Sari la conținut

Grupul Posesorilor De Yamaha Tdm


bcristian

Postări Recomandate

Super misto parbrizul ;) Eu inca nu am reusit sa fac nimic la mobra, afara sunt minus un milion de grade....

 

Ma duc sa ai urez Craciun fericit mobrei si sa il mangai putin :birthday:

 

Craciun fericit tuturor :D

 

 

post-35521-1261664618_thumb.jpg

 

in traducere libera: Floriane aici e mobra ce o asteptai, sa o folosesti sanatos Mos Craciun :birthday:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mersi Mircea. La viteze mai mari (peste 100 km/h), parbrizul incepe sa vibreze usor. Trebuie sa vad cum rezolva mica problema.

Azi, cu ocazia dezghetului ;) , am tras o mica tura cu tdm-ul, dezmortindu-ne amandoi dupa zilele geroase, care au fost. Termometrul din curte casei mele, aratand +14 grade :D

post-25487-1261664353_thumb.jpg post-25487-1261664375_thumb.jpg

post-25487-1261664389_thumb.jpg post-25487-1261664403_thumb.jpg

 

 

prelungeste suportul ca sa scapi de vibratii. inca 10cm mai sus si cate un surub pe fiecare parte si ai rzolvat problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prelungeste suportul ca sa scapi de vibratii. inca 10cm mai sus si cate un surub pe fiecare parte si ai rzolvat problema.

Asa ma gandisem si eu, sa prelungesc suportul metalic, pt a nu mai vibra varful parbrizului.

Mersi fain de idee, Cavalere :D

Mesaj completat

Salutare Woosh, la rugamintea ta am sa atasez cateva poze cu suportul gentilor laterale frontale. Pozele sunt facute acum (proaspete :birthday: ), caci nu am altele facute in timpul proiectarii si fabricarii suportului. Sper sa-ti fie de mare ajutor.

Oricum, ale tale trebuiesc confectionate dupa modelul de crashbar, facut de Zoly.

Nu a fost nici un deranj rugaminte ta, daca-ti mai pot fi de folos cu ceva, cu mare placere :birthday:

Numai bine si spor la lucru ;)

 

post-25487-1261762070_thumb.jpg post-25487-1261762096_thumb.jpg

post-25487-1261762113_thumb.jpg post-25487-1261762126_thumb.jpg

post-25487-1261762196_thumb.jpg post-25487-1261762239_thumb.jpg

post-25487-1261762259_thumb.jpg post-25487-1261762286_thumb.jpg

post-25487-1261762301_thumb.jpg post-25487-1261762406_thumb.jpg

post-25487-1261762438_thumb.jpg post-25487-1261762451_thumb.jpg

post-25487-1261762477_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte interesant rockere.

 

eu ma gandesc sa imi fac un set de genti textile sau 2 rucsaci care sa le arunc de o parte si alta a rezervorului si cu cleme sa le prind de crashbar.

 

nu prea am cum sa aplic sistemul tau pentru ca are o forma mai ciudata crasbaru.

 

inca mai studiez problema asta. sper ca in cele din urma sa o rezolv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte interesant rockere.

 

eu ma gandesc sa imi fac un set de genti textile sau 2 rucsaci care sa le arunc de o parte si alta a rezervorului si cu cleme sa le prind de crashbar.

 

nu prea am cum sa aplic sistemul tau pentru ca are o forma mai ciudata crasbaru.

 

inca mai studiez problema asta. sper ca in cele din urma sa o rezolv.

Cavalere, e buna si ideea ta despre care am vorbit acum ceva timp, doar ca nu am optat pt doua genti textile din prisma faptului ca nu se pot incuia cu cheie, iar la ploaie si noroi se curata gru. In rest, e o idee alternativa :D

Referitor la sistemul meu de crashbar si suprturi pt sidecase, sunt in totalitate hand-made si sunt facute din tzeava dreptunghiulara(1,5/2,5 cm). Stiu, sunt badarane, dar foarte rezistente la un eventual impact, cat si la greutatea gentilor pline.

Sa intzeleg ca si tu vrei, pe langa topcase si sidecase-uri spate, unele sidecase-uri frontale, pt mai multe bagaje.

