Sari la conținut

Sunt Tare Suparat


Bursuc
 Share

Postări Recomandate

Fratilor eram astazi in jurul orei 15.30 la semaforul de pe Stefan cel Mare inainte de intrarea in Spitalul Colentina. Cum stateam s-a facut vrede, plec de la semafor cu HIPER VITEZISTA MEA Suzuki Intruder si cand sa trec de intersectia un Jeep alb cu numar de CD depaseste coloana aflata la semafor si intra pe rosu in intersctie.......dai frana ...fuge fata ......incearca sa pui si cu spatele .......pune picioare pe jos ...pana la urma ma opresc fara sa cad si fara sa ma loveasca cel din jeep.Ma duc la sofer care giciti ce imi spune dupa ce tip si ma apuca toate istericalele ca tot acolo a murit baiatul de luna trecuta....." ITI ADUC CATI MARTORI VREI CA AM TRECUT PE VREDE!!!" .....imi vrenea sa il omor din bataie. Persoanele care au vazut ,vanzatori la magazinele din zona, au sarit si ei sa nu il las dar nu am avut ce sa ii fac..........

 

MARE GRIJA!!!!!!

 

 

 

AM AVUT UN CAR PLIN CU NOROC SI II MULTUMESC LUI DUMNEZEU CA AM SCAPAT TEAFAR!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Soferilor cu masini de CD si TC nu ai ce sa le faci, legal vorbind. Exista o procedura, dar e atat de lunga si intortocheata si implica MAI, MAE, ambasade si guverne, incat nu iti doresti sa o demarezi ca sa afli cand iesi la pensie ca nu avusesei dreptate. Ca te enervezi, nu de alta.

 

Insa, ca sa continui ce a inceput @lupalb, acestia cu toate ca au nesimtirea taximetristilor au un mare dezavantaj, le lipseste suportul pe care si-l acorda taximetristii unii altora si de si mai multe ori te poti baza pe simpatia trecatorilor daca incepi cu texte de genul: "Sa stai la ma-ta in tara sa faci faze d-astea bah!" Pentru ca intre un "motociclist satanist" autohton si un "Smecher cu gipu'" strainez, cred ca majoritatea celor de pe strada, cu tendinte si frustrari xenofobe si nationaliste reprimate, ar coaliza cu tine.

 

Si crede-ma ca o sa aiba de alergat si el un pic ca sa repare o oglinda rupta, iar daca era roman si conducea o masina a personalului diplomatic sau consular o sa aiba de dat explicatii cu privire la modul in care s-a intamplat sa apara zgarietura aia lunga sau sa se rupa oglinda.

 

Doar ca de cele mai multe ori noi, motociclistii, suntem multumiti ca am scapat la limita dintr-o situatie maro, ca sa ne mai gandim pe loc la represalii. Si ne zicem in gand "las-o asa, ca-i bine", si nu pot sa condamn pe nimeni ca gandeste asa, nu de alta, dar pe forum multi viteji se arata si am indoieli ca altcineva in locul tau ar fi reactionat diferit la fata locului. Aici e simplu sa vina cineva si sa spuna: "Il rupeam cu dintii pe nemernic", cunosc foarte putine persoane care pot sa sustina cu forta pumnului actiunile pe care pretind ca le-ar face intr-o situatie ca asta.

 

Succes, bine ca ai scapat.

Ry.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pastreaza-ti calmul si invata din ceea ce ai patit.

Am patit-o si eu de atatea ori, am rupt si oglinzi (desi sunt incapator - abia un an de moto). Dar am ajuns la concluzia ca agresivitatea ne-ar atrage si mai multa ura din partea LOR.

Sa recunoastem, oricum suntem mai slabi/ vulnerabili in trafic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa poti sa-l arzi pe nemernic la timp trebuie sa pleci de acasa pregatit de atac . Si asta oricind ! Altfel socul situatiei iti diminueaza capacitatea de lupta enorm de mult .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vecine Bursuc ia sa fi fost de 2/2m cand te dadeai jos de pe motor, sa vezi ce mic si chitzaitor se facea soferul. Ori sa-i fi dat o bucata cu sete. In cazurile cu CD, TC si e belea mare, suni la televiziuni (au numere de "urgenta") si sa-i vezi cum vin la subiect. Exista riscul (vezi cazul Teo Peter) in care oricum sa-l faca scapat pe meltean datorita legilor cu imunitatea diplomatica, etc.

