Sari la conținut

Cu Ce Va Spalati-degresati Lantul?


emylyo
 Share

Postări Recomandate

Eu spal lantul periodic cu motorina si apoi il sterg bine si dupa ce se usuca il ung.Abia dupa ce se usuca si sprayul de lant o iau la drum.Un dealer vanzari de la care am luat un sprey de lant a zis ca nu este recomandat cu motorina,ca sa iau sprey de curatat care era mai scump ca cel de uns.Stiu ca nu este recomandat cu benzina sau kerosen.Uneori dupa ce il spalam cu motorina dadeam si cu wd40 penzoil.Deci?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca nu este recomandat cu benzina sau kerosen.Uneori dupa ce il spalam cu motorina dadeam si cu wd40 penzoil.Deci?

 

nu Âştiu cum e la tine, la mine în manualul utilizatorului spune clar că trebuie curatat cu kerosen :hug:

lanț cu O-ringuri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

normal ca ar fi bine sa dai cu spray special de curatat lantul,dar stai linistit ca poti da si cu motorina,pt ca nu ataca oringurile pt ca e mai uleioasa.si eu tot cu motorina il spal si dupa aceea dau cu spray de lant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acel spray de curatat, pe care il poti gasi prin magazinele specializate, costa prea mult pentru beneficiile pe care le aduce: iti ajunge pentru 2 (maxim 3) curatari.

 

Eu am respectat indicatiile manualului care spune ca lantul se poate curata/unge cu "Diesel OIL". Asa ca mi-am facut rost de 1L ulei pentru motoarele diesel (se gaseste cam in orice benzinarie/hipermarket) si am rezolvat problema.

 

Ca si mod de utilizare, pasii ar fi urmatorii:

1. Torn un pic de ulei intr-un vas (o cutie de conserve este foarte buna) si folosind o periuta de dinti "spal" (rod) lantul pe toate partile (invartind roata).

2. Sterg cu o carpa lantul de jur-imprejur (invartind roata). Daca este murdar in continuare, repet pasul 1.

3. Torn o alta cantitate de ulei (curat) intr-un vas si folosind o alta periuta de dinti (mai curata) ung lantul pe toate partile (invartind roata). ATENTIE: La cest pas folosesc foarte putin ulei (daca uleiul este in exces, acesta se va scurge fara nici un rost).

 

Asfalt uscat! :hug:

 

Later edit: S-a mai discutat pe forum, dar o re-improspatare nu strica! :what:

Editat de declspec
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu folosesc Putoline degreaser, sterg lantu, se usca, apoia Putoline ceramic chain treatement. si gata de drum..... dupa ce se usca.

fara benzina motorina fairy ultra si alte minuni.

Stay cool, lubricate for more fun...

Editat de dopeman1979
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

motorina > jet puternic de apa > rulat putin sa se usuce > WD40 (gasiti la agip) > spray cu TEFLON (cel "uscat). cric central sau stander.

 

ideal este gaz-petrolul dar de cand au murit IMS-urile nu prea se mai gaseste. ideea e sa fie un produs petrolier cat mai putin rafinat pt a nu deteriora O(X)-ringuri-le.

 

spray-ul de curatat e frectie la picior de lemn in conditiile din romania ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motrorina sau comb tip P-gaz adica(nu se prea gaseste) si degresat cu apa si detergent,oricum tre sa speli si roata ca sa nu ramana motorina pe cauciuc.

pe urma mers cativa km ca sa se usuce si apoi spray Castrol din Louis . :hug: :what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

putoline degreaser este absolut fantastic. am cumparat acum 3 ani o cutie de un litru. si inca mai am, in conditiile in care sunt absolut maniac cu lantul, este curat in permanenta.

cu doar 30 ml de solutie si o periuta cureti o data lantul. il recomand cu cea mai mare caldura. are sigur la yamaha pe ghencea, dar cred ca si prin alte parti.

nu dati banii pe spraiuri, alea tin o data sau de 2 ori. eu am mai reusit sa conving 2 prieteni sa ia putoline degreaser si sunt super multumiti.

