Sari la conținut

Grupul Posesorilor De Yamaha Tdm


bcristian

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Caut releu de incarcare + mufa ce vine pe fire, pt 3VD.

 

 

Ceau releu de incarcare eu am luat de la Sorin de la voi din TM, 406 RON .

 

Cu speranta ca daca aceasta dicutie era in mediul real si nu in cel virtual nu se lasa cu "varsare de sange" :nono: ... si mai mult cu ... varsare de bere :drink: si o discutie cu pixul pe hartie propun un armistitiu :friends: .

Omul evindent are o nemultumire si personal cred ca discutia asta trebuie sa mearga intr-o directie constructiva, deci are careva o solutie practica privind marirea echilibrului motocicletei atunci cand este pe cricul central?

Pana apare careava cu o rezolvare revin eu cu o noua intrebare ... am "reusit" sa rup unul din furtunele de bezina care ies din rezervor si merg la "chestia" aia care trece alimentarea pe rezerva si pentru ca nu am gasit furtun cu alelasi diametru iterior am pus unul cu o sectiune interioara mai mica. Poate influenta negativ mersul motocicletei acest lucru? Un lucru foarte ciudat :scratch: mi se pare un al 3-lea furtum care iese din rezervor (mult mai subtire in diametru) si care intra in rezervorul de antigel... oare acolo ii este locul ... in rezervorul de antigel :what: deasemenea mentionez ca rezervorul meu a fost cositorit in zona de iesire a furtunelor de alimentare si cred ca exista ceva mizerie in interior. intentiozez sa il demontez, sa il curat si eventual sa montez si niste filtre pe aceste furtune. are careva pe 3VD filtre de benzina? caut un model de filtru permanent.

Astep cu interes raspunsul vostru.

Aaaa si totusi care este consunul optim la un 3VD.

Multumesc tuturor pentru ajutor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am intalnit cu Fuchsia, in seara asta, de fapt ne-am despartit acum vreun sfert de ora. Imi cer scuze tuturor, intr-adevar sunt total lipsit de tehnica in ridicarea mobrei pe cricul central. Dar tot raman la parerea ca ceva gresit tot era la cric din moment ce a trebuit sa-l polizez pentru a putea sta motorul in echilibru. Bafta la toti si multumiri lui Fuchsia pentru sfaturi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am reusit in sfarsit sa fac un consum la tdm.5,9 un pic cam mare, desi am avut cateva iesiri peste 120 dar totusi mi se pare cam mare, sau nu? bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am intalnit cu Fuchsia, in seara asta, de fapt ne-am despartit acum vreun sfert de ora. Imi cer scuze tuturor, intr-adevar sunt total lipsit de tehnica in ridicarea mobrei pe cricul central. Dar tot raman la parerea ca ceva gresit tot era la cric din moment ce a trebuit sa-l polizez pentru a putea sta motorul in echilibru. Bafta la toti si multumiri lui Fuchsia pentru sfaturi!

 

o eroare de 2mm corectata usor. avand in vedere ca diferenta dintre cricul lui zoli si cel original e cam de 4 ori ca pret, chiar nu ma deranjeaza fapul ca am muncit si eu un pic la cricul meu :P

 

am reusit in sfarsit sa fac un consum la tdm.5,9 un pic cam mare, desi am avut cateva iesiri peste 120 dar totusi mi se pare cam mare, sau nu? bafta

 

la ce turatii schimbi treapta? carburatoarele sunt curatate, reglate sincronizate, membranele verificate? consumul e unu normal daca ai cuiele pontou cu singuranta la jumatate

 

Eu plec vineri din buzau spre cluj....sper sa ne intalnim poate bem o bere ca sa ne cunoastem mai bine :friends: :drink: :peace:

 

vino la intrunirea TDm-istilor si atunci o sa ocazia sa cunosti si mai multi :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am reusit in sfarsit sa fac un consum la tdm.5,9 un pic cam mare, desi am avut cateva iesiri peste 120 dar totusi mi se pare cam mare, sau nu? bafta

 

Daca este vorba de consum in oras, e bun. Pentru afara mi se pare a fi cam mare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca este vorba de consum in oras, e bun. Pentru afara mi se pare a fi cam mare!

la ce turatii schimbi treapta? carburatoarele sunt curatate, reglate sincronizate, membranele verificate? consumul e unu normal daca ai cuiele pontou cu singuranta la jumatate

la 3000-3500 sincer in carburatoare nu m-am uitat dar urmeaza. am sa mai incerc un consum si cu un mers mai lejer pana in 110 sa vad cum sta. :grinbandit:

am mers si in oras dar mai mult afara dar cam tare ( pe noua centura a sibiului)

Editat de bubba
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lista tricouri:

 

1. andreiganea 1 xl+1 s

 

Lista ticouri

 

la 3000-3500 sincer in carburatoare nu m-am uitat dar urmeaza. am sa mai incerc un consum si cu un mers mai lejer pana in 110 sa vad cum sta. :grinbandit:

am mers si in oras dar mai mult afara dar cam tare ( pe noua centura a sibiului)

 

e bine la 3500, verifica si carburatoarele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Vreau si eu un tricou marimea L.

