Sari la conținut

Cum Ridicam Mobra Cazuta


eti_radu
 Share

Postări Recomandate

@mas_oyama: crede-ma ca daca as fi trecut eu pe langa tine as fi oprit (nu ca altii care doar s-ar lauda teoretic dar practic mai putin...). Ideea mea este urmatoarea fata de gagica: ok, inteleg ca are multe mile facute pe motor si ca este o profesionista... insa tocmai asta ar fi trebuit sa ii dea de gandit ca in momentul in care ridici motorul, sa fii si echipat... tocmai pentru ca are atata experienta pe 2 roti, ar fi trebuit sa isi dea seama de ceva: cand iti cade mobra este cel mai indicat sa fii echipat tocmai pentru a nu se intampla ceva nasol (or, ea recomanda doar manusile si ghetele, dar mi-e frica sa ma gandesc daca aluneca spatele sub sa...). Repet pentru a nustiu cata oara: respect ca la varsta ei inca savureaza plimbarile motorizate de 2 roti, insa tocmai fiindca este considerata un exemplu, sa fie exemplu pozitiv... adica sa poarte tot echipamentul... daca eu ma luam dupa legislatie si purtam doar casca, in momentul asta tastam de pe un pat al vreunui spital... in schimb m-am luat dupa niste vorbe aruncate in vant (ia-ti ba si geaca si protectii!) si uite ca zilele astea trebuie sa trec pe la motorasul meu sa vad ce mai face :bigstar:...

 

p.s.: rezum: sunt doar impotriva faptului ca nu poarta echipament complet, mai ales ca e un exemplu pentru alti motociclisti, in rest ce am spus cu opritul e valabil in continuare... daca te vad pe dreapta si fara echipament, nu am ce sa iti fac... a fost alegerea ta cand ai plecat de acasa daca iti iei sau nu echipamentul pe tine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 93
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

si sa fiu on topic acum!

avind in vedere ca am Nipru stiu ce inseamna sa ridici de jos un ciors ca asta!

nu am apucat sa citesc restu de postari ca mie lene, dar ce am vazut eu e o tehnica destul de buna.

intors cu spatele catre motor pe partea cazuta, se prinde de undeva de la jumatea mobrei si se ridica ,din picioare nu din spate, daca mai vrei sa uric pe ea.in felul asta cu minimul de efort se ridica.

 

acum referitor la discutia voastra, sunt contra argumentelor tale fuzzy.

acu o luna m-a prins noaptea pe drum era frig, am oprit sa-mi dezghet mainile, si cind am tras pe lateral ca nu mai puteam de maini, am parcat, dracu a vazut unde am oprit ca nu era luminat,cind am dat sa ma dau jos de pe motor, am vazut ca se duce spatele, si dusa a fost, s-a intors cu p...z..a in sus in sant.

a dracu sa fie de conservari daca a oprit unu sa ma ajute.

mai!

si codul rutier te obliga sa opresti si sa dai prim ajutor cuiva in caz de accident, sa nu mai vorbim de ratiune.

pentru cei care gindesc ca tine va doresc numai 1 sant de asta pe sezon :P sa intelegi ce inseamna sa vorbesti si sa nu intelegi.

 

in fine!

asa draci am avut in mine ca nu oprise nimeni, de nervi si draci carei aveam in mine am racnit una si am apucat si am tras ciorsul din sant(fiind a treia incercare) ca si cei din competitiile de "world strongers't man" :bigstar: ,asta mi-a fost tehnica, ca in pozitia in care era doar din forta proprie am reusit s-o scot afara, noroi pina-n git de zici ca terminasem o competitie de cros.

cu toate astea de eram mai slab de fire sau mai subtirel state-am mult si bine cu ea in sant! ca doar sunt destui ca tine.

luati aminte! luativa mobra dupa statura ca altfel :lol:

am vazut si eu clipul! am descris aceeasi tehnica care a aplicat-o ea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hmm... vad ca facusem dublu post... nui bai, o sa folosesc al doilea post pentru a iti multumi pentru limbajul folosit, asemenea discutii le-as continua bucuros cu interlocutori care stiu sa raspunda cu mai mult de 2-3 cuvinte, si alea aruncate in scarba :bigstar:...