lasati naibii motorine si alte rachiuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna idee cu Putolineul degreaser ,dar atentie cu kerosenul de aviatie-elicoptere ca ataca cauciucul si siliconul.Maistrii de aviatie cam raman fara talpi pe la basketi si nu este o gluma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nimic de zis sprey-urile speciale de curatat lantul sunt nr.1

Dar nr.2 e clar motorina+pensula

 

Pentru amicul care "degreseaza" lantul cu ulei de motor diesel : din capul lucului gresesti uleiul greseaza nu degreseaza sub nici o forma.In manuale exista multe exprimari "de lemn" daca traduci mot-a-mot risti sa faci greseli poate chiar mai grave. ATENTIE !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

degresantul de lant Putoline pe care il folosesc pare ca ar fi kerosen dar ???....... si e destul de ieftin al care e la cutie de tabla de 2 l, si pe urma il tai tu cu un pulverizator, ca daca dai cu spray inseamna sa consumi un unul intreg de 400 ml, si ala nu e tot numai degresant ca mai trebuie sa aiba si butan, asa ca ajungi la faliment.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu unul spal lantzul cu petrol lampant.. d-ala de care gasitzi in Billa, Selgros, Metro, etc, pentru bagat in lampi cu petrol.. E curat, are shi ceva parafina in el, shi curatza foarte bine lantzul... Am lantz cu O-ringuri shi nu le ataca.... De cate ori am spalat lantzu' cu d-ala, o fost ok...

 

Dupa spalare, las sa se ushte, dupa care spray de lantz cu teflon... shi gata....

 

Bafta, DDC

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna idee cu Putolineul degreaser ,dar atentie cu kerosenul de aviatie-elicoptere ca ataca cauciucul si siliconul.Maistrii de aviatie cam raman fara talpi pe la basketi si nu este o gluma.

 

taica-meu a lucrat 31 ani cu petrol de elicoptere si nu mi-a zis de asa ceva....cred ca totusi e o confuzie,poate cu benzina de la avioanele utilitare, cu pistoane...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am respectat indicatiile manualului care spune ca lantul se poate curata/unge cu "Diesel OIL". Asa ca mi-am facut rost de 1L ulei pentru motoarele diesel (se gaseste cam in orice benzinarie/hipermarket) si am rezolvat problema.

esti de coma!

Diesel OIL se refera la combustibil nu la ulei!!! Adica la motorina!

 

E excelenta motorina la curatat, dar pute de mori! :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Dupa fiecare cursa lantul meu este curat ca lacrima. :duel: Nu mai are pe el pic de ulei din cauza apelor prin care trec si a noroaielor. Asa ca il spal cu jet de apa, il las sa se usuce pana a doua zi si apoi il gresez cu spray YACCO (este singurul din cate am incercat ce se chinuie sa ramana cat mai mult pe lant).

Cand am avut motorul de enduro touring si cel de viteza foloseam cu brio gaz de lampa de la petrom.

Acum din cauza UE nu se mai comercializeaza.

Am incercat si motorina si este ok. Nu apuca sa atace O-ring-urile in 10 minute. Si un kit de lant m-a tinut 25000km in enduro-touring.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu PUR Universal, de preferat ala cu aroma de mere, sau AXION pasta (tot de-ala verde) si apa caldutza din belshug... apoi se usuca la loc cald si insorit... :rock:

 

later note: nu ataca O-ring, Q-ring, F-ring, whatever-ring... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Si eu tot cu gaz lampant il curat,curata foarte bine,si cu pensula sau o periuta mai tar apoi uns.Cum nu mai am spray de lant il ung cu ulei de cutie :D care cam slabeste lantul,pana imi vine spray-ul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

motorina obisnuita care se cumpara de la pompa este buna??

si de ce trebuie apio degresat cu detergent? Nu merge dat cu spray direct dupa ce l-ai spalat cu motorina?

intreb ca habar nu am. eu prefer lant ne-uns ne-nimic, numai curat sa fie! deci nu m-am ocupat de treburi de-astea..

 

eu am cumparat lant de vreo 250km, si nenea care l-a montat mi-a zis la 500 sa-l mai intind putin. Cam cand ar trebui curatat/uns?, eu l-am pus exact asa cum a iesit din punga. (EK525srx)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...