 

Sanatate si ai grija de motor ca e prea frumos sa ii lasi zgarieturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aveti mare grija daca intrati in conflict cu soferi care conduc masini cu CD sau TC.

Daca va pierdeti stapanirea si ii ardeti vreuna peste bot puteti intra in belele inimaginabile.

 

Mai bine le dati o flegma in fata, aia nu lasa semne.

 

PS: Nu uitati sa ridicati viziera, cunosc un incepator care, din cauza nervilor, a uitat. Va dati seama rasul dracu'...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Soferilor cu masini de CD si TC nu ai ce sa le faci, legal vorbind. Exista o procedura, dar e atat de lunga si intortocheata si implica MAI, MAE, ambasade si guverne, incat nu iti doresti sa o demarezi ca sa afli cand iesi la pensie ca nu avusesei dreptate. Ca te enervezi, nu de alta.

Ry.

 

Stiam ca daca vreodata ai de-a face cu o masina de CD sau TC e mai bine sa incerci sa eviti, deoarece e cam considerata "stat in stat", adica daca ii rupi vreo oglinda sau o vandalizezi se considera atac asupra statului respectiv (sau a membrului din statul repsectiv) si poti avea belele f mari...

Daca nu are de unde sa te ia sau nu ti-a retinut nimeni numarul poate, insa altfel e belea...

 

Oricum puteai sa-i dai o flegma soferului si un sut in churr

 

:bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa poti sa-l arzi pe nemernic la timp trebuie sa pleci de acasa pregatit de atac . Si asta oricind ! Altfel socul situatiei iti diminueaza capacitatea de lupta enorm de mult .

 

 

tu asa faci, pleci de acasa la lupta?

 

:bounce:

gizas, nici nu ma mir ca ajung unii sa vaneze motociclisti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DA , asa fac ! Pentru ca daca pleci altfel ajungi ca @bursuc (in caz fericit ) sau ca alti frati (cazuri nefericite) .

Care sunt belele alea inimaginabile care le primesti daca i-o tragi la un CD ca nimeni nu le dezvaluie ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu confundati va rog regimul CD fata de TC.

 

E bine sa va feriti de CD.

 

Cei care conduc TC sunt romani: TRANSPORT CONSULAR. Sunt pt plimbari oameni veniti din strainatate. Am un coleg care face chestia asta. E masina de la guvern. La TC poti sa ii rupi capul cand vrei. La CD trebuie sa fii sigur ca nu iti vede numarul ca e groasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DA , asa fac ! Pentru ca daca pleci altfel ajungi ca @bursuc (in caz fericit ) sau ca alti frati (cazuri nefericite) .

Care sunt belele alea inimaginabile care le primesti daca i-o tragi la un CD ca nimeni nu le dezvaluie ?

Nimic frate, nu patesti nimic.

Cauta repede unul de-asta cu CD si bate-l pana-l lasi lat pe asfalt, n-o sa ti se intample nimic.

 

Pe urma vino inapoi si mai deschide un topic lacrimogen despre cum ne vaneaza pe noi soferii ( /index.php?...=83893&hl=).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DA , asa fac ! Pentru ca daca pleci altfel ajungi ca @bursuc (in caz fericit ) sau ca alti frati (cazuri nefericite) .

Care sunt belele alea inimaginabile care le primesti daca i-o tragi la un CD ca nimeni nu le dezvaluie ?

 

Daca te identifica baietii cu ochi albastri... poate fi nasol. Interviuri in exclusivitate la lumina puternica 24h precum si alte bucurii. Se considera vehicolele cu numar de TC/CD ca fiind "teritoriul unui stat strain" si se pot crea incidente diplomatice daca le-o dai intentionat.

 

Daca le-o dai intentionat si nu te gasesc, bafta ta!