Editat de fuzzy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hmm... vad ca facusem dublu post... nui bai, o sa folosesc al doilea post pentru a iti multumi pentru limbajul folosit, asemenea discutii le-as continua bucuros cu interlocutori care stiu sa raspunda cu mai mult de 2-3 cuvinte, si alea aruncate in scarba :D...

in pantaloni scurti si slapi nu ai sa ma vezi pe mobra :P

daca am casca opresti? :lol:

protecti la coate si genunchi am da is sub geaca si pantaloni, nu ai cum sa le vezi, nici asa nu ai sa opresti?

 

te inteleg unde bati, ar trebuii sa fie o lectie pentru toti, daca esti pe doua roti, minimul de echipamnet obligatoriu, ca e chopper cai vitezana de asfalt ne lovim cu toti si nu iarta :lol:

eu unu nu as putea trece pe linga cineva care e in necaz co fi el conservar co fi frate de breasla, carutas, biciglist,pieton, as avea mustrari de constiinta, n-as dormi noaptea daca as afla ca viata cuiva a depins de mine.

te gindesti.. m-ar urmari toata viata, sincer!

eu zic sa inchidem discutia, am inteles punctul tau de vedere!

mai bine am bea o bere :bigstar: :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in rest ce am spus cu opritul e valabil in continuare... daca te vad pe dreapta si fara echipament, nu am ce sa iti fac... a fost alegerea ta cand ai plecat de acasa daca iti iei sau nu echipamentul pe tine...

deci ... daca imi moare motorul in drum, vara pe 40 grade, opresc, fac semne ca disperatu, nu opreste nimeni, mor de cald, dau jos echipamentul de pe mine, beau apa ce o am in bidon si fac semne in continuare .... apoi tu treci pe langa mine, ma vezi in tricou si cu batista in cap sunt cam neechipat ce-i drept.

opresti sa ma ajuti?

 

ideea e ca nu trebuie sa conditionezi ajutorul de modul in care aparentele iti arata omul.

am inteles ca vrei sa argumentezi cumva ceea ce ai spus ... dar daca vezi ca ai facut o afirmatie putin grabita, nu e mai usor sa o retragi, cu scuze, decat sa te inversunezi sa o sustii?

si crede-ma, daca imi cade motorul (un ural!) inainte sa ma apuc de ridicat, dau jos casca, geaca, asa, sa fiu mai lejer.

 

ps: pai chiar sa presupunem ca am plecat doar in tricou si in pantaloni scurti, asa la o tura. e gresit, asa e.

dar pt. asta de ce sa nu ma ajuti? poate astfel ma convingi si ca data viitoare sa nu mai ies asa. iar eu sa zic, dude, ai dreptate, am gresit.

ei? tu ai gresit? opresti sa ajuti un om neechipat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hmm... vad ca facusem dublu post... nui bai, o sa folosesc al doilea post pentru a iti multumi pentru limbajul folosit, asemenea discutii le-as continua bucuros cu interlocutori care stiu sa raspunda cu mai mult de 2-3 cuvinte, si alea aruncate in scarba :bigstar:...

nui dublu post am vrut doar sa completez ce e sub postul ala doielea.si a fost postat chiar dupa ce ai postat tu.

o mica neintelegere.

cum am spus!

te-am intels!

sory de cuvinte!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai bine am bea o bere :bigstar: :P

 

Cinste tie!

 

ps: pai chiar sa presupunem ca am plecat doar in tricou si in pantaloni scurti, asa la o tura. e gresit, asa e.

dar pt. asta de ce sa nu ma ajuti? poate astfel ma convingi si ca data viitoare sa nu mai ies asa. iar eu sa zic, dude, ai dreptate, am gresit.

ei? tu ai gresit? opresti sa ajuti un om neechipat?

