.

 

nu cred ca sunt prea multi; rap putere/greutate este 0,44 la r3. la m620 este 0,37; iti ajunge for the rest of your llife?

 

pretul corect pt orice achizitie de cruiser (adica irationala) este suma pe care o ai si esti dispus s-o cheltui

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 75
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

sigur ca nu-i cel mai vandut model (daytona 675 e). niciodata cele mai scumpe nu sunt cele mai vandute. mult mai ieftin=> speedmaster sau america, deocamdata. unul la 1600cc (cum vrei tu, daca-mi aduc bine aminte) mult mai ieftin nu cred ca va iesi. oricand insa, exista si var sh dupa ceva vreme.

 

nu cred ca sunt prea multi; rap putere/greutate este 0,44 la r3. la m620 este 0,37; iti ajunge for the rest of your llife?

 

pretul corect pt orice achizitie de cruiser (adica irationala) este suma pe care o ai si esti dispus s-o cheltui

 

De fapt unul din criteriile mele de alegere a oricarui gen de motor e max. 1200cc (si undeva intre 60CP si 100CP). M620 are putere sa-mi ajunga toata viatza. La 31 de ani mi-a cam trecut setea de viteza.

 

Coming back to Triumph, astept si vedem ce vor mai scoate. Si Boneville-ul imi place mult, dar astept versiunea urmatoare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

sigur ca nu-i cel mai vandut model (daytona 675 e). niciodata cele mai scumpe nu sunt cele mai vandute. mult mai ieftin=> speedmaster sau america, deocamdata. unul la 1600cc (cum vrei tu, daca-mi aduc bine aminte) mult mai ieftin nu cred ca va iesi. oricand insa, exista si var sh dupa ceva vreme.

 

nu cred ca sunt prea multi; rap putere/greutate este 0,44 la r3. la m620 este 0,37; iti ajunge for the rest of your llife?

 

pretul corect pt orice achizitie de cruiser (adica irationala) este suma pe care o ai si esti dispus s-o cheltui

SALUTARE

Ma numesc George si stau in U.K de aproape 2 ani.Mi-am bagat Harley-ul pe e-bay zilele astea in speranta ca dupa ce reusesc sa-l vand sa pot sa-l iau pe Rocket. Asta dupa ce golesc si "ciorapelul" din banca. Nu eram 200% convins de Rocket insa dupa ce am stat/dat cu el simt un gol in stomac.RAU. Ma simt de parca nu stiu cum sa zic......imi lipseste ceva.O bucatica din mine!!!

Zi-mi de consum te rog.....

P.S.Daca si tu stai in U.K da-mi un telefon sa ne cunoastem + ca sintem o micuta "haita" de choppere care ne strangem la Ace-Cafe.

07928687486

:bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sigur ca hit mai mare de imagine decat r3 e greu.

100cp? pai motorul de r3 avea initial 200, si l-au detunat de doua ori (era greu de utilizat cotidian). si acum exista limitare de cuplu pe treptele 1,2,3 la 80%. unul de 1600cc va fi sigur mai ieftin si mai usor, deci clienti potentiali mai multi.

 

oricum, asta nu poate fi decat de bine, daca ne gandim ca numai in cativa ani incepand cu vtx1800 (bunicul power-cruiserelor) genul "cruiser" a evoluat enorm, dand clientilor putere, handling, frane. chestiile astea le fac atragatoare si pt pasionatii altor tipuri (sport, naked, touring), in ciuda puristilor care au ramas la stadiul de look si sunet V2 air cooled, desi si astea evolueaza=> iarasi bine pt noi, clientii.

 

astept cu mare interes noul v-max, stramosul tuturor power cruiserelor (si nakedurilor)

 

 

eu as zice ca VF-ul de la honda a inceput istoria powercruiser...dar poate ma insel.

 

ps:completeaza-ti locatia la profil.

 

 

B.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Off topic:

 

V-Max nu este nici pe departe stramosul naked-urilor. Existau naked-uri cand tata lu` V-Max manca orez cu lapte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SALUTARE

Ma numesc George si stau in U.K de aproape 2 ani.Mi-am bagat Harley-ul pe e-bay zilele astea in speranta ca dupa ce reusesc sa-l vand sa pot sa-l iau pe Rocket. Asta dupa ce golesc si "ciorapelul" din banca. Nu eram 200% convins de Rocket insa dupa ce am stat/dat cu el simt un gol in stomac.RAU. Ma simt de parca nu stiu cum sa zic......imi lipseste ceva.O bucatica din mine!!!

Zi-mi de consum te rog.....

P.S.Daca si tu stai in U.K da-mi un telefon sa ne cunoastem + ca sintem o micuta "haita" de choppere care ne strangem la Ace-Cafe.

