Sari la conținut

Accident Cu Morti, Plevnei, Bucuresti


Purghy
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 898
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

DRAMATIC.BRAVO POLITZIA ROMANA.SINCER INCEP SA MA TEM.SI EU CARE VROIAM SA VIN IN TZARA CU MOTORU.FUCK

 

Fratelo. stai cuminte ca la noi politia vine numai ca sa te arda dupa o prealabila panda si ca sa ridice din umeri dupa ce te-a omorat vreunul, evident daca pot te scot pe tine vinovat. Logic pt Romania din pacate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

magneti lipiti pe rezervor...unu caraie si face urat,dezlipit magnetul si aruncat spre masina,nu conteaza unde...macar vopseaua dupa ea tot o dubeshti...de maine numai is copilul ala bun care isi vede de treaba...cat mortii mamii lor de cacanari sa tot induram noi?!!?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut baieti,

first condoleante famililor indoliate, e impotriva naturii vietii ca parintele sa ingroape copilul, e tragic. Azi am intrat pt prima oara in acest topic, si am citit pe sarite cateva pagini. Impulsul a venit de la un mesaj primit pe mess:

 

"

Diaconeasa Traian (9/18/2007 5:34:11 PM): Fratilor, va anunt ca Traian Diaconeasa Florin, cel de pe id-ul caruia vorbesc, a decedat in urma unui accident de motocicleta in data de 13 septembrie, impreuna cu prietena sa

"

In urma cu cateva saptamani am citit un topic unde era acest Traian care vindea piese de transalp. Am luat ID-ul lui si i-am cerut mai multe detalii. Cand a intrat online m-a servit cu cea mai mare amabilitate. Din pacate piesele de care aveam eu nevoie nu le mai avea. Mi s-a parut un om de calitate, nu pot sa zic ca l-am cunoscut, dar sa aflu acum ca a murit este cutremator...

 

In urma cu o saptamana am fost in Bucuresti cu o delegatie, nu va pot spune cat de incordat am stat la volan, se circula HAOTIC, si aici dau dreptate celor care spun ca politia ar trebui sa se implice mai mult in buna desfasurare a traficului. Metodele sunt multe iar cel mai simplu ar fi sa copiem DIN NOU (cum ne sta in fire) felul in care lucreaza colegii lor politisti din vest.

 

Oricum, trist, trist, trist.

Dumnezeu sa-i odihneasca... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu sa il odihneasca in pace pe Traienica.Chiar nu ma asteptam sa se intample asa ceva,era un super baiat,mereu amabil si glumet.Uneori ii tinea locul instructorului de la scoala moto unde am facut eu si de fiecare data ma distram cu el.Faceam scoala pe Yamaha XT si era inalt pt mine iar Traienica s-a "riscat" sa imi fie pasager,ca sa pot pune piciorul jos...atunci am intrat cu motorul in singura bordura din poligon.

 

:) R.I.P :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) :lol: ;) :) R.I.P. copiilor !!! :D :D :hug: ;)

 

Un lucru e cert si incontestabil: NU PLOITIA este de VINA!!!!!

Daca vreti sa analizati se poate ....se vor umple inca 35-50 de pagini dar eu cred ca nu prea are rostu'.....cat timp urci pe motocicleta iti asumi un risc si este CEL MAI IMPRTANT sa conduci in asa fel incat daca cade un copil dintr-un copac in fata ta sa pot sa-l eviti ,daca cade un meteorit in fata ta sa-l poti evita la fel...si in rest sunt numai vorbe si R.I.P.-uri.....cam asta e !E extem de dureros ce s-a intamplat ,n-am cuvinte!Groazni e putin spus!Horror !!!!!Din pacate legea te ajuta doar cand supravietuiesti.....nu te ajuta mai la nimic daca ai dreptate ,dar esti mort.....singura chestie sa invatam odata ca fiecare dintre noi trebuie sa avem grija de noi si sa evitam orice accident!

