Sari la conținut

Accident Stirbei-Plevnei - Bucuresti - 03.03.2007


megane
 Share

Postări Recomandate

Am trecut pe la 15.30 pe-acolo parca. Urat de tot, salvari, motorul varza pe asfalt, lovit de o masina neagra, n-am retinut modele si marci, era nebunie în jur. Venisera doua salvari, încercau sa-l ia pe motociclist pe 2 targi (nu ma întrebati de ce pe doua) :banana:

Intersectia Stirbei Voda - Calea Plevnei, Casa Radio.

 

Sper sa fie OK baiatul :baldy:

Editat de megane
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 191
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

In jurul orei 17:00 am trecut si eu, eram in autobuz si am vazut motorul lovit, carena sparta urat, resturi de bucati....va dati seama. Erau niste baieti care probabil urmau sa ia fierul de acolo. Nici eu nu am putut sa-mi dau seama ce model e, am remarcat doar culoarea argintie. Astazi am vazut f multi motociclisti in trafic, fapt ce m-a bucurat. Dar cum vine caldura se deschide sezonul accidentelor... :banana:

Sper ca rider-ul nu a patit nimic grav, asteptam detalii despre incident.

Editat de alex_motorider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta am observat si eu, foarte multe motoare pe strazile Bucurestiului, vremea a fost superba azi.

Nu vreau sa deschid vreun flame, nu asta e intentia mea, însa multi mergeau foarte tare, probabil ca e de vina adrenalina acumulata peste iarna. Ar fi pacat sa vedem accidente ca asta zi de zi :banana:

Editat de megane
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Offtopic:

In ultima luna... a fost cam o zi pe sapt cald si s-au nimerit sa fie toate in weekend (cand motociclistii mai pot iesi la o plimare). Si in fiecare zi frumoasa a fost cate un accident.

Cred ca anul asta o sa ne vaneze ca pe ratze. Trebuie sa facem ceva!

Nu stiu voi... da' mie unul mi-e al dreaq de frica!

 

Ontopic:

M-au sunat prietenii sa-mi spuna despre accident. La fel ca si in posturile anterioare.. Clio negru si moto argintiu... 7-8 motociclisti adunati si niste taxi-uri!

 

Asteptam vesti bune!

DOAMNE AJUTA!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu ma inteles ca era un seria 7 si un moto argintiu. Oricum DOAME AJUTA!

 

offtopic

eu ma observat ca cele mia multe accidente se intampla primavara si toama, eu cred ca e de la faptul ca e mia rece afara iar majoritatea nu au caucicuri de ploaie sau mai moi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din nefericire accidentul s-a intamplat (din spusele martorilor si a motociclistilor din grup) din vina motociclistului, a venit in viteza si nu a mai vazut culoarea rosie a semaforului intrand in aripa fata dreapta a unui renault clio. Coincidenta sau nu dar soferul masini a declarat ca este si el motociclist. Motorul o yamaha fazer cu jambele rupte, radiator spart, semi carene sparte, roata praf, toata fata distrusa.

 

Eu am ajuns la 10 minute dupa producerea accidentului, baiatul era intins pe asfalt constient, nu se plangea decat de picioare, speriat de soc. A avut noroc pt ca s-a aruncat de pe motor, nu purta decat casca, manusi si o geaca de piele. Ambulanta a venit destul de tarziu dupa 25 minute desi in zona sunt 2 spitale (Universitar si Militar), la fel si politia. Nu stiu nimic de starea motociclistului si nici cine este, sper sa nu aiba ceva grav.

Ii doresc insanatosire grabnica si pe viitor s-o lasa mai moale prin oras.

post-794-1172943284_thumb.jpg

post-794-1172943295_thumb.jpg

post-794-1172943312_thumb.jpg

post-794-1172943324_thumb.jpg

post-794-1172943339_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ÂŞi mie mi se întâmplă să nu văd bine culoarea semaforului... Âşi că nu văd bine sau din cauza vitezei dar unele pur Âşi simplu nu se văd... sunt vechi, obosite... mai bate Âşi soarele în ele Âşi nu se vede nimic. Că să nu mai zic că destule semafoare nu mai au becuri :bounce:

 

Sănătate maximă Âşi beliți ochii ca să nu beliți altceva!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am primit si eu un telefon ,se pare ca baiatul este redactor la catavencu (Nick sau cam asa) si intradevar era un fazer 1000!

 

Am fost si eu o data cu el la biker's club dar atunci era pe scuter, se pare ca nu e tocmai roz fiindca a solicitat ajutor pentru ca nu se prea misca nimic pe la Municipal!

 

S-ar putea sa se lase iar cu donat sange,doamne fereste, daca mai am vreo stire o sa anunt!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am trecut pe la 15.30 pe-acolo parca. Urat de tot, salvari, motorul varza pe asfalt, lovit de o masina neagra, n-am retinut modele si marci, era nebunie în jur. Venisera doua salvari, încercau sa-l ia pe motociclist pe 2 targi (nu ma întrebati de ce pe doua) :bounce:

Intersectia Stirbei Voda - Calea Plevnei, Casa Radio.

