Sari la conținut

Silver Arrow

Super Membru
  • Număr conținut

    6.250
  • Înregistrat

  • Ultima Vizită

  • Zile Câștigate

    3

Orice postat de Silver Arrow

  1. Acuma 24 de ani am pus si eu Slick intr-un motor de Dacia 1410 break. Masina am vandut-o la 150.000 Km si nu avea nevoie de "complectare" ulei intre schimburi. Nu stiu daca am avut eu o masina bengoasa sau a ajutat Slick. Cam ca la vaccinu' guvid . Era o poveste despre oamnii de stiinta americani care au constatat ca nu stiu cum se lipeste teflonu' de fer la temperatura mai mare (sai mai mica ) si face o pelicula cu miu mic si scade frecarea si protejeaza ferul si etc. Cert este ca motorul s-a comportata excelent. Si din cei 150.000 km vreo 50.000 km au fost facuti prin Germnia, Austria si Elvetia. Iar in Germania mergeam cam la 4.500 rot/min cu motorul (vred ca avea vreo 150 km/h), sute de km fara intrerupere. Cum nu putem suspecta Dacia ca baga materiale de calitate in fiarele din anii '90 (pana sa vina Louis Schweizer)m, putem suspecta ca Slick a ajutat. Nu imi dau seama cum s-ar comporta Slickul la motoarele 2T.
  2. Silver Arrow

    VW Passat 2017

    Economia capitalsta prin insasi modul ei de functionare genereaza crize ciclice. Acuma s-au prins si aia din varf ca asa cum poti tine "in viata" un om mort (adica fara activitate cerebrala) tinand-ul pe aparate si bagand oxigen in el, la fel poti tine o economie "pe crestere" bagand bani in ea (hartii fara valoare). Si cand e momentul potrivit - cei din varf sunt protejati - vai de mine a venit criza, pacientul a murit. Preturile urca si creaza o spirala care se autointretine: oamenii se sperie ca banii pe care ii au isi pierd valoatea si fuga la imobiliare, care dau in clocot si normal ca preturile cresc. Si la fel ca la schema Ponzi treaba se umfla pana se termina banii si POC! Momentan schema piramidala mai primeste bani de la state, dar se vor termina si aia.
  3. Silver Arrow

    VW Passat 2017

    @Leon Nu intelegi de ce cheltuie lumea? E trendy sa locuiesti intr-un cmplex rezidential ''de lux'' = fara metrou, autobuz, hidrant incendiu, gradinita, scoala, alimentara etc; si evident da bine sa ai masina nemteasca altfel esti un loser. Pe scurt masina este un simbol al statusului social. Unii vor sa se prezinte drept oameni destepti si atunci baga doctorate plagiate, altii vor sa se dea din ''lumea buna'' si isi iau masini scumpe. Oamenii nu mai gasesc (din pacate) bucurie decat in cumparaturi si in lauda de sine. Cumpara lucruri de care nu au nevoie cu bani pe care nu ii au. Adica pe credit. Bancile, desi stiind ca la un moment dat vor intra in galeta, ofera prostului ceea ce cere: bani pe credit. Producatorii fericiti, Vanzatorii fericiti, clientii fericiti, banca fericita, cretinii de MBA-isti sefi ai bancilor sunt fericiti si putrezi de bogati cu bonusurile ''de performanta'' pe care le primesc. Si din cand in cand: criza, bocete, plansete, cazut in genunchi, statul da bani bancilor, adica din buzunarele noastre, urmeaza scurte perioade de inflatie abrupta ca sa mai acopere gaura furand practic din pabii populimii, populime care saraceste si imbogateste pe cei cativa si gata. Se numeste capitalism - societate de consum. Apoi statul se lauda cu o crestere economica de vis (facuta pe credit ).
  4. Silver Arrow

    VW Passat 2017

    Se numeste inflatie. Tu crezi ca miliardele de euro puse masa de UE pentru tarile UE , desi sunt zise pe degeaba (numite pompos PNRR) , nu costa ? Costul se numeste inflatie = scumpire la tot, si va fi platit de catre populime. Oricum exista o inflatie de circa 3% pe an (pentru ca toate tarile cheltuie mai mult decat se aduna la buget) iar acuma s-a facut o corectie substantiala (in buzunarul populimii ).
  5. Silver Arrow