Autoritatiile abilitare intr-adevar sunt vinovati in multe cazuri,politia ar putea sa sanctioneze multe neregularitati firme si soferi care fac greseli(si cei care au vitezane si dau vina pe politia romana sa se prezinte maine la cel mai apropiat sediu de ploitie si sa-si depuna carnetul de sofer mai intai ca toti ati mers cu peste 200 km/h si sper ca stiti ce inseamna asta...asa ca nu mai fiti asa de mare gurangii ca nu aveti dreptate DELOC!!!!!!Sunt curios care are min. 600 cc si nu a mers cu peste 200km/h ????Nu ati depasit nicioadata pe linie continua sau in curbe ?Mai lasati vrajelile....De ce indoiti placile de inmatriculare ???Aici dam din gura si aruncam vorbe grele tuturor numai pe noi insine nu ne vedem?!!!!),legile sa fie aplicate si verificate cu strictete (si minim jumatatea mitociclistilor raman fara carnet....dintre care unii tot vor mai continua sa conduca.....),toti sa fim mai atenti unii la altii....dar pana ce ajungem sa se indeplineasca toate acestea ar trebui sa supravietuim cumva ...nu credeti?

Si mai lasati tampeniile astea cu actiuni agresive ca suntem in 2007 nu in '90....si asa multi incepatori cu calitatiile lui ROSSI ne tot pateaza reputatia...in fiecare zii vad motocilcisti care NU RESPECTA deloc regulile de circulatie si chiar mi-e rusine de ei cand le vad, ca dau imagine proasta motociclismului.....

 

:D :-L Sa le fie tarana usoara si sa fie fericiti, impreuna acolo sus......... :( :lol:

 

Am incercat sa ma abtin, insa nu se poate...

 

tu esti poltiai (asta zic dupa literele mancate si acordurile facute)... la cum se circula in bucuresti, cred ca ar trebui cate un politai la fiecare 10 metri...

 

cum dracului sa nu fie vina politiei? revin la ce au mai zis altii pe aici; atat timp cat comit o ilegalitate fiind constient ca pot cadea la pace cu organul, e vina politiei ca eu inca ma aflu pe strazi. la 1 an dupa introducerea legii cu obligativitatea cursului de legislatie si inregistrarea mopedului la primarie, eu tot ma plimb pe strazi si culmea, intr-un an nu m-a oprit nimeni.

 

inca un exemplu de vina a politiei (nu are nici o legatura cu motociclete sau cu accidentul acesta): candva pe la jumatatea lunii iulie o dacie iese de pe drum secundar in drum national si vrea sa faca stanga. din stanga vine regulamentar tiru' si bubuie dacia. sofer mort, pasageru' din dreapta in stare grava (nu stiu daca a murit ulterior), masina ingustata drastic, trafic blocat pe DN vreo 2 ore cel putin (pentru cei interesati e vorba de drumul Brasov - Feldioara, inainte de intrarea in Stupini, la piata).

 

19 septembrie 2007 (2 luni si un pic de la accidentul anterior). alta dacie, iese din aceeasi intersectie in DN, vrea sa faca stanga. alt tir vine si o pocneste. de data asta 2 morti. trafic blocat vreo 2 ore.

 

ce-a facut politia? pai a blocat traficul 2 ore, in conditiile in care se puteau lua masuri de fluidizare. in afara de trafic blocat nimic. un politai acolo, macar 2-3 zile dupa accident, un semafor, o camera... nimic...

 

vad ca e penibila sectiunea de accidente. exista 2 grupuri... grupul celor care dau vina pe politai (grupul celor cu motoare sport) si grupul celor care dau vina pe viteza si pe lipsa experientei (grupul politailor). si era sa-i uit... grupul poster-ilor; cei care dau cu rip si cu trandafiri. parerea mea, n-aveti dreptate niciunii.

