Sari la conținut

BIKERFEST CLUJ-NAPOCA 2005


Razvan/TRB
 Share

Postări Recomandate

axa si galen, cele mai tari posturi din threadu asta, in care io pina azi, nefiind extrem de plictisit, n-am intrat.

in rest numai bullshit.

 

in alta ordine de idei, mi se par 2 masuri de luat

 

1. boicotati intilnirea ( nu va duceti nici daca va invita )

2. organizati alta, peste ei. n-ar fi prima data din calendar cu 2 intalniri. :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 215
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

@gogu007: Ai nevoie de certificat din partea TRB ca sa stii ce fel de biker esti? Mi se pare k va plangeti degeaba si ca suferiti de criza de identitate. E treaba lor daca vor sa-si bata cuie in talpa. De ce trebuie sa faceti caz de asta?

Editat de Nobloody
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

io stau si ma gandesc la acele invitatii.Odata ce esti invitat (te vezi invitatia in mana) de ce tre' sa mai platesti 10 euroi?aia e invitatie sau bilet?inteleg ca trebuie a plateasca cheltuielile dar de ce nu s-au gandit la alte solutii mult mai bune.cum am vazut mai sus calculele facute de ceilalti "motociclisti falsi" (ca si mine)nu prea se strange o suma frumusica.oricum asta e si nu mai putem sa facem nimic,dect sa le uram celor care ajung la cluj cu invitatii,sa se distreze si ei cum pot si sa nu uite ca sunt "adevarati bikery".

 

P.S. era sa uit? de unde pot sa iau si eu autografe de la cativa "real Bykers"?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Topic interesant........

Seamana cu emisiunea Surprize Surprize.

Nu stiu cine a ascuns telecomanda, dar ar fi timpul sa ne uitam la ceva mai creativ... :cheers: :banana: :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare k va plangeti degeaba si ca suferiti de criza de identitate. E treaba lor daca vor sa-si bata cuie in talpa. De ce trebuie sa faceti caz de asta?

Impresia mea este ca nu despre intalnire s-au plans majoritatea ci datorita exprimarii nu tocmai inspirate pe care au folosit-o in mesaj. Sincer nu inteleg de ce au scris ce au scris si nici nu sunt eu in masura sa judec. Impresia pe care mi-au lasat-o a fost ca sunt suparati pe foarte multi motociclisti si ca nu vor sa mai aiba de aface cu ei. E dreptul lor sa isi faca orice fel de intalnire doresc . Dar nu trebuie sa o strige in gura mare mai ales daca e intalnire privata. A fost totusi o actiune copilareasaca acel mesaj. ceva de genul "sac noi ne facem intalnire si pe voi nu va chemam. :cheers: Asta este. Sincer eu oricum nu ma puteam duce ca nu ma tin buzunarele. Si nici motor care sa ma tina pana la acolo nu am de taxa de intrare nici nu poate fi vorba, nici timp nu am si nu stiu cati din cei care sunt suparati pe cei de la Cluj s-ar fi dus. e totusi un drum al dracu de lung. Asa ca pana la urma jignitor sau nu acel mesaj, publica sau priva intalnirea pentru mine si probabil multi altii oricum nu conteaza. Sunt de acord ca s-a vorbit mult aici si cred ca si cei de la Cluj au inteles dar ne-am lungit mult cu vorba. Eu sincer chiar daca m-a deranjat ce au scris si subliniez , ce au scris, din moment ce nu ma deranjeaza ca este privata intalnirea nu pot fi atat de suparat. Chiar daca prin absurd as fi primit invitatie trebuiau sa imi trimita si bani de tren :banana: si daca reusam sa imi iau liber... si altele, nu cred ca ma duceam. e mult prea departe. si nu stiu cati din voi se duceau. Imi pare sincer rau pentru ceai care puteau sa se duca dar sunt destule intalniri in tara asta pana la urma.

Mult noroc si vara lunga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Bravo, Galen!!!

