Sari la conținut

Grupul Posesorilor De Yamaha Tdm


bcristian

Postări Recomandate

Salut!

Vreau si eu sa-mi iau un TDM,850 de dupa '99 si as vrea sa stiu cateva chestii,va rog:

-cat consuma o dihanie d'asta?Pegasu meu imi papa vreo 7-9,10,si am auzit ca TDM-urile sunt destul de economice,cam care ar fi un consum?

-Piese de schimb se gasesc?Daca da,la ce preturi si pe unde?

-A pus careva cauciucuri on-off pe ele?Ma refer la Metzeler Tourance sau Michelin Anakee,Pirelli Scorpion,etc.Imi plac mult gumele de genul asta si TDM-ul mai merge si pe drumuri mai proaste,oare pot sa-i pun caucioace d-astea?? Stiu ca are roata fata de 18 dar se pot gasi alternative banuiesc..

 

Multumesc frumos,asfalt uscat :crack: :bigstar:

 

S-auzim de bine.

 

consumul poate sa fie destul de usturator, functie de starea in care se afla tuburile de emulsie (la unele exemplare se ovalizeaza destul de repede si e nevoie sa le schimbi in cazul asta, eventual cu unele aftermarket, mai durabile - atentie, la modelele de dupa 99 cum vrei tu tuburile nu mai sint demontabile si trebuie ori sa schimbi carburile cu totul ori sa improvizezi la fatza locului)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

jiclere, jiglere, jigloare, si asa mai departe :bigstar:

Sint tzevustile alea prin care vine benzina din camera de nivel constant in tubul/ajutajul Venturi.

 

 

mama cat sunt de praf la mecanica :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

consumul poate sa fie destul de usturator, functie de starea in care se afla tuburile de emulsie (la unele exemplare se ovalizeaza destul de repede si e nevoie sa le schimbi in cazul asta, eventual cu unele aftermarket, mai durabile - atentie, la modelele de dupa 99 cum vrei tu tuburile nu mai sint demontabile si trebuie ori sa schimbi carburile cu totul ori sa improvizezi la fatza locului)

WTF?? :blbl:

Cum adica nu se pot schimba jicloarele? N-am mai auzit...is sigilate,ce Doamne apara si pazeste au de nu se schimba?

Da' carburatorul par excellence trebuie sa fie demontabil,ca nu-i injectie computerizata sa nu ai voie,daca se demonteaza carburatorul nu se demonteaza si blestematele de jicloare??

 

Multam' de raspunsuri,vandui mobra si-s in cautarea unui 4TX...urati-mi bafta.

O sa am nevoie :blbl:

 

S-auzim de bine :laugh: :bigstar: :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SALUT MIRCESCU!, ce pot sa zic decat INSANATOSIRE GRABNICA! si ai grije de tine...am vazut si eu pozele de la accident acum..sincer nu s-ar crede ca ar mai scapa cineva dupa cum arata fiarele...ca motor nu mai era... si daca ma gadesc mai bine putea sa fiu eu acolo...sau putea sa te scap de asta...eu sunt baiatul care am venit sa vad motoru; la tine la serv....sincer imi pare rau

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut intreaga comunitate!

din pacat am doar jumate de mana functionala ,dar tin sa va multumesc pt gandurile bune ,si va asigur ca o sa raman TDM+ist :bigstar:

 

aveti grija de voi!

 

 

la cum arata motoru doar cu mana ai probleme? pai esti un norocos.

 

sanatate maxima

 

ce ai de gand sa faci cu mobra? o repari sau iti iei alta? la cum arata eu mi-as lua alta si am tine-o pe asta de piese.

Editat de Cavaleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

WTF?? :blbl:

Cum adica nu se pot schimba jicloarele? N-am mai auzit...is sigilate,ce Doamne apara si pazeste au de nu se schimba?

Da' carburatorul par excellence trebuie sa fie demontabil,ca nu-i injectie computerizata sa nu ai voie,daca se demonteaza carburatorul nu se demonteaza si blestematele de jicloare??

 

Multam' de raspunsuri,vandui mobra si-s in cautarea unui 4TX...urati-mi bafta.

O sa am nevoie :blbl:

 

S-auzim de bine :laugh: :bigstar: :crack:

 

Carburile sint demontabile, tuburile nu ;) au facut si ei un progres :blbl: sint demontabile la modelele 96-97 si poate si 98, nu stiu exact, la alea ulterioare sint incorporate. Cel putin asa scriau baietii de pe carpe-tdm, scormoneste nitel pe forumul lor si gasesti toate informatiile, sint enshpe topicuri cu consumuri tedemistice si maruntaie de carburi ;)

 

Mircescule, bine ai revenit si sanatate maxima !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am vazut niste hand guarduri la moto adventure, sunt de plastic la vreo 130 ron. nu mi s-au parut extraordinare dar aveau si kitul de montaj inclus in pachet prindere in 2 locuri fara aluminiu. oare merita? a luat careva de acolo?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la cum arata motoru doar cu mana ai probleme? pai esti un norocos.

