Sari la conținut

Ziua Bucurestiului - Miting Moto! 20.09.2007


Placebo
 Share

Postări Recomandate

Imi pare bine sa te contrazic: in statistica politiei referitoare la accidentele in care sunt implicate autovehicule pe doua roti numai 5% sunt motociclete, restul sunt scutere, dar din pacate suntem pusi in aceasi oala.

 

Legat de miting, Asociatia Motociclistilor sprijina aceasta initiativa si ajuta cu ce poate! Placebo, zi tata daca ai nevoie de help.

 

Ieri am discutat cu reprezentantii AMR si UrbanR. de ce avem nevoie, oricum avem sustinerea lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 380
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Imi pare bine sa te contrazic: in statistica politiei referitoare la accidentele in care sunt implicate autovehicule pe doua roti numai 5% sunt motociclete, restul sunt scutere, dar din pacate suntem pusi in aceasi oala.

 

Legat de miting, Asociatia Motociclistilor sprijina aceasta initiativa si ajuta cu ce poate! Placebo, zi tata daca ai nevoie de help.

din alea 5 procente ... de cate sunt vinovati mobristii ? Mai ales cele cu urmari grave?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acest miting este o prima actiune, cu privire la campanie TV suntem in discutii cu CNA-ul pentru acceptarea unor clipuri de educatie rutiera, cu privire la pericolele cu care se confrunta motociclistii, un pic mai dure. Planul complect o sa fie postat pe forum ... sunt multe propuneri ... montarea indicatoarelor atentie motociclisti, scoaterea din regulament a obligativitatii rularii pe partea dreapta, acceptarea mersului intre coloanele stationate si mai ales introducerea elementului de "autor moral" al accidentului in cazul lipsei unui impact fizic intre doua vehicole, facilitati fiscale intrucat cei pe 2 roti fluidizeaza traficul, educatie rutiera in licee ... dar si masuri mai stricte cu privire la violenta in trafic ... vorbim de acoperirea tuturor domeniilor.

 

Intrutotul de acord cu aproape toate, mai putin cea cu "autorul moral". Mi se pare aiurea, permite mult subiectivism la interpretarea situatiei. A fost sau nu Xulescu "autor moral"? Cine decide, care e baremul dupa care incadrezi pe unul ca autor moral sau nu? Se da un dobitoc cu permis de 2 saptamani cu 150 in oras, i se pare ca iese un conservar din parcare mai brusc (unul care pur si simplu nu vede kamikazele pe torpila), blocheaza roata si se duce prastie sub camionul de pe contrasens. E ala cu masina vinovat ca tampitul a cazut?

E la fel de aiurea ca si legea care spunea ca trebuie sa circuli cu viteza care sa permita evitarea oricarui accident, adica indiferent de viteza cu care mergeai daca iti sarea un aurolac la 1m in fata si ii rupeai capul, il plateai de nou ca nu ai circulat cu viteza adecvata ca sa eviti accidentul.

 

In rest particip si eu :)

 

Radu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu scutere primiti ? dak da o sa incerc sa adun cat mai multi scuterisiti de prin targoviste

 

Primim si scutere, dar ca si la motociclete regulile sunt:

 

Inmatriculate la primarie sau politie, acte in regula, casca, permis dupa caz.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa vin si eu.

In legatura cu prezenta scuteristilor la eveniment, eu zic ca e de preferat ca de aceasta data sa participe doar motociclistii. No offense, dar multi dintre scuteritsi sunt cocalari si baietasi de cartier, care se dau in stamba ori de cate ori au cate o ocazie din asta. De ce sa piarda prilejul de a aparea la stiri, unde pot fi vazuti de familie, preteni si fetitele de la bloc?

 

PMoldovan, foarte bun clipul din UK :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din alea 5 procente ... de cate sunt vinovati mobristii ? Mai ales cele cu urmari grave?

 

Desi e putin offtopic iti raspund aici ca poate intereseaza pe cineva. Vina e cam 40% moto 60% auto. Acum 2-3 ani era cam 20% moto, 80% auto. Concluzia e una singura. Sa fim seriosi, din ce in ce mai multi isi iau motoare (ceea ce e f. bine) insa multi o fac doar din teribilism (ceea ce e f. rau).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acest miting este o prima actiune, cu privire la campanie TV suntem in discutii cu CNA-ul pentru acceptarea unor clipuri de educatie rutiera, cu privire la pericolele cu care se confrunta motociclistii, un pic mai dure. Planul complect o sa fie postat pe forum ... sunt multe propuneri ... montarea indicatoarelor atentie motociclisti, scoaterea din regulament a obligativitatii rularii pe partea dreapta, acceptarea mersului intre coloanele stationate si mai ales introducerea elementului de "autor moral" al accidentului in cazul lipsei unui impact fizic intre doua vehicole, facilitati fiscale intrucat cei pe 2 roti fluidizeaza traficul, educatie rutiera in licee ... dar si masuri mai stricte cu privire la violenta in trafic ... vorbim de acoperirea tuturor domeniilor.

