Sari la conținut

Accident Mortal Iasi 26.07.2007


proar
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 124
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

R.I.P.

Dar de ce nimeni nu a fost atent la articolul din ziar si la unul din motivele accidentului.

Vopseaua folosita la marcajele pt pieton, vopsea care impiedica o franare eficienta si pune mari probleme in special motociclistilor.

Asta pt cei care se grabesc sa il gaseasca pe el 100% vinovat, poate a avut si el vina lui dar asta ii o problema care a fost semnalata de ceva vreme si in legatura cu care nu s-a facut nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oameni buni lasati pozele ca is mai relevante decat 5000000 de comentarii , eu le-am vazut aseara si m-au convins ce motor sa imi iau, ma pregatesc sa imi iau altu si ma gandeam sa trec de pe 600 pe ceva mai mare dar m-am razgandit datorita pozelor , daca numa citeam tema nu ma razgandeam imi luam o honda sau o kawa de 900 si nu ai cum sa nu ii dai in freza la asa motor ........... in legatura cu marvajele trebuie facut ceva ca is foarte nasoale nu numai ca nu ai aderenata le ele dar is si in relief si pe curbe te nenorocesc

dumnezeu sa il odiheasca in pace

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In mod normal nu ai avea ce sa cauti pe marcaje cu viteza sau in curba.

Poate ma insel... dati-mi palme acum cat nu e prea tarziu...

 

 

On topic: RIP.... trist :bigstar:

 

Edit: Pozele nu stiu daca sunt o idee buna, eu cred ca unora le-ar da o usoare nesiguranta, neincredere, instabilitate si nu cred ca are cineva nevoie de asa ceva.

Cand m-am gandit sa-mi iau motoreta mi-am asumat riscul de a-mi "vedea" pozele p-aci desi sper sa imi pastrez mentalitatea si dupa ce ma vad pe 2 roti.

Editat de shtupy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am ajusns la 2 min de la accident, imaginile desprinse dintr-un film de groaza pozele vb de la sine cine le-a vazut stie, pot doar sa va povestesc parti din cap (creier pe 100m lungime), ochiul la juma de metru de el motorul la 250-300m de momentul impactului

omul (avea viteaza 90-110km/h) a fost "jenat" de un maxi taxi adica acel maxi taxi depasea coloana de masini pe contra sens sau a vrut sa vireze la stanga lui, motociclistul avnd viteza si nestiind ce manevra vroia sa faca maxi taxi a franat pe trecerea de pietoni moment in care motorul a fugit de sub el, el avand un contact cu asfaltul sau spoilerul de la maxi taxi partea stanga (era creier si parti din cap pe el)

motociclistul era incepator si calarea o yamaha r1

cauze: viteza prea mare a motociclistului si manevra maxi taxiului

cauze favorizante: vopseaua de pe trecerea de pietoni

 

 

RIP

 

 

PS pt cei din iasi cititi maine ziua de iasi am dat o declaratie de presa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

GORU - VOM FAE DREPTATE - PT TINE FRATE _

 

 

 

"Noi am reclamat de mai multe ori faptul că vopseaua folosită pentru marcajele stradale nu este bună şi este alunecosă. Atunci când a murit Ovidiu (motociclistul care a murit după ce s-a izbit de o vacă - n.r.) am ridicat această problemă şi nimeni nu ne-a dat vreun răspuns. După ce a derapat pe trecerea de pietoni, motociclistul s-a izbit în maxi-taxi. :bigstar: Marele lui ghinion a fost că nu avea casca asigurată. :) Casca i-a căzut înainte de impactul cu microbuzul. Casca îl proteja sigur şi avea şanse mari să scape cu viaţă"

 

Aviz AMATORILOR Echipamentul de Protectie Salveaza Vieti, Iar Casca Nu o Purtati de frica Amenzilor Politistilor !! Ci o purtati Pentru Propria Dvs-tra siguranta

 

 

P>S--- Orestte Bafta la Sibiu ( Purtati Doliu )

 

Motocicleta pilotata de Catalin Gorduza-->>3805wq9.jpg

Editat de MnezO
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu sa-l ierte si sa faca durerea familiei mai suportabila. Pacat de cel mic pe care l-a lasat urma si de sotie.

Maxi Taxi nu avea cum sa intre pe sensul lui din cauza lucrarilor, acestea s-au mutat de aproape o saptamana cu un kilometru mai jos, deci ori depasea, ori a vrut sa faca stanga pe straduta de langa trecerea de pietoni cu pricina.

BTW, la trecerea respectiva, nu numai vopseaua e aiurea, ci si asfaltul, acolo, in orice treapta si cu orice viteza, daca accelerez, derapeaza roata spate, so...