 

Sper sa fie OK baiatul :)

 

vezi frate megane ca esti praf...vorbeste gura fara tine ..intai intereseaza-te ce s-a intamplat si pe urma arnca-te la calulator sa faci afirmatii de genul " motorul varza pe asfalt, lovit de o masina neagra"

mie sincer mi-e scarba de astia care vad , sau aud de un accident si nu stiu cum sa ajunga mai repede sa fie ei primii care scriu pe forum despre accidentul respectiv.

 

nu am stat sa citesc tot topicul ca m-a enervat megane asta, va spun eu cum s-a intamplat ca am fost acolo si am vb chiar cu baiatul care era cu cel care a cazut: erau doi baieti pe stirbei..i-au dat tare si unul din ei a vazut intersectia goala si nu a vezut ca este rosu , de pe plevnei venea REGULAMENTAR un Clio.

 

asta a fost toata faza.. eu zic sa nu mai dam atat vina pe conservari..pana la urma majoritatea dintre noi suntem si conservari.. hai sa ne mai uitam si la cum merg unii dintre noi !!! lasati semafoarele vechi si tot felul de motive stupide...daca esti atent si nu mergi cu 500km/h vezi si semafoarele vechi , si pe aia care intorc ca imbecilii..mai ai si timp sa folosesti franele etc etc..... cine nu este de accord cu mine va rog sa ma comentatzi !

 

una peste alta , de data ata a fost de vina motociclistul, slava Domnului ca este in viatza !!!asta este cel mai importat pana la urma.

 

Va pup si va doresc asfalt uscat !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nik este in stare destul de grava. asa ca hai sa nu mai cautam vina cui e si ce e de facut sau pe cine sa ne enervam... a fost doar o intamplare care nu trebuia sa aiba loc daca se respectau anumite reguli simple...

hai doar sa-i uram o insanatosire totala si rapida.

 

aveti grija cand si unde gadilati acceleratia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi frate megane ca esti praf...vorbeste gura fara tine ..intai intereseaza-te ce s-a intamplat si pe urma arnca-te la calulator sa faci afirmatii de genul " motorul varza pe asfalt, lovit de o masina neagra"

mie sincer mi-e scarba de astia care vad , sau aud de un accident si nu stiu cum sa ajunga mai repede sa fie ei primii care scriu pe forum despre accidentul respectiv.

 

nu am stat sa citesc tot topicul ca m-a enervat megane asta, va spun eu cum s-a intamplat ca am fost acolo si am vb chiar cu baiatul care era cu cel care a cazut: erau doi baieti pe stirbei..i-au dat tare si unul din ei a vazut intersectia goala si nu a vezut ca este rosu , de pe plevnei venea REGULAMENTAR un Clio.

 

asta a fost toata faza.. eu zic sa nu mai dam atat vina pe conservari..pana la urma majoritatea dintre noi suntem si conservari.. hai sa ne mai uitam si la cum merg unii dintre noi !!! lasati semafoarele vechi si tot felul de motive stupide...daca esti atent si nu mergi cu 500km/h vezi si semafoarele vechi , si pe aia care intorc ca imbecilii..mai ai si timp sa folosesti franele etc etc..... cine nu este de accord cu mine va rog sa ma comentatzi !

 

una peste alta , de data ata a fost de vina motociclistul, slava Domnului ca este in viatza !!!asta este cel mai importat pana la urma.

 

Va pup si va doresc asfalt uscat !

 

cam ai dreptate omu.....respect ..am fost si eu acolo...la putin timp dupa ridicare lui de catre ambulanta am auzit 2-3 variante ne stiind pe care sa o cred ... ba chiar si in care un domn cu audi Q7 cica care a mers in sptele lui si l`a mai vazut cum a mai trecut 2 semafoare pe rosu ....ciudat ....pot zice una la mana baiatul era pe mobra... masina nu avea cum sa se tina dupa el decat daca trecea si ea pe rosu ceea ce nu prea cred...chiar 2 semafoare hmmm...adika omul loseerrr=micinos=afirmatii gresite!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratilor, nu a dat caldura bine si ati inceput? :bounce: :) :drink: Eram azi in centru la Unirii si nu cred ca a trecut vreunul care sa nu mearga cu cel putin suta in plina aglomeratie!!!! Chiar ma gindeam ca in seara asta trebuie sa citesc la accidente, speram totusi sa nu. :ok:

 

Pentru baiatul care a cazut, din vina lui sau nu, insanatosire grabnica...poate data viitoare te vei gindi de doua ori inainte sa bagi mina in gaz.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine macar ca a avut o casca calumea. Daca e cea neagra din poza e un Shark RSI, si e destul de studiata sa preia socul sa sa-l disperseze si chiar sa cedeze controlat la nevoie. Sa speram ca va fi ok pilotul.