    VW Passat 2017

    Salutare coane! Mai stai un an si o dai cu dublu cat ai dat pe ea Asta este culmea: a ajuns industria auto mondiala la obiceiurile Dacia din vremurile ei bune , alea pina in 1998.
  6. Silver Arrow

    VW Passat 2017

    Pe scurt: am un prieten bun, care a avut modelul Superb de acuma 10-11 ani si anul trecut a luat modelul cel nou. La cea veche s-a scorojit vopseaua, probabil nu era stabilizata la UV, sau avea lacul de protectie prost, cine stie. A mers vreo 500.000 Km cu ea fara sa aiba probleme majore, neprevazute. Omul a spus ca la varianta cea noua suna mai a conserva, nu este la fel de bine insonorizata, tabla pare mai subtire. In rest nu are reclamatii pe partea de fiabilitate. Am mers si eu cu el cu masina, am avut un drum de facut de vreo 800 km, si nu pot spune ca e naspa, ar fi incorect. Cand m-am dat jos din XTrail si m-am suit in Skoda, mi s-a parut mai stramta, dar deh nici eu nu sunt tocmai mic (190 cm / 125 Kg) Masina are motor diesel, si ca orice diesel se aude mai tare decat o benzina. In rest are toate cele necesare unei masini confortabile. Prietenul spune ca ii placea mai mult modelul vechi, parea mai inchegata si mai bine insonorizata decat asta noua. Legat de motoarele benzina VAG: un amic cu un Audi cu motor TSI isi facuse abonament la service. E drept era un SH care sine stie cati km o fi avut in realitate. Eu am avut doar masini motoare frantuzesti (Renault), nemtesti (Mercedes) sau japoneze (Nissan, Toyota). Toate s-au comportat fara probleme peste 250.000 Km.
  7. Scanteia era la fel si inauntru si in afara. Daca scanteia nu are energie suficienta, nu se aprinde amestecul. Adica se vede scanteia dar nu este suficienta Motivele pot fi multiple. Acuma ai mai invatat ceva cu ajutorul lui @patrick1 - Salutari coane!
  8. Sudura facuta de noi astia amatori se trage. Cea facuta de profesionisti este cum trebuie. Strungul ala industrial pe batiu din fonta nu se deformeaza sub nici o forma.
  9. Daca scanteia nu are energie suficienta sau injectorul baga benzina ca disperatul, motorul nu porneste. Cum ai verificat ca ai scanteie la bujie?
  10. Mai este inca in garantie? Daca da, atunci nu mai face prea multe interventii si verificari la ea. Suna la cei care au service-ul autorizat al lor si vezi cum ajungi cu ea pe acolo. Asa o intrebare simpla: cand dai la automat miroase a benzina la teava? Cand incerci sa o pornesti da ceva rateuri ?
  11. Mai pui si niste contravantuiri, niste teava la 45 de grade ca sa stabilizezi picioarele de blatul mesei? Asta avand in vedere ca strungul este destul de greu fata de banc. Succes mai departe!
  12. Joi am vazut in TM un Mercedes W123(zis Cobra) care avea inca jantele originale. Revopsit prost si ieftin, dar masina se misca, si inca sprinten. Banuiesc ca era un benzinar 230. Iata ca dupa circa 40 de ani, adica in floarea varstei, circula si atrage o gramada de priviri. Acesta este modelul de masina si de jante:
  13. Daca cei din Galati sunt Palmex, sincer eu nu ii recomand. De la ei am cumparat containerul meu. Executie la futu-i masa, ploua inauntru, usa rulou nu era reglata, geam termopan cu pete de ulei pe dinaintru, etc. Am sunat sa vina sa le rezolve problemele si nu au mai raspuns. Am rezolvat totul singur. Treaba tipic romaneasca. Evident ca banul se da inainte. In plus podeaua este de cacao, nu este pusa pe ceva solid, totul se misca.
  14. S-a dus vremea containerelor ieftine. Pretul tablei s-a dublat in ultimul an. Fa o intrebare aici cat or mai costa: https://titancontainers.com/ro/contactati-ne
  15. Eu nici nu am indraznit sa deschid subiectul cu bagatul Goldwing-ului in casa
