Sari la conținut

Tranta 15.02.2008 Pasajul Lujerului


zanulmaseluta
 Share

Postări Recomandate

Salutare

 

Sparam sa nu fac subiectul unui astfel de topic, dar azi s-a intamplat.

Sa fie foarte clar inca de la inceput, vina nu a fost a altcuiva decat a mea si sper sa invatati si voi ceva din asta.

Pe scurt, azi dimineata veneam din Dr. Taberei si ma indreptam spre Giulesti. Incep coborarea in pasaj, liber in fatza, ii dau racheta si p la mijlocul pasajului am vrut sa incetinesc, sa ma pot opri in cond. normale la stopul de la iesire. Inchid brusc gazul (fara sa imi dau seama ca asfaltul era usor umed), spatele a pierdut aderenta, a inceput sa penduleze si motorul intra intr-un voblaj violent; o secunda mai tarziu m-a arunca pe jos.

Am picat pe spate, am dat cu casca de sosea si m-am dus taras cu capul inainte vreo 10 m, toate astea intr-o ploaie de scantei. Motorul s-a mai dus inca vreo 20-30 m. Am alergat dupa el, i-am luat contactul si l-am ridicat.

Norocul meu cel mai mare a fost ca si eu si mobra ne-am dus drept fara sa lovim niciun obstacol.

In spatele meu era un nene care a oprit imediat, a pus masina p avarii in spatele motorului si triunghiul reflectorizant. Dupa cateva minute am scos mobra din pasaj si am parcat-o p trotuar.

 

Rezultatele sunt urmatoarele:

 

Eu:

julituri la cotul drept (s-a frecat de armura de sub geaca in momentul impactului su soseaua) si la sold in ambele parti, pantalonii rupti pe dreapta de la genunchi pana jos si o sperietura pe cinste

 

Mobra:

capacul de la turometru zgariat, bila de la levierul de frana tocita jumate, crash bar dreapta tocit mai mult de jumatate din grosime (e din tzeava de 3 cm diametru) topcase si toba usor julite.

 

Echipament:

 

casca lovita la spate

geaca de piele julita si cu o mica gaura

genunchera dreapta zgariata destul de tare

pantaloni rupti

Bocancul drept gaurit (noroc cu insertia de otel din bombeu care si aia e un pic julita.

 

Dupa cum vedeti pagubele sunt minore tinand cont de faptul ca tranta a avut loc la o viteza intre 100 si 120km/h .

Nu gasesc cuvinte care sa descrie norocul pe care l-am avut...

 

Dupa o treaba de genul asta pot spune ca cel putin pt o vreme privesti viata altfel.

 

Multumesc lui craky, micisoara, psycho ca au venit cat de repede au putut,lui Yaman care a mobilizat oamenii si celor care m-au sunat sa se intereseze de soarta mea :kiss: :wink: :)

 

Astazi ingerul meu pazitor a zburat umar la umar cu mine....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 56
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

offf offff offf.

 

Norocoasa mica. Daca asa ar arata accidentele de la moto eu as fi cel mai fericit.

Esti o tipa pozitiva dar ai grija la numarul sanselor primite. Iti doresc atat tie cat si tuturor celorlati motociclisti

 

"Norocul sa nu expire niciodata !!!!"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa e gagico, bine ca ai scapat usor si tu si urata ta de mobra :wink: ai grija pe viitor si poate ne vedem diseara la un dancing in club nu pe asfalt :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

offf offff offf.

 

Norocoasa mica. Daca asa ar arata accidentele de la moto eu as fi cel mai fericit.

Esti o tipa pozitiva dar ai grija la numarul sanselor primite. Iti doresc atat tie cat si tuturor celorlati motociclisti

 

"Norocul sa nu expire niciodata !!!!"

 

Norocoasa?!?!?!?! :kiss:

 

Zânul Maseluta nu Zâna Maseluta........ neatent mic... :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ne vedem diseara, "zana" mica, bine c-ai scapat asa onorabil si sper ca aceasta cazatura nu ti-a influentat in vreun fel skill-urile de balerina autohtona :kiss: Fruncea sus ca restu' se repara! :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am experimentat si eu chestia asta in pasajul obor acum o saptamana. dat tare sa aud toba :wink:)) si dupa am vrut sa incetinesc ca e destul de scurt pasajul si a inceput sa danseze. din fericire pentru mine s-a redresat. mi-am invatat lectia the easy way.

 

Oricum, bine ca ai avut echipament.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zanule, trece cu bere si dansuri, bre!! :kiss: :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zanule, trece cu bere si dansuri, bre!! :kiss: :wink:

 

Am bagat motoreta in parcare la munca si o las pana maine-poimaine.

Ne vedem la paw sa va provoc la un dans si un Prigat.

 

duminica - luni o sa pun si poze cu bocancul julit pana la otel, casca si crashbarul, concluziile urmand sa le trageti voi (mai ales in privinta utilitatii crash barului, nici nu vreau sa ma gandesc cum ar fi aratat blocul motor in lipsa lui)

 

@micisoara

pai cred ca o sa fac un pelerinaj la biserica si o sa-L rog p Doamne Doamne sa-l repare p ingerasul meu. Nu de alta dar nu stiu cand mai am nevoie de el

 

@DKWraith

p la 10:25

Editat de zanulmaseluta
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am bagat motoreta in parcare la munca si o las pana maine-poimaine.

Ne vedem la paw sa va provoc la un dans si un Prigat.