 

concluzionand, o sa ma bag in grupul celor care dau vina pe politai. a fost un accident stupid (e usor pleonastica exprimarea; n-am intalnit accident inteligent pana acum), nu si l-a dorit nimeni, cu atat cei implicati direct in el. vina e basculistului, pentru ca a iesit ca un basculist bucurestean; despre vina directa e vorba, e evident asta. pedeapsa e prea mica. vina indirecta e clar a politailor, pentru ca politaii au "nascut" basculistul bucurestean si pe restul soferilor bucuresteni.

 

mai am vreo 3 pagini de citit, sper sa nu mai gasesc posturi cu DAN(T)ELUTA si alti genii care se chinuie sa ne explice cate face politia pentru noi si cat de linistiti dormim noi noaptea din cauza lor si ce fericiti sunt cei de la parter pentru ca li se lumineaza in fiecare seara apartamentele in rosu si albastru. pana la urma, vina e a noastra, ca inca stam in tara asta si speram ca ceva va merge mai bine.

 

Dumnezeu sa-i ierte pe cei 2! imi pare bine ca n-am ajuns in zona. exact in ziua aia eram in bucuresti si de la 3 pana pe la 7 am pierdut vremea aiurea pe strazi si prin metrou.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am incercat sa ma abtin, insa nu se poate...

 

tu esti poltiai (asta zic dupa literele mancate si acordurile facute)... la cum se circula in bucuresti, cred ca ar trebui cate un politai la fiecare 10 metri...

 

cum dracului sa nu fie vina politiei? revin la ce au mai zis altii pe aici; atat timp cat comit o ilegalitate fiind constient ca pot cadea la pace cu organul, e vina politiei ca eu inca ma aflu pe strazi. la 1 an dupa introducerea legii cu obligativitatea cursului de legislatie si inregistrarea mopedului la primarie, eu tot ma plimb pe strazi si culmea, intr-un an nu m-a oprit nimeni.

 

inca un exemplu de vina a politiei (nu are nici o legatura cu motociclete sau cu accidentul acesta): candva pe la jumatatea lunii iulie o dacie iese de pe drum secundar in drum national si vrea sa faca stanga. din stanga vine regulamentar tiru' si bubuie dacia. sofer mort, pasageru' din dreapta in stare grava (nu stiu daca a murit ulterior), masina ingustata drastic, trafic blocat pe DN vreo 2 ore cel putin (pentru cei interesati e vorba de drumul Brasov - Feldioara, inainte de intrarea in Stupini, la piata).

 

19 septembrie 2007 (2 luni si un pic de la accidentul anterior). alta dacie, iese din aceeasi intersectie in DN, vrea sa faca stanga. alt tir vine si o pocneste. de data asta 2 morti. trafic blocat vreo 2 ore.

 

ce-a facut politia? pai a blocat traficul 2 ore, in conditiile in care se puteau lua masuri de fluidizare. in afara de trafic blocat nimic. un politai acolo, macar 2-3 zile dupa accident, un semafor, o camera... nimic...

 

vad ca e penibila sectiunea de accidente. exista 2 grupuri... grupul celor care dau vina pe politai (grupul celor cu motoare sport) si grupul celor care dau vina pe viteza si pe lipsa experientei (grupul politailor). si era sa-i uit... grupul poster-ilor; cei care dau cu rip si cu trandafiri. parerea mea, n-aveti dreptate niciunii.

 

concluzionand, o sa ma bag in grupul celor care dau vina pe politai. a fost un accident stupid (e usor pleonastica exprimarea; n-am intalnit accident inteligent pana acum), nu si l-a dorit nimeni, cu atat cei implicati direct in el. vina e basculistului, pentru ca a iesit ca un basculist bucurestean; despre vina directa e vorba, e evident asta. pedeapsa e prea mica. vina indirecta e clar a politailor, pentru ca politaii au "nascut" basculistul bucurestean si pe restul soferilor bucuresteni.

