Sari la conținut

Cursuri Practice De Siguranta Pt Motociclisti


tro5
 Share

Postări Recomandate

Recomand tuturor aceste cursuri, incepatori, avansati sau celor "care cred ca deja le stiu pe toate".

Nu inveti sa mergi doar safe, ci te si perfectionezi ! Inveti f f multe chestii folositoare !

 

Omul cat traieste invata !

 

:lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 241
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Imi doresc si eu sa urmez acest curs dar intre 8:30 si 10 mi-e imposibil ... eu muncesc de la 9 la 17:30 ... imi imaginez ca acest curs este pt scolarii in vacanta de vara ... eu nu mai sint scolar ... deci o sa invat singur acasa, seara ... are cineva manualul ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi doresc si eu sa urmez acest curs dar intre 8:30 si 10 mi-e imposibil ... eu muncesc de la 9 la 17:30 ... imi imaginez ca acest curs este pt scolarii in vacanta de vara ... eu nu mai sint scolar ... deci o sa invat singur acasa, seara ... are cineva manualul ?

 

 

Si eu sunt in situatia ta si am pus problema in felul urmator la seviciu:

 

Eu merg cu motorul la serviciu, este mijlocul meu de deplasare. Mi-am luat motor nou si nu stiu sa-l stapanesc. Merg la cursuri de 2 ori/ saptamana si la 10:30 sunt la locul de munca. Le-am explicat ca daca cad de pe motor o sa lipsesc mai mult de 2 ore in doua zile pe saptamana. Evident cred ca merge si varianta de recuperat orele "pierdute". Totul depinde cum pui problema. Succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bon, s-a notat si asta ! :cheers: Totusi am doua intrebari...

 

1. Pana la urma niste date de contact are cineva ?

Eu cred ca stiu cam pe unde vine. Cumva in apropierea centurii Bucurestiului (sper sa nu ma insel) ? Am vazut si retinut casa aceea destul de bine stand cu masina la coada pe Centura...

 

2. Se accepta scutere cu aspect de motor Aprilia RS 50 ?

Stiu ca are cutie de viteze in 6 trepte, deci nu automata ca la scuterele obisnuite.

 

Multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Locatia:

post-2950-1187335023_thumb.jpg

 

Datele de contact:

sunt trecute in primul post

 

Faza cu motorul tau:

de ce nu suni direct si discuti cu ei ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi pare foarte buna ideea acestui curs si stiu sigur ca si eu am nevoie de el, dar, nu am nici o sansa sa ajung intre orele astea.Nu ma lasa serviciul. O sa stau cu ochi pe topicul asta ,poate se introduc si sedinte in weekend.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut baieti!

Daca stiti de cursuri de genul acesta si prin alta parte decat Bucuresti, in speta Timisoara, Arad, postati va rog... :agree:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intrebare :trancanici la bagat in coma pe baiatul care filma de pe marginea pistei in timp ce el se spargea in figuri cu motorul ??

 

Observ aici o nota de ironie/sarcasm, sau doar mi se pare mie ?

 

Genul asta de postari sînt, din pacate, tipice pentru forumul asta (vezi Accidente).

 

@adolf_ss -> da, Trancanici a avut un accident anul trecut pe Amckart, în care a fost ranit un baiat care nu avea ce sa caute pe pista, baiat care dorea sa faca si el o poza cu telefonul. Baiatul nu participa la cursuri. Din cîte stiu este bine sanatos acum. Accidentul a fost unul stupid. Daca tu stii si altceva te rog sa spui aici.

 

Mentionez ca am fost martor ocular la producerea accidentului si am participat la acordarea primului ajutor. Din cîte îmi amintesc, baiatul îsi recapatase cunostiinta la vreo 10 minute de la producerea accidentului si au mai trecut vreo 20 pîna a venit salvarea.

 

Numai bine,

bibi

Editat de bibi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salutare tuturor,

 

azi am terminat cele 10 sedinte de curs si nu am decat cuvinte de lauda pentru aceasta initiativa a baietilor.Am invatat multe si mi-am schimbat total stilul de mers , e ceva super tare.Am condus 1 an pe strada pana cand m-am hotarat sa ma apuc de cursuri.Ma gandeam mereu ce imi trebuie mie cursuri ca eu stiu sa merg.Ete teapa ca dupa ce am terminat realizez ca stiam sa merg de nota 2-3 pe o scara de la 1 la 10.

Nu pot sa zic ca acum merg de 10....tot timpul o sa am de invatat.

Despre Razvan si Victor(cei doi instructori) doar cuvinte de lauda si jos palaria.Profesionisti si cu mult talent in a explica si a te invata.

 

Ce sa mai zic.......recomand tuturor cu mare incredere aceste cursuri.

 