 

Jos palaria!! Ai reusit sa ma intorc in timp pe si sa ma faci sa inteleg ce inseamna sa ai o Danuvia din 1961, o Mobra, un Minsk, o Hayabusa, un Harley Davidson si asa mai departe. Inseamna acelasi lucru, ca esti motociclist!

 

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cei din clubul clujean au tot dreptul sa-si faca intrunirea cum vor ei.

 

Chiar daca sunt samburele UCMR :cheers: nu inseamna ca sunt obligati sa faca intruniri publice, unde din cauza muzicii vin si nemotociclisti (chiar daca platesc bilet :banana: ).

 

Cativa membrii Seariders au fost anul trecut in Austria la o intrunire - era cu inscriere, confirmare si trimitere avans.

 

S-ar putea sa le iasa foarte bine, nu vor cheltui multi bani cu formatiile, scena si altele alea - ceea ce-i va scuti de cateva miisoare bune. S-ar putea sa iasa financiar mai bine chiar.

 

Ideea cu drumetiile prin zona impreuna cu ghizi locali este excelenta, ei stiind cel mai bine unde sa te duci, ce sa vezi sau unde sa poposesti.

 

Trebuie sa recunoastem ca intrunirile de pana acum ar trebui sa se numeasca festivaluri si ceea ce fac ei sa ramana intrunire adevarata.

 

Oricum festivalurile vor ramane, in special pentru cluburi noi, sau pentru cele cu locatii ce constituie holliday destinations - cum sunt Brasov si mai nou Constanta. Este posibil ca si Bucurestiul sa se desfasoare in acelasi stil (fiind organizat anul acesta de Moto Union)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare de bun gust sa inviti la o petrecere exact pe cine vrei. nu? cum vi s-ar parea sa veti un cerc de cunostinte care sa aiba in componenta si oameni "mai putin agreati" (nu ma refer ad literam la bikeri adevarati sau nu). Ideea este ca de multe ori, datorita constitutiei mele fizice, a trebuit sa apelez la ajutorul lui Radu si al lui Razvan, ca vorba aia, unii din mult-stimatii participanti la serbarea campeneasca, vroiau sa-mi dea o lectie de "buna-purtare" ca am avut tupeul (eram ajutor de organizator) sa-i rog sa nu sara pe si de pe scena unde era sau striptease sau concert. si presupun ca si altii au patit-o. pe de alta parte, te simti mult mai in largul tau, si mai respectat, cand esti invitat, ai meritat o invitatie, si stiu si ceilalti ca esti un om pe care se poate baza, ca motociclist si ca OM. Asta determina ca tot mai multi sa-si schimbe atitudinea de "rebel" pentru a ajunge sa fie respectat de altii, si mai ales de catre organizatorii acestor genuri de party-uri, pt ca fiti sigur, si altii vor face la fel, in curand. Pentru mine cel putin mi se pare ca asta ar fi fost criteriul major pentru organizarea private-party-ului din acest an.

 