 

mai am vreo 3 pagini de citit, sper sa nu mai gasesc posturi cu DAN(T)ELUTA si alti genii care se chinuie sa ne explice cate face politia pentru noi si cat de linistiti dormim noi noaptea din cauza lor si ce fericiti sunt cei de la parter pentru ca li se lumineaza in fiecare seara apartamentele in rosu si albastru. pana la urma, vina e a noastra, ca inca stam in tara asta si speram ca ceva va merge mai bine.

 

Dumnezeu sa-i ierte pe cei 2! imi pare bine ca n-am ajuns in zona. exact in ziua aia eram in bucuresti si de la 3 pana pe la 7 am pierdut vremea aiurea pe strazi si prin metrou.

Imi pare bine ca ai parcurs tot topicul, asa se nasc lucrurile bune si mai ales ca nu ai vorbit murdar! Mai bine te abtineai in continuare, acordurile gramaticale se fac atunci cand vorbesti nu cand citesti, geniule! Eu n-am zis ca-n politie nu se fac greseli , dar nu mi-a cazut bine limbajul si ofuscarea catorva. Cat despre granite sa stii ca sunt libere. "Concluzionand" o sa mai gasesti posturi de-ale mele pana o sa ma plictisesc, daca nu vrei, nu le citi, dar vad ca suscita interes destul de mare. Bafta tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum iti permiti tu sa sugerezi ca ar fi bine sa plecam din tara daca nu ne convine ??? crezi ca daca ai imbracat o haina a statului esti deasupra cetateanului ??atentie nu ma iau de politie , tu ca individ esti subiectul acum , esti cam tare in gura !!!!acum ii spui baiatului ca daca nu ii convine sa plece din tara , pe altul il ameninti ca il disciplinezi daca ai fi din acel oras cu el ....dar ce esti tu superman ????mai incet cu atitudinea asta esti doar un individ angajat intr-o institutie care se pare ca vegheaza ca somnul nostru sa fie linistit + esti platit din banii platiti de noi sub forma de impozit .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rugaminte din parte parintilor celor doi tineri, Traian si Ela. Pe 20 Octombrie ( sambata) va fi pomana de 40 de zile. Dorinta lor ar fi sa se mai stranga un numar cat mai mare de motoare care “ sa planga” precum la inmormantare, pentru ultima oara in memoria celor doi si ca plecarea sufletelor lor sa fie cat mai “plina de viata” si asurzitoare. Familiile si prietenii lor va asteptam pe 20 Octombrie pe Strada Agnita pentru un ultim tur care se va incheia pe Plevnei .

Desi greu, parintii lor inca mai lupta si pe alte cai sa arate celor care trebuie sa vada, ca nu exista numai autoturisme cu patru sau mai multe roti ci si cu doua. Iar dorinta de a fi cat mai multi pe 20 este atat o dorinta pentru fericirea celor doi tineri cat si un mesaj.

Pe aceasta cale, parintii lor, vor sa va multumeasca , celor care ati venit la inmormantare si care ati facut sa motoarele “planga” , lacrimi care au strapuns in adancul sufletelor multor rude si prieteni, aratandu-le latura vietii pe care cei doi tineri o iubeau.

 

Dumenzeu sa ii ierte!

 

--- Mesaj completat în 21 Sep 2007 19:16 -------------
<<In memoriam - Miting pe două roți

2007 09 20

 

 

DRAMĂ. Era prima zi când ieÂşeau cu noua lor motocicletă la plimbare. A fost prima Âşi ultima. Familiile celor doi i-au îngropat împreună, la Cimitirul Adormirea Maicii Domnului din Capitală, iar acum se roagă Âşi speră, ca toată lumea, ca aceÂşti copii plecați dintre noi să-Âşi fi găsit pacea dincolo, acolo unde nu-Âşi au locul nelegiuirile Âşi suferința. "Vrem să le mulțumim tuturor celor care le-au îndrumat paÂşii în viață, prietenilor, celor care le-au fost alături Âşi i-au condus pe ultimul drum. Sperăm ca bunul Dumnezeu să-i fi ales în împărăția Lui fără durere, cu sufletele pline de o iubire nemărginită, fericiți...", au spus părinții celor doi tineri. >> Jurnalul National

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu trec zilnic pe Calea Plevnei. Ma refer la partea care tzine de la Fac de Stoma, Drept, Opera etc pana la Orhideea.