E o idee buna, mai eles ca eu sunt foarte multzumit de ele, isi fac teaba 100%. Cu cati motociclisti (cunoscuti ori ba) m-am intalnit, toti au ramas placut impresionati de ele, mai ales ca nu mai vazusera asa ceva pana acum.

Singura inconvenienta a lor, este ca nu sunt aerodinamice. In schimb protejaza foarte bine picioarele impotriva vantului si afrigului, de aceea eu le port mai mereu montate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intradevar, gentile textile au dejavantajul ca nu se pot incuia si se murdaresc mai usor.

 

ma gandeam la urmatoarele alternative de a le folosi la drum lung.

 

gentile pereche de montat pe lateralul la rezervor dar rotite astfel incat parte de jos a gentii sa vina lipita de motoreta.

 

iar geanta mare sa o prind pe topcase.

post-21191-1261766842_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intradevar, gentile textile au dejavantajul ca nu se pot incuia si se murdaresc mai usor.

 

ma gandeam la urmatoarele alternative de a le folosi la drum lung.

 

gentile pereche de montat pe lateralul la rezervor dar rotite astfel incat parte de jos a gentii sa vina lipita de motoreta.

 

iar geanta mare sa o prind pe topcase.

Misto Cavalere, sa vedem ce va iesi :D

Apropo, cat costa setul, toate 3 gentile textile?

Ca pret, eu am dat 50 euro pe setul meu, luate de la Louis (prin Romi3 de pe forum): http://www.louis.de/_100f65aa2ef972050818a...tnr_gr=10024107. Restul, adica tzeava pt suport, am avut-o pe acasa, plus munca mea, zic ca am iesit destul de ieftinache. Acum depinde numai de tine ce genti iti vei alege, cele textile ori cele de plastic ca ale mele ;)

Mesaj completat

Acum am vazut si pretzul celor textile:

http://www.louis.de/_100f65aa2ef972050818a...tnr_gr=10025511

http://www.louis.de/_100f65aa2ef972050818a...tnr_gr=10025435

Total pt. cele textile 90 euro. Aproape dublu fata de ale mele.

Mesaj completat

Asta tinand cont ca sunt reduse si acestea, de la 170 euro la 90 euro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

planul e pt gentile textile aia mare de 50E e un extra care mi-ar placea sa-l am ;)

 

doar alea pereche sunt un must have si sunt mai ieftine ca cutiile tale :birthday:

Ok, oricum ar fi, o sa iasa misto si o sa fie de un mare folos aceste genti, in calatorii :D

Abia astept sa vad si mobra ta super accesorizata, numai buna de ture lungi pt la anu'

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o sa mai dureze ceva pana incepe accesorizarea.

 

in plan sunt urmatoarele: Cauciucuri, genti laterale fata, proiectoare, protectie far, inca un xenon, inlocuit semnalele sparte, indreptat suport coburi dreapta, cautat o solutie pt a ridigiza top-case-ul si suportul lui.

 

cam asta e ordinea, vedem ce vom face anu asta din ea :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa ca fapt divers, stiati ca Jandarmeria Argentiniana a achizitionat nici mai mult nici mai putin de 340 motociclete TDM 900?

Misto nu? :D Stiu ei ce stiu. ;)

post-25487-1261813521_thumb.jpg post-25487-1261813533_thumb.jpg post-25487-1261813548_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am sa-mi montez, ca si tine Cavalere, doua proiectoare de ceata, ceva de genu:

post-25487-1261818798_thumb.jpg la pretul de 170 lei + transport

sau

post-25487-1261818857_thumb.jpg la 160 lei + transport

 

Voi vedea ce model am sa aleg, dar in principiu cam asa va fi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu vreau sa pun modelul asta. sunt 60-80 lei

 

mai multe poze gasiti in linkul asta

 

/index.php?...791&st=2390

Misto rau proiectoarele, mai ales pretul. Stii cumva de unde se pot comanda, caci vreau si eu un set?

Poate le luam impreuna, un set tu unul eu :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai din targ de la autovit in bucuresti

 

o sa ma duc pe la sfarsitul lui ianuarie sper sa mai gasesc. iti iau un set man, fara probleme

Mersi Cavalere :D . Acum am vazut ca tipu cu BMW-ul le-o luat de la targ din Vitan.

