Sari la conținut

Pod Cotroceni - Bucuresti, 5 Iulie 2007, 19:30


pistolaru
 Share

Postări Recomandate

Stateam la semafor la podul Cotroceni, pe sensul de mers spre Regie.

 

Aud un zgomot groaznic de pe sensul opus... nu-mi vine sa cred ce vad... o masina zboara de pe pod si aterizeaza pe platforma de beton de deasupra apei !!!

 

Sar de pe Monster si alerg acolo. Din spusele martorilor: doi scooteristi trec pe rosu, masina incearca sa evite, sare de pe pod, scooteristi fug. Nu am vazut scooter-ul (eram pe sensul opus). Un martor isi amintea ceva de genul B-44-FVM, dar nu era sigur.

 

 

In masina era un barbat, o femeie si o fetita de cca. 3 ani. Barbatul julit la cap, femeia si fetita pareau OK. Le-am spus sa duca fetita la Urgenta, ca e peste drum, dar erau prea bulversati. A sunat cineva la 112 si in curand am auzit sunet de sirene ... am plecat...

 

 

post-5742-1183653878_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dzeu a fost de partea lor..sper sincer sa ii gaseasca pe scuteristi, merita sa platea$ca pt ce au facut si nu numai ei..toti aia care trec pe rosu, care habar nu au sa "citeasca" 1semn de circulatie...mama lor de tampitzei:-t

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu inteleg de ce politi nu a dat o lege pentru scutere de 49 cm sa se mearga cu A1. Daca o tin tot asa baietii astea fitosi de pe scutere care circula fara casca prin oras ca sa ii vada fetele se vor intampla multe acidente de acest gen.

MARE ATENTIE LA SCUTERISTI.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

este lege k sa de-a examen pt o dovada cum k cunosc legile rutiere..de la 14(cred, nu's sigur)ani in sus..da eu i-as amenda drastic pe aia care tin casca intre picioare.la naiba mai bnn nu o iau cu ei.. la naiba ne sfideaza rau de tot..nu mai zic de astia cu scutere >50cc care nici permis nu au

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce noroc ca fac lucrari de curatare a Dambovitei si e asa scazuta. In mod normal ateriza in apa si adio.

 

Scuteristi cretini

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu merg cu scuterul si vad cu cine sunt in gloata si de multe ori ma simt aiurea!!! ce mor pe cioroii cu ochelari de soare, fara numere, fara casca din cauzacarora toata lumea baga in cacao scuteristii!!! Imi pare rau ca scuterele nu sunt vazute ca in afara ca cea mai buna metoda de descongestionare a traficului!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Laur85 nu ma refer la toti scuteristii..doar cei iresponsabili .cretini/ prosti etc etc....

si in italia de ex din cate stiu pana la 150cc nu treb permis A decat B, dar noi aici suntem si traim in RO.

sper sa putem intelege k avem regulele noastre si trebuiesc respectate..bune sau rele asa cum sunt..ce bn ar fi dc toti scuteristii ar respecta regulamentul rutier:)

ps: eu conduc cbr125, deci tot scuter dc vrei asa;) dar nu plec d p loc fara casca pe cap

Editat de kernel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost si eu martor la accident. Am oprit imediat dupa intersectie, veneam dinspre Plevnei.Totusi mi s-a parut ca cei cu scuterul nu au trecut pe rosu, veneau de pe contrasens si faceau stanga. Asa imi amintesc. Trebuiau sa acorde prioritate. Ei au incercat sa se bage, tipul cu Opelul alb a venit destul de repede, l-am vazut cum a evitat, si am crezut ca se opreste ... Cand l-am vazut ca a trecut prin gard, am oprit. Am crezut ca au ajuns in apa. M-am linistit cand am vazut ca lumea nu se agita, si am inteles ca nu s-a intamplat o nenorocire.

 

 

Oricum, rusine celor cu scuterul ca au plecat de la locul accidentului. Nu stiu de ce am avut impresia ca o sa-i vad si pe ei acolo, ca au oprit.

 

PS: sunt si eu in poza din primul post. Pozele au fost facute in acelasi timp.

post-20947-1183670033_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aia daca au vazut ce-au facut sigur se vor lauda cu "isprava" (mama, mancatias, sa moara familia... cum au i-am trimis pe aia sa inoate)

scuteristii de buna credinta de pe aici ar trebui sa fie cu urechile ciulite la adunarile lor... sigur se va auzi ceva.

oligofreniii astia merita pusi cu gura pe bordura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Il felicit pe sofer!! Rar mai intalnesti oameni care evita viata unor inconstienti!! Omul acesta s-a pus pe el, si pe familia lui intr-un periloc imens. CU toate acestea a tras de volan sai fereasca pe scuteristi!!! Putea foarte bine sa zica...ia sa-l invat minte pe asta cu scooteru sa respecte regulile.Sincer nu-mi vine sa cred ca sunt si oameni dastia! Bravo soferului si felicitari pentru modul de gandire care l-a avut pe moment!! Sa-i dea dumnezeu sanatate lui si familiei lui, si scoteristilor putin mai multa minte ca data viitoare sigur nu vor mai avea parte de noroc din asta chior!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tigani cocliti si imputiti..... mergeam cu motorul pe Calea Calarasi spre P-ta Traian.. si da sa imi iasa unu in cale cu o partza d-asta de 50 cc de pe o straduta adiacenta drumului pe care ma deplasam,franeaza... eu incetinesc, ii arat :bounce: la care el crezand ca l-am salutat poate.. ,saluta cu mana :baldy: .