07928687486

:bounce:

Salut, tocmai m-am intors dintr-o plimbare excelenta cu R3-ul. te inteleg ca ti-l doresti. din pacate nu stau in Anglia, insa imi doresc f.tare sa ajung la AceCafe si in insula Man.

revenind la intrebarea ta, consumul este f.bun pt un asa motor: daca mergi cuminte, constant, pe la 100kmh - in jur de 6%, daca te dai mai tare - in jur de 7%+/-

 

Off topic:

 

V-Max nu este nici pe departe stramosul naked-urilor. Existau naked-uri cand tata lu` V-Max manca orez cu lapte.

ok

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, tocmai m-am intors dintr-o plimbare excelenta cu R3-ul. te inteleg ca ti-l doresti. din pacate nu stau in Anglia, insa imi doresc f.tare sa ajung la AceCafe si in insula Man.

revenind la intrebarea ta, consumul este f.bun pt un asa motor: daca mergi cuminte, constant, pe la 100kmh - in jur de 6%, daca te dai mai tare - in jur de 7%+/-

ok

 

 

omule, fii sincer...

ce e aia am mers cu 100 constant?

cu loganul inteleg, dar cu rIII...

 

Eu nu te cred

:bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

SALUTARE

Ma numesc George si stau in U.K de aproape 2 ani.Mi-am bagat Harley-ul pe e-bay zilele astea in speranta ca dupa ce reusesc sa-l vand sa pot sa-l iau pe Rocket. Asta dupa ce golesc si "ciorapelul" din banca. Nu eram 200% convins de Rocket insa dupa ce am stat/dat cu el simt un gol in stomac.RAU. Ma simt de parca nu stiu cum sa zic......imi lipseste ceva.O bucatica din mine!!!

Zi-mi de consum te rog.....

P.S.Daca si tu stai in U.K da-mi un telefon sa ne cunoastem + ca sintem o micuta "haita" de choppere care ne strangem la Ace-Cafe.

07928687486

:)

 

Salut George,

Am o rugaminte.

Vineri 27.07.2007 voi fi in Londra.

Spune-mi te rog unde gasesc magazine cu preturi bune la echipamente, accesorii etc.

Multumesc.

Scuze ptr. off-topic.

Editat de romega
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

poze

poze in motociclismo din oct

 

--- Mesaj completat în 03 Oct 2007 16:00 -------------

Sincer, imi plac anumite lucruri la el, dar nu e visul meu. Warriorul este bun si pe curbe.

parca vireaza si rocketu', desi nu pare

post-17628-1191415919_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

 

poze in motociclismo din oct

 

<small>--- Mesaj completat în 03 Oct 2007 16:00 -------------</small><br/>

parca vireaza si rocketu', desi nu pare

 

 

ca aici?

 

 

post-4400-1193200698_thumb.jpg

 

si o poza din profil: modelul doomiiopt : pregatit pentru touring :D

post-4400-1193200748.jpg

se poate si asa:

 

Culoarea e cam aiurea, dar tobele... ;)

post-4400-1193204723_thumb.jpg

post-4400-1193204740_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

fratilor, ce traba sa imi tai pentru a pune mana pe asa ceva

daca cumva aveti cunostinta de doritori de organe, ma bag ...

:crack:

oricum, e visul meu

am vazut si io asa ceva, insa fara a o calari

ii super tare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
Oare oamenii astia se vor opri vreodata?

La ce te referi, la scos mobre vesele pe piata? Nu cred.

 

On topic, 2500 nu prea are sens. Nu ar aduce nimic nou, de ce sa alezezi mai mult cand singurele lucruri care se cer sunt alte cams si pistoane de compresie mai mare (pe langa alta admisie si alta evacuare, dar alea sunt deja rezolvate de cei mai multi care au interes in performanta, eventual niste injectoare mai mari si sigur alt ambreiaj (well a 6th speed would be nice too). Astea duc deja la 237 PS si 240 Nm (fara schimbat injectoare, ar mai fi vreo 15 cai acolo). Suficient as zice eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
Sunt fan Rocket 3.Am vazut o varianta supercharged pe net.Da nu dadeau viteza maxima pe nicaieri.Cat la cat ajunge maximum(normal si supercharged) stiti?

 

174.94747 miles/h oficial inregistrata pentru un SC insemnand 281.55 km/h, motocicleta aceea insa mai poate (are si alte cam-uri pe ea)

 

nemodificat, doar scoase limitarile, alte tobe, alta admisie, alta harta bineinteles, 245 km/h

 

alta varianta, normal aspirata, poate mai mult de atat, cu umblat mult la mate insa, SC este bolt on, fara sa se umble la motor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...