Sari la conținut

Ghid de informare pentru incepatori: ce motor sa-mi iau?


demostene
 Share

Postări Recomandate

Unii isi iau moto pt naveta, altii si-o iau exclusiv pt placere. De-aici poate mai apar neintelegeri pe baza alegerilor.

Dar in final, de ce as da eu 2 bani pe ce moto si-a luat dl x? Sau..de ce mi-ar pasa ce crede dl y de moto a mea?

BINE ZIS!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Da, stiu. Am "rezolvat" azi cand m-a pus sa fac s-ri si opturi c-o mana . Pana acum ma luptam cu dracia fara s-o las sa curga...cum am incetat sa ma lupt cu ea( voit nevoit cu o mana n-am cum sa ma lupt) cum s-a dus cum si unde am vrut eu.



Problema cu dezechilibratul era(poate mai este) la viteze mici IN CURBE nu mers drept.

In urmatoarea sedinta e total alta mancare de peste pt ca trec de pe honda xr 125 pe kawasaki er-6f . Wish me luck! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca te duci la louis, ceea ce iti recomand cu caldura, o sa te urci pe 50,125, 250, 500 si 600... o sa-ti dai seama si singur care cum sunt.

parerea mea, ca incepator, e ca 250 pt o prima mobra sunt suficienti...te plictisesti, o vinzi si iei alta mai mare. o sa vezi in scoala cat de distractiv e un 250 (tricker) fata de un 500-600 (cb, hornet sau er6).

nu-ti face planuri de viitor prea mari, ca mobra nu e modalitate de profit...iei una, iti faci mana pe ea, o vinzi cu cat o vinzi si aia e...

echipament...cat mai bun. mai bine un sh bun, de firma (nu casca, aia eu zic ca merita noua), decat ceva chinezesc...hjc st2 am eu si nu am vazut locas pt ochelari, dar o sa ma mai uit cand ajung acasa, poate nu am fost atent.

la flipup ma gandeam si eu, dar am renuntat la idee (oarecum) pt ca e mai sigura una integrala.

armura te mai ajuta vara, e ceva mai ventilata, dar tot transpiri... o pereche de genunchiere... niste manusi aerisite bune...si ghete moto.

da, mori de cald echipat, dar ajungi doar transpirat la destinatie, nu rupt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari...in sfarsit am reusit sa-mi achizitionez un super motor dupa parerea mea. E vorba de un Kawasaki GPZ 500S din 2001 cu 15.000 km...super intretinut. Sunt foarte mandru de achizitie si abea astept sa imi iau permisul si sa o inscriu. In legatura cu berile de mai sus...vedeti cum le impartiti :). Eu voi face tot posibilul sa dau o berik daca ne vom intalni vreodata pe la o intrunire. Va salut si va urez...ASFALT USCAT si milioane de kilometri cu mobrele. Si pozele promise: post-76772-0-40781300-1376981108_thumb.jpgpost-76772-0-18845100-1376981110_thumb.jpgpost-76772-0-14787100-1376981112_thumb.jpgpost-76772-0-35584200-1376981114_thumb.jpgpost-76772-0-28689900-1376981116_thumb.jpgpost-76772-0-65468100-1376981117_thumb.jpgpost-76772-0-66748600-1376981119_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oho, "batranul" GPZ :) Nu e rea deloc alegerea, e o motocicleta echilibrata, iertatoare, economica. Primul pas spre vitezana sau sport-touring :lol: Deci intr-un fel si-a luat dar de fapt nu si-a luat vitezana :crack: so... alea 2 beri sa se faca 50-50.

 

La cat mai multi km fara probleme!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda... sunt de acord (cu berile)... ma asteptam la altceva dar, uneori, instinctul/ temperamentul decide... deci, sa o stapanesti santos si sa faci multi km cu ea, fara probleme...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

/index.php?/topic/696311-sv-650-n-2001-1850-e-neg/&do=findComment&comment=3450280

 

Este vaca pe care am inceput si eu motociclismul. Sunt foarte multumit de ea. Consum mic.Nu e predispusa la probleme mecanice. Mi-a fost perfecta in oras la 50-60 km/h, dar nu s-a dat inapoi nici de la cei 210 km/h cu care am alergat-o pe autostrada. E fasneata, raspunde prompt la comenzi. Dar dat fiind faptul ca m-a cam luat lenea si in oras merg cu masina, urmaresc sa ma trag pe choppere pentru drumuri lungi de weekend. Spor la cautari in continuare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

GS500F in bugetul tau

http://www.slowride.ro/2013/08/31/se-vinde-loona-motocicleta-iubita-si-plimbata-pe-cele-mai-bune-drumuri/

 

...sa fiu in ton cu sugestiile disperatilor de pe acilea care iti propun gixere:

/index.php?/topic/685933-vand-honda-cbr-1100-xx-super-blackbird/

Editat de warlock
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ,

cine poate sa imi spuna cum imi pot imbunatati motorul ?

Design si performante.

 

Legat de performante, am gasit un Fazer care avea astea pe el :

 

Power commander III
BMC - air filter
''Lars'' system
Ivan's Fuel Cut Eliminator
Ivan's Flies
Dyno jet - exhaust Eliminator
AIS off, Ivan's Blockoff pads
Dynojet - quickshifter

 

Poate stie cineva ce inseamna toate astea si imi poate explica si mie... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v changed the title to Începător, 170 cm, ce motor mi se potrivește?
  • Kristian K changed the title to Ghid de informare pentru incepatori: ce motor sa-mi iau?
  • Kristian K pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...