Cred ca dc ar sta cineva sa numere masinile care intorc pe Calea Plevnei intr-o zi, ar numara catema mii....FARA EXAGERARE!!!

Oare de ce intorc atatea masini pe Calea Plevnei???

Am mai semnalat asta pe forumul asta acum un an, pt ca nu este primul accident moto care a avut loc aici, in aceste conditii.

Editat de maryus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mie nici acum nu`mi vine sa cred ce s`a intamplat...a trecut mai mult de o saptamana de la moartea lor,dar parca si acum totul pare un cosmar,ceva care a trecut si mi`a ramas intiparit in memorie...

i`am cunoscut pe cei doi,Traian fiind un prieten foarte bun al iubitului meu....nu mi`am imaginat ca asa ceva o sa ma afecteze asa de mult...

tot ce s`a intamplat...a fost ca un facut...pur si simplu Dumnezeu a vrut sa`i ia de langa noi printr`un accident stupid si in acelasi timp macabru

sunt multe de zis...dar cel mai important lucru pe care as vrea sa`l mentionez este ca ar trebui sa invatam ceva din aceasta nefericita intamplare:sa pretuim viata...si sa traim fiecare clipa ca si cum ar fi ultima pt ca niciodata nu stim ce ne asteapta...si pt Traian...a fost ultima clipa de fericire...pt ca motorul ala era tot ce visa...........

 

Dumnezeu sa`i odihneasca in pace si sa aiba grija de ei,pt ca au fost doi copii nevinovati....

 

 

<small>--- Mesaj completat în 24 Sep 2007 13:05 -------------</small><br/>

Rugaminte din parte parintilor celor doi tineri, Traian si Ela. Pe 20 Octombrie ( sambata) va fi pomana de 40 de zile. Dorinta lor ar fi sa se mai stranga un numar cat mai mare de motoare care “ sa planga” precum la inmormantare, pentru ultima oara in memoria celor doi si ca plecarea sufletelor lor sa fie cat mai “plina de viata” si asurzitoare. Familiile si prietenii lor va asteptam pe 20 Octombrie pe Strada Agnita pentru un ultim tur care se va incheia pe Plevnei .

Desi greu, parintii lor inca mai lupta si pe alte cai sa arate celor care trebuie sa vada, ca nu exista numai autoturisme cu patru sau mai multe roti ci si cu doua. Iar dorinta de a fi cat mai multi pe 20 este atat o dorinta pentru fericirea celor doi tineri cat si un mesaj.

Pe aceasta cale, parintii lor, vor sa va multumeasca , celor care ati venit la inmormantare si care ati facut sa motoarele “planga” , lacrimi care au strapuns in adancul sufletelor multor rude si prieteni, aratandu-le latura vietii pe care cei doi tineri o iubeau.

 

Dumenzeu sa ii ierte!

 

<small>--- Mesaj completat în 21 Sep 2007 19:16 -------------</small><br/><<In memoriam - Miting pe două roți

2007 09 20

DRAMĂ. Era prima zi când ieÂşeau cu noua lor motocicletă la plimbare. A fost prima Âşi ultima. Familiile celor doi i-au îngropat împreună, la Cimitirul Adormirea Maicii Domnului din Capitală, iar acum se roagă Âşi speră, ca toată lumea, ca aceÂşti copii plecați dintre noi să-Âşi fi găsit pacea dincolo, acolo unde nu-Âşi au locul nelegiuirile Âşi suferința. "Vrem să le mulțumim tuturor celor care le-au îndrumat paÂşii în viață, prietenilor, celor care le-au fost alături Âşi i-au condus pe ultimul drum. Sperăm ca bunul Dumnezeu să-i fi ales în împărăția Lui fără durere, cu sufletele pline de o iubire nemărginită, fericiți...", au spus părinții celor doi tineri. >> Jurnalul National

 

 

chiar nu stiam ca se va face ce s`a facut si la inmormantarea celor doi...

cu siguranta ca va fi la fel de induiosator cum a fost si pe data de 16 septembire...cand au fost condusi catre cimitir de rude,prieteni si cei cu motoarele,care au insufletit si in acelasi timp ne`au facut sa varsam lacrimi pt cei doi care au plecat dintre noi din cauza unui vis devenit realitate:motorul....