Avem promisiuni ca multi oameni cu greutate in politica romana vor fi prezenti la acest miting.

HAI SA VENIM IN NUMAR CAT MAI MARE PENTRU A ARATA CA NU MAI PUTEM FI IGNORATI!

 

In principiu sunt acelasi reguli de abtinere de la giumbuslucuri in trafic dar de data asta intrucat nu este o comemorare zgomotul nu mai este limitat, trabuie sa avem un impact vizual dar si sonor.

 

 

Incantata de initiativa! Cand se vor stabili niste reguli si veti face niste mini fluturasi despre existenta motociclistilor voi fi incantata sa-i distribui in cabinet... macar sa le treaca prin fata okilor...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In legatura cu prezenta scuteristilor la eveniment, eu zic ca e de preferat ca de aceasta data sa participe doar motociclistii. No offense, dar multi dintre scuteritsi sunt cocalari si baietasi de cartier, care se dau in stamba ori de cate ori au cate o ocazie din asta. De ce sa piarda prilejul de a aparea la stiri, unde pot fi vazuti de familie, preteni si fetitele de la bloc?

:hurt: :)

 

Una peste alta ideea e buna dar poate nu ar trebui luati motociclistii in brate si eventual la propunerile legislative spre binele participantilor in trafic si al motociclistilor ar trebui vazut si cum se poate face ca sa fie respectata prevederea aia cu kW in primii doi ani sau cu scoala pt a putea conduce mai mult de 25 kW in primii doi ani.

Asta ca sa fim cinstiti ..... nu "ba bagati ochiu la noi!!!!!! ca noi oricum circulam cu 200km+ pe magheru si daca nu ma vezi iti rup si oglinda!".

 

Despre scutere sunt de acord cu ce s-a scris mai sus ...... nu ma aseman si adun in acelasi loc cu cioare, cocalari gelati pe scutere sau poket bike sau alte specimene .... de asemenea nici cu cioare pe supersport .... la primul personaj de acest gen ginit voi pleca :rose: - nu manifest pentru drepturile lor de a fii smecheri in fata blocului si pe magheru

 

La faza cu sa fim auziti ... sa ma astept sa aud pacanele? sau sa-mi scot toba ca sa fiu sigur ca nu ma mai deranjeaza vecinu'?!?!? Sau sa vina unii ca la Breaza sa-i explice unuia si altuia ca ei pot, vor si au cu ce :rose:

Daca vrem respect in trafic trebuie sa invatam sa respectam si cred ca asta va fi cel mai greu :)

 

Hai ca mi-am umplut frigiderul de carne pe o luna ..... ajunge :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:hurt: :)

 

Una peste alta ideea e buna dar poate nu ar trebui luati motociclistii in brate si eventual la propunerile legislative spre binele participantilor in trafic si al motociclistilor ar trebui vazut si cum se poate face ca sa fie respectata prevederea aia cu kW in primii doi ani sau cu scoala pt a putea conduce mai mult de 25 kW in primii doi ani.

Asta ca sa fim cinstiti ..... nu "ba bagati ochiu la noi!!!!!! ca noi oricum circulam cu 200km+ pe magheru si daca nu ma vezi iti rup si oglinda!".

 

Despre scutere sunt de acord cu ce s-a scris mai sus ...... nu ma aseman si adun in acelasi loc cu cioare, cocalari gelati pe scutere sau poket bike sau alte specimene .... de asemenea nici cu cioare pe supersport .... la primul personaj de acest gen ginit voi pleca :rose: - nu manifest pentru drepturile lor de a fii smecheri in fata blocului si pe magheru

 

La faza cu sa fim auziti ... sa ma astept sa aud pacanele? sau sa-mi scot toba ca sa fiu sigur ca nu ma mai deranjeaza vecinu'?!?!? Sau sa vina unii ca la Breaza sa-i explice unuia si altuia ca ei pot, vor si au cu ce :rose:

Daca vrem respect in trafic trebuie sa invatam sa respectam si cred ca asta va fi cel mai greu :)

 

Hai ca mi-am umplut frigiderul de carne pe o luna ..... ajunge :D

 

 

Cu privire la "sa fim auziti" ma refer in limitele legii, si pentru ca tot nu s-a inteles mesajul atunci vom renunta de tot la zgomot. :rose: Decat sa riscam sa iasa o harmalaie atunci mai bine renuntam la zgomot excesiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bagati reguli clare de participare la eveniment, postate cat mai des in acest topic, sa priceapa tot poporu', ma gandesc ca acelasi reguli nu ar strica sa fie aduse la cunostinta participantilor printr-un un mic fluturash inmanat la fatza locului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

URBAN RIDERS sprijina aceasta initiativa ca si pana acum. Facem tot ce putem sa ne strangem cat mai multi. Am dat dovada ca putem sa strangem un grup civilizat cand s-a organizat campania de prevenire a accidentelor impreuna cu Politia, saptamana trecuta.

 

Ry.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incercarea moarte n-are, dar tot se vor intampla accidente si din vina motociclistilor si din vina automobilistilor. Va doresc mult succes, dar nu voi aparea din motive pe care unii le stiu. Inca nu mi-am facut motoru, inca astept asigurarea italiana sa imi dea confirmarea de plata.

 

Viata o avem in mainile noastre...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acest miting este o prima actiune, cu privire la campanie TV suntem in discutii cu CNA-ul pentru acceptarea unor clipuri de educatie rutiera, cu privire la pericolele cu care se confrunta motociclistii, un pic mai dure. Planul complect o sa fie postat pe forum ... sunt multe propuneri ... montarea indicatoarelor atentie motociclisti, scoaterea din regulament a obligativitatii rularii pe partea dreapta, acceptarea mersului intre coloanele stationate si mai ales introducerea elementului de "autor moral" al accidentului in cazul lipsei unui impact fizic intre doua vehicole, facilitati fiscale intrucat cei pe 2 roti fluidizeaza traficul, educatie rutiera in licee ... dar si masuri mai stricte cu privire la violenta in trafic ... vorbim de acoperirea tuturor domeniilor.

Avem promisiuni ca multi oameni cu greutate in politica romana vor fi prezenti la acest miting.

HAI SA VENIM IN NUMAR CAT MAI MARE PENTRU A ARATA CA NU MAI PUTEM FI IGNORATI!

 

In principiu sunt acelasi reguli de abtinere de la giumbuslucuri in trafic dar de data asta intrucat nu este o comemorare zgomotul nu mai este limitat, trabuie sa avem un impact vizual dar si sonor.

 

geniale idei! Voi fi acolo si, daca e nevoie de ceva (raspandac de fluturash sau alte chestii) stau la dispozitia voastra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal

 

Mai am si eu vre-o 2000 de fluturasi din campania 2005 (fluturasii galbeni care s-au distribuit la ilioara).

 

Poate ii impartim la motociclisti.

 

Oricum, vin la mars!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal

 

Mai am si eu vre-o 2000 de fluturasi din campania 2005 (fluturasii galbeni care s-au distribuit la ilioara).

 

Poate ii impartim la motociclisti.

 

Oricum, vin la mars!

 

Adu'i la mars ... ii impartim incepatorilor si scuteristilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

usurel cu generalizatu'

arunca un ochi sa vezi cati cocalari,ciori si alte animale de pe langa casa omului isi plimba " TRELINGURILE" pe motociclete prin oras.

nu ma fac eu avocatul baietilor de la grupa mica (scuteristi), dar daca iti da tie unu o oglinda la 60km/h sau unuia pe scuter rezultatul e acelasi - floreasca la parter culoarul din stanga.

din ce am inteles eu este miting pt a le atrage atentia baietilor cu 4 roti ca mai exista si unii pe 2 roti pe langa ei.

 

te='Sep 12 2007, 11:24 AM' post='874867']

:hurt: :)

 

Una peste alta ideea e buna dar poate nu ar trebui luati motociclistii in brate si eventual la propunerile legislative spre binele participantilor in trafic si al motociclistilor ar trebui vazut si cum se poate face ca sa fie respectata prevederea aia cu kW in primii doi ani sau cu scoala pt a putea conduce mai mult de 25 kW in primii doi ani.

Asta ca sa fim cinstiti ..... nu "ba bagati ochiu la noi!!!!!! ca noi oricum circulam cu 200km+ pe magheru si daca nu ma vezi iti rup si oglinda!".

