Sari la conținut

B.B.

Super Membru
  • Număr conținut

    20.370
  • Înregistrat

  • Ultima Vizită

Orice postat de B.B.

  1. Io mi-as face o firma "Suruburi rupte busters!" si as veni la domiciliul clientului cu tot arsenalul sa rezolv probleme de astea.. De obicei locurile pe unde se rup suruburile fac agregatele neutilizabile, deci ne-auto-transportabile, la domiciliu clientului (sau locatia agregatului ranit) ar face treaba o firma de-asta..
  2. E vorba de capacul la chiulasa, nu de chiulasa. Nu se schimba garnitura, decat daca e muci sau daca scapa ulei, de obicei garnitura e de cauciuc. @Thunder, intinzatorul, daca e cel de care cred eu ca e, se extinde cam 1,5 - 2cm... Daca tu bagi un cap de surubelnita in gaura, impingi de patina si vezi ca intra cam 3cm de surubelnita din locul in care il consideri 0 pentru intinzator, cam ce deduci de aici? Ca e lantul bun? Nu, e muci. Daca intra 2,5cm, iarasi, ai lant bun? Mai conteaza 2mm? Nu, no way. Nici nu mai stai ca alt intinzator, alt.. ce.? Si nici nu vad ce ar avea defect intinzatorul, mare filozofie nu e. Masori intinzatorul extins la maxim - sa zicem ca are 2,5 cm.... bagi surubelnita pe gaura lui in directia in care ar impinge si el, impingi si vezi ca au intrat 2,5cm.. clar lantul e uzat la maxim. Am vazut cu ochii mei si eu ce inseamna lant de distributie sarit... Si eu ce zic aici zic doar ca metoda sa verifice cat de uzat e lantul, nu propun absolut deloc sa schimbe intinzatorul... mi se pare doar banal de facut o constatare asupra lantului de distributie, fara sa demontezi nimic, decat intinzatorul..
  3. Am inteles, acum, multumesc de explicatii. Daca e asa intinzatorul, atunci ai dreptate, nu are ce vedea pe el. In schimb poate introduce ceva pe gaura lui incat sa vada cat de mult trebuie impinsa patina, de aici rezulta automat cat se indinde intinzatorul. Mi se pare cel mai simplu.
  4. Thunderbyte - ce e aia ... ce am intrebat mai sus, de a pus colegu' in poza din manual? Nici nu mai stiu cum zicea ca se cheama, tu ai desfacut motorul, trebuie sa stii, ce e aia si la ce foloseste?... aaaaaa, FRAI. Ce e ala FRAI? Mesaj completat Bai omule daca mecanica nu stii, limba romana o pricepi? Multi au zis sa verifici lantul de distributie, adica sa desfaci tot motorul, eu ti-am dat varianta simpla: verifica cat se extinde intinzatorul ca sa poti vedea cat de uzat e lantul. Ce nu intelegi din propozitia de mai sus? E totuna pentru tine: "verifica cat se extinde" = "schimba intinzatorul" ?????????????????????????????????? A zis cineva sa schimbi vreun intinzator?? Nu schimbi nimic, IL VERIFICI sa vezi cat se extinde!! Cu cat intinzatorul se extinde mai mult cu atat lantul e mai uzat. Trebuie sa VERIFICI intinzatorul! Cu cat intinzatorul se extinde mai mult cu atat lantul e mai uzat. Trebuie sa VERIFICI intinzatorul!
  5. Pai nu trebuie sa vezi DACA e bun sau nu intinzatorul, pur si simplu trebuie sa vezi cat se EXTINDE. Daca se extinde peste o anumita limita inseamna ca lantul este uzat. Nu stiu exact cum e intinzatorul la GPZ, ti-as da mai multe detalii daca as sti.
  6. Multumesc. Si ce face? Care e rolul lui?
  7. Pai fa comanda acolo pe site si la urma, inainte de a plati iti apare toata lista cu tot cu taxele de transport.. Dar e scump. Eu ti-am aratat doar sa vezi ca exista o posibilitate.. aceleasi piese pe care le vezi acolo le poate aduce orice dealer Honda.
  8. Da, va cred, dar nu e mai simplu sa vezi intinzatorul decat sa scoti lantul? Eu cred ca in orice manual e data si o extindere maxima a intinzatorului.
  9. Felicitari, am citit si eu topicul fara sa vreau. O sa-ti treaca repede cu scuterul. Ia-ti o motocicleta dupa ce te saturi de el si o sa vezi marea diferenta. Terminati cu prostiile, 1.000.000 de ani nu o sa se compare un scuter cu o motocicleta. Si ca sa va spun ceva drept, daca ai scuter nici macar nu se cheama ca esti motociclist.
  10. Astea in mod normal ar trebui sa le cumperi noi. La Honda, dar te costa cat toata motocicleta.. uite aici: http://www.bike-parts.fr/pieces-promo-5778...7-E__0500-.html