Are cineva chef de o plimbare in weekend?. Orice destinatie de o zi.

 

Fuchsia poate ne putem vedea undeva sa ma rezolvi si pe mine cu cricul central. Sufar si eu de aceiasi boala ca si Barboge :D . Nu reusesc sa o ridic singur. :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Vreau si eu un tricou marimea L.

Are cineva chef de o plimbare in weekend?. Orice destinatie de o zi.

 

Fuchsia poate ne putem vedea undeva sa ma rezolvi si pe mine cu cricul central. Sufar si eu de aceiasi boala ca si Barboge :D . Nu reusesc sa o ridic singur. :(

 

 

stefan vezi la mine in semnatura pentru tricouri. Dai click pe link si te treci acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Vreau si eu un tricou marimea L.

Are cineva chef de o plimbare in weekend?. Orice destinatie de o zi.

 

Fuchsia poate ne putem vedea undeva sa ma rezolvi si pe mine cu cricul central. Sufar si eu de aceiasi boala ca si Barboge :D . Nu reusesc sa o ridic singur. :(

 

Vin si io la lectia lui Florin! :D

Si as fi tentat de o tura scurta in week-end.

Sunt cativa oameni de vor sa dea o fuga la bulgari. Te bagi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai sa ne vedem intr-o dupa amiaza atunci, pe la intrarea principala in Tineretului, vizavi de Sincai si statia de metrou. Daca aveti drum prin Berceni - Big/Cultural, ne vedem la orice ora, sau dati un semn la telefon si vedem cum facem.

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai sa ne vedem intr-o dupa amiaza atunci, pe la intrarea principala in Tineretului, vizavi de Sincai si statia de metrou. Daca aveti drum prin Berceni - Big/Cultural, ne vedem la orice ora, sau dati un semn la telefon si vedem cum facem.

:cheers:

 

 

Hmmm, nu stiu de ce, dar am impresia ca-mi lipseste numarul tau de telefon. Sa sun...un prieten(Costin)? :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ti-am trimis un mesaj, si tie si lui Stefan. Idioata rau interfata asta noua a forumului, ar trebui ca inteligentului care a ales-o sa ii fie scoasa clantza de la usha casei si in locul ei pus un buton "finutz" undeva aiurea pe perete, alb pe alb.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vin si io la lectia lui Florin! :D

Si as fi tentat de o tura scurta in week-end.

Sunt cativa oameni de vor sa dea o fuga la bulgari. Te bagi?

Am vazut topicul. La cascada ar fi interesant dar pentru relaxare merita macar doua zile.

Il programam pentru weekendul urmator. Pana la Giurgiu va insotesc. Sau daca vrei spre munte e ok.

 

ti-am trimis un mesaj, si tie si lui Stefan. Idioata rau interfata asta noua a forumului, ar trebui ca inteligentului care a ales-o sa ii fie scoasa clantza de la usha casei si in locul ei pus un buton "finutz" undeva aiurea pe perete, alb pe alb.

Am vazut mesajul. In weekend ne vedem sigur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut topicul. La cascada ar fi interesant dar pentru relaxare merita macar doua zile.

Il programam pentru weekendul urmator. Pana la Giurgiu va insotesc. Sau daca vrei spre munte e ok.

 

 

Am vazut mesajul. In weekend ne vedem sigur.

 

Mda...si io ma gandesc tot cam asa...poate bagam, sambata, un munte scurt, de o zi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- mie personal imi mananca foarte mult tdm-ul si in oras si afara ,cred ca undeva in jur de 9-10 in oras cu carburatoarele curatate si sincronizate...nu stiu ce sa mai fac cu el,de mers merge impecabil,ce e drept ca ar trebui sa schimb bujiile si sa pun inapoi filtrul original(momentan am sport) si sa mai incerc un nou reglaj la carburatoare.noi sa fim sanatosi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- mie personal imi mananca foarte mult tdm-ul si in oras si afara ,cred ca undeva in jur de 9-10 in oras cu carburatoarele curatate si sincronizate...nu stiu ce sa mai fac cu el,de mers merge impecabil,ce e drept ca ar trebui sa schimb bujiile si sa pun inapoi filtrul original(momentan am sport) si sa mai incerc un nou reglaj la carburatoare.noi sa fim sanatosi.

 

cuiele pontou la ce pozitie au siguranta? bijiile n-au treaba cu consumul. verifica sa nu fie ovalizat tubul emulsor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cuiele pontou la ce pozitie au siguranta? bijiile n-au treaba cu consumul. verifica sa nu fie ovalizat tubul emulsor.

 

- pai mai au o treapta si sunt coborate de tot,deci de sus in jos la a 2 a pozitie ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...