 

Poate ca sunt putin mai multe acc la inceput si sfarsit de sezon, mai ales primavara si din cauza ca reflexele sunt inca "adormite". Trebuie sa o luam incet si sa ne reobisnuim la fiecare inceput de sezon pt ca ne cam iesim din mana peste iarna. E normal. Si apoi mai e si bucuria si entuziasmul inceputului de sezon si de asemenea temperaturile scazute si gripul de 2 lei.

Grija mare! Hai sa nu blocam serverul cu topicuri cu accidente. :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exista de cand eram eu mic o categorie periculoasa numita "shofer de weekend"...acum a aparut inca una care favorizeaza accidentele: "motociclist de weekend".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vine cald, si ne infigem ca berbecii in ei? c'mon dudes, more respect 4 yourselves.

motoristu' iesit din iarna are multe simturi atenuate si multa drenalina de consumat, prea multa. Mai e si doza de prostie..ROSHUUU? god..

uf speram sa se faca bine..

 

p.s. ma duc sa ma culc si sa imi fac un review a stilui in care am mers azi.. nu-s prea multumit.. do the same

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vroiam sa scriu aici nimic dar trebuie sa va lamuresc cum s-au intimplat lucrurile exact, asta pentru ca am mers roata la roata pina la impact cu Nic. Am sa va spun punctual unele lucruri ca sa nu va datzi aiurea cu presupusul.

 

1. Am demarat impreuna (eram doar noi 2, nu grup) cind s-a pus verde pe pod si, ajunsi aproape de intersectia cu pricina, din cauza soarelui puternic ce batea in semafoare, nu am vazut ca functionau samafoarele. Masini nu erau in intersectie dar eu am taiat gazul si am frinat. Nic nu a facut asta si, intrat in intersectie, s-a trezit cu masina Clio ce venea din stinga. A virat dreapta vreo 4 metri dar nu destul... Am vazut cum se izbeste in Clio iar apoi cum zboara peste Clio si se opreste in BMW-ul 7 negru ce intrase in intersectie din dreapta. Atit.

 

2. Nic CONDUCE ZILNIC motocicleta, nu are simtzuri atrofiate, fiind ca mine, fara jena de ploaie, frig, ceatza, luni, vineri, iarna sau alte minuni...

 

3. Baiatul cu Q7, martor la scena si motociclist dealtfel, nu cred ca adeclarat ca am trecut 2 semafoare pe rosu, asta ar fi minciuna. Se intereseaza sincer de starea lui Nic, iar asta e de apreciat.

 

4. Politia a ajuns prima acolo iar salvarea (caci a fost doar una) a venit cu greu dupa 25 de minute.

 

5. Nic este in stare foarte grava internat la Terapie Intensiva la Spitalul Municipal. Are fracturi multiple la toate membrele, fractura de bazin si o severa contuzie toracica ce afecteaza un plamin si inima. De aseara, a fost trecut pe aparate, mai precis intubat, pina la stabilizare. Sper din inima sa se stabilizeze odata...

 

6. Ana, fata cu Clio, nu a avut nicio vina, m-a sunat aseara sa ma intrebe amanunte despre Nic si m-a intrebat daca poate sa ne ajute in vreun fel.

 

Acestea fiind zise, sper sa nu mai scrieti versiuni ciudate.

 

Multumesc baiatului cu Q7, Anei cu Clio care s-a comportat exemplar, D-lui chirurg de la urgenta care s-a oprit si a dat sfaturi utile pina a venit salvarea, celor care ne-au ajutat imediat dupa accident, politiei care a fost prompta si decenta, lui Edy de la United, lui Mos Craciun, lui Catalin de la Tomina si altora care au ajutat, fiecare in felul lui, la minimalizarea efectelor cumplitului accident.

 

SANATATE NIC.

Editat de 17 rosso
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Insanatosire grabnica si fara urmari.

Am si eu un fazer de 600 .... si sunt ingrozit de ce am vazut mai sus.

Iti amintesti cam ce viteza aveai cand ai taiat gazu si ai inceput sa franezi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In momentul de fata Nic este in aceeasi stare grava, sedat si intubat, nu este stabil ci doar stationar.

Probabil, in urmatoarele ore va fi operat, in functie de decizia medicilor.

Va fi nevoie de mult singe asa ca, cei ce pot dona singe, orice grupa, o pot face, cu specificatia "pentru NITOI NICOLAE - Spitalul Municipal". E bine sa donezi singe, pentru oricine are nevoie... Multumim anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt socat. Nu-mi vine sa cred. Acum am parcat motocicleta in fata sediului si ii lasasem loc s-o puna si pe a lui. Ca sa aflu acum grozavia pamantului. Nu stiu ce sa mai zic.

 

Multa sanatate Nik.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...