  11. Nu e nevoie sa-l dea jos... il da jos si ce? Se uita la el... si? Cum il poate masura? Cel mai bine sa verifice intinzatorul lantului, e intins la maxim >>>> la gunoi >>> alt lant. Nu e intins la maxim >> lantul e bun >> altceva face zgomotul.
  12. Da, asa e, si nici o roata spitata nu te ajuta prea mult, nu stiu cum ar arata un TDM cu o roata asa si una asa... Roata de TA700 e cu 2 discuri de frana, dar e spitata, plus ca modelul e nou, nu stiu pe cine sa gasesti sa vanda si furca si roata... Tot la V-strom ramane solutia..
  13. Roata si furca la motocicleta aceea nu mai sunt demult.. Si a spita o janta de 19 pe un butuc facut pt 21.. nu mi se pare cea mai buna idee, +ca nu vrei sa stii cat costa 1 spita de calitate.
  14. aproximativ telescoapele - 100 jugul - 100 - daca e necesar roata cu tot cu disc - 150 etrier - 100 ------------------------------------ ~ 450 euro - crezi ca merita?
  15. Glumeam bineinteles. Numai tu o sa vezi cat de manevrabila si stabila e motocicleta, iar de la 18 la 19 nu e mare diferenta.. Eu cred ca o sa se schimbe in bine cu totul.
  16. Aaa, si nu uita un lucru... "ciclistica" - LOOOOL. O strici si ai pus-o! (referitor la topicuri depre "ciclistica") Spor la modificari.
  17. Asta e implicit, alt reglaj, se stie... Nu cred ca e specific romanesc, e specific adolescentilor cu ID gen "karate_kid"
  18. Si daca ai si calatorii si butoane.. e rau? Se exclud neaparat una pe alta? Mie mi se pare cel mai frumos cand cineva si face ceva (excursii, reparatii, etc..) si impartaseste ce a facut. De aia facem poze pe unde mergem, uneori de-aia mergem . . ca sa facem poze, uneori.. . Daca faci tot ce faci acolo ca ghizuroiu si nu impartasesti cu nimeni... parca tot degeaba e.. La multi ani tuturor!
  19. Revelionul tot cu motorul in brate il faci?? Eu am facut un revelion asa... m-am suparat pe toata lumea ca eram disperat cu motorul si nu aveam nici un chef de petreceri, la 12 noaptea am dat noroc cu pistonul...
  20. Am inteles. Am cautat acum cauciucuri on-off de 18 pt fata.. si intr-adevar nu prea ai ce alege.. http://www.moto-pneu.cz/index.php?page=search_result Majoritatea sunt de spate .. de fata ori sunt 19 ori 21. Parerea mea e sa schimbi furca, adica telescoapele cu totul, daca gasesti sa se potriveasca in jugurile tale. Chiar nu stiu, diametrul din juguri e standard pentru mai multe modele de marci diferite sau fiecare cu aia a ma-sii ? Adica de obicei un telescop yamaha intra intr-un jug honda? Sau cum e?
  21. Cand zic permisiv nu ma refer ca "permite trecerea particulelor" ci ca permite trecerea unui volum mai mare de aer prin el intr-un anumit timp dat... Filtrul sport e de obicei imbibat cu ulei, si la filtrare particulele sunt prinse oarecum "din zbor" pe un spatiu de filtrare 3D mai larg pe cand la un filtru de hartie particulele sunt oprite ca la poarta in mod 2D... adica doar in planul hartiei... daca intelegi ce vreau sa spun... Ai si tu oarecare dreptate, dar eu radeam cand spuneai ca e "riscant" - nu e nici un riscant, si praf e peste tot, nu e neaparat Romania tara prafului...
  22. Am cautat acum on-line si sunt tone de anvelope de 18... pt fatza. Nu mi se pare un motiv serios ca sa faci modificari... Ca vrei roata de 19, da, asta e altceva...
  23. Asta e o idee preconceputa, nu o mai impartasi celorlalti. Un filtru sport gen K&N filtreaza la fel de bine ca orice alt filtru OEM, doar ca e mult mai PERMISIV. Faptul ca e mult praf nu inseamna ca printr-un filtru sport sau alt filtru va trece cumva mizeria spre motor, doar ca orice filtru SE VA MURDARI MULT MAI REPEDE, deci perioada de utilizare a filtrului se va scurta... si in cazul filtrului K&N trebuie doar sa il cureti mai des.. Imagineaza-ti o sita sau un aspirator - daca in sita de cernut pui niste bucati mai mari decat ochiul sitei, alea nu vor trece prin ea in 1000000 de ani, chiar daca pui 10 bucati sau 10 tone... Nu vor face decat sa umple sita... La fel si cu un aspirator, daca il bagi in praf direct si incepi sa aspiri... o sa treaca praful prin el?? Nu! O sa se umple sacul si o sa se infunde in 2 minute si gata... Il cureti si il bagi iar la praf... Bai, de unde va vin ideile astea, le clociti mult??? "filtrul sport e cam riscant" - edit - LOL again
×
×
  • Creează nouă...