Editat de cristiana
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiar nu stiam ca se va face ce s`a facut si la inmormantarea celor doi...

cu siguranta ca va fi la fel de induiosator cum a fost si pe data de 16 septembire...cand au fost condusi catre cimitir de rude,prieteni si cei cu motoarele,care au insufletit si in acelasi timp ne`au facut sa varsam lacrimi pt cei doi care au plecat dintre noi din cauza unui vis devenit realitate:motorul....

 

 

 

Sper din tot sufletul sa fie la fel ca la inmormantare. Sa mai vina atatia oameni, atat cunoscuti cat si necunoscuti si sa "tipe" in glas de motor in amintirea celor doi tineri care au murit nevinovati si nu numai ei ...

Va rugam din tot sufletul, noi prietenii lor si familiile lor, veniti pe 20 Octombrie pentru un scurt drum (inca nestabilit, dar in principiu va fi de acasa-Str Agnita si se va incheia pe Plevnei), rapitiva o ora din acea zi si veniti pentru a le arata lumii inca o data ca existati, voi cei pe doua roti si evidentiati nevinovatia celor doi, alaturandu-va. Noi , prietenii lui vom incerca sa le facem pana atunci o poza cat mai mare pentru a stii lumea de ce v-ati adunat si eventual un mesaj (la care inca nu m-am gandit si aici astept ajutorul vostru) pentru a le evidentia existenta voastra pe sosele.Inca un prilej de a arata lumii ca vehiculele pe doua roti s-au inmultit si ar trebui ca ceilalti participanti la trafic SA FIE MAI ATENTI!

Nu stiu ce sa mai scriu ca sa va conving asa ca mai bine astept in tacere raspunsurile voastre. Spuneti-le prietenilor vostrii daca voi nu puteti, dar nu lasati deoparte acest mesaj si acest caz dramatic sa se stinga atat de repede.

Va fi atat o bucurie pentru parintii lor cat si un prilej de a mai spune inca o data lumii : "EXISTAM!"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper din tot sufletul sa fie la fel ca la inmormantare. Sa mai vina atatia oameni, atat cunoscuti cat si necunoscuti si sa "tipe" in glas de motor in amintirea celor doi tineri care au murit nevinovati si nu numai ei ...

Va rugam din tot sufletul, noi prietenii lor si familiile lor, veniti pe 20 Octombrie pentru un scurt drum (inca nestabilit, dar in principiu va fi de acasa-Str Agnita si se va incheia pe Plevnei), rapitiva o ora din acea zi si veniti pentru a le arata lumii inca o data ca existati, voi cei pe doua roti si evidentiati nevinovatia celor doi, alaturandu-va. Noi , prietenii lui vom incerca sa le facem pana atunci o poza cat mai mare pentru a stii lumea de ce v-ati adunat si eventual un mesaj (la care inca nu m-am gandit si aici astept ajutorul vostru) pentru a le evidentia existenta voastra pe sosele.Inca un prilej de a arata lumii ca vehiculele pe doua roti s-au inmultit si ar trebui ca ceilalti participanti la trafic SA FIE MAI ATENTI!

Nu stiu ce sa mai scriu ca sa va conving asa ca mai bine astept in tacere raspunsurile voastre. Spuneti-le prietenilor vostrii daca voi nu puteti, dar nu lasati deoparte acest mesaj si acest caz dramatic sa se stinga atat de repede.

Va fi atat o bucurie pentru parintii lor cat si un prilej de a mai spune inca o data lumii : "EXISTAM!"

