Sari la conținut

Ij (izh)


Vizitator moto_comuniste
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 5,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

N-ar trebui sa apara probleme la RAR dar la cat de batuti-in-cap sunt "RAR-istii" din Romania....iti pot spune cate in luna si in stele. Seria atasului este poansonata de fabricant pentru a tine evidenta livrarilor catre uzinele constructoare de motociclete, nu au nici o legatura cu seria de pe sasiul motocicletei pe care o echipa in momentul in care iesea pe poarta uzinei. In documentele de inmatriculare ale motocicletelor ce erau echipate cu astfel de atase nu aparea nicaieri seria atasului dar cei de la RAR ti-o pot spune pe aia : "atasul este o extensie a sasiului motocicletei, in consecinta nu trebuie sa aiba o alta serie".

Succes !

 

PS : daca o sa-ti puna bete in roate cei de la RAR suna-ma.

Eroare.Aparea seria atasului pe talon si in actul de V C.Exemplu concret.Serie sasiu 145085,serie atas 145065.Ij 56 ,an 1960,nr 47 B 7425.Motocicleta aflata in posesia mea.Vreau sa mentionez ca seria atasului apare la rubrica specificatii iar la rubrica Categorii apare Motocicleta cu atas.Talon vechi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@HondaSan - actul de vanzare-cumparare ce-l ai este facut intre 2 persoane sau intre depozit/magazin si cumparator ? Nici pe actele de provenienta date de magazin/depozit inmanate cumparatorului nu aparea seria atasului ci doar a sasiului motocicletei. Eu ma refer la perioada in care , in Romania , se comercializau motociclete IJ Jupiter 3 si IJ Jupiter 4. Astfel de acte am avut acum cativa ani si pe nicaieri nu era mentionata seria atasului.

 

@sharky_boy - eu vorbesc de documente de provenienta pentru motociclete cu atas ce erau comercializate de magazine in anii '70 , '80. L4E se considera motociclu cu 3 roti, L3E motociclu cu 2 roti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Seria atasului (care de fapt este un numar de identicare intern al fabricii, nu o serie care sa aiba caracteristicile unui VIN) nu se trece in cartea de identitate. Nu neg ca la unele RAR-uri judetene o mai fi cate un berbec care se trezeste el s-o treaca din burta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Seria atasului (care de fapt este un numar de identicare intern al fabricii, nu o serie care sa aiba caracteristicile unui VIN) nu se trece in cartea de identitate. ...

Ce usor ma simt acum! ...aveam stresul actelor notariale de provenienta, bete'n roate, etc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O schema la partea electrica la un Planeta 5 ma poate ajuta cineva? Apropo.. Eu is Cristi. Sunt posesor de un Planeta 5 model bulgaresc.. Momentan e in reconditionari. Si as dori o schema la partea electrica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum is pe telefon si nu pot. Mobra e dezmembrata deci o sa pun pozele dinainte sa o dezmembrez maine. Asa mi s-a spus.. De modelul asta nu am auzit in viata mea. E motor de planeta 5 pe cadru de 3 si aripa si cutiile laterale is de 5... Corcitura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine v-am regasit. Vreau sa intreb pe un cunoscator. Vreau la Planeta 5 a mea, sa pun 2 faruri suplimentare pe barele de protectie. Imi spuneti cum pot sa le alimentez, si sa pun un intrerupator separat. Multumesc

Editat de VasileBote
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vasile, un stiu cum sta Planeta cu incarcarea caci la Júpiter nu incarca prea bine, daca mai pui si faruri suplimentare risti sa ramii fara baterie daca le folosesti pera mult.

Ti.am raspuns in calitate de coleg nu neaparat de "cunoscator". Numai bine.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vasile, un stiu cum sta Planeta cu incarcarea caci la Júpiter nu incarca prea bine, daca mai pui si faruri suplimentare risti sa ramii fara baterie daca le folosesti pera mult.