Asa ca, baieti, dati-i drumul. Eu oricum n-am sanse sa ajung. :cheers:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:cheers: Spirit de biker : Fratilor, se face cald si trebuie sa scoatem motoarele, iar noi batem inca apa in piua! Cine a citit cu calm si rabdare tot ce s-a postat pe cele doua pool-uri(Intrunirea de la Cluj si Adevarata istorie a clubului Transilvania Bikers) are la dispozitie suficient material sa-si faca o parere. Eu am sa v-o spun pe a mea privita prin prisma spiritului de biker. Spiritul de biker ne face sa ne inchidem mobilele dupa o saptamina de munca si sa tragem gazul pe sosele. Ne scoate din casa si ne trimite in lumea exterioara ca sa o cunoastem, sa cautam aventuri si sa ne facem prieteni si dusmani deopotriva, sa interactionam in felul nostru cu aceasta lume minunata.Ce este spiritul de biker? In primul rind inseamna acea libertate interioara, minte deschisa si lipsa de prejudecati ,de care avem atita nevoie, constrinsi fiind tot mai mult de lumea dura in care traim. Inseamna apoi respect si bun simt fata de natura si fata de oameni,toleranta, inseamna bucuria de a darui si a primi prietenie, de a ajuta si de a fi ajutat. Inseamna si curajul de a fi cinstit si cu tine insuti si fata de altii si de a spune lucrurilor pe nume. Pentru ca tot au aparut “criterii”dupa care se impart bikerii, dati-mi voie si mie sa fac o incercare.Eu asi imparti bikerii in 4 categorii:1- cei care au si bani si spirit de biker. 2- cei care nu prea au bani sau de loc, dar au spirit:3-cei care au doar bani: In fine a mai aparut recent o categorie :4- lacheii celor din categoria a treia, afaceristi fara scrupule, care n-au decit sa-i reuneasca pe cei dintr-a 3-a si sa-i ajute sa se bage unul pe altul in seama. Multa atentie , acestia nu trebuie confundati cu organizatorii cinstiti de intruniri private, sau publice, care nu jignesc pe nimeni.Primele doua categorii pot sa coexiste linistiti fara probleme, deoarece facultatea de a face bani nu are neaparat legatura cu intelectul sau valoarea umana. Pur si simplu unii au mai dezvoltat muschiul care face bani.Motociclistii mai putin avuti trebuie respectati chiar mai mult, deoarece depun eforturi in plus pentru a participa la viata de biker.Noi am avut o problema concreta aici la Cluj, dar sintem pe cale de a o rezolva. Am reactivat clubul Transilvania Bikers(in fine mi-am corectat engleza) si ne spunem pentru a nu fi confuzii cu T.R.B.-ul Transivania Bikers 1990.(anul in care s-a nascut de fapt clubul, in spiritul tolerantei si repectului pentru tot ce are doua roti si scoate fum).Din pacate trebuie sa restrictionam in club ,accesul membrilor, la primele doua categorii, altfel vom fi mincati din nou din interior(asta da rasism). Ma tem ca este singura cale, lucru valabil si pentru alte cluburi, caci cancerul exista peste tot, la noi a explodat doar mai repede buboiul. Deasemenea U.C.M.R..-ul trebuie sa se gindeasca serios pe cine mai reprezinta deoarece are miezul stricat.Noi facem tot posibilul sa organizam cam in aceeasi perioada cu T.R.B.-ul o intrunire publica la Cluj. Asa consideram noi ca trebuie, sa vina toata lumea, chiar daca baraie cite unul motorul si te scoala cind e somnul mai dulce. La o intrunire publica trebuie sa vina toti,motociclistii, fosti si viitori motociclisti si ,rockeri si “gura casca”etc. asa e spectacolul complet.Nici cei din categoria a 3-a si a 4-a nu trebuie sa ne poarte resentimente(numerotatia a fost aleasa arbitrar), le doresc sa se distreze si ei in felul lor, dar sa o faca intre ei, e loc pentru toata lumea pe acest pamint generos.Va vom tine la curent, pina atunci, asfalt uscat sub roti si numai de bine, Galen. :banana:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Galen, eu cred ca deja trezesti compasiune.In afara faptului ca trebuia sa va spalati rufele in familie tu nu ai facut decat sa arunci asupra Clujului o pata care cu greu va fi spalata si este pacat pentru ca ati facut multe lucruri bune la Cluj impreuna cu Radu Zarnescu iar acum sa te apuci sa il denigrezi in halul acesta, e urat, deja noua ne trezesti semne de intrebare asupra caracterului tau care sincer pare infect. Parerea noastra de rau este ca in aceasta mizerie declansata de tine pe acest site l-ai angrenat si pe Oci care e un tip deosebit si nu l-am auzit niciodata cu un asemenea vocabular. Faptul ca deja faci referire si la UCMR si il amesteci in aceasta poveste murdara ma face sa iti atrag atentia ca mergi prea departe si e bine sa fii atent pentru ca din pacate nu prea stii ce vorbesti,tu esti antrenat doar de razbunare si dispret si asta te va face in final sa pierzi. Cat despre poveasta ta cu motociclistul imbracat in musama si un ceaun pe cap nu faci altceva decat sa starnesti cu adevarat doar hohote de ras. De multe ori am stat de vorba pe la intruniri cu baieti care se plangeau ca de exemplu au venit cu motorul cu o anvelopa super-stearsa care tot timpul derapa si ca nu are bani sa o schimbe dar urmarindu-l ce face la intrunire am constatat ca a baut vreo 50 de beri si 20 de vodci bani cu care isi lua 2 anvelope noi, asa ca te rog sa ne scutesti de povestile tale iar cel mai bun lucru ar fi sa aveti cu TRB niste relatii civilizate si cam atat. Apropo acum catva timp erai foarte bun prieten cu Radu Zarnescu..... nu uita sa mentionezi si asta in povestile tale, dar mai bine lasa-ne.......domnule Galen motociclist de musama. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