 

Totusi genunchierele se vad sau iti dai seama daca le are cineva chiar daca are pantaloni mai largi, iar daca iti dai echipamentul jos nu il arunci la 10 metri distanta, ramane totusi la vedere (fara nici o referire la tara noastra si abilitatile de... magicieni :lol:). Ok, poate m-am grabit cu acea afirmatie dar oricum NU e bine nicaieri sa pleci fara echipament... desi as fi putut, eu NU am iesit pe strada fara casca, fiindca nu am avut... si totusi ma manca sa ies si sa fac km cat mai multi... muream de nervi ca nu ies pe strazi cu motorul... dar uite ca oate datorita chestiei asteia sunt inca in viata... dar cand ma uit la Don'shoara de rigoare care in clipul sau educational ne recomanda ca echipament manusile si ghetele... :|

 

numa' bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce pretentii sa ai de la cineva care merge noaptea pe faza lunga si e indignat ca il apostrofeaza lumea ...

 

on/off topic ... asta vara cand cazuse o prietena pe cheia , eram toti echipati full si nu a oprit nimeni ...asa ca sictir cu solidaritatea voastra

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

is bune sfaturile da io` cand am avut accident eram in mijlocul intersectiei am prins nisip si am alunecat pe`o parte (cu moto mic 125 cmc ) din cauza adrenalinei ca vedeam cum vin masinile catre mine am apucat de ghidor cu mana si l`am pus pe roti ..... mana dreapta imi era toata julita si abia puteam tine mai tarziu mana sa strang ambreiaju ..... :bigstar: dupaia am incercat la ceva timp dupa sa ridic iar motoru de pe o parte si nu am putut fara ajutor ... :P) acuma tre sa incerc cu sfaturile astea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@mas_oyama: crede-ma ca daca as fi trecut eu pe langa tine as fi oprit (nu ca altii care doar s-ar lauda teoretic dar practic mai putin...). Ideea mea este urmatoarea fata de gagica: ok, inteleg ca are multe mile facute pe motor si ca este o profesionista... insa tocmai asta ar fi trebuit sa ii dea de gandit ca in momentul in care ridici motorul, sa fii si echipat... tocmai pentru ca are atata experienta pe 2 roti, ar fi trebuit sa isi dea seama de ceva: cand iti cade mobra este cel mai indicat sa fii echipat tocmai pentru a nu se intampla ceva nasol (or, ea recomanda doar manusile si ghetele, dar mi-e frica sa ma gandesc daca aluneca spatele sub sa...). Repet pentru a nustiu cata oara: respect ca la varsta ei inca savureaza plimbarile motorizate de 2 roti, insa tocmai fiindca este considerata un exemplu, sa fie exemplu pozitiv... adica sa poarte tot echipamentul... daca eu ma luam dupa legislatie si purtam doar casca, in momentul asta tastam de pe un pat al vreunui spital... in schimb m-am luat dupa niste vorbe aruncate in vant (ia-ti ba si geaca si protectii!) si uite ca zilele astea trebuie sa trec pe la motorasul meu sa vad ce mai face :wink:...

 

p.s.: rezum: sunt doar impotriva faptului ca nu poarta echipament complet, mai ales ca e un exemplu pentru alti motociclisti, in rest ce am spus cu opritul e valabil in continuare... daca te vad pe dreapta si fara echipament, nu am ce sa iti fac... a fost alegerea ta cand ai plecat de acasa daca iti iei sau nu echipamentul pe tine...

[/quote

 

ce dracu sunteti asa femeia aia a aratat cum se ridica o mobra de jos ...stiti si voi de la sine ca va tre echipament ....acu nu aveti ce face si faceti comentarii de caca pe sema la tantica care ridica o mobra..aiurea suntetii......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar ca aiurea comentarii...