 

Eu am condus intr-un sezon o moto cu numere de CD de la ambasada Germaniei. Regret vremurile alea... Politia daca ma oprea incremenea cand vedea numerele si isi cerea scuze... Soferii au imunitate diplomatica, asa ca in cele mai multe cazuri incidentele sunt musamalizate rapid. Aveam prieteni la Ambasada Germaniei care umblau noaptea cu masinile cu numar de CD beti turta, si se mai intamplau incidente, dar politia musamaliza totul foarte repede. E drept ca nu au lovit oameni ci doar au zgariat sau lovit usor alte masini, dar stiu cum e procedura. Se merge pe burta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inca o data ma inclin in fata lui bursuc, cel care face ce face si in orice situatie se mentine in pozitie verticala. pune el picioarele pe jos, blocheaza fata, spatele, leviteaza un pic si ramane intreg.

respect brother!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atunci norocul nostru ca majoritatea alora care conduc masini cu CD sunt straini si merg ca la ei (mai atenti sau mai calmi ) .

Deci e clar :

- CD-istii fac parte din casta stapinilor , un fel de Overlorzi ! aruncati-va la pamint sau inclinati capetele cind trec EI .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles .Zice bine @Stege pentru ca are dreptate . Deci CD-istii au drept de viata si de moarte asupra gloatei de prosti din tarile in care se afla . Nasoala treaba . Ma intreb ce-i retine sa nu faca macel pe unde sunt ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca intotdeauna este bine sa realizezi ca altii sunt mai tari ca tine. PUNCT. Ca ti-a taiat fata un baiet de cartier pe care il poti trimite la dentist, e cu totul alta problema. Dar sa pretinzi ca doar din cauza faptului ca gigel in CD te-a sicanat si vrei sa ii scoti inima cu dintii..mi se pare deplasat.

 

Mi mi s-a intamplat de x milioane de ori sa vreau sa calc pe cap soferi de conserva / dube/ tiruri/motociclete Dar am stat si am analizat situatia. E ok sa ti-o furi din cand in cand. Dar sa mai si sar la bataie cu dreptatea in mana si sa plec cu casca sparta si ochii vineti, e jenant. Asa ca am mai spus-o. Ma uit cine conduce. Daca din ochi apreciez ca as avea castig de cauza, imi continui firul nervilor. Daca nu, blestem in gand si ma gandesc ca ma fac eu mare, dau o forja si depasesc 3 trabanturi si ma calmez.

 

Concluzia: e bine sa stai in banca ta cand un CD trece pe rosu si te calca,apoi te scuipa in ochi. Taci, inghiti, repari pe banu tau fierul, pe banii tai iti platesti spitalizarea, scrii pe forumuri, blestemi si o iei de la capat pentru a fi calcat si alta data. Asa merge lumea si va merge tot asa pana nu va mai merge deloc!

 

Mi se pare putin cam deplasat. Poa' sa fie si Bush cu doua grenade nucleare in mana, da-l in gatu' mamii lui. Sa fiu pe strada si sa-l vad pe respectivul ca greseste (trece pe rosu) dupa care-l mai ia si la bataie pe 'imprudentul' care trecea pe verde, mi se absolut rupe de urmarile 'diplomatice'. Sunt mic si pricajit, asa ca nu dau eu primu', da' fereasca dumnezeu sa dea el, indiferent cine-i, suporta consecintele mai mult sau mai putin diplomatice.

 

N-o sa bag niciodata capul in pamant pentru ca 'altii sunt mai tari ca mine'. Mai degraba o zi vultur decat o viata gaina. (da, suna patetic).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inca o data ma inclin in fata lui bursuc, cel care face ce face si in orice situatie se mentine in pozitie verticala. pune el picioarele pe jos, blocheaza fata, spatele, leviteaza un pic si ramane intreg.

respect brother!

mersi domnu' :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e cam naspa cu jeepuri albe cu cd sau tc, cred ca sunt de la us embassy, in general ori cred ca sunt de aprovizioanare de la ambasada sau de paza, sau marines, caz in care daca te iei cu ei e bine sa fii putin steven seagal ca sa scapi

Eu l-am caftit pe unu' :bounce: Mike i-l chema si era negru tuci... venea cu un Ford expedition (TC) la max... la zgomoteca acum fo 2-3 ani... Nu sunt nici aia prea rasariti. stai calm.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi era să dea peste mine un handicapat cu un logan pe la gara de nord, de la o firma de pază sau aÂşa ceva... a virat stânga în nasu meu de pe sensul opus... flashuri, claxoane, degetul mijlociu... Âşi ce credeți că îmi arată? Că sunt eu chior! :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...