George,

nu uita nici tu sa mentionezi in numele cui vorbesti (scrii) atunci cand folosesti pluralul pentru a nu creea confuzii. Sa nu se inteleaga ca ai scris in numele tuturor celor de pe acest forum, pentru ca evident nu este asa. Poate ai scris doar in numele clubului Moto Union sau nu, nu se intelege si e bine sa precizezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:banana: Cluburi moto de amatori(organizatii non-profit) si S.R.L.-uri

Nu ma anima ginduri de razbunare. Nu mi-a fost usor sa vorbesc. Puteam sa-mi vad linistit de ale mele.Este intotdeauna o optiune, dar e facila.Cineva trebuia insa sa ridice,mai devreme sau mai tirziu, steagul din noroi.M-am saturat sa umblu pe sosele si sa ma intrebe lumea”Ce se intimpla Galen la voi la Cluj? Deoarece sint aici si am fost in miezul evenimentelor,(cu Zarnescu nu am fost niciodata prieten, doar colegi de club) am simtit nevoia sa inteleaga cit mai multi ce se petrece, si Ozzy si altii.Motociclismul se poate practica individual, in cerc de prieteni, sau in cluburi(optiune superioara). Cluburile trebuie insa sa apartina membrilor. In cluburi se fac si bani. Intrunirile sint un fel de C.A.R., pe principiul “noi mergem la voi , voi veniti la noi”, mai intra bani, poate in primul rind si de la sponsori. Deoarece sint organizatii non-profit, bilantul anual trebuie sa fie 0. Banii trebuie cheltuiti insa in beneficiul tuturor membrilor(ajutor la benzina, organizarea de activitati in comun, dezvoltarea motociclismului). Cita vreme voi fi membru in Transilvania Bikers 1990 asa se va intimpla.Ce s-a petrecut de fapt la Cluj? In clubul local s-au “evidentiat” doi fomisti ahtiati dupa bani, Radu Zarnescu si Razvan Moholea, primul venind direct din puscarie, iar al doilea din periferia orasului, dar pentru ca si periferia are bun simt,din mahalaua periferiei.Zarnescu i-a promis rudimentarului Moholea ca il propulseaza in “lumea buna”.Daca intrati pe pool-ul “Adevarata istorie…” o sa vedeti cum au fost prinsi”on line” in flagrant de calomnie josnica si lasa. Tandemul Zarnescu ,Moholea a reusit in timp sa deturneze clubul in interesul lor personal, au scapat de membri incomozi, iar in final au fondat S.R.L.-ul fantoma T.R.B.Ei si-au facut un calcul simplu.Mai bine incaseaza gros de la “adevaratii motociclisti” decit maruntisul celorlalti.Pare monstruos, dar din pacate e purul adevar. Daca nu erau lasi ar fi spus simplu Organizam intrunire, accesul permis doar motoarelor valorind peste ….euro.Nu s-ar fi suparat nimeni pe ei, in fond e dreptul lor.I-a durut insa in cot ca jignesc marea masa a celorlalti motociclisti(“neadevaratii”).Faptul ca cei doi au ajuns “simburele U.C.M.R.” inseamna pentru mine cel putin faptul ca U.C.M.R.-ul are o problema. In rest, George, ramine cum am stabilit:distractie placuta la T.R.B.-fest.Mai ai insa timp sa meditezi, exista intotdeauna o alta optiune.Galen,motociclist neadevarat, de musama :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Galen tot respectul pt mesajele postate pe acest pool.