 

Publicul tinta al acestor filmulete educative nu are nevoie sa-i spuna cineva sa poarte echipament, asta iese din discutie... Or sa inceapa englezoaicele sa mearga in fusta pe moto doar ca asa au vazut-o pe doamna Skirt pe web... hai sa fim seriosi. :wink:

Si in primul rand pagina se refera strict la ridicatul motocicletelor... si daca ar fi citit bine textul de langa poze cei ce comenteaza (nu zic cine :P ) ar fi aflat ca doamna este faimoasa pentru fusta pe care o poarta tot timpul (bineinteles ca nu si cand conduce), de unde i se trage si pseudonimul....

dar ce vrei... arunci o privire la 3 poze si apoi te apuci de comentat...

 

Carol Youorski is known far and wide as Skert—because she wears one! At 5' 3", weighing in at 118 lbs, and with a measured inseam of 30" with boots on, Carol feels quite comfortable aboard a BMW R1150 GS with its 31.5 inch seat height and its nearly 600 pounds. Carol intends to team up with the Women’s Motorcyclist
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:wink: korekt, KIDROCK!!

nu cred ca am dat undeva de inteles cum ca nu ti-as respecta parerea,traim intr-o tara libera dar asta nu inseamna ca daca tu afirmi ca nu opresti sa ajuti un om care nevoie sa isi ridice mobra,sa sune la 112 sau prim ajutor,eu nu te pot numi "gunoi" , ca eu unu nu cred ca ai vrea sa fii in locul aluia care are nevoie de ajutor si sa vezi lumea care se uita si trece mai departe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in situatia când avem moto cazuta o ridicam in felulurmator:

 

stam in fata motocicletei apucam cu mâna dreapta mânerul stâng si cu mâna stânga mânerul drept ,printr'o miscare de tragere -impingere ridicam moto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si sa fiu on topic acum!

avind in vedere ca am Nipru stiu ce inseamna sa ridici de jos un ciors ca asta!

nu am apucat sa citesc restu de postari ca mie lene, dar ce am vazut eu e o tehnica destul de buna.

intors cu spatele catre motor pe partea cazuta, se prinde de undeva de la jumatea mobrei si se ridica ,din picioare nu din spate, daca mai vrei sa uric pe ea.in felul asta cu minimul de efort se ridica.

 

acum referitor la discutia voastra, sunt contra argumentelor tale fuzzy.

acu o luna m-a prins noaptea pe drum era frig, am oprit sa-mi dezghet mainile, si cind am tras pe lateral ca nu mai puteam de maini, am parcat, dracu a vazut unde am oprit ca nu era luminat,cind am dat sa ma dau jos de pe motor, am vazut ca se duce spatele, si dusa a fost, s-a intors cu p...z..a in sus in sant.

a dracu sa fie de conservari daca a oprit unu sa ma ajute.

mai!

si codul rutier te obliga sa opresti si sa dai prim ajutor cuiva in caz de accident, sa nu mai vorbim de ratiune.

pentru cei care gindesc ca tine va doresc numai 1 sant de asta pe sezon :laugh: sa intelegi ce inseamna sa vorbesti si sa nu intelegi.

 

in fine!

asa draci am avut in mine ca nu oprise nimeni, de nervi si draci carei aveam in mine am racnit una si am apucat si am tras ciorsul din sant(fiind a treia incercare) ca si cei din competitiile de "world strongers't man" :blink: ,asta mi-a fost tehnica, ca in pozitia in care era doar din forta proprie am reusit s-o scot afara, noroi pina-n git de zici ca terminasem o competitie de cros.

cu toate astea de eram mai slab de fire sau mai subtirel state-am mult si bine cu ea in sant! ca doar sunt destui ca tine.

luati aminte! luativa mobra dupa statura ca altfel :D

 

 

Mobra pentru midjetii exista??? :o :( :D Intrebam pentru un coleg.