 

Cred ca ar trebui facute cat mai multe afise cu pozele celor care au murit pe doua roti si mai ales din cauza celorlalti participanti la trafic. E absolut tragic. POate asa se mai sensibilizeaza lumea.


in poza e fratele meu care a murit acum trei luni, din cauza neacordarii de prioritate. Eu sunt pentru orice miting si actiune de genul asta pentru constientizarea populatiei in sensul asta. As face un clip Tv cu toti cei care au murit anul asta in accidente moto, poate poate se mai trezesc romanii. sunt alaturi de familiiile celor doi si alaturi de toti cei care au pierdut pe cineva drag intr-un accident moto.

post-20724-1190656582_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este de-a dreptul extrem de tragic ce s-a intamplat in "blestemata " zi de 16 sept. Invat in acelasi liceu in care a fost si Ela (dumnezeu sa-i odihneasca si sa ii aiba in paza pe amandoi), Trec zilnic prin aceeasi curte in care vad flori si din cand in cand cate o lumanare aprinsa. Mi se rupe sufletul cand ma gandesc la felul in care au sfarsit. Trebuie sa invatam sa pretuim viata pentru ca doar in astfel de momente ne dam seama cat de importanta este. Bineinteles ca voi fi prezenta pe 20 octombrie in amintirea unei prietene si sper sa ne strangem in numar cat mai mare. Inca o data condoleante familiilor :finger: <<rip pt cei doi>>

Editat de ubitzik89
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca lumea nu prea mai raspunde...Oare si acest episod este "unul trecut". Pentru cei care mai citesc inca...ce ma sfatuiti ...sa deschid un nou topic caci ce e nou "da bine la public"? Va rog, vreau sa le facem o ultima bucurie rudelor si prietenilor si chiar lor acolo unde or fi, si totodata sa mai aratam lumii inca o data ca "EXISTATI" si sunteti uniti , oameni fiind, nu "nebuni" cum catalogheza unii, strangandu-va pe 20 cati mai multi iar cei care aveti rude sau prieteni care au murit in astfel de accidente, aduceti poze cu ei. Poate se sensibilizeaza si soferii "increzuti" , vazand atatea suflete nevinovate plecand dintre noi din cauza unor incalcari ale legilor si lasand in urma inimi indurerate.

post-24680-1190913699_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aseara am trecut pe Plevnei impreuna cu mama lui Traian si am mai aprins lumanari. Astazi, in jurul orei 12 am trecut sa mai aprind lumanari caci aseara nu mai erau prea multe. Le-am gasit pe toate stinse. Mi s-a frant inima. In jurul meu erau 6-7 persoane...o masina de politie parcata exact in fata crucilor lor. Atata indiferenta am vazut in acele persoane. Mai era si paznicul santierului cu o doamna si cand m-a vazut ca vin s-a apropiat de mine(doamna), s-a uitat la poza lor si am auzit incet un "Dumnezeu sa ii ierte" . Nu vreau sa judec pe nimeni si poate ca vad toate acestea ca i-am cunoscut pe cei doi si ma doare mai mult indiferenta celorlalti decat ar trebui...dar totusi parca tara noastra este plina de oameni reci. Nici macar lumanarile care puteau fi aprinse nu s-a sinchisit nimeni sa le aprinda. Asa cum am zis, si ma doare sufletul cand repet, sunt un episod trecut, sunt o cruce in plus pe marginea soselei si doar atat. Sper ca acest episod sa fie revazut pe 20 Octombrie , sa fie o amintire inviata si totodata un mesaj.

Nu am motor dar imi doresc de foarte mult timp, iar acest accident mi-a infipt si mai adanc aceasta dorinta in suflet si de accea lupt si pentru VOI si impotriva soferilor care , la volan, se cred in siguranta dar totodata lupt si pentru fericirea suletelor celor doi stiind ca motorul a fost viata lor si tot pe el s-a si incheiat.