Si gresiti, a existat un raspuns, dat de primarul Nichita cu privire la vopseaua de marcaje: "Motociclistii sa mearga mai incet, doar nu o sa cumparam o vopsea special pt ei" :bigstar: Bine ca a cumparat instalatie de nocturna pentru stadion, care costa cat vopseaua pentru 10 orase :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alveola ai Dreptate " la cat a costat nocturna cumpara vopsea Semi abraziva speciala pentru marcajele Rutiere pt 10 Orase timp de 3 ani " So WTF ? Asta e Romania Si Traimi Aici 9 suntem prea mici pt a schimba ceva in tara asta )

 

DACA PANA SI PE PRESEDINTA L-au Suspendat cand a INcercat sa ia Initiativa in tara asta NOi ce putem face??? = NIMIC

Editat de MnezO
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Condoleante familiei intradevar si nu stiu daca problema cu marcajele e numai la voi ... adica si in brasov sunt treceri de pietoni unde daca bagi mana in gaz iti cam fuge spatele (si eu l-am pierdut de vreo 3 ori da nu am cazut ) Una peste alta primarul vostru mai bine s-ar gandi ca inainte de toate motociclistii sunt si ei oameni si nu stiu cat ar costa vopseauna, dar sunt sigur ca ar costa mult mult mult mai putin decat viata unui om

 

Condoleata familiei si ar trebui facut ceva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

motociclistul nu era incepator , avea carnet de vreo 8 ani cei de la fatza locului au zis ca a intrat in voblaj dupa ce a franat pe trecerea de pietoni ca sa evite maxi-taxi-ul , avea viteza....asta putea sa vada oricine , mai ales dupa distanta la care ajunsese motocicleta aprox 150 m nu 300 :bigstar: , casca ii sarise din cap din momentul voblajului, apoi a dat cu capul de spoiler-ul si far-ul maxi-taxi-ului, dupa care a ricosat intr-un copac iar de acolo la 2 metri mai sus....din capul sau nu a mai ramas nimic..cum ziceau si ceilati care erau acolo ..daca nu erai atent calcai pe ochi sau pe alte chestii ...mana dreapta ii fusese rasucita de cel putin 3 ori si celor de la INML le era frica atunci cand l-au ridicat sa nu i se rupa de tot...a murit pe loc ..nu a avut nici cea mai mica sansa....

CASTILE TREBUIE LEGATE PENTRU CA SALVEAZA VIETI!!!!!

 

A lasat in urma o familie indurerata ...o sotie si un copilash de o luna jumatate, dar si prieteni ....unul care chiar era in spatele lui la momentul accidentului .

tragedia in sine te doboara...un copil ramas fara tata, o sotie care a stat in spital toata noaptea cu perfuzie si calmante si o sora care tipa sa se stinga lumanarile pentru ca nu e adevarat...cei care au fost acolo stiu ....

 

R.I.P !!!! :) :blink:

 

Si sincer vopseaua folosita la marcaje costa cat jumatate din asfaltul turnat pe 100 de metrii nu e atat de scumpa ar trebuii schimbata pentru ca sunt deja prea multi care au patzit-o si se pare ca nimanui nu ii pasa!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

primarul orasului este un imbecil daca a declarat ca el nu schimba vopseaua pt motociclisti. din pacate e ales prin vot...

cat despre poze: nimeni nu vrea sa vada poze ca sa se tempereze, nimeni nu s ar fi uitat la pozele alea ca sa invete ceva. singurul motiv e curiozitatea morbida. psihologic vorbind se stie ca astfel de imagini declanseaza o puternica excitare la nivel mental, foarte apropiata de cea sexuala. un ochi la un metru de cap, creier imprastiat "pe care poti sa calci", cu cat imaginea e mai grotesca cu atat excitarea mai puternica. in concluzie, pozele nu au nici pe departe caracter educativ, ci dimpotriva. o parte a creierului, ramasa neschimbata de mii de generatii, se bucura ca altcuiva i s a intamplat si nu noua. cam asta e cu psihologia. cine nu crede e ori prost ori ipocrit de pute.

sunt total impotriva publicarii pozelor aici, sau oriunde altundeva.

din topic se pot invata multe: casca legata, echipament, atentie sporita, vopsea de cct la treceri de pietoni. topicul si a atins scopul. pozele sunt deja inutile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O alta cauza care nu a fost luata in considerare sunt Sinele de Tramvai care te dezechilibreaza la 30 km/h daramite la 100? atingand sinele de tramvai la 100 a intrat in voblaj de aseemeni mai este si piatra cubica care acum se scoate de aceea era soseaua in reparatii Acestia sunt factori importanti in acest accident sau ce putina sta e parerea mea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bre emile de 8 ani permis degeaba daca nu avea experienta...intelegi???!!!! experienta nu e in ani ci in nr de km baga la cap...si km nu facuti in oras copou-sculeni....baga si asta la capusor

aveti grija cu mana in gaz

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai nah ...nu il stiam asa bine si nu il cercetasem la nr de km mai orestte ....daca nu avea experienta nasol....din cate am intzeles el a mai avut un accident si prin italia .....cine il cunoaste mai bine poate sa zica exact cata exp avea.....oricum e trist ce s-a intamplat si mai trist e ca politia si primaria in loc sa schimbe vopseaua asteapta sa mai moara catziva.....deh daca nu o patzeste o ruda nu isi dau seama.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

R.I.P.....