 

 

P.S. Daca citesti... convinge-te singur si mai ales, vezi ca A-ul se da si dupa statura! :D :D :D :D :D :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa spui ca nu te opresti sa ajuti un motociclist care are nevoie de ajutor, avand in vedere ca-i foarte usor sa fi in locul lui, este o idee a cuiva cu un caracter indoielnic sau care nu s-a plimbat decat in parcarea blocului!

Corect.

- Circa acum 2 ani si ceva eram pe moped cu pedale. mi-a crapat motorul (era distrus un rulment) si au oprit doua motoare din gama chopper/cruiser sa ma intrebe daca am nevoie de ajutor (am refuzat ajutorul si am pedalat pana acasa atunci ca pe alea se poate);

- Dupa ce mi-am luat motor si am avut o pana (carburator infundate cui Pointeu care nu inchide, benzina cursa peste noapte in parcare si uscata pana ziua, fara sa stiu ca sunt in pana prostului sa bag pe rezerva am terminat bateria) cand impingeam de zor de motor un baiat cu BMW (cred ca de 650cc) a oprit pe trotuar la circa 10 metri in fata mea, si-a scos coasca si a venit la mine sa ma intrebe daca am nevoie de ajutor (iar am refuzat ca eram la circa 100-150m de servici unde unii din soferi sunt calareti de capre cu 2 roti).

Eu unul opresc macar sa intreb la orice chestie pe doua roti, ba chiar si la babe blonde pe 4 roti; adevarul e ca nu am oprit asta-vara la un accident al unui KTM pe Vatra Luminoasa, dar deja politia era acolo si era un grup de 3 sau 4 motociclete, si eu eram atunci pe scuter si unul din motociclisti s-a uitat la mine cand am incetinit ca la extraterestru... Asa ca depinde si daca e nevoie de ajutor, si dupa faza aia cred ca un tip pe KTM uneori e in stare sa te si scuipe daca esti pe scuter de 50cc chiar daca ai la tine scule, becuri de schimb, power-tape, superglue, becuri de schimb, etc... Nu stiu daca chestia asta e 100% adevarata, dar cand am incetinit tipul ala s-a uitat asa de urat la mine incat am simtit ca daca opresc poate si iau ceva bataie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma scuzati,in primul rand va salut si va doresc in acest an asfalt uscat si fara evenimente neplacute,mai rasfoiesc si eu forumul cand am timp.intrebarea mea este ce faci cand ai un motor de peste 260kg si esti singur cum il ridici

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Il suni pe Madcox :laugh: !

cel mai bine asa... :o

 

am ridicat nipru de jos fara probleme, africa twin la fel. si din pacate vineri la rar...si tdm-ul...cand l-am scapat, in sec 2 era inapoi pe roti.

 

apropo, a scapat cineva mobra pe jos din cauza ca a vrut sa o puna pe cric, dar din graba nu a pus cricul? :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cel mai bine asa... :(

 

am ridicat nipru de jos fara probleme, africa twin la fel. si din pacate vineri la rar...si tdm-ul...cand l-am scapat, in sec 2 era inapoi pe roti.

 

apropo, a scapat cineva mobra pe jos din cauza ca a vrut sa o puna pe cric, dar din graba nu a pus cricul? :blink:

 

asa ai patit tu ? :laugh:) ... pai tragi cricul ... adica ai impresia ca l`ai tras ... inclini mobra si`i dai drumu ... nu cade peste tine ? :o)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eram la rar, termin rar-ul, ma urc pe mobra ca sa ma duc pana la duba, ca nu am numere...opresc repede, ma dau jos, si o las pe "cric". a devenit un fel de reflex, sa fac totul f repede. deja inclinasem mobra, si cu piciorul trebuia sa pun cricul...nu am mai apucat...si a cazut. pana mea. eu eram pe langa ea. de obicei pun cricul inainte sa ma dau jos..dar acum, nu...asta este. bine ca nu a patit mobra nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...