M-am gandit ca daca ar veni mai multi cu poze ale prietenilor sau rudelor decedati am putea face un panou cu toate. As face multe sa arat lumii ca numarul motoarelor s-a inmultit considerabil iar soferii tupeisti sa isi mai "puna pofta in cui" de a mai incalca regulile de circulatie caci aduc numai durere, atat trupeasca , cat si sufleteasca dar sunt singura( si fara motor).

Astept de la voi in continuare sprijin si idei de a arata de ce ne strangem pe 20 si confirmari de venire. Cu cat sunteti mai multi cu atat bucuria va fi mai mare si mesajul spus mai tare.

 

Poza este de la inmormantarea lor. Doar o mica parte din cati au fost! Si le multumim!

post-24680-1190996759_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa incerc sa vin si eu....sfatul meu este sa tii topicul "up" si sa insisti mai mult inainte de 20....cu cateva zile....R.I.P inca o data.... :blink: :kick:

Iti multumesc si multumesc tuturor carora vor veni. Am sa incer sa il tin "up" dar totusi sa vorbesc de una singura ma simt prost si par si insistenta in fata voastra.

 

Traian si-a dorit sa fie motociclist si cred ca trebuie sa plece inconjurat de noi toti! Nu au avut nici o vina ca s-a intamplat asa. Noi nu putem schimba nimic din pacate dar propun sa protestam mut alaturi de familie (in liniste din respect).

 

Intr-adevar motoarele au fot viata lui si s-a incheiat dupa prima zi dupa ce si-a implit acest vis. Parintii vor ca si la inmormatare, la implinirea celor 40 de zile (pomana de 40 zile), cand se zice ca sufletul paraseste pentru totdeauna pamantul, sa ii conduceti pe ultimul lor drum spiritual.

 

 

chiar asa.. dupa inmormantare ar trebui inchis topicul... POATE E MAI BINE ASA... :blink:

 

Nici vorba. Ar trebui sa se vorbeasca din ce in ce mai mult! Daca s-ar fi inchis topicul ar fi fost doar un capitol trecut, pe care multi l-au citit dar l-au uitat(oricum, multi au inchis acesta carte). Mai exista o speranta, o reinviere a amintirii celor doi. Cuvintele pot fi scrie in continuare. Nu trebuie doar sa se scrie despre parea despre accident si fiecare sa injure pe cine crede ca este vinovat. Sa facem ceva. Cu aceasta ocazie mai intaratam autoritatile, le mai punem la treaba. Daca pe 20 se vor strange un numar cat mai mare vor fi nevoiti sa vina "la treaba". Poate daca sunt destui un jurnalist va crede ca este un subiect bun si va scrie cateva randuri si uite asa sensibilizam pe cat mai multe cai cine-stie ce pesoane. Nu pierde-ti ocazia si nu lasati la o parte implinirea dorintei parintilor indurerati. Daca ei vor inca sa lupte desi nu stiu ce este aia viata pe doua roti , voi de ce sa nu luptati?

 

Pentru cei care nu stiu si care nu vor sa citeasca atatea pagini. Un accident teribil...doi copii nevinovati calcati de o basculata...o inmormantare plina de "lacrimi de motoare"(aproximativ 100), o noua dorinta pentru data de 20 Octombrie, un ultim si scurt drum, in memoria lor, de la casa baiatului pana pe Plevnei unde si-au "luat zborul". Va asteptam in numar cat mai mare! ( Str. Agnita, nr 18- Piata Giulesti)

 

 

 

Dumnezeu sa ii ierte!

post-24680-1191166351_thumb.jpg

post-24680-1191166361_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pacat de ei ca erau tineri,doar 18 ani!

tocmai cu doua zile inainte eu am patit acelasi lucru pe bulevardul victoriei in sibiu.un idiot a intors masina pe linie continua taindu-mi calea.eu am avut noroc caci eu am scapat doar cu mainile fracturate! sunt mult prea multi conducatori auto idioti si neatenti.

ar merita sa fie legati de motor si tarati! O SA PLATEASCA!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...