Ti.am raspuns in calitate de coleg nu neaparat de "cunoscator". Numai bine.

Subscriu.

Eu la Planeta 4 cu ataş, care dealtfel are acelaşi tip de alternator de 90W ca Planeta 5, abia reuşesc să alimentez becurile standard dacă merg cu turaţie scăzută prin oraş. Dacă nu ai ataş, ai putea pune 2 becuri până la 10-15 W/bucata, dar şi aşa doar la drum întins. Altfel consumă din baterie. Fă un calcul şi adună toţi consumatorii, apoi vezi tu cu ce rămâi (15-20W bobina de inducţie, 40-45w farul, 5-10w becurile de poziţie spate-faţă, 42w semnalizatoarele, mai frânezi de 21w şi... rămâi fără curent).

Editat de Dr_krl
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca faci conversia pe punte redresoare si releu de incarcare de dacie si o baterie de 9 A nu mai ai probleme,

alternatoru de planeta 5 din cate stiu are 14 v si 10 a, ar trebui sa scoata teoretic 140 w

eu am bec de 55/60 w in far si merge de cativa ani fara greturi fara sa raman in pana de baterie sau sa se aprinda becul la turatii mici, dar am trecut pe punte si releu de dacie cu baterie de 9 A

daca nu te pricepi la electrice mai bine ti le pune cineva care stie cu releu, sigurante si tot tacamu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca faci conversia pe punte redresoare si releu de incarcare de dacie si o baterie de 9 A nu mai ai probleme,

alternatoru de planeta 5 din cate stiu are 14 v si 10 a, ar trebui sa scoata teoretic 140 w

eu am bec de 55/60 w in far si merge de cativa ani fara greturi fara sa raman in pana de baterie sau sa se aprinda becul la turatii mici, dar am trecut pe punte si releu de dacie cu baterie de 9 A

daca nu te pricepi la electrice mai bine ti le pune cineva care stie cu releu, sigurante si tot tacamu

Conform manualului de reparaţii în limba engleză, are doar 90 w. Eu am grup de diode şi releu de Dacia dar curentul debitat este tot insuficient. E drept că la mine şi bateria ar cam trebui schimbată că nu prea mai are rol de tampon la turaţii mici. Oricum, concluzia e că nu prea e loc de faruri suplimentare, dar poţi să încerci...Cel puţin poate arată bine.

Editat de Dr_krl
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sau poti monta becuri cu led in farurile suplimentare in locul celor normale. Eu vreau sa imi pun 2 proiectoare cu led .

» Post actualizat in 17 Mar 2015 23:54

Proiectoarele care vreau eu sa le pun le poti vedea in link-ul urmator. www.pieseauto.ro/proiectoare-auto-moto-cu-led-u2-146432326.html/

» Post actualizat in 17 Mar 2015 23:57

www.pieseauto.ro/proiectoare-auto-moto-cu-led-u2-146432326.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chestia cu "abilitatile" este putin discutabila ! Se vorbea despre sistemul original de incarcare al bateriei.

Probabil un releu de incarcare mai actual luat de pe o masina mai actuala are un randament mai bun, nu stiu caci nu am probat dar, cel original (iar eu am probat doua) nu incarca cum trebuie abia ajungind pe la 13v in turatie.

Cine are abilitati poate pune si alternator de dacie cu transmisie pe curea sau direct pe lant....s.a.m.d.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mie mi-a murit incarcarea pe original din cauza becului de far, ajungeam si la 15 v in turatii, mi-a fiert o baterie

de cand am trecut la punte si releu de dacie am si uitat ce inseamna incarcare, cine a mers langa mine noaptea poate sa confirme ca face fata cu brio alternatorul de ij, si ce fel de lumina am

 

P=U x I

parca asa era fizica de a 8a

post-46743-0-95667200-1426700233_thumb.jpg

Editat de schumydan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...