Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

Din ce imi dau eu seama, nu ai prea inteles cum vine treaba cu aperture.. E adevarat, e cam "invers".. Adica f2 este mai luminos decat f16, dar la f16 ai alt DOF [depth of field] (adica blurul backgroundului este superb la f2, doar subiectul {ex: portret} este in focus, restul imaginii este blurata; f16 folosesti la arhitectura sau peisagistica, sa fie cat mai mult din imagine in focus).

 

La obiectivele ieftinescu (si eu tot d'astea am, stai linistit! :love: ) peste f16 e cam overkill, pierzi enorm la contrast, la sharpness, la calitate overall..

Pe scurt: in conditii de iluminare slaba (noaptea), folosesti ori aperture mare (f1.8 - 2 - 2.8), ori ISO mare (400-640-800; peste deja calitatea imaginilor scade foarte mult, desi multe pot fi salvate ca alb-negru, si "puricii" [noise-ul] le vor da un farmec aparte uneori), ori shutter speed foarte mic (de genul secundelor, uneori - trepied, sau pus pe chiatra+timer 2s [ca sa nu tremure nici de la apasat butonu']). Ori toate odata, astfel incat sa fie un oarecare compromis intre calitate si.. restul.. :)

 

Pentru peisagistica/arhitectura, poti pune shutter speed de 30+secunde, daca ai trepied, ca nu se va muta cladirea (asta nu puteai s-o spui f'unuia care incerca sa pozeze Gemenii pe 11 sept 2001.. :love:), insa pentru personagii, daca acestea nu stau foarte fixe (cazute pe ganduri, sau la rugamintea fotografului), trebuie sa faci un compromis catre shutter speed mai mare. Adica crank up the ISO, lower the aperture, crank up the SS as much as possible..

 

:love:

 

LE: Sunt incepator, s-ar putea s-o mai dau in balta pe ici pe colo, sper sa fiu corectat de cei mai experimentati decat mine! :D

Editat de Just_John
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum am inteles ce vrei sa faci, de fapt. Vrei subiecte in miscare. Bun atunci. Reteta e simpla: timp de expunere mai lung.

 

Sa iti dau o imagine care poate functioneaza mai bine pentru tine. Imagineaza-ti ca aparatul tau e o galeata, iar lumina e apa care vine printr-un furtun (obiectivul). Pentru a obtine o expunere corecta, trebuie ca galeata sa se umple. Poti obtine asta in doua feluri: fie deschizand mai tare furtunul (apertura), fie lasand sa curga mai mult timp la acelasi debit (timpul de expunere). Poti ridica ISO-ul, care le multiplica pe ambele. Daca vrei ca apa sa curga incet ca sa iasa subiecte miscate (timp de expunere mai lung), atunci trebuie sa inchizi robinetul (apertura). Daca pui pe Tv, ii zici doar timpul si iti inchide aparatul robinetul automat.

 

Pentru subiectele de noapte, ii setezi debitul la cat vrei, si isi regleaza el restul - Av. Daca tragi peisaje, undeva la macar la f11 ar fi recomandat ca sa iasa sharp din fatza pana in spate (numar f mai mare = invartituri de robinet mai multe, adica robinet mai inchis). Iti dai seama ca fiind noapte, ciuciu presiune pe conducta. Atunci apa vine cu tzaraita. Si ca sa iasa nemiscata fotografia, o pui pe ceva stabil.

 

Pentru ce vrei tu din alea gen blurate si miscate, cu Tv-ul ne jucam.

 

Avem varianta 1. Subiectul clar, fundalul miscat. Daca vrei sa fotografiezi motociclisti, masini, etc. atunci ii fixezi un timp intre 1/60 - 1/30, cam asa, depinzand de viteza vehiculului. Daca merge repede, ajunge si 1/60, chiar mai rapid - 1/90 uneori. Dar trebuie sa urmaresti subiectul cu aparatul in timp ce aparatul sta deschis.. Adica lipesti "tzinta" de el, ca sniperu. Daca e zi insorita, ISO la minim ca risti sa iti iasa arse.

 

Varianta 2. Subiect miscat, fundal clar, cum are tipul din link. Aici tot Tv folosim, si fiindca oamenii se misca de obicei mai incet decat vehiculele, ar trebui sa tinem expunerea mai lunga ca sa avem un efect de miscare. Undeva la 1/10 ar fi un inceput bun. Poti baga pana la 1/2. Cand te uiti in aparat si vezi ca iti face blink blink apertura, inseamna ca timpul de expunere setat de tine nu e suficient pentru o expunere corecta (daca le tragi afara de obicei ziua te avertizeaza cand e prea lung timpul de expunere; daca le tragi inauntru iti semnaleaza ca apertura e deschisa la maxim si tot n-o sa ajunga lumina. Daca vrei sa ramai cu aceleasi setari, atunci urci sau sa cobori ISO-ul in functie de situatie.

Editat de midnight_rain
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O fotografie mai veche, am gasit-o ieri prin zecile de foldere de poxe.. Doar i-am crescut umpiculescu contrastul ca sa accentuez silueta macaralei (poate prea mult, greu de spus pe jegu' ala de Syncmaster d'acasa :wacko: )..

post-16760-1271834066_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un program de vazut astfel de poze nu stiti? eu am avut unu dar nu imi mai amintesc cum se chema. Am folosit azi Skyviewer dar inghesuie imaginea rau si nu se vede bine.

probabil un calculator cu multi mb de ram :rolleyes:), eu le vad cu orice, si picasa viewer

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

probabil un calculator cu multi mb de ram :D), eu le vad cu orice, si picasa viewer

"multi mb"?? Dude, you're so '80's!! :laugh:

 

Eu o vad bine pe 1Gb ram (la munca), pe o jitie de calculator (dupa standardele de azi).. :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"multi mb"?? Dude, you're so '80's!! :laugh:

 

Eu o vad bine pe 1Gb ram (la munca), pe o jitie de calculator (dupa standardele de azi).. :rolleyes:

si eu am 4096mb pe laptop :D), adica 4gb, deci am zis bine, "multi mb" :P)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu-ti trebe' bre multi gigi, iti trebuie un net bun si un mozilla :rolleyes:

 

 

cand iesi bre de la scarbiciu? merem sa tragem niste fotografii la smaeb?

Editat de GabiButon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai cer niste sfaturi in leg cu obiectivele, As avea un 2000 lei cu un mic plus, pt obiective 18-105 si 70-300.

Pana sa am banii erau peste tot, acum nu mai este nici unul de vanzare la pret bun.

Am vauzt un 16-85 la 13 mil, pret bun zic eu, dar cu ce il mai compensez?

Ma gandeam la 18-200 si un 50 1.8(am avut si este f bun).

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Vizitator changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...