Sari la conținut

Grupul Posesorilor De Yamaha Tdm


bcristian

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

azi eu am visat cu ochii deschis. am vazut nisip si piramide. si ma traznit o idee naspa. eu, TDM-ul si egiptul.

 

De mic vreau sa ajung acolo sa vad piramidele live. tata a fost pe vremea lu impuscatu cand ii invatam pe egipteni cum se construieste.

 

Oare care o fi cea mai scurta ruta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am vazut un TDM 3VD la Real Sagului, Timisoara :P . Am oprit si eu langa el, am dat o fuga prin magazin, dar nu am dat de posesor. Poate data viitoare...

 

Eu nu eram.Ce combinatie de culori avea??Mai este un baiat TJ asa e cunoscut e ca si al meu argintiu cu rosu...cine stie :D si mai stiu vreo 1 sau 2pe negru cu albastru....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de Korben nu stiti nimic?

Am fost plecat in concediu, in Ungaria

Am plecat sambata, nu era venit mandatul postal ca mergeam dupa coletul cu placute

 

.

Mesaj completat

 

korben o fi la plimbare. nu pierde timpul la tastatura :D

Asa e

Mai nou ies cu un prieten, posesor de BMW1200GS Adventure

Nu am precizat asta ca sa ma dau mare, ci ca sa va anunt ca TDM face fata cu brio, pe asfalt, unei motociclete in care inginerii germani au bagat tot ce emai nou si mai modern si mai bun si mai cum vreti voi

Offroad nu am incercat si nici nu cred ca voi incerca cu Metzeler Roadtec Z6

Stiu ca e criza, stiu ca toate sunt scumpe, dar ascultati sfatul meu: NU dati banii pe anvelope second-hand, oricat de tentant ar fi

Inainte de a cumpara Metzelerurile, am avut nevoie de o guma spate, repede si ieftin

Stiam ca trebuie sa imi vina noile anvelope, asa ca am pus mana rapid pe un Michelin Anakee (spate) care mai avea o ultima zvacnire de viata in el

Pe fata nu am schimbat-o pentru ca aparent era buna

Error!

Tocmai cea de fata imi facea probleme

Era Michelin PilotRoad 2, care e o anvelopa duala, adica trenul de rulare pentru linie dreapta e mai dur decat cel pt curbe

Asa ca anvelopa se uzeaza "triunghiular", cu efecte foarte neplacute in curbele luate in forta

Ei, cu noile anvelope (foarte "la moda" pe touringuri in vest) iau curbele in moduri pe care alta data le vedeam doar in filme

Si va spun eu: TDM-ul "stie" sa ia curbe

Trebuie doar sa ai sange in c o a i e (scuzati expresia)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi a fost prima data cand am atins cu scaritele de asfalt. Si nu oricum, ci de față cu politia. :P

Veneam de la Cluj si ma dadeam pe curbe lejer intre Sighisoara si Rupea. Dupa o curba ca oricare alta vad doi politisti pe marginea drumului. Ma sperii de ei (Politie pe serpentine? Cine s-ar fi asteptat?) si pun frana fix in mijlocul curbei. Forta centrifuga dispare si ma trezesc polizand asfaltul cu scarita. Fac un haaarrrssssttt in timp ce treceam prin dreptul primului politist, al doilea ma aude (era cu spatele) si imi face semn s-o las mai moale. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Korben cred ca mai conteaza si stilul de mers. daca esti genul care duce motocicleta la limita pe curbe clar ai nevoie de cele mai bune anvelope.

 

daca esti ca mine, praf la datul pe curbe si le iei incet si safe, nu mai influenteaza asa de mult anvelopa.

Mesaj completat

@marius'95 pai si pe franare motocicleta s-a aplecat mai mult pe curba , in loc sa se ridice? intreb ca nu prea imi mai aduc aminte cum se coporta vaca pe curbe...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Surprinzator, nu? :D Motocicletele nu se ridica singure. Stii... gravitatia... Trebuie sa tragi de ghidon sau sa accelerezi ca sa se ridice.

 

BTW, aproape de Tg. Mures mi s-a parut ca am vazut trecand pe contrasens un TDM850 rosu. Nu stiu sigur daca era TDM ca a trecut repede.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost plecat in concediu, in Ungaria

Am plecat sambata, nu era venit mandatul postal ca mergeam dupa coletul cu placute

 

.