problema e ca cred ca aceste lucruri au ajuns prea departe, cu toate ca Transylvania Bikers au jignit destul de multa lume.. parerea mea e ca nu merita ateantiunea. Ei au vrut-o, shi probabil vor simti pe pielea lor ce au facut. Cu timpul desigur.

De fapt shi pe mine ma deranjeza ca nu pot ajung la cea mai apropiata intilnire.. cea din orasul meu.. Cluj. Dar acesta nu mai e o intilnire pt totzi, asha ca am trecut peste problema asta, shi am inceput sa-mi calculez cam pe unde pot ajunge cu banii mei..

 

 

Sper ca aceasta "ruptura" se va vindeca.. ar fi pacat.. pt lumea moto din RO.

 

Cu Respect

Requiem

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:cheers: Cluburi moto de amatori(organizatii non-profit) si S.R.L.-uri

...

Deoarece sint organizatii non-profit, bilantul anual trebuie sa fie 0.

Sorry,asa, ca idee, nu este corecta faza cu 'bilant 0' la persoanele jurifice fara scop patrimonial (sau cum se mai spune : ONG-uri sau non-profit).

 

Rezultatul exercitiului financiar (care reprezinta, de regula, un an calendaristic) poate fi excedent sau deficit, nu exista nici o prevedere care sa te conditioneze sa fie 0.

 

Se cheama excedent sau deficit tocmai pentru a fi diferentiat (rezultatul) de profit sau pierdere. Asta pentru partea de 'activitate fara scop patrimonial'. Un ONG poate avea, in paralel, si activitate economica, iar aceasta poate avea ca rezultat profit sau pierdere.

 

Dar de cluburi SRL eu n-am prea auzit, ca forma de organizare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

georgica tata, nu il cunosc personal pe galen dar are mai multa dreptate decat tine.

iar expresia cu "motociclist de musama" e atat de penibila in cat ma intreb daca meriti vreun reply...tu te-ai nascut pe busa? jenantule!

 

zicea cineva pe aici odiniora....

 

jet mah!!!!!

 

 

k.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa rezumam.

pina acum avem asa:

 

- pe litoral concurenta uniunea qurului meu romanesc - seariders

- la timisoara bataie de la trust mc

- la brasov embargou, ca se zgiriie din ciolanul bacaului

- la cluj balacareala de pe lume (ardealu-i fruncea !) :banana:

- mai erau unii care se votau singuri pe forum si urlau de mama focului - am uitat cum se numesc (nu stiu daca sa-i pun la socoteala, da hai..)

 

ce urmeaza domnilor ?

va rog nu va abtineti, dati tot ce aveti, e din ce in ce mai fun....

 

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta denota de fapt ca nu e nici o uniune, decat la eventuale betii facute din scurt. Maine-poimaine ajungem sa ne alergam pe strazi, facem gasti de cartier , ne dam numai pe anumite strazi, bla-bla-bla.

Buuuun, acum ca am lamurit, pot sa ma dezabonez linistit si sa-mi vad de treaba. Si repet pt a III-a oara: nimeni nu a obligat pe nimeni sa faca ceva. Fiecare s-a folosit de dreptul sau sa faca cum crede ca e mai bine: TRB vor sa filtreze cumva, altii se simt jigniti si nu vin la intalnire. Uite ce-o sa se mai darame lumea :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...