  16. Asa este dar trebuie remarcat un fapt absolut unic: omul isi pune problema corect, se intreaba unde o va parca INAINTE sa isi cumpere mobra. Primul caz pe care il vad eu pana acuma. @pilotwannabe sunt doua aspecte: parcarea zi de zi cat timp circuli cu ea si unde o vei parca pe timp de iarna. Ideal ar fi sa gasesti pe langa tine pe cineva cu un petic de curte unde sa o poti tine zi de zi, sau macar pe timpul iernii. Daca nu ai unde, ramane varianta cu un dispozitiv antifurt montat in asfalt, intr-un loc luminat. Eventual poti sa ii pui o alarma care sa chiuie cand o misca cineva.
  17. Daca in acest timp acumulatorul a stat pe moto permanent, si a prins si doua ierni, nu este de mirare ca s-a prapadit. Nu este mare filozifie cu masuratul: 1. pui aparatul de masura pe VOLTI curent continuu si masori acumulatorul in gol, fara sa fie legat la ceva. 2. pui acumulatorul pe moto, pornesti mobra si masori iarasi tensiunea la bornele acumulatorului. La relanti, in turatie, cu faruri stinse si cu faruri aprinse. Deci ti-ar trebui 4 valori: relanti cu faruri stinse, relanti cu faruri aprinse, turatie nominala cu faruri stinse, turatie nominala cu faruri aprinse. Daca inca nu ti-a spus nimeni pina acuma: la montare mai intai se conecteaza borna PLUS iar apoi cea MINUS, la demontare pe dos - mai intai se desface borna MINUS apoi borna PLUS. Motivul este simplu: se elimini posibilitatea de a atinge cu borna PLUS pe cadrul motocicletei cand este legata si borna MINUS, in timp ce faci operatiunea de montare sau demontare. Cu un asemenea scurt circuit afectezi acumulatorul. 3. Daca doresti, opresti moto si scoti cheia din bord. Apoi dai jos borna MINUS si pui in serie pe ea aparatul de masura pus pe AMPERI curent continuu si vezi ce indica. Adica daca nu cumva ai vreun consumator care ramane cuplat si iti descarca acumulatorul cat timp moto este oprita. La urma pui aici ce valori ti-au iesit la masuratori iar cei care cunosc modelul de moto iti pot confirma daca valorile sunt bune sau nu.
  18. Concluzie: acumulator muci si nici nu il mai poti recupera. Altul. De curiozitate: ce varsta are acumulatorul? Recomandarea mea ar fi sa te duci la un electrician si dupa ce monteza acumulatorul cel nou sa verifice atat incarcarea cat si consumul in regim stationar (atunci cand moto este oprita si cu contactul taiat). Succes!
  19. Esti simpatic. Vezi ca orice material DIELECTRIC nu este conductor electric. Este un izolator electric. Cum naiba sa dea pe contact cu asa ceva? Pe contacte, daca doreste, poate sa dea cu o pasta electroconductoare.
  20. Daca este vorba de intreruperi de una sau doua ore, posibil sa fie mai eficient un generator. Tu stii ce putere o sa ai nevoie. Daca insa vrei sa ai ceva gen UPS, care sa preia intreruperi de ordinul 5-10 min atunci este alta treaba. Da un semn cand te apuci de treaba sa mai povestim. Am studiat treaba asta cam 1 an.
  21. La Multi Ani! Tuturor celor pasionati de mersul motorizat pe 2 sau 3 roti
  22. La tariful.actual de 1,50 lei/kWh inseamna ca ai un consum zilnic, de circa 65kWh Daca zicem ca lucrezi 10 ore, inseamna putere medie utilizata de circa 6,5 kW Pentru un atelier e ok. Daca costul energiei electricr de 2000 de lei/ luna te aranjeaza, atunci este ok. Daca eu as pune un incalzitor electric de 2kW care sa lucreze sa zicem in regim DA 33%, adica 8 h din 24 ar insemna un consum zilnic de 16 kWh. Adica vreo 25 lei/zi (astazi, cine stie cat va ajunge tariful). Mi se pare cum mult sa platesc 750 lei/luna. Doar ca sa tin cald in garaj. In plus nu prea imi place sa las nesupravegheat un consumator de 2kW in priza @MotoS Garage PS: daca tu ai primit o factura de 100 Lei pe luna inseamna ca aveai consumatori permanenti la o medie de circa 0,3 kW. Pai ''decat'' cele 8 proiectoare de 50 W bucata inseamna 400 W, adica suta de lei pe luna .... Ceva nu iese la socoteala asa cum spune @Pandy