Mesaj completat

 

 

 

 

Ei, cu noile anvelope (foarte "la moda" pe touringuri in vest) iau curbele in moduri pe care alta data le vedeam doar in filme

Si va spun eu: TDM-ul "stie" sa ia curbe

 

Salut!

Poate ca sunt mai eu mai greu de cap(e drept ca azi noapte am avut eveniment), dar mai spune o data care este optiunea de anvelope mult asteptata...

Multumesc!

P.S. La noi toti motociclistii se pregatesc de iernat. Mai vad cate un scuterist tremurand din cand in cand...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Poate ca sunt mai eu mai greu de cap(e drept ca azi noapte am avut eveniment), dar mai spune o data care este optiunea de anvelope mult asteptata...

Nu esti greu de cap, ci doar neatent :D

In postul meu am scris "Offroad nu am incercat si nici nu cred ca voi incerca cu Metzeler Roadtec Z6"

Acestea sunt anvelopele cu care "ma dau" acum

Mesaj completat

Korben cred ca mai conteaza si stilul de mers. daca esti genul care duce motocicleta la limita pe curbe clar ai nevoie de cele mai bune anvelope.

Sunt genul care accelereaza in curbe, de aia am motocicleta (ma dau mare?)

Nu trebuie sa te temi sa te inclini, ideea e sa ai control asupra motocicletei, si pentru asta ai nevoie de aderenta

Dupa cum stiti cu totii, cauciucul isi pierde din elasticitate in timp, si implicit aderenta

O anvelopa noua va fi intotdeauna mai buna decat una veche

Veche, nu uzata

In urma cu cateva luni ai pus o poza cu un Heidenau nou si inca o anvelopa veche, dar nefolosita

Diferenta e vizibila cu ochiul liber

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

corect le zici , anul asta am pus si eu set nou de anvelope Pilot Road 2 ( am luat si eu ce a iesit pe locul 1 in testele nemtesti) fabricatie martie 2010 in zilele calduroase puneam mana pe ele cand ma opream erau lipicioase ca guma Turbo . au costat cat 4 anvelope de masina dar eu zic ca merita , evident fiind noi profilul mai rotund netocite inca te inclini mult mai repede ( m-am speriat un pic pana m-am obisnuit ). nu m-a interesat deloc mersul offroad cu motor de talia asta . salut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer nu cred ca un motor de 900 poate consuma 6 la suta in oras,mai ales ca orasul e aglomerat si etc...turati bla,bla....chiar si pe benzina....un 7-8 mai cred dar 6 nici cum. :P

Cum adica "chiar si pe benzina"? :P Diesel ar fi consumat mai mult?

Mie imi ia in jur de 7%, dar nu se poate generaliza... consumul urban e influentat de mai multi factori si variaza mai mult decat cel extern. Sunt convins ca se poate scoate un consum sub acest prag.

 

 

Surprinzator, nu? :D Motocicletele nu se ridica singure. Stii... gravitatia... Trebuie sa tragi de ghidon sau sa accelerezi ca sa se ridice.

Cavaleru cred ca se referea la tendinta mototcicletei de a se ridica de pe curba la franarea fata, fenomen pe care personal nu l-am simtit pana acum dar despre care i-am auzit pe multi motociclisti povestind.

 

Nu trebuie sa te temi sa te inclini, ideea e sa ai control asupra motocicletei, si pentru asta ai nevoie de aderenta

Din pacate, control total nu cred ca ai vreodata. Poate doar pe circuit... Uite de ex. cum m-am certat eu luna trecuta cu aderenta:

 

post-5978-1288033081_thumb.jpg

 

In caz ca nu v-ati dat seama, sunt alge (!) de la apa care traversa soseaua. Evident ca "verdeata" nu se vedea din departare si nici nu cred ca le-ar fi trecut la multi prin cap ca era ceva mai mult decat o portiune de asfalt ud.