 

sanatate maxima

 

ce ai de gand sa faci cu mobra? o repari sau iti iei alta? la cum arata eu mi-as lua alta si am tine-o pe asta de piese.

 

 

la cum a fost accidentul.... chiar sun un mare norocos :kiss:

 

o sa-mi alta mobra , nu pre cred ca o mai pot face pe asta...

 

bafta! aveti grija de voi :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la cum a fost accidentul.... chiar sun un mare norocos :kiss:

 

o sa-mi alta mobra , nu pre cred ca o mai pot face pe asta...

 

bafta! aveti grija de voi :D

 

 

macar ai ceva piese de schimb.

 

mana si-a mai revenit?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mana si-a mai revenit?

 

 

am ambele maini in ghips , norocul meu este ca stanga are doar o luxatie.... si o pot folosii pe jumatate :burnout: , dar la dreapta am o saptamana de cand am tija la antebrat , e destul de stresanta situatia ca toata lumea din jurul meu imi zice sa renunt la moto :blbl:), si eu ma simt nevoit sa dau din cap in semn de aprobare :D) , cu burlaco si inger albastru e mai placut ca ei sunt singurii care ma incurajeaza :unsure:

 

sa auzim de bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am ambele maini in ghips , norocul meu este ca stanga are doar o luxatie.... si o pot folosii pe jumatate :burnout: , dar la dreapta am o saptamana de cand am tija la antebrat , e destul de stresanta situatia ca toata lumea din jurul meu imi zice sa renunt la moto :blbl:), si eu ma simt nevoit sa dau din cap in semn de aprobare :D) , cu burlaco si inger albastru e mai placut ca ei sunt singurii care ma incurajeaza :unsure:

 

sa auzim de bine!

 

 

te asteptam calare baiete.capu sus fruntea-nainte!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am ambele maini in ghips , norocul meu este ca stanga are doar o luxatie.... si o pot folosii pe jumatate :burnout: , dar la dreapta am o saptamana de cand am tija la antebrat , e destul de stresanta situatia ca toata lumea din jurul meu imi zice sa renunt la moto :blbl:), si eu ma simt nevoit sa dau din cap in semn de aprobare :D) , cu burlaco si inger albastru e mai placut ca ei sunt singurii care ma incurajeaza :cheers:

 

sa auzim de bine!

 

 

nu renunta la nimik. nu ceda presiunii :unsure:

 

 

 

@all: care si-a scos vaca la pascut pe campiile tzarii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e destul de stresanta situatia ca toata lumea din jurul meu imi zice sa renunt la moto :burnout: ), si eu ma simt nevoit sa dau din cap in semn de aprobare :blbl: )
In primul rand insanatosire grabnica. Referitor la partea de mai sus, e vax albina. Pot sa-ti povestesc vreo 2 faze nasoale in care daca eram cu masina o mierleam sigur, cu aia n-as mai fi avut loc sa trec pe langa. Si nu din vina mea (vite incaltzate care depasesc TIR-ul la noroc in curbe fara vizibilitate). Daca e sa crapi, poti sa crapi si acasa in pat, niciodata nu o sa poti sa controlezi toti factorii. Iar pentru cei care cred ca masina ofera vreo mare siguranta (si eventual conduc ca bezmeticii cu credinta asta in cap), sa se mai uite la cum arata o masina dupa o coliziune la 60 kmph (testele NCAP), respectiv pe la stirile de la ora 5.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar dezavantajul este ca daca esti atins un pic faci poc pe cand la masina daca te atinge un pic zboara doar vopseaua.

 

oricum moto iti confera un sentiment unic care nu poate fi comparat cu sentimentele oferite de masina

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@all: care si-a scos vaca la pascut pe campiile tzarii?

 

Io am dus vaca la pascut acu 1 saptamana. Cam timid la inceput ca nu eram obisnuit cu peste 200 de kg pe coclau, dar a fost o experienta placuta.

Doar cateva emotii din cauza de ploaie cu o zi inainte si vaca mea are caucioace de strada.

 

 

Editat de Ratonyx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai nu tu, vaca paste :P o vad cum zambeste in iarba :blbl:

 

e frumushica :angryfire:

 

pai aia ziceam ca nu e tocmai la pascut... e asfaltul la 3 metri da' pozele sint inselatoare ;)

 

oricum pentru cine are fantezii enduro cu tdm ii recomand sa urce o bordura nu prea inalta ca sa ii treaca iluziile... sau sa urce pe o capra ca sa faca diferenta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...