 

duminica - luni o sa pun si poze cu bocancul julit pana la otel, casca si crashbarul, concluziile urmand sa le trageti voi (mai ales in privinta utilitatii crash barului, nici nu vreau sa ma gandesc cum ar fi aratat blocul motor in lipsa lui)

Bocancu' e julit doar din taratura, sau a fost prins in/sub ceva??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa traiesti omule, bine ca esti intreg.

 

Tot acolo acu doua zile pe la 1 noaptea era un renault praf in mijlocul pasajului cu politia pe langa (parea sa se fi accidentat singur) si ma gandeam ca sigur e asfaltul muci, nasol cu moto..

 

Multa bafta si de-acum incolo, si nu-ti mai zgaria jucaria. :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am facut 20 min din pipera-tunari pana la lujerului cu tot cu echipat.

 

noroc cu echipamentul. stiam eu ce stiam cand te bateam la cap sa iti porti genuncherele :wink:

Editat de psycho_vox
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si ce ar trebui sa invatam ?

 

sa nu mergem cu mobra pe vremea asta?

sa incalzim rotile inainte de a face frana de motor (brusca) ?

sa ne ridicam in sa putin inainte de-a lasa brusc gazul ?

sa nu ne pierdem cumpatul la voblaj?

sa purtam echipament?

sa folosim ambreiajul?

 

 

sau sa scriem polologhii interminabile pe forum, toate o apa si-un pamant, consumabile doar de banda si spatiu?

 

Intrebarile-s retorice, nu va obositi sa mai raspundeti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si ce ar trebui sa invatam ?

 

sa nu mergem cu mobra pe vremea asta?

sa incalzim rotile inainte de a face frana de motor (brusca) ?

sa ne ridicam in sa putin inainte de-a lasa brusc gazul ?

sa nu ne pierdem cumpatul de voblaj?

sa purtam echipament?

sa folosim ambreiajul?

sau sa scriem polologhii interminabile pe forum, toate o apa si-un pamant, consumabile doar de banda si spatiu?

 

Intrebarile-s retorice, nu va obositi sa mai raspundeti.

 

Atunci nu te mai obosi sa le scrii, ca se plange lumea ca n-are banda si spatiu.

Hai noroc.

Editat de Oryon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si ce ar trebui sa invatam ?

 

sa nu mergem cu mobra pe vremea asta?

sa incalzim rotile inainte de a face frana de motor (brusca) ?

sa ne ridicam in sa putin inainte de-a lasa brusc gazul ?

sa nu ne pierdem cumpatul la voblaj?

sa purtam echipament?

sa folosim ambreiajul?

sau sa scriem polologhii interminabile pe forum, toate o apa si-un pamant, consumabile doar de banda si spatiu?

 

Intrebarile-s retorice, nu va obositi sa mai raspundeti.

Cateva chestii nu inteleg, stiu, sunt un retard...

Stati toata ziua pe forum, cititi, postati la toate sectiunile posibile (de la 'accidente' la ' ce chestii stupide ati carat cu motorul in ultimele 30 de zile'), deci teoretic stiti toate chestiile alea pe care le-a enumerat Sorin mai sus... cum e cu aderenta, cum e cu acceleratia, cu echipamentul, cu frigul, cu distanta de franare, cu reflexele, toate prostiile astea 'inutile' si totusi voi (unii) continuati sa faceti aceleasi greseli si veniti aici si ii multumiti lui Dumnezeu ca a fost alaturi de voi in aceasta zi, Ingerului pazitor, lu' Sache si lu' Marcel ca au venit repede cu duba sa ia motorul. Si va pupati... si vine si Sache si zice ca bine ca esti tu sanatos, ca fierul se repara, s.a.m.d.

Pai ceva nu se leaga, zic eu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ mirci vorba ceea "motociclistii nu-s oameni normali"

@ zanul cred ca topicul asta isi avea mai mult rost la sectiunea "motociclisti in fiecare zi" nu la "accidente" . tragand linie ai patit o intamplare sa-i zicem din vina ta si ai vrut sa ne impartasesti din gandurile tale

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e normal sa se posteze,pana la urma este un accident,se lovea de ceva...nasol.nimeni nu se controleaza mereu si in orice situatie.eu altceva nu inteleg,de unde voblaj dc pierzi spatele,atunci cand inchizi gazul!??si viteza fara suparare nu avea cum sa fie chiar asa,dupa descrierea damag-ului cred ca un 80km/h ar fi mai real!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ mirci vorba ceea "motociclistii nu-s oameni normali"

@ zanul cred ca topicul asta isi avea mai mult rost la sectiunea "motociclisti in fiecare zi" nu la "accidente" . tragand linie ai patit o intamplare sa-i zicem din vina ta si ai vrut sa ne impartasesti din gandurile tale

 

de acord cu tine. si eu m-am intrebat unde ar fi util sa postez, dar daca nu ma insel, la descrierea topicului scrie "sa invatam din greselile altora"...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai sa invatam.. dar invata cineva ceva? in afara de 30 % care sunt RIP-uri, 40 % sunt 'vai, baiat bun, nu inteleg, avea doar 203 km/h, ia mai taci tu ca tu nu l-ai cunoscut'... Macar restul de 30 % sa inteleaga.. Desi se pare ca nu intelege nimeni nimic. De cateva zile incoace (atentie, luna FEBRUARIE), temperaturi de +2....-4 grade afara... avem ziua si accidentul...si unii merg cu motorul de parca suntem la sfarstitul lu' iulie...si dupa aia ne povestesc (daca mai apuca) ca trebuie sa avem atentie...

In fine... Fir intins tuturor...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...