 

---

 

Si astea-s de saptamana trecuta, cand neagra mea a "aniversat" 60K, intr-un loc cu adevarat special... litoralul din sudul Bulgariei:

 

post-5978-1288033207_thumb.jpgpost-5978-1288033272_thumb.jpg

 

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adica chiar si pe benzina daca e motorul,indiferent de capacitate mai cred intr-un 7-8 %,dar 6% nu cred.in oras nici cele de 500 nu cred ca iau 6% .....si nu ma refer la cele pe injectie.In concluzie generalizam:masini ,motociclete sau motociclete,masini...dar vorbind de motocicletele cu capacitati mari pe carburator mie personal si e doar parerea mea nu cred intr-un 6%...desi in functie de mana si de calm este probabil.Ar trebui sa le scriem celor de la mythbusters. :D

Editat de 97TDM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adica chiar si pe benzina daca e motorul...

:D Io tot nu pricep, ba mai mult sunt intrigat: pe ce altceva ar putea sa fie motorul ala ca sa consume mai mult, de zici "chiar si pe benzina"?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

BTW, aproape de Tg. Mures mi s-a parut ca am vazut trecand pe contrasens un TDM850 rosu. Nu stiu sigur daca era TDM ca a trecut repede.

Salutare Marius, TDM-ul rosu era al meu. Impreuna cu Fotok si Andrei Ganea, am tras o tura, ieri, pana la Tg. Mures. Cu noi te-ai intalnit pe drumul de Sighisoara si ne-am salutat. Te-am recunoscut si noi dupa mobra si casca ta rosie.

Sa ne vedem si cu alte ocazii, numai bine

 

post-25487-1288038592_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Na pai nu e stres(nu am cum sa pun accentul ca sa intelegi exprimarea ...asta e forumu,mess-u,chat-u,etc),am explicat clar ca generalizez.ziceam ca si la masinile pe benzina(chit ca e pe benzina) mai trag sa cred intr-un consum de 7-8% dar nici chiar 6...adica cred intrun consum de 7-8% chit ca e un motor pe benzina sau chit ca e motocicleta,e un consum greu de scos chiar si ptr un diesel(adica poate fi si o masina cu motor diesel ca tot nu cred in 6%).acum sa inteles? :D tahaaa...

Editat de 97TDM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Marius 95 : casca rosie te da de gol pe drumurile publice :D

 

CONSUMURILE: depind de reglajul motorului (aer/benzina), temperatura (frig/cald), locul (oras [mare/mic] in afara localitatilor [starea drumului/asfalt bun, mediu sau rau E60/DN14/forestiere]), de motociclist (incepator/avansat), stil de condus (sportiv/moderat), de benzina(95/98/100), si dracu stie mai de cati factori......

 

Am o mare rugaminte: Suntem o mica comunitate in aceasta tara si asa de toata ciocolata, va rog eu frumos NU VA MAI CERTATI! Sa incercam sa avem aici un loc pe forum unde intradevar putem sa ne ajutam, da sfaturi corecte, povestii intamplarile.

 

Sa incercam sa ne abtinem de la comenturi meschine.

 

Stiu cu cat va creste aceasta comunitate cu atat va fi mai colorata din toate punctele de privire.

 

Avem toti aceeasi pasiune: iubim motocicletele. Fie ele de strada, teren sau circuit.

 

In limba maghiara este un proverb: " Omul motociclist este un om bun" !

 

Eu am gasit prieteni foarte buni pe acest forum si sunt fericit ca impartim aceeasi pasiune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

atita timp cat alti fac observatii legate de gramatica mea de clasa a 3 a,in loc sa inteleaga ideea,de parca am fi la ora de limba romana si ii este frica sa nu ii ia altu nota de 10,si nu pe un forum al barbatilor motociclisti.sau poate isi permite sa se traga de sireturi cu cineva cu care nu sa cunoscut vreodata.ii transmit ca in 89'' mi-am castigat si eu alaturi de alti romani dreptul la exprimarea libera,si mai ales ca nu are cei 7 ani de acasa.Nu e frumos sa faci observati dandute tu perfectul si atotstiutorul.vad ca nu stii ca si asta intra in cei 7 ani de acasa...si apropo domnu moderator vezi pe viitor cine incepe cu blagoslovirile si nu mai fi partinitor si nu vad de ce sa nu fie o discutie comuna pe forum .... respectele mele. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...