 

Despre scutere sunt de acord cu ce s-a scris mai sus ...... nu ma aseman si adun in acelasi loc cu cioare, cocalari gelati pe scutere sau poket bike sau alte specimene .... de asemenea nici cu cioare pe supersport .... la primul personaj de acest gen ginit voi pleca :rose: - nu manifest pentru drepturile lor de a fii smecheri in fata blocului si pe magheru

 

La faza cu sa fim auziti ... sa ma astept sa aud pacanele? sau sa-mi scot toba ca sa fiu sigur ca nu ma mai deranjeaza vecinu'?!?!? Sau sa vina unii ca la Breaza sa-i explice unuia si altuia ca ei pot, vor si au cu ce :rose:

Daca vrem respect in trafic trebuie sa invatam sa respectam si cred ca asta va fi cel mai greu :)

 

Hai ca mi-am umplut frigiderul de carne pe o luna ..... ajunge :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

usurel cu generalizatu'

arunca un ochi sa vezi cati cocalari,ciori si alte animale de pe langa casa omului isi plimba " TRELINGURILE" pe motociclete prin oras.

 

...... nu ma aseman si adun in acelasi loc cu cioare, cocalari gelati pe scutere sau poket bike sau alte specimene .... de asemenea nici cu cioare pe supersport

 

 

deci tocmai ce spusesem si de fitzo/manelo/cocalaro-bikeri

 

Si revin cu o sugestie pentru organizatori - hadeti sa mai civilizam si motociclistii nostrii ca nesimtire e si in mijlocul nostru nu numai printre conservari. Si incet incet daca cei pe 4 roti au devenit mai "galanti" in trafic in procent mai mare (adica mai iti face loc si unu' cu tuareg si unu cu un bmw) am observat ca motociclistii au devenit ceva mai nesimtiti ..... poate din cauza cresterii numarului si din cauza faptului ca a devenit un trend sa ai motor ca "da bine la gagici si la baietasii de la bloc" - cica ai alt statut social daca ai motor de 10000 euro. Cred ca o comunitate atata timp cat nu arata respect nu poate cere respect. adica ceri ca soferii sa circule regulamentar dar tu ai motocicleta si merge sa depasesti pe dubla continua, merge sa nu opresti la treceri de pietoni si mai ales merge sa bagi mana in gaz in oras :) Adica nene tu beleste ochii la mine si nu iesii fara sa te asiguri ca eu vin cu 150 si acum nu ma vezi-acum sunt in tine si tot tu esti vinovat de producerea accidentului.

 

Iar la chestia cu autorul moral .... e o idee buna dar poate lucra si pentru noi cat si impotriva noastra: si un exemplu scurt ... accidentul meu ..... omu' iese din benzinarie fara sa se asigure .... eu il vad in ultimul moment si ma infig in el cu 60-70 km/h .... sa-l modificam putin .... nu ma infig in el dar franez si cad! Vine politistul .... are doua variante:

1. autor moral conservarul care nu s-a asigurat, n-am intrat in el dar am iesit in decor ... e bun de plata ...asta ma coafeaza pe mine

2. autor moral motociclistul - ala zice ca veneam tare si ca s-a asigurat si eu nu eram in campul lui vizual .... am aparut ca o racheta ..... garcea se scarpina in cap si zice "bah, astia merg ca inconstientii deci e clar vina motociclistului" .... deci eu nevinovat imi platesc fierul, eventual si gardul sifonat de fierul meu si ma mai trezesc si dat in judecata pentru daune morale ca ala s-a constipat o luna din cauza emotiilor ..... asta nu bun pentru mine care sunt nevinovat.

 

Deci e o sabie cu doua taisuri si atat timp cat in RO inca mai poti face inchisoare doar pe baza unei declaratii sa vezi ce fun va fi cu autorul moral, acum cadem de fraieri cu dreptatea in mana .... dar atunci!?!?!?

 

Si ce am mai spus, la Ursu', n-ar strica si testul pentru droguri, nu numai pentru alcool .... e plin de taximetristi dependenti de droguri care conduc cu acul in vena ..... in caz de accident sufla la fiola si totul e ok ca el e praf de la prfuri si pastile.

 

 

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai am si eu fluturasi d-aia de care zice Skullz. Daca cumva nu vin la mars, o sa incerc sa ma intalnesc cu cineva care vine ca sa-i "pasez".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...