vorba unuia de aici " i-as spanzura prin impuscare" p-astia fara casca si fara numere pe trompete d-astea .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu muncesc pe scuter ... ma intalnesc zilnic cu astfel de handicapati...ieri eram la Piata Muncii la semafor si se opreste un ciorex langa mine , cu ochelarii pe ochi , o tigara intre buze...se uita asha la mine...si mai `ntreaba..."cat fuge asta?" ...ma uit la el...ii zic ca 50 si incepe sa rada...da stiti vorba aia...cine rada la urma rade mai bine :bounce: :baldy: nu au viata lunga cu inconstienta si teribilismul lor ! pacat ca pun in pericol vietile celor care circula regulamentar si nu au absolut nici o vina

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Il felicit pe sofer!! Rar mai intalnesti oameni care evita viata unor inconstienti!! Omul acesta s-a pus pe el, si pe familia lui intr-un periloc imens. CU toate acestea a tras de volan sai fereasca pe scuteristi!!! Putea foarte bine sa zica...ia sa-l invat minte pe asta cu scooteru sa respecte regulile.Sincer nu-mi vine sa cred ca sunt si oameni dastia! Bravo soferului si felicitari pentru modul de gandire care l-a avut pe moment!! Sa-i dea dumnezeu sanatate lui si familiei lui, si scoteristilor putin mai multa minte ca data viitoare sigur nu vor mai avea parte de noroc din asta chior!!

:bounce: :baldy: sanatate maxima celor din masina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sper sa nu ajung vreodata in situatia ca atunci cand sunt cu masina cu nevasta si copilu in spate sa ma duc naibii din cauza unor scuterica inconstienti. Bine ca pana la urma nu a patit nimeni nimik.

La cat de multi si cat de prost umbla - uneori am senzatia ca esti in pericol cu scuteru mult mai mult ca cu un 600.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mare ti-e gradina!!! Am auzit si eu de acest accident ieri...pacat pentru familia care se afla in masina ca s-au aflat la momentul nepotrivit acolo.

 

Cat despre scuteristi, no comment, astia nici nu stiu ce e aia prioritate de dreapta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuteristii nu au treaba cu regulile... stateam cu un prieten la muncii la semafor si trece un scuterist PE ROSU fara casca (o avea intre craci) am ramas masca. Da verde plecam, il prindem din urma si il luam la rost ... la care el a dat un zambet de nevinovat si a ridicat din umeri. Imi venea sa ma dau jos si sa ii iau cheile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuteristii nu au treaba cu regulile... stateam cu un prieten la muncii la semafor si trece un scuterist PE ROSU fara casca (o avea intre craci) am ramas masca. Da verde plecam, il prindem din urma si il luam la rost ... la care el a dat un zambet de nevinovat si a ridicat din umeri. Imi venea sa ma dau jos si sa ii iau cheile.

 

Am trecut si eu aseara pe langa accident, pe la ora 21:00. Era deja adunata lume, Salvare, Pompieri. Un politist facea poze in intersectie. Am apucat sa vad capota si nivelul raului si m-am linistit. Oricum nu aveam unde sa parchez ca era buluc de lume. Sanatate soferului, eu as fi intrat in ei. Cine stie, poate avea viteza prea mare, poate s-a speriat. Bine ca n-au patit nimic grav. Desi, ma gandesc ca la caderea aia poate au dat cu capul de tavan. Mare noroc au avut, dupa cum s-a oprit masina.

 

Ref la scuteristi: saptamana trecuta mi-a iesit unul in fatza de pe o stradutza din dreapta, dintre blocuri. Facea la stanga, pe banda din dreapta, evident. Noroc ca aveam viteza mica si l-am ocolit si eu pe banda din stanga. Nici un gest de asigurare, de franare... Si dupa aia mai intorcea si ca boul capul sa se uite din mers dupa mine. Iar scuteristi care trec pe rosu am vazut fara numar. Poate ar fi cazul sa ne apucam sa facem lobby pt introducerea unei categorii de carnet pt scuter? Ca stiu eu cum se dau adeverintzele alea ca ai absolvit cursul de legislatie rutiera, dupa cum zicea proful de la scoala moto:

"Las' ma, voi sa stiti sa va tineti echilibrul pe moto, ca legislatia o invatzati voi si acasa." Dar cel putin noi am trecut pe la politie si am dat un examen, si practic si teoretic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se poate ca si tipul cu opelul sa fi avut ceva viteza.

EU UNUL NU MI-AS FI PUS IN PERICOL SOTIA SI COPILUL DE 3 ANI DIN CAUZA UNOR KAK.A.T.I DE SCUTERISTI! :lol: puteau sa moara din cauza unor tampiti care nu stiu nici cea mai simpla regula de circulatie, iar daca ar sti-o macar sigura ca nu le-ar pasa de ea!

Omu ala si-a paradit frumusete de Vectra din cauza unor cretini care habar n-au sa mearga ! Cine-i plateste daunele lui? :baldy:

Eu am vazut destui "bajeti cu okelari d-aia kinezesti si freza electrocutata" care nu aveau treaba cu casca sau altele si erau oamenii - romanasi albi la fata - deci nu numai tiganii merg asa pe scuter.

 

Nu zic acum ca toti scuteristii sunt si se comporta la fel dar - marea majoritate sunt pericole pentru ei si pentru ceilalti participanti la trafic. :lol:

Eu am mai dat in alte topicuri exemple si i-am si catalogat ca "SINUCIGASI" si vad ca am avut dreptate.

 

TREBUIE FACUT LOBBY CA SA SE INTODUCA EXAMEN SI LA CATEG ASTA DE VEHICULE, INDIFERENT CA AU 49 CC!!!! :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...