Sari la conținut

Detinatori de Suzuki Hayabusa


emylyo

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutare. Vreau sa cumpar o busa 2007. doresc 3 explicatii.

1. o folosesc in bucuresti - cum e cu incalzirea centralizata? arde sau se descurca?

2. franele pe modelul 2007 sunt competitive sau trebuiesc puse placute furtunase etc.

3. am 60 de kg. e prea grea ptr mine? explicati mi putin manevrabilitatea in oras.

precizez ca m am dat pe gixer de 600 si pe r1.

busa e stock.

multumesc.

1. nu e mobra de oras..cu atat mai putin de bucuresti. poti sa o folosesti si in oras - te descurci...dar sa o iei special pentru asta NU....ia-ti supermoto frate..sau pentru bucuresti...deltaplan, motoparapanta, parasuta, paracoarda..ceva :laugh:

2. pana la modelul nou franele sunt de kko ( cine nu recunoaste asta ori nu a tras ca lumea de ea..ori nu a mers pe o mobra cu FRANE)..asa ca orice upgrade ajuta...

3. esti cam "subtirel" :lol: busa are personalitate..daca o sa vrea ea ceva :love: ...n-o sa prea reusesti sa o impiedici ( mai ales pe loc)

...bine ....si rossi e subtirel... :lol: ......asa ca...

oricum ...alegerea e a ta....dar dupa ce ne-ai zis...nu prea se asorteaza cu profilul tau

bafta

Editat de octavius
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1.Cum poti sa intrebi daca busa este motocicleta de oras?Ori esti absurd ori nu stii ce este o hayabusa.La cat este motorul de mare este normal sa friga pe la picioare iar in trafic aglomerat chiar "arde".

2.Pentru oras sunt franele mai mult decat suficiente,acum yo zic ca vitezele sunt cam multe,max doua erau ok.

3.Are 250 kg dar acum depinde ce vrei sa faci cu ea,de obicei sta singura pe verticala daca nu este deranjata :love:.Manevrabilitatea este ca la un SS. 30 grade nu prea se incadreaza printre masini la semafor,e grasa :laugh:

Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare. Vreau sa cumpar o busa 2007. doresc 3 explicatii.

1. o folosesc in bucuresti - cum e cu incalzirea centralizata? arde sau se descurca?

2. franele pe modelul 2007 sunt competitive sau trebuiesc puse placute furtunase etc.

3. am 60 de kg. e prea grea ptr mine? explicati mi putin manevrabilitatea in oras.

precizez ca m am dat pe gixer de 600 si pe r1.

busa e stock.

multumesc.

Ce inseamna frane competitive? O iei pentru ceva competitii? :love: Eu zic sa ramai la R1,este mai manevrabila,mai usoara si are cam aceasi putere...de ce ti-ai lua Hayabusa ? (de fapt asta era intrebarea) :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu merg cu ea in oras zilnic si nu ma fript niciodata la picioare. Intr-adevar in zilele cu +30 ventilatorul merge non-stop, dar daca nu mergi in sort, nu e o problema. Nu mi se pare nici foarte grasa, intra usor printre masini, mai ales daca tragi si un pic de oglinzi. Asta nu inseamna ca este o motocicleta de oras...dimpotriva... :lol:. Din punct de vedere al greutatii, nu este o problema, datorita centrului de greutate foarte jos si in fata, mai greu cu datul in spate dupa cum zice si Pantera. Franele nu sunt slabe, singura lor problema este ca, pentru a sesiza momentul de blocare al rotilor si a o controla in continuare, iti trebuie ceva experienta. Am mers cu multe moto, cu tot felul de sisteme de franare...combinate...ABS...intr-adevar erau foarte sigure si eficiente, dar nu mi le doresc. Imi dadeau impresia ca ele controleaza motocicleta si atunci care mai era rostul meu? :laugh:

 

Astazi am facut consumul dupa 3 ani si 30.000 km. Am mers constant 120-130 si 70-80 in localitati. Am realimentat dupa 250 km. si au intrat 16 litri. Pe bord imi arata un consum de 6.2 l/100km cea ce mi s-a confirmat si la pompa. Mi se pare ok, mai ales ca, inca nu se aprinsese becul, iar o autonomie de peste 300 km este suficienta. Datele problemei se schimba insa atunci cand alerg, practic consumul aproape se dubleaza. :love:

Editat de rocristea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu merg cu ea in oras zilnic si nu ma fript niciodata la picioare. Intr-adevar in zilele cu +30 ventilatorul merge non-stop, dar daca nu mergi in sort, nu e o problema. Nu mi se pare nici foarte grasa, intra usor printre masini, mai ales daca tragi si un pic de oglinzi. Asta nu inseamna ca este o motocicleta de oras...dimpotriva... :lol:. Din punct de vedere al greutatii, nu este o problema, datorita centrului de greutate foarte jos si in fata, mai greu cu datul in spate dupa cum zice si Pantera. Franele nu sunt slabe, singura lor problema este ca, pentru a sesiza momentul de blocare al rotilor si a o controla in continuare, iti trebuie ceva experienta. Am mers cu multe moto, cu tot felul de sisteme de franare...combinate...ABS...intr-adevar erau foarte sigure si eficiente, dar nu mi le doresc. Imi dadeau impresia ca ele controleaza motocicleta si atunci care mai era rostul meu? :lol:

 

Astazi am facut consumul dupa 3 ani si 30.000 km. Am mers constant 120-130 si 70-80 in localitati. Am realimentat dupa 250 km. si au intrat 16 litri. Pe bord imi arata un consum de 6.2 l/100km cea ce mi s-a confirmat si la pompa. Mi se pare ok, mai ales ca inca nu se aprinsese becul, iar o autonomie de peste 300 km este suficienta. Datele problemei se schimba insa atunci cand alerg, practic consumul aproape se dubleaza. :love:

Ro, tre' sa mai tragem o tura pe Cheia ca acum 2 veri cand am fost la intalnirea de la Bv, trai-ti-ar stopul de la Busa...ca numai dupa el mergeam, in rest, bezna ,cu xenoanele mele de pe 954, care scurta imi batea la 2 m in fata si lunga in plopi :laugh:

Poate ne strangem mai multi la vara si mergem sa ne dam :lol:

Editat de pantera
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu merg cu ea in oras zilnic si nu ma fript niciodata la picioare. Intr-adevar in zilele cu +30 ventilatorul merge non-stop, dar daca nu mergi in sort, nu e o problema. Nu mi se pare nici foarte grasa, intra usor printre masini, mai ales daca tragi si un pic de oglinzi. Asta nu inseamna ca este o motocicleta de oras...dimpotriva... :lol:. Din punct de vedere al greutatii, nu este o problema, datorita centrului de greutate foarte jos si in fata, mai greu cu datul in spate dupa cum zice si Pantera. Franele nu sunt slabe, singura lor problema este ca, pentru a sesiza momentul de blocare al rotilor si a o controla in continuare, iti trebuie ceva experienta. Am mers cu multe moto, cu tot felul de sisteme de franare...combinate...ABS...intr-adevar erau foarte sigure si eficiente, dar nu mi le doresc. Imi dadeau impresia ca ele controleaza motocicleta si atunci care mai era rostul meu? :laugh:

 

Astazi am facut consumul dupa 3 ani si 30.000 km. Am mers constant 120-130 si 70-80 in localitati. Am realimentat dupa 250 km. si au intrat 16 litri. Pe bord imi arata un consum de 6.2 l/100km cea ce mi s-a confirmat si la pompa. Mi se pare ok, mai ales ca, inca nu se aprinsese becul, iar o autonomie de peste 300 km este suficienta. Datele problemei se schimba insa atunci cand alerg, practic consumul aproape se dubleaza. :love:

 

 

 

 

"pentru a sesiza momentul de blocare al rotilor si a o controla in continuare" - te rog explica mi....mersi pentru sfaturi. presupun ca o alergi prin bucuresti. cu toate ca se vorbeste de trafic intens in bucuresti mi se pare ca s a mai decongestionat...nu stiu de ce, sau poate ies eu la ore rezonabile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"pentru a sesiza momentul de blocare al rotilor si a o controla in continuare" - te rog explica mi....mersi pentru sfaturi. presupun ca o alergi prin bucuresti. cu toate ca se vorbeste de trafic intens in bucuresti mi se pare ca s a mai decongestionat...nu stiu de ce, sau poate ies eu la ore rezonabile.

Man, tu sigur ai mai mers pe motoreta pana acum ?!?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aia cu roti ajutatoare nu se numeste motoreta?:love:)

Atunci se explica multe...sunt sigura ca niciodata nu ti s-a blocat vreo roata...ajutatoare :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. am tot citit despre sistemul de franare, probleme si altele. "competitiv" era un fel de a spune.