Tzinem lagatura, referitor la proiectoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Rocker la ex-firma la care am lucrat mai sunt vreo 3-4 seturi de reflectoare din acestea. Cred ca costa 100 ron. Si Attila vroia sa monteze din acestea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Studiez si eu de ceva timp problema cu proiectoarele. Cel mai misto cred ca ar fi daca ar fi cumva montate pe furca, in partea superioara. Ar ajuta mult in acele de par / curbele luate la viteza mica si pe intuneric; ar merge oarecum pe principiul farurilor adaptive de la masini... iei de ghidon stanga si se duce si fascicolul luminos in stanga. E destul de greu insa sa le gasesti o pozitie. Nu stiu acum cum e la 3VD, dar e bine sa luati varianta asta in calcul.

 

La mine asta e principalul motiv (si cam singurul de altfel) pentru care mi-as pune proiectoare, ca de ceata n-am prea dat pana acum :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Rocker la ex-firma la care am lucrat mai sunt vreo 3-4 seturi de reflectoare din acestea. Cred ca costa 100 ron. Si Attila vroia sa monteze din acestea.

 

 

o poza se poate?

Mesaj completat

Studiez si eu de ceva timp problema cu proiectoarele. Cel mai misto cred ca ar fi daca ar fi cumva montate pe furca, in partea superioara. Ar ajuta mult in acele de par / curbele luate la viteza mica si pe intuneric; ar merge oarecum pe principiul farurilor adaptive de la masini... iei de ghidon stanga si se duce si fascicolul luminos in stanga. E destul de greu insa sa le gasesti o pozitie. Nu stiu acum cum e la 3VD, dar e bine sa luati varianta asta in calcul.

 

La mine asta e principalul motiv (si cam singurul de altfel) pentru care mi-as pune proiectoare, ca de ceata n-am prea dat pana acum :D

 

 

are merge facut un montaj pe sistemul de prindere al aripii si in felul asta ar fi cum zici tu florine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

IRA ar putea sa ne dea fotografii. Dar dupa cum imi aduc eu aminte sunt ca si cele din poza de la Rockeru modelul 170 romi.

 

Si eu ma gandeam cum sa fac sa am lumina unde vreau eu in portiunile de off road cand ne apuca noaptea. Acolo ai nevoie de lumina exact in fata ta le 2 m. Ma gandeam sa le montez pe telescoapele fata, se si pot monta cu un suport adaptat. Sau versiunea care mi-a placut mie mai mult sa le montez pe suportul de semnalizare. Si acolo trebuie putin modificat dar arata bestial. Am incercat o versiune Photoshop asa rapida...:D

 

post-35521-1261920748_thumb.jpg

 

 

Sau dupa ce imi face Dejavu crashbaru le montez pe ele. Dar acolo au riscul cel mai mare de distrugere ;)

Editat de Fotok
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa ca fapt divers, stiati ca Jandarmeria Argentiniana a achizitionat nici mai mult nici mai putin de 340 motociclete TDM 900?

Misto nu? :love: Stiu ei ce stiu. :)

post-25487-1261813521_thumb.jpg post-25487-1261813533_thumb.jpg post-25487-1261813548_thumb.jpg

nu e mare filozofie- calitate yamaha , motor mare , neturat,pana la 200 km/h se tine dupa un supersport-toate astea le intalnesti la un 850 .........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare TDM-isti!

Am si eu o intrebare. Vreau sa montez halogene sau bixenoane in faruri, dar bixenoanele sunt scumpe undeva la 400 de Ron.

Am vazut ca becurile de far au 15 W, bixenoanele au 35, iar halogenele 55 W.

La cat rezista instalatia electrica la mobra...nu e prea mult 2 becuri de 55 de W? (110 W total) pentru instalatia electrica.

Voi ce mi-ati recomanda?

 

Am vazut mai demult ca ati scris cu multe pagini in urma despre subiectul asta, dar nu am nici rabdarea si nici nu stiu la ce pagina e. Am cautat jumate de ora si nu am mai gasit.

 

Floriane, m-ar interesa si pe mine doua lampi de ceata cum ti-ai montat tu, la ce pret le-ai luat? Si cati W au becurile?

 

Dau o bere la urmatoarea intrunire cine ma ajuta :love:

 

Vreau sa imi schimb semnalizatoarele sa pun cu leduri trebuie releu special pentru asa ceva sau merge si cel clasic?

 

:)

 

Florian....arata misto motoru care l-ai luat de la Atti, sa ai bafta de el!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...