  23. Iar eu aveam 7 grade in garaj. Natur, eco. Inca nu am pus panoul
  24. Ai avantajul unui perete comum cu casa. Garajul meu este un container expus pe toate partile la vant....
  25. Ii multumesc colegului @Nguyen pentru invitatie. Generos cu mine ca intotdeauna. @eusuntelli acuma mai mult de 30 de ani, pe vremea comunistilor, cand vroiai sa iti faci prieteni, opreai masina pe marginea drumului si ridicai capota. In 5 minute nu mai aveai loc pe langa ea de ''prieteni cunoscatori'' Cam la fel ai facut si tu . Acuma, ca si acuma 30 de ani, important este sa poti filtra informatia corecta. Ar fi util sa ne spui daca doresti o motocicleta noua sau una SH. Mai precis ce buget ai la dispozitie. Daca te bazezi pe banii parintilor, nu cred ca banii ar fi problema cat faptul ca vrei moto. Iti dau un sfat pe langa cele tehnice pe care le-ai primit: sa vorbesti cu parintii despre ceea ce vrei sa faci (daca nu ai facut-o deja), si sa ai acceptul si suportul lor. Este un coleg pe aici pe forum pe care l-am sfatuit sa faca asta, si pe langa faptul ca a primit suportul moral sa sa apuce de moto, l-au ajutat si financiar sa isi cumpere o moto noua cu ABS. Revenind la problema ta: pe langa pretul mai mare unei motociclete noi care uneori sperie, ai avantajul de fi echipata cu ABS ceea ce nu este rau. Ai primit niste sfaturi foarte bune despre motociclete pe care te-ai putea descurca foarte bine. Avand in vedere cam ce stil de moto iti place tie - CBF125 - ma indoiesc ca o sa iti placa o Honda . Amandoi copiii mei au inceput cu un choppper: Suzuki Intruder 125. Are avantajul ca saua este joasa si ajungi usor cu toata talpa pe sol. Mai exista una asemanatoare - un Honda Shadow 125: Problema este ca choppere de 125 nu se mai fabrica de mult. Asadar nu vei gasi ABS. Dar fata de motocicletele propuse mai sus, cele doua au un motor cu doi cilindri si au un sunet frumos. (parere personala) Scuterul este o solutie buna. In opinia mea problema o reprezinta perceptia soferilor fata de scuter: au impresia ca este un mijoc de locomotie lent (ceea ce nu mai este de mult asa) si care incurca traficul, fapt pentru care trebuie sa mearga pe langa bordura iar soferii au un comportament mai agresiv fata de scuter decat fata de masini. O motocicleta este perceputa de soferi ca un autovehicul si accepta (cu greu) ca poate circula in rand cu masinile. Acuma mai conteaza si de ce vrei motocicleta: iti place sa iti fluture vantul in fata, sau ai nevoie de un mijloc de locomotie, sau vrei sa iesi cumva in evidenta, sau vrei sa poti intra intr-un anumit anturaj (atentie mare cu anturajul). Sau poate cate ceva din fiecare. Oricum cu nici unul dintre motive nu trebuia sa iti fie rusine. Legat de inaltimea la sa: cele doua modele de chopper au saua la circa 680 mm, CBR125 care iti place tie are 795 mm iar un CB125 nou are 816 mm (asta ce am gasit pe net). Iar Honda Monkey desi nu pare , are saua la 775 mm. In concluzie fa si tu treburile in ordinea fireasca: discutie cu parintii (parca stiu ca era nevoie de un accept de la parinti pentru scoala moto, gresesc?), inscris la scoala moto (aici vei avea ocazia sa vezi pe ce moto te descurci cel mai bine), promovare examen si apoi vezi si ce moto o sa gasesti. Off-topic si nu tocmai: @eusuntelli foarte important este la scoala o sa ajungi, adica de la cine o sa inveti mersul pe moto. Cred ca si acest aspect trebuie sa il intrebi pe aici pe forum. Nu de alta dar sa nu inveti ca cel din poza de mai jos Unde ai gasit bre poza asta? Pacat ca nu ai si urmatoarele cadre. La cum sta schiorul ala dupa 2-3 m este pe jos (are greutatea pe schiul din deal si la cum sta schiul din vale urmeaza un mega spagat ). Banuiesc ca ala care ii face cu mana este intructorul, om priceput.
×
×
  • Creează nouă...