Bafta :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

trancanici imi cer scuze pt mesajul lasat , eu sper sa intelegi ca a fost o simpla intrebare si nu a avut nici o conotatie. si ca sa raspund si celorlalte intrebari : nu nu am fost de fata ci mi-au povestit niste tipi care au fost de fata asa ca daca ei au mancat (cuvant urat) am facut-o si eu imi dau seama ca incidentul nu a fost deloc fericit pt nimeni iar cu intrebarea asta incercam sa aflu despre cine preda aceste cursuri pt ca as fi vrut sa ma inscriu dar pt ceva mai avansat (am tot respectul pt el pt.ca incearca sa faca ce ar trebuii scolile moto sa faca ) . imi cer inca o data sincere scuze daca mai are vreo importanta si sper sa nu ne purtam pica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cursul este mai mult decat ok si necesar atat pt debutanti cat si pt cei care care au capatat o oarecare experienta in trafic . corecteaza deprinderile gresite , le certifica pe cele abordate cu nesiguranta si sigur constituie un pas inainte in formarea oricarui motorist . stilul de instructaj e adaptat fiecarui cursant si tipului de motor aparent lejer dar foarte serios in abordare- inclusiv discutiile si intrebarile au un rol. eu unul simteam nevoia unui astfel de curs cu toate ca am sarit binisor peste 30 000 km in doi ani . personal mi-am permis sa incerc la 3-4 cursuri mai multe tipuri de motor si mi-e clar ca pe o pista nestresat de circulatie si gauri in asfalt realizezi mai mult din ce poti tu si motorul tau . m-a bucurat mult sa vad la ceilalti colegi cursanti seriozitatea cu care trateaza cursurile si in mod cert sa-i vad progresand vizibil . sigur nu ei vor provoca cele mai multe traznai si necazuri pe sosele.bafta si fara evenimente nasoale la toata lumea ! :blink:

Editat de urcu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Intr-adevar e foarte util. Nu zice nimeni ca n-o sa stii sa mergi pe motor daca nu-l faci dar daca-l faci o sa mergi mai bine. O sa fii mult mai relaxat pentru ca vei afla cam care-i pozitia cea mai buna sau cum sa ti-o descoperi, vei sti sa franezi mai bine si prin urmare in primul rand o sa-i faci un mare bine sanatatii tale si in al doilea rand o sa le faci un bine si celorlalti pentru ca vei fi mai sigur pe motorul tau.

Mie-mi place cursul, imi place omul si-n plus am descoperit noi prieteni ca sa zic asa :-)

Concluzie: cand o sa aveti timp si bani, merita fiecare leutz.

 

Apropos, nu ca-i fac reclama dar mi-a rezolvat si f mishto motorul la service-ul din Energeticienilor 122 ( sper c-am tinut bine minte adresa).

Pretul mai mult decat corect la manopera, pretul f bun la piese, mecanicul, desi f tanar, se vede ca stie meserie. Promite :-)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Pur si simplu vin acolo si pot sa si incep cursurile?.....ca as da maine de dimineatza o fuga. l-am sunat acum pe Razvan dar nu a raspuns si tare as' vrea sa incep de maine. :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am terminat si eu cele 10 ore. Pentru un incepator absolut (0 experienta in trafic) cred ca aceste cursuri sunt o conditie obligatorie si necesara. Fata de ceea ce se invata in scoala ... ce sa zic, e o diferenta de la cer la pamant. Nemaivorbind ca e o ocazie excelenta si sigura de a face mai bine cunostinta cu motorul tau, indiferent cat de mare sau mic e.

Eu sunt sigura ca nu ma voi opri la cele 10 ore si voi simti nevoia sa mai merg pe acolo, sa se prinda si mai bine de mine anumite tehnici... dar pana atunci nu pot decat sa va spun ca merita tot efortul!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am terminat si eu cele 10 ore. Pentru un incepator absolut (0 experienta in trafic) cred ca aceste cursuri sunt o conditie obligatorie si necesara. Fata de ceea ce se invata in scoala ... ce sa zic, e o diferenta de la cer la pamant. Nemaivorbind ca e o ocazie excelenta si sigura de a face mai bine cunostinta cu motorul tau, indiferent cat de mare sau mic e.

Eu sunt sigura ca nu ma voi opri la cele 10 ore si voi simti nevoia sa mai merg pe acolo, sa se prinda si mai bine de mine anumite tehnici... dar pana atunci nu pot decat sa va spun ca merita tot efortul!!!

 

super tare Roxana.....sper ca ai capatat si mai multa incredere in tine acum si esti ok.....bafta in continuare la cursuri!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

luna asta o sa ma inscriu la curs.

Bah, tu esti nebun!Sunt sigur ca glumesti!Iar celui care a mers 30.000km si s-a dus la curs, ii transmit acelasi lucru!Voi ati mers doar in linie dreapta?!Consider de-a dreptul caraghioasa toata treaba pt cineva cu 30.000km!!!Ai mers pe comuniste km astia?!!Nu accept nici-o xeplicatie, risc sa lesin de ras!nu va suparati, e doar parerea mea sincera. :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Jean Taxi, esti rautacios :bigstar:

 

A fi autodidact nu este intotdeauna cea mai buna solutie. Lasa omu sa se duca si sa aflam si noi impresii apoi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bah, tu esti nebun!Sunt sigur ca glumesti!Iar celui care a mers 30.000km si s-a dus la curs, ii transmit acelasi lucru!Voi ati mers doar in linie dreapta?!Consider de-a dreptul caraghioasa toata treaba pt cineva cu 30.000km!!!Ai mers pe comuniste km astia?!!Nu accept nici-o xeplicatie, risc sa lesin de ras!nu va suparati, e doar parerea mea sincera. :bigstar:

 

Facem pariu ca tu nu poti sa franezi cu motorul tau intr-o distanta mai scurta decat poate(de la aceeasi viteza)... sa zicem Razvan (Trancanici) ? Care se va sui prima oara pe a ta ? Nu il laud aiurea, il cunosc de destul timp incat sa-mi formez o parere obiectiva la nivel tehnic.

Si asta e doar un exemplu despre ce stii si ce nu stii sa faca motorul tau.

 

Iar cei care s-au dat pe multe motoare (Baiazid si nu numai) vor sa vada daca intr-adevar isi cunosc motoretele asa cum cred sau e doar un fals sentiment de siguranta cauzat de faptul ca-si zic in minte: am zeci de mii de km pe moto, sunt rege.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...