Nu ca mi-as daori sa vad pozele respective, dar cel putin pe mine pozele dintr-un topic pt. incepatori m-au facut sa port la drum tot echipamentul indiferent de multitudinea gradelor de temperatura. Iar daca ies in oras si nu pun echipament NU depasesc 50Km/h nici din gresala. Iar casca o asigur de fiecare data....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oameni buni lasati pozele ca is mai relevante decat 5000000 de comentarii , eu le-am vazut aseara si m-au convins ce motor sa imi iau, ma pregatesc sa imi iau altu si ma gandeam sa trec de pe 600 pe ceva mai mare dar m-am razgandit datorita pozelor , daca numa citeam tema nu ma razgandeam imi luam o honda sau o kawa de 900 si nu ai cum sa nu ii dai in freza la asa motor ........... in legatura cu marvajele trebuie facut ceva ca is foarte nasoale nu numai ca nu ai aderenata le ele dar is si in relief si pe curbe te nenorocesc

dumnezeu sa il odiheasca in pace

 

 

 

cat despre poze: nimeni nu vrea sa vada poze ca sa se tempereze, nimeni nu s ar fi uitat la pozele alea ca sa invete ceva. singurul motiv e curiozitatea morbida. psihologic vorbind se stie ca astfel de imagini declanseaza o puternica excitare la nivel mental, foarte apropiata de cea sexuala. un ochi la un metru de cap, creier imprastiat "pe care poti sa calci", cu cat imaginea e mai grotesca cu atat excitarea mai puternica. in concluzie, pozele nu au nici pe departe caracter educativ, ci dimpotriva. o parte a creierului, ramasa neschimbata de mii de generatii, se bucura ca altcuiva i s a intamplat si nu noua. cam asta e cu psihologia. cine nu crede e ori prost ori ipocrit de pute.

sunt total impotriva publicarii pozelor aici, sau oriunde altundeva.

din topic se pot invata multe: casca legata, echipament, atentie sporita, vopsea de cct la treceri de pietoni. topicul si a atins scopul. pozele sunt deja inutile.

 

 

R.I.P.....

Nu ca mi-as daori sa vad pozele respective, dar cel putin pe mine pozele dintr-un topic pt. incepatori m-au facut sa port la drum tot echipamentul indiferent de multitudinea gradelor de temperatura. Iar daca ies in oras si nu pun echipament NU depasesc 50Km/h nici din gresala. Iar casca o asigur de fiecare data....

 

no comments, trage fiecare concluziile

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se zice la astfel de topicuri ca discutiile sunt de prisos. Ei uite ca nu sunt! Pentru ca sunt cazuri, si nu sunt putine, in care prin discutii si poloemici pe teme date (accidente, morti, rupti, s.a.m;.d.) unii INVATA!Da da, unii chiar invata! Si asta e bine! Chiar si discutiile despre cauzele accidentului astuia!

 

Tot o dati in cap ca ar trebui schimbata vopseaua la trecerile de pietoni... oare cati dintre voi ati fost vreodata in afara tarii pe doua roti? Cati dintre voi, cei care urlati ca primarul e de vina, stiti ca numai in Frankfurt sunt peste 11.000 de treceri de pietoni, FIECARE dintre ele fiind marcata cu "astfel" de vopsea, care aluneca. Si acolo inca nu am auzit sa se scandalizeze cineva ca un individ X a bagat mana in gaz si s-a trosnit? Va spun eu.... nu face nimeni asa ceva! Te-ai trosnit? Bun. Traiesti? Bun... Ai crapat? Ghinion! Intr-un fel sau altul tu, cel care TREBUIE sa ai grija de viata ta, undeva ai gresit.

 

Nu vreau sa judec pe nimeni aici, dar.... s-a gandit Domnul Victima la copilul sau cand NU si-a incheiat casca? Alte intrebari nu au sens. Totul se deduce de aici....

 

Daca TU, motociclistule sau "motociclistule" NU ai grija de tine... de ce ar avea un primar, sau un prefect, sau un oarecare altul, neica nimeni??? De ce???

 

Revizuiti-va atitudinile fratilor.... toti am pierdut prieteni si probabil in acest ritm vom mai pierde.... dar e mai intelept sa-i dai prietenului un bobarnac in cap sa-si lege casca... decat sa urli pr XYZ forumuri DUPA MOARTEA sa......

 

 

 

P.S. Sunt prea radical? Nu.... si da, am peste 130tkm pe doo roti, daca va intrebati daca sunt motoretist.

Editat de hondaxx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...