2. de ce sa mergi cu porche cand poti sa mergi cu dacie? daca nu e prea subtila aluzia.

1.Pai daca ai citit atunci ai vazut ca s-a dezbatut mult si bine ''problema'' franelor

2. :love: ...eu zic sa nu iti iei motocicleta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

( Nasule, ce tot scrii acolo de juma' de ora ca tot dau refresh ca m-ai facut curioasa si mi se arde friptura in cuptor :love: )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Despre modelul 2007 nu prea stiu multe, dar iti pot raspunde la intrebarea cu kg. Eu am 56 de kg si 1,75 si n-am nicio problema cu ea...mai am de lucrat la ceva: daca o parchez cu boticul in rampa...mai greu o trag inapoi :love:

La datul cu spatele... ehe... fetele sunt mai dibace in general :laugh:... comprimi furca fata cu frana stransa si cand o lasi... decomprimarea furcii te ajuta sa o scoti... incet incet... daca nu suna un prieten sau ai grija sa nu uiti sa o parchezi in asa fel incat sa nu te mai lovesti de problemute deastea in viitor.

======

Cumpar-o mosule... 2007 a fost un an bun... :lol: cu toamna lunga si vin din belsug... la fel si drumurile, intalnirile si satisfactiile...

Pana nu o cumperi si nu e a ta, nu o sa reusesti sa faci diferenta.

 

God Speed.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La datul cu spatele... ehe... fetele sunt mai dibace in general :laugh:... comprimi furca fata cu frana stransa si cand o lasi... decomprimarea furcii te ajuta sa o scoti... incet incet... daca nu suna un prieten sau ai grija sa nu uiti sa o parchezi in asa fel incat sa nu te mai lovesti de problemute deastea in viitor.

======

Pai asa fac si eu ...sau pe langa ea...o proptesc de sold si hei-rup! Restul motoarelor le apucam cu o mana de cureaua aia de pe saua spate si cu una de ghidon si mergea usor...cu Busulica.. :love:

Editat de pantera
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Man daca nu te mananca'n... palma... si n-ai chemare... mergi pe altceva... eu nu am intrebat pe nimeni cand am cumparat-o... nu inteleg de ce toti intreaba inainte sa cumpere ceva...

Principiul e simplu... Vazut, placut... luat... in rest e chestie de obisnuinta... avantaje si satisfactii te asigur ca o sa gasesti...

 

Mesaj completat

Imi amintesc cu 2 ani in urma in primavara am venit de la Bistrita in Bucuresti pe la Cluj, Sebes, Sibiu, Valea Oltului, Pitesti ... pe o ploaie si un frig insuportabil... multi probabil ar fi renuntat... Pe autostrada totul inghetase... oamenii se uitau din masina cand treceam in intuneric pe langa ei... ma intrebam... ce masa fac eu aici?!... am ajuns undeva la 11noaptea in Bucursti... dupa un drum nu tocmai prietenos...

Primavara trecuta cand a fost SAMEB-ul am venit de la Sinaia pana la Comarnic prin nameti :love:) ...

Vara m-a plimbat prin toata tara, toamna prin vecini... niciodata nu am zis ca nu sunt multumit de ea...

 

daca nu simti ca o vrei... nu o lua...

Editat de CaptainBusa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Man daca nu te mananca'n... palma... si n-ai chemare... mergi pe altceva... eu nu am intrebat pe nimeni cand am cumparat-o... nu inteleg de ce toti intreaba inainte sa cumpere ceva...

Principiul e simplu... Vazut, placut... luat... in rest e chestie de obisnuinta... avantaje si satisfactii te asigur ca o sa gasesti...

 

Mesaj completat

Imi amintesc cu 2 ani in urma in primavara am venit de la Bistrita in Bucuresti pe la Cluj, Sebes, Sibiu, Valea Oltului, Pitesti ... pe o ploaie si un frig insuportabil... multi probabil ar fi renuntat... Pe autostrada totul inghetase... oamenii se uitau din masina cand treceam in intuneric pe langa ei... ma intrebam... ce masa fac eu aici?!... am ajuns undeva la 11noaptea in Bucursti... dupa un drum nu tocmai prietenos...

Primavara trecuta cand a fost SAMEB-ul am venit de la Sinaia pana la Comarnic prin nameti :love:) ...

Vara m-a plimbat prin toata tara, toamna prin vecini... niciodata nu am zis ca nu sunt multumit de ea...

 

daca nu simti ca o vrei... nu o lua...

 

 